„Santaka“ / Mokyklos pašonėje – tiksinti bomba

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Vilkaviškyje dovanoja slyvas. Pasiskinti reikia patiems. Tel. 8 652 28 667.
Galioja iki: 2021-10-01 13:01:01

Spaudžia sultis. Pasterizuoja, pilsto į 3–5 l pakuotes su integruotu kraneliu. Kreiptis adresu: Kybeikių k., Vilkaviškio r. Tel. 8 687 75 441.
Galioja iki: 2021-10-04 08:25:57Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-11-02 16:48

Dalinkitės:  


Viliamasi, kad senasis pastatas bus užkonservuotas ir į mokyklą pro jį einantys vaikai galės jaustis pakankamai saugūs.

Autoriaus nuotr.


Mokyklos pašonėje – tiksinti bomba

Andrius GRYGELAITIS


Greta dabartinio Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklos-daugiafunkcio centro pastato stovi dar vienas į akis krentantis statinys. Tai – senoji Bartninkų miestelio mokykla. Daugiau nei tris dešimtmečius ji palikta likimo valiai. Deja, kasmet pastato būklė tik prastėja, o vietiniai gyventojai pagrįstai baiminasi, kad nelaimė – visai čia pat.Savininkas nesirūpina

Šiame buvusio Jarlako dvaro pastate Bartninkų mokykla veikė nuo 1923 iki 1977 m. Po to specialiai įrengtuose butuose iki 1982 m. čia gyveno mokyklos pedagogai. Vėliau pastatas buvo apleistas, aplinkiniai pamažu jį niokojo, niekas nesirūpino priežiūra. Per tris dešimtmečius statinys virto apgriuvusia landyne.

Senasis mokyklos pastatas ilgai priklausė Vilkaviškio rajono savivaldybei, tačiau beveik prieš dešimtmetį jį nusipirko verslininkas iš Klaipėdos Rolandas Bilotas.

Tikriausiai tikėjęsis praturtėti klaipėdietis greitai suprato, kad to padaryti nepavyks. Statinys yra įtrauktas į paveldosaugos objektų sąrašą, todėl jo nugriauti ar savaip restauruoti negalima. Norint jį visiškai atstatyti, reikia milžiniškų investicijų. Dėl šios priežasties dabartinis statinio šeimininkas galiausiai jį paliko likimo valiai.

„Tai vienas iš daugiausiai problemų keliančių pastatų mūsų rajone. Situacija yra tikrai liūdna ir to šitaip palikti negalime. Kone kasdien pro šį pastatą praeina šimtai mokinių. Neabejoju, jog smalsesni vaikai užsuka ir į vidų. Nelaimė gali ištikti bet kurią akimirką. Nesinori kaltų ieškoti jau po visko, turime užkirsti tam kelią“, – pabrėžė rajono meras Algirdas Neiberka.


Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Ričardas Landsbergis tvirtino, kad pagrindinė problema yra ta, jog savininkas visiškai nereaguoja į perspėjimus sutvarkyti pastatą. Klaipėdiečiui yra išsiųsti trys registruoti laiškai, tačiau nė į vieną atsakymo nesulaukta. Šiuo metu R. Bilotui rengiamas dar vienas raginimas pasirūpinti jam priklausančiu statiniu.Didžiulės baudos

A. Neiberka pasakojo, jog kartą verslininkas iš Klaipėdos buvo sureagavęs į perspėjimus ir užsandarinęs minėtą statinį. Tiesa, užkonservuota senoji mokykla išbuvo neilgai. Labai greitai vietiniai gyventojai nulupo užkaltas medines plokštes, dalį jų išvogė. Pastatas vėl liko toks, koks buvo pastaruosius metus, – keliantis grėsmę aplinkiniams.

Bartninkuose esančio statinio būklė aktuali ne vien mūsų rajono gyventojams. Kultūros paveldo departamento Marijampolės teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Ramūnas Kryžanauskas sakė, kad jų įstaigai R. Bilotas – gerai pažįstamas ir daug problemų keliantis asmuo.

„Dėl pastato nepriežiūros bei aplinkinių saugumo neužtikrinimo prieš kelerius metus klaipėdietis buvo nubaustas 500 litų bauda. Vėliau jam skirta dar viena 1750 litų bauda, tačiau ją antstoliai išieškojo tik po dvejų metų. Kiek žinau, šiuo metu už teismo sprendimų nevykdymą B. Bilotui yra skirta 100 eurų bauda. Šis žmogus turi ir daugiau panašių problemų. Jis gerai žinomas Klaipėdos padalinio specialistams, mat tame krašte taip pat turi įsigijęs keletą apleistų pastatų, kuriais visiškai nesirūpina“, – pasakojo R. Kryžanauskas.
Pasirodė ir dingo

Tikriausiai pabūgęs dar didesnių baudų, klaipėdietis daugiau nei prieš mėnesį pats pasirodė Vilkaviškyje. Jis Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyriaus specialistams pranešė, jog turi galimybę gauti paramą ir nori dar kartą užkonservuoti Bartninkuose esantį pastatą. Tiesa, vyriškis prašė, kad Savivaldybės atstovai padėtų pasirūpinti pastato avaringumo nustatymu.

„Be šių ekspertų išvadų jis negautų paramos statinio užkonservavimo darbams. Deja, mes nelabai galime jam padėti, nes pastatas – ne Savivaldybės nuosavybė, o privatus. Šiam verslininkui atrašėme, jog prisidėti niekuo negalime, tačiau daugiau iš jo žinių nesulaukėme“, – sakė R. Landsbergis.

Pasak jo, užsakyti ekspertų išvadas verslininkui turėtų kainuoti nuo 150 iki 300 eurų.

Rajono meras teigė, kad jeigu R. Bilotas ir toliau nereaguos į Savivaldybės atstovų raginimus pasirūpinti sau priklausančio pastato saugumu, jau greitu laiku prieš jį bus imtasi atitinkamų sankcijų.

„Turime galimybę kreiptis į teismą dėl pastato nepriežiūros. Jei atsitiktų nelaimė, Savivaldybė taip pat būtų už tai atsakinga dėl kontrolės priežiūros neužtikrinimo. Panaši situacija Vilkaviškyje buvo su senuoju buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato pastatu. Tiesa, ten savininkai buvo geranoriški ir su mumis bendradarbiavo. Čia situacija – labiau komplikuota. Bet kokiu atveju turime kažką daryti. Jei reikės, į pagalbą galima pasitelkti ir policijos pareigūnus, tačiau neabejoju, jog vienaip ar kitaip bus pasiektas teigiamas rezultatas“, – sakė Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus l. e. vedėjo pareigas Vilma Kolpakovienė.
Keli variantai

Šiuo metu realiausia, kad senasis Bartninkų mokyklos pastatas bus užkonservuotas. Tai reikalauja daug mažiau investicijų, nei jį kapitališkai restauruoti.

„Žinau, kokia yra pastato būklė. Manau, jį dar būtų galima atgaivinti, tačiau neįsivaizduoju, iš kur reikėtų gauti tiek lėšų. Prireiktų ne vieno milijono eurų“, – sakė R. Kryžanauskas.

V. Kolpakovienė pasiūlė ir dar keletą variantų. Anot jos, dėl minėto pastato būtų galima kreiptis į Vyriausybę ir tikėtis, jog ši statinį perimtų savo žinion.

„Būtų galima pasitarti ir su paveldosaugininkais bei išsiaiškinti, kiek tos istorinės statinio vertės dar yra likę. Reikėtų išgirsti ir jų nuomonę, ar verta tokį pastatą laikyti paveldosaugos objektų sąraše. Kiek žinau, pamatinės statinio sienos suskilusios, kai kurios visiškai sugriuvusios. Mūsų senosios pirties pastatas kurį laiką irgi buvo paveldosaugos objektų sąraše, tačiau vėliau iš jo išbrauktas. Jeigu tą patį pavyktų padaryti su senąja Bartninkų mokykla, būtų galima ją ramia galva nugriauti“, – svarstė V. Kolpakovienė.

Apie tokį variantą pasiteiravome Kultūros paveldo departamento Alytaus padalinio vadovo, laikinai vadovaujančio ir Marijampolės padaliniui, Aliaus Baranausko. Šis paaiškino, kad siekiant pastatą išbraukti iš paveldosaugos objektų sąrašo būtina prieš tai išsiaiškinti vertingąsias jo savybes.

Tai gali atlikti tik speciali vertinimo tarnyba, kurios paslaugas privalo užsakyti pastato savininkas, šiuo atveju – R. Bilotas. Savivaldybė gali tik paskatinti statinio šeimininką atlikti tokius veiksmus.

„Visai neseniai Alytaus regione vieną pastatą teko išbraukti iš Kultūros paveldo saugomų objektų sąrašo. Tiesa, mūsų situacija kardinaliai skyrėsi nuo situacijos Vilkaviškio rajone. Pas mus išbrauktas pastatas buvo medinis, apgriuvęs, nedidelis. Be to, buvęs jo šeimininkas mirė, o nauja nuosavybė niekam nebuvo nustatyta. Tokiais atvejais visas procedūras atlikti yra kiek paprasčiau“, – paaiškino A. Baranauskas.Žinoma giminaitė

Ne vien Savivaldybės darbuotojams niekaip nepavyksta susisiekti su klaipėdiečiu R. Bilotu. Vyriškis nereagavo ir į redakcijos darbuotojų skambučius telefonu. Tiesa, pavyko išsiaiškinti, jog verslininkas šiuo metu yra išvykęs iš Lietuvos ir bent jau artimiausiu metu nežada čia sugrįžti. Tą atskleidė R. Biloto giminaitė, žinoma šalyje politikė, Seimo narė Agnė Bilotaitė.

„Tiesą pasakius, neturiu daug informacijos apie savo dėdę. Mūsų šeimos – skirtingos ir mes nebendraujame labai artimai. Kiek žinau, jis šiuo metu negyvena Lietuvoje“, – sakė politikė.


Moteris tikino nieko nežinanti apie savo dėdės veiklą ir buvo labai nustebinta išgirdusi, kad jis Vilkaviškio rajone turi turto, kuriuo visiškai nesirūpina. Ką nors daugiau komentuoti Seimo narė atsisakė.

Publikuota: 2015-11-02 16:48:26

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi pagerbti aštuoni vilkaviškiečiai
* Paminėta Holokausto 80 metų sukaktis
* Metų ūkio savininkai stengiasi numatyti kelis žingsnius į priekį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį skiepysitės nuo gripo?
Taip, kaip ir kasmet.
Šiemet ne – užteks skiepo nuo koronaviruso.
Nuo gripo nesiskiepiju.
Dar neapsisprendžiau.Kalbos patarimai

Kaip vertinamas žodis „brukas“?
Brukas – senoji svetimybė, dabar vartotina grindinys: Pirmasis sustojimas turistus pradžiugino gražiu ir gerai išsilaikiusiu grindiniu. Senosios svetimybės įmanomos meninio ar publicistinio stiliaus tekstuose kaip motyvuota stilistinė priemonė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas