„Santaka“ / Su vilkais nesusitvarko ne tik Lietuva / Gamta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gamta

Dalinkitės:  



Su vilkais nesusitvarko ne tik Lietuva


Praeitą savaitę į Aplinkos apsaugos agentūrą kreipėsi mūsų rajono Savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Rajono vadovas, remdamasis Žemės ūkio skyriaus pateiktais duomenimis, agentūrai išsiuntė prašymą leisti Vilkaviškio rajone sumedžioti septynis vilkus.

– Buvo peržiūrėti gyventojų pateikti prašymai kompensuoti vilkų padarytus nuostolius. Pagal tai, iš kurių kaimų juos esame gavę, agentūrai nurodėme, jog teritorija, kurioje pjaunami gyvuliai, apima 11 rajono medžiotojų klubų plotus. Jie driekiasi per Gražiškių, Pajevonio, Klausučių, Vištyčio, Bartninkų, Kybartų, netgi Gižų ir Šeimenos seniūnijas, – aiškino rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė Jūratė Bindokaitė.

Iki rugpjūčio 6 dienos iš įvairių seniūnijų Žemės ūkio skyrius jau buvo gavęs 14 rajono gyventojų prašymus dėl vilkų papjautų gyvulių. Ūkininkai prašo kompensuoti nuostolius dėl prarastų 6 veršelių ir 13 avių.

– Šiandien taip pat gavome vieną prašymą. Pajevonio seniūnijoje vilkai papjovė veršelį, – sakė J. Bindokaitė.

Tai – ne visi šių žvėrių padaryti nuostoliai. Dalis gyventojų, nukentėjusių nuo vilkų, savo prašymų seniūnijoms nepateikė, nes gyvuliai buvo neregistruoti.


Aplinkos apsaugos agentūra tokių prašymų yra gavusi ir iš kitų Lietuvos savivaldybių. Anykščiuose agentūra jau davė leidimą sumedžioti 4 vilkus, kitos savivaldybės savo eilės dar laukia.
Praėjusiais metais ūkininkai patyrė žalos už 49 tūkstančius eurų, o šiemet ši suma siekia 75 tūkstančius.


Šie leidimai yra specialūs ir nesusiję su vilkų medžioklės kvotomis. Vilčių gauti tokius leidimus, suteikiančius teisę „paimti (sumedžioti) vilką iš jo buveinės“ savivaldybėms atsirado tik šią vasarą, kai Aplinkos ministerijos vadovai patys paragino savivaldybes išimtiniais atvejais prašyti Aplinkos apsaugos agentūros išduoti specialų leidimą sumedžioti vilkus dar neprasidėjus nustatytam jų medžioklės laikui ten, kur tai būtina.

Kaip žinia, kvotos medžioti vilkus jų medžioklės sezonu skirstomos ne atskiroms savivaldybėms, o apskritims. Pernai visai Marijampolės apskričiai buvo nustatytas 4 vilkų limitas. Jis viršytas, mat vienas žvėris sumedžiotas Kazlų Rūdos miškuose, o keturi – mūsų rajone. Tačiau, aplinkosaugininkų teigimu, įstatymui nusižengta nebuvo, nes du vilkai buvo nušauti vieno varymo metu.


Vilkų prieauglio nesuvaldo ne tik Lietuva. Neseniai ir Prancūzijos vyriausybė padidino medžiojamų vilkų limitą. Šalies ūkiuose yra įdiegtos visos apsaugos priemonės: tvoros, tinklai, avis saugo šunys, tačiau tai nekeičia situacijos – plėšrūnai puola gyvulius nepaisant jokių kliūčių.

Prancūzijos vyriausybė norėdama apsaugoti savo ūkininkus šiemet leido sumedžioti 36 vilkus, ankstesniais metais limitas buvo 24. Nuo rugpjūčio mėnesio pradėjo veikti medžiotojų brigada, kuri padės žemdirbiams susiduriantiems su vilkų antpuoliais, susidoroti su plėšrūnais. Prancūzijos vyriausybė taip pat sieks, kad vilkai nebūtų laikomi griežtai saugoma rūšimi pagal Berno konvenciją. Anot šalies pareigūnų, nesiekiama sunaikinti vilkų populiacijos, bet norima apsaugoti naminius gyvulius. Šiemet nuo pilkųjų plėšrūnų labiausiai kenčia ūkininkai gyvenantys Provanso -Alpių-Žydrojo Kranto ir Savojos regionuose. Per pastaruosius 10 metų Prancūzijoje vilkų skaičius padidėjo iki 300, apskritai Europoje jų yra 120 000. Per pastaruosius penkerius metus fiksuojama dvigubai daugiau išpuolių, o 2014 metais plėšrūnai užpuolė 8500 avių. Praėjusiais metais medžiotojai nušovė 17 vilkų, šiemet Prancūzijos Aplinkos ministerija ketina išduoti dar daugiau leidimų juos medžioti.


Pavojingoje situacijoje atsidūrė ir Vokietija. Pastebima, kad vilkų skaičius stipriai išaugo, tad baiminamasi dėl ūkininkų ir jų ūkių apsaugos. Anot Vokietijos mokslininkų, dabar svarbiausia išsaugoti balansą tarp žmogaus ir laukinės gamtos.

Lietuvoje vilkų statistika yra prieštaringa: anot vienų skaičiavimų jų yra daugiau nei 700, kiti teigia, kad šių plėšrūnų Lietuvos miškuose yra 292. Praėjusiais metais ūkininkai patyrė žalos už 49 tūkstančius eurų, o šiemet ši suma siekia 75 tūkstančius.



Publikuota: 2015-08-10 10:11:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai