„Santaka“ / Lenkiame latvius, bet atsiliekame nuo estų / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda traktorių MTZ-82 (3000 Eur). Tel. (8 342) 47 638.
Galioja iki: 2023-09-29 11:21:43



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  


„Nuo estų pagal perkamąją galią atsiliekame 25 proc., tuo tarpu latvius lenkiame 5 procentais“, – sako „Danske Bank“ Baltijos šalių analitikas Rokas Grajauskas.

Lenkiame latvius, bet atsiliekame nuo estų


Nors atlyginimai Lietuvoje siekia tik 25 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tačiau pagal perkamąją galią atsiliekame mažiau. Dėl žemesnių kainų perkamoji galia Lietuvoje sudaro 55 proc. ES vidurkio. Tarp Baltijos šalių pagal perkamąją galią esame per vidurį – atsiliekame nuo Estijos, tačiau lenkiame Latviją.

Tačiau kur yra didžiausi skirtumai tarp statistinio lietuvio ir vakarų europiečio galimybės įpirkti prekes?

Perkamoji galia ir atlyginimai

Praėjusiais metais vidutinis atlyginimas Lietuvoje „į rankas“ siekė 526 eurus ir pagal šį rodiklį visoje ES lenkėme tik Rumuniją ir Bulgariją. Estijoje vidutinis atlyginimas buvo 795 eurai (51 proc. daugiau nei Lietuvoje), Latvijoje – 561 euras (7 proc. daugiau). Tačiau įvertinus, kad „Eurostato“ skelbiamais duomenimis, Lietuvoje kainų lygis yra 18 proc. mažesnis nei Estijoje ir 11 proc. – nei Latvijoje, lietuvių perkamoji galia atrodo kiek geriau. Nuo estų pagal perkamąją galią atsiliekame 25 proc., tuo tarpu latvius lenkiame 5 procentais.

Palyginti su „senosiomis“ ES šalimis, vidutinis atlyginimas Lietuvoje siekia 23 proc. šių šalių vidurkio. Tačiau atsižvelgus į tai, kad vidutinės kainos šiose šalyse yra beveik dvigubai didesnės nei Lietuvoje, vidutinio dirbančiojo perkamoji galia Lietuvoje buvo didesnė ir siekia 42 proc. šių šalių vidurkio.


Skirtumai tarp automobilio ir kirpyklos

Svarbu pastebėti, kad ypač skiriasi statistinio lietuvio ir vakarų europiečio galimybės įpirkti prekes ir paslaugų, kuriomis lengva prekiauti, tarp jų, elektronikos prekes, automobilius, didžiąją dalį maisto produktų, ir vietoje teikiamų paslaugų kainos. Kadangi pirmuoju atveju, prekių kainos ES šalyse yra iš esmės vienodos, o atlyginimai skiriasi 4–5 kartus, tiek pat skiriasi ir šių prekių įperkamumas. Lygiai taip pat skiriasi ir laisvai prekiaujamų paslaugų įperkamumas, pavyzdžiui, atostogų užsienyje.
Praėjusiais metais vidutinis atlyginimas Lietuvoje „į rankas“ siekė 526 eurus ir pagal šį rodiklį visoje ES lenkėme tik Rumuniją ir Bulgariją. Estijoje vidutinis atlyginimas buvo 795 eurai (51 proc. daugiau nei Lietuvoje), Latvijoje – 561 euras (7 proc. daugiau).


Tuo tarpu vietoje teikiamų paslaugų kainos skiriasi jau gerokai labiau. Pavyzdžiui, taksi paslaugų, restoranų ar kirpyklų kainos Vilniuje ir Stokholme vidutiniškai skiriasi kelis kartus. Kadangi atlyginimai taip pat skiriasi keletą kartų, ypatingo skirtumo tarp šių paslaugų įperkamumo Vilniuje ir Stokholme nėra.


„Pirmūnai“ Europoje

Europoje tiek pagal vidutinį atlyginimą, tiek ir pagal perkamąją galią pirmauja Liuksemburgas – čia vidutinis atlyginimas po mokesčių yra 3188 eurus (204 proc. ES vidurkio), o perkamoji galia – 164 proc. ES vidurkio. Toliau pagal perkamąją galią rikiuojasi Nyderlandai (159 proc.), Jungtinė Karalystė (152 proc.), Švedija (137 proc.) ir Vokietija (136 proc.).

Kas pirmauja ES pagal kainas? Tai Skandinavija, o didžiausiomis kainomis ES gali „pasigirti“ danai (152 proc. ES vidurkio), švedai (144 proc.) ir suomiai (139 proc.). Būtent dėl to, kad kainos šiose šalyse yra tokios aukštos, pagal perkamąją galią į trejetuką šios šalys nepapuola.



Rokas Grajauskas

„Danske Bank“ Baltijos šalių analitikas



Publikuota: 2015-06-17 15:29:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Žmones visoje šalyje maustę sukčiai bazavosi mūsų rajone
* Pogulis vaikų darželyje: mažylių poreikis ar prievarta?
* Pirmieji regione grupinio gyvenimo namai paminėjo penkerių metų sukaktį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kada mokate mokesčius?
Kai tik gaunu sąskaitas.
Mėnesiui baigiantis.
Keliskart per metus.
Kai pradeda grasinti anstoliais.
Aš mokesčių nemoku.



Kalbos patarimai

Gladiolė ar kardelis?
Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2023 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai