„Santaka“ / Saugomų objektų sąraše – ir mūsų rajono medžiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-03-02 16:07

Dalinkitės:  


Prie Budavonės miško kerojantis Daukšaičių ąžuolas akį traukia savo plačia laja.

Autorės nuotr.


Saugomų objektų sąraše – ir mūsų rajono medžiai

Eglė MIČIULIENĖ


Neseniai atnaujintą Valstybės saugomų gamtos objektų sąrašą papildė ir penki Vilkaviškio rajone augantys medžiai.



Botaniniai objektai

Vasario mėnesį Aplinkos ministerija išleido patikslintą Valstybės saugomų gamtos objektų sąrašą. Jis gerokai pasipildė: iš viso saugomam gamtos paveldui priskirti 78 nauji objektai, tarp jų – ir esantys Vilkaviškio rajone.

Galima pasidžiaugti, jog Vilkaviškio rajonas nuo šiol turės penkis medžius, pripažintus valstybės saugomais gamtos paveldo botaniniais objektais: du ąžuolus, dvi liepas ir maumedį.

Iki šiol mūsų rajone buvo tik du valstybės saugomi gamtos paveldo objektai. Tai nuo 2000-ųjų geologinio paveldo statusą turintis Vištyčio akmuo, esantis Vištyčio regioniniame parke, Nebūtkiemio kaime, ir hidrogeologiniu paveldu pripažintas Mudrių šaltinis Margų kaime (Bartninkų sen.)

Valstybės saugomų botaninių objektų iki šiol mūsų rajone nebuvo.



Įspūdingas maumedis

Botaninių objektų grupė, apimanti medžius bei medžių grupes (parkus, alėjas), – gausiausiai papildyta gamtos paveldo dalis.

Iš viso jau papildytame Lietuvos botaninių gamtos paveldo objektų sąraše yra 641 medis ar medžių grupė. Daugiausiai šiame sąraše figūruoja ąžuolai, pušys, liepos, bet galima rasti ir kitokių medžių: kriaušių, vinkšnų, obelų, gluosnių, šermukšnių, tujų.



Tarp retesnių saugomų Lietuvos medžių yra ir keletas maumedžių. Vienas iš jų, įdomia ir reta išvaizda išsiskiriantis ne tik rajono, bet ir visos respublikos saugomų medžių kontekste, – tai Dabulevičių maumedis Kybartų seniūnijoje, Daugėlaičių kaime. Medžio kamieno apimtis siekia 2,2 m, aukštis – 14 metrų.

Įspūdingasis maumedis išsiskiria masyviais išsišakojimais, vertikaliomis ir horizontaliomis šakelių gijomis.



Ąžuolai ir liepos

Valstybės saugomu medžiu nuo šiol pripažintas ir vešlusis Paežerių dvaro ąžuolas (Paežerių k., Šeimenos sen.), kuris yra apie 30 m aukščio, jo kamieno skersmuo 1,30 m aukštyje siekia 2,02 m, apimtis – 6,35 m. Mūsų rajono saugomų želdinių sąraše jis yra seniausias: manoma, kad šio ąžuolo amžius gali siekti apie 450 metų.

Saugomas bus ir grožiu Paežerių senoliui nenusileidžiantis Daukšaičių ąžuolas, kerojantis javų lauke šalia Budavonės miško, Daukšaičių kaimo ribose (Bartninkų sen.). Šio medžio aukštis yra 22,20 m, apimtis – 4,52 m, akį traukia ypač plati, maždaug 25 m, laja.

Naujajame sąraše yra ir 25 kamienus turinti Dabravolės daugiakamienė liepa, žaliuojanti prie Dabravolės piliakalnio (Pajevonio sen.), bei Jašinsko liepa Pajevonyje. Pastarosios aukštis – apie 22 metrus, apimtis siekia 5,50 m – pagal ją liepa užima 9 vietą Lietuvoje.



– Šiuos medžius buvome pateikę Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai kaip galimus pripažinti saugotinais. Pernai tarnybos specialistai buvo atvykę šių gamtos objektų apžiūrėti ir visus įvertino kaip tinkamus pagal numatytus parametrus, – kalbėjo rajono Savivaldybės administracijos vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.



Tikisi daugiau lėšų

Anot Savivaldybės ekologo, saugotinais gamtos objektai skelbiami dėl to, kad jie galėtų būti įtraukti į turistinius maršrutus kaip lankomi objektai, taip pat tam, kad būtų galima skirti didesnį dėmesį jų apsaugai ir išlikimui.

Pavyzdžiui, kai kurie iš minėtų želdinių yra pažeisti puvinio, tačiau pripažinus juos saugomais objektais yra galimybė gauti lėšų jiems tvarkyti. Labiausiai, ekologo teigimu, pagalbos reikia puvinio pažeistai Jašinsko liepai – ją planuojama aptvarkyti dar šiemet.

– Taip pat reikėtų aptverti Daukšaičių ąžuolą, kad jo apsaugos zonoje, po laja, nebūtų vykdoma veikla, nes aplink medį yra dirbama žemė. Reikėtų paramstyti ir Dabulevičių maumedį. Paežerių ąžuolas taip pat prašosi pagalbos: jo kamiene irgi įsimetęs puvinys, kažkada į atsiradusias ertmes prikrėsta betono, raišiota metalinėmis juostomis. Tačiau viską jau reikėtų ardyti, valyti ir tvirtinti naujesnėmis priemonėmis. Visa tai turėtų daryti patyrę specialistai, nes netinkamai prižiūrint ir genint medžiai nyksta, – aiškino D. Bunikis.



Mūsų rajone yra ir du Savivaldybės saugomais botaniniais gamtos paveldo objektais pripažinti medžiai: Draugelių ąžuolas, augantis Kupreliškių kaime (Pilviškių sen.), ir Šventakalnio liepa, vešinti Pajevonyje, netoli kapinių. Šį statusą jie įgijo 2013 m. rajono Tarybos sprendimu.





Galerija: Saugomi medžiai




Publikuota: 2016-03-02 16:07:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo
* „Bruklinas“ dar kartą perrašė rajono sporto istoriją
* Vokietijos mokslininkai – apie viešnagę mūsų krašte, politiką ir Lietuvos perspektyvas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai