„Santaka“ / Biblioteka tikisi judesio į ateitį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-02-22 16:13

Dalinkitės:  


Apie Bibliotekų metus buvo kalbamasi kvapą gniaužiančio grožio erdvėje – Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje. Iškilmių proga prie bendro stalo susėdo Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir dalis Lietuvos bibliotekininkų. Vilkaviškio savivaldybės viešajai bibliotekai atstovavo įstaigos direktorė Vilija Gilienė (pirma iš dešinės).

LR Prezidento kanceliarijos nuotr.


Biblioteka tikisi judesio į ateitį

Renata VITKAUSKIENĖ


2016-uosius paskelbus Bibliotekų metais tikimasi pabrėžti šių kultūros įstaigų svarbą visuomenei ir padidinti jų įvaizdžio patrauklumą. Savo tiesioginiu darbu mūsų rajono bibliotekininkės jaučiasi žengiančios koja kojon su šalies kolegomis ir su naujovėmis. Deja, materialioji įvaizdžio pusė – viešosios bibliotekos ir dalies filialų patalpos, inventorius – tampa vieša rajono gėda.„Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“

Grįžusi iš Bibliotekų metų paskelbimo ceremonijos Vilniaus universitete Vilija Gilienė, Vilkaviškio savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė, kalbėjo: „Džiaugiamės, kad 2016-ieji yra Bibliotekų metai. Mums labai svarbu, jog į bibliotekas atkreiptas dėmesys. Tačiau visų svarbiausia, kad šita iniciatyva neliktų vienkartine momentine akcija, kad būtų sisteminis judesys ateities link.“

Šalies lygiu į bibliotekas atsigręžta deklaruojant, jog šios – kur kas daugiau nei vietos, kur galima tiesiog smagiai leisti laiką. Bibliotekų metai eis su šūkiu „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“, o jų pradžią paskelbdama iniciatyvos globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė: „Esame skaitanti ir kultūringa tauta, o tai reiškia, kad tokios tautos niekas nei palauš, nei pažemins.“

Daugiau viešinimo ir knygų

Pasidomėjus, kaip konkrečiai rajono bibliotekos ir jų lankytojai pajus Bibliotekų metus, V. Gilienė paminėjo naujas veiklas, kurių imsis bibliotekininkai. „Viešosios bibliotekos interneto svetainėje išskirsime skiltį Bibliotekų metų renginiams. Norėtume bendradarbiauti su spauda ir šiemet laikraštyje turėti rubriką „Bibliotekos naujienos“. Visi 2016-aisiais pas mus vyksiantys renginiai bus skirti Bibliotekų metams, nors iš tiesų mes juos darome kasmet. Tiesiog visos veiklos bus labiau akcentuojamos, daugiau viešinsime savo paslaugas, kad parodytume, ką visuomenei gali duoti biblioteka“, – sakė bibliotekos vadovė.

Susibūrę visos Lietuvos bibliotekininkai buvo priplanavę patrauklių ir nebrangių įvairesnių veiklų. „Norėjome sukurti biblioteką simbolizuojantį kelio ženklą, organizuoti dviračių žygį „Važiuok už bibliotekas“, nacionalines mokinių ir jaunimo kraštotyros 2016–2018 m. ekspedicijas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir Bibliotekų metams, daryti daugiau renginių“, – vardijo V. Gilienė. Šitos naujos, visuomenę suaktyvinti galėjusios veiklos liks nerealizuotos. 450 tūkst. eurų, skirtų šalyje įgyvendinti Bibliotekų metų minėjimo 2016 metais planą, pakaks tik daliai sumanymų.Du trečdaliai minėtos sumos Lietuvos bibliotekoms padalyta naujoms knygoms įsigyti. Bibliotekininkams nuolat keliant problemą dėl naujų knygų trūkumo, tai yra papildomi pinigai prie kasmet skiriamų lėšų. Vilkaviškio viešajai bibliotekai papildomai pridėti beveik 3 tūkst. eurų. „Praeitais metais knygoms vienam gyventojui buvo skirti 58, šiemet – 69 centai. Naujų leidinių nupirksime ne ką daugiau nei pernai, gal šimtu kitu daugiau. Įvedus eurą pabrango ir knygos“, – sakė V. Gilienė.

Įdomumo dėlei provincijai pagal gyventojų skaičių atseikėtus pinigus galima palyginti su kitomis sumomis. Bibliotekų metų atidarymo renginiui Vilniaus universiteto bibliotekoje atskaičiuota 10 tūkst. eurų, o uždarymo iškilmėms Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje numatyta dvigubai tiek.Paslaugų spektras platus

Įpareigojimą didinti bibliotekų įvaizdžio patrauklumą mūsų rajono bibliotekininkės priima pasitikėdamos savo kompetencija ir įdirbiu. „Pasimatavusios“ su kitose šalies bibliotekose dirbančiais kolegomis vilkaviškietės jaučiasi dirbančios nė kiek ne prasčiau. „Elektroninis leidinių katalogas, baigiama diegti skaitytojų aptarnavimo posistemė, elektroniniai skaitytojo pažymėjimas ir skaityklės, galimybė internetu rezervuoti norimą knygą, įvairūs mokymai, tradiciniai renginiai, kompiuteriai, nemokamas internetas, priėjimas prie kelių duomenų bazių, skaitymo skatinimo akcijos, susitikimai su kūrėjais – galiu drąsiai teigti, kad bibliotekinio darbo, paslaugų turiniu mes nė kiek neatsiliekame nuo bet kurios kitos šalies bibliotekos, kuri veikia patogiose, šiltose, renovuotose patalpose su naujais baldais. O kad mes šito neturime, tai yra ne bibliotekininkų bėda“, – apie dvi įstaigos įvaizdžio puses kalbėjo V. Gilienė.

Skriauda bendruomenei

Dalis Vilkaviškio viešosios bibliotekos kaimų filialų, įsikūrusių seniūnijų patalpose ar kaimo bendruomenių rūpesčiu per projektus suremontuotose erdvėse ir aprūpintų naujais baldais, yra šilti bei malonūs užeiti. Tokios paramos ir prieglobsčio negaunantieji spaudžiasi šaltose patalpose. Labai prastomis sąlygomis dirba bibliotekos Alksnėnų, Opšrūtų, Sūdavos kaimuose. Nenuostabu, jog slogų įspūdį paliekančios įstaigos žmonėms nėra patrauklios. Tačiau daugiausiai akių bado apgailėtina situacija miestų – Vilkaviškio ir Kybartų – bibliotekose.

Praeitą gruodį rajonas išgarsėjo mecenatui Ramūnui Karbauskiui viešai pasidalijus viešnagės pas mus įspūdžiais. „Viena labiausiai apleistų viešųjų bibliotekų Lietuvoje yra Vilkaviškio mieste. Bibliotekos pastatas pelija kartu su jame esančiomis knygomis, darbo sąlygos yra pavojingos darbuotojų sveikatai, kaip ir ten besilankantiems skaitytojams, ypač vaikams“, – rašė R. Karbauskis.

Repliką, kad pirmiausia būtent biblioteka, o ne socialines paslaugas teikianti įstaiga turėtų būti įrengta šiuolaikiškai, mestelėjo ir gimtajame mieste neseniai viešėjęs žurnalistas Dainius Radzevičius.

Patvirtindama, jog Vilkaviškio bibliotekos patalpos yra turbūt pačios prasčiausios šalyje, direktorė V. Gilienė kalbėjo, kad net ir mažosios savivaldybės, pavyzdžiui, Jurbarko ar Šakių, viešąsias bibliotekas yra atnaujinusios. Kaip išskirtinį pavyzdį direktorė pateikė Zarasuose veikiančią biblioteką. Ją rekonstruoti pradėta dar prieš ekonominę krizę. Procesas ir strigo, ir užtruko, vyko etapais, tačiau tokios bibliotekos, kokią dabar turi zarasiškiai, – su lauko terasa bei apžvalgos aikštele, – nesigėdytų net ir didmiestis.

„Kompiuteriai, stalai – viskas, kas naujo mūsų savivaldybės viešojoje bibliotekoje, jos filialuose atsirado pastaraisiais metais, įsigyta per įvairius projektus, kuriuose įstaiga dalyvavo, – sakė direktorė. – Bibliotekos materialinė būklė labai prasta, o tai skriauda visai bendruomenei. Tačiau šitas klausimas yra ne bibliotekininkų kompetencija, tam reikia politinio sprendimo.“

Iš Vilkaviškio rajono miestų vieninteliam Virbaliui netenka raudonuoti dėl savo bibliotekos. Kybartuose biblioteka glaudžiasi po kultūros centro stogu, taip ir nesulaukusi pinigų 2010 m. parengtam projektui, kuris buvo ruoštas tikintis gauti lėšų pagal „Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo 2003–2013 metų programą“ ir persikelti į įstaigai skirtas patalpas J. Basanavičiaus g. 36-10.Bėdos nėra naujiena

Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje statybininkai darbavosi prieš keliolika metų, kai buvo keičiamas stogas, tvarkoma dalis fasado. Dabar jo apdaila jau pradėjusi trupėti, o dėl konstrukcijos defektų pastato stogas praleidžia vandenį. Pasak V. Gilienės, šitie dalykai neturėtų būti jokia naujiena vietos valdžiai, atsakingiems darbuotojams. Viešąją biblioteką, įsikūrusią kultūros paveldo pastate, yra apžiūrėjusi Savivaldybės administracijos paveldosaugininkė, kažkur turėtų būti jos surašytas aktas dėl kiauro stogo. Direktorė svarstė, kad Vilkaviškio viešosios bibliotekos vidaus patalpų remontas galėjo būti darytas gal prieš kokius tris dešimtmečius. Tiesa, prieš kurį laiką įstaigos lėšomis ir pajėgomis kiek aptvarkyti sanitariniai mazgai. Galima tik karčiai pajuokauti, jog nusidėvėjusios patalpos, dauguma baldų, vandentiekio, šildymo ir kitos sistemos yra tarytum kokia laiko mašina į... praeitį.„Mūsų rajono, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vadovai puikiai žino, kad iš kultūros įstaigų biblioteka materialine prasme atsidūrusi sudėtingiausioje padėtyje, ir taip yra ne tik šiandien“, – kalbėjo viešosios bibliotekos direktorė.

Šiuo metu valstybei itin aktualius nacionalinės kultūros, lietuvybės, blaivybės klausimus į viešumą keliantis bei prie jų sprendimų prisidedantis mecenatas R. Karbauskis akcentuoja įžvalgumą dėliojant prioritetus. Jis pabrėžia, jog „politikams reikia suvokti, kad bibliotekos nėra tik knygų saugyklos, bet atlieka visą daugybę kultūrinių, švietimo, socialinių funkcijų“, ir laiko biblioteką savivaldybės vizitine kortele.

Galerija: Vilkaviškio viešoji biblioteka
Publikuota: 2016-02-22 16:13:50

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Policijos komisariate – jaunų pareigūnų desantas
* Moskvičius pats „pasiprašė“ prie jūros
* Knygos pristatymas: per gyvenimą ir eilėraščio meną...
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kuris vasaros mėnuo atostogauti Jums geriausias?
Birželis.
Liepa.
Rugpjūtis.
Nematau skirtumo.
Vasarą neatostogauju.Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai