„Santaka“ / Ahause viešėjusi rajono delegacija žavėjosi vokiška tvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda traktorius MTZ-82 ir T-40 (dvitilčiai), 500 l purkštuvą, lentą žemei lyginti, 2 m volą, lovius kiaulėms šerti, betonines pralaidas tiltui, vežimą guminiais ratais, 3 m kultivatorių, T-40 dvi šonines pavaras ir dvi padangas (9/16), 3 m kultivatorių. Tel. 8 691 00 109.
Galioja iki: 2020-10-02 13:57:03

Perka 1 kambario butą su patogumais Vilkaviškyje. Tel. 8 656 91 131.
Galioja iki: 2020-10-03 13:57:34

Parduoda žemės ūkio paskirties sklypą (2,0589 ha) Vilkaviškio r., Šeimenos sen., Simanėliškių k. Tel. 8 621 28 324 .
Galioja iki: 2020-10-04 10:49:03

Parduoda pašarinius runkelius, bulves „Laura“ ir „Vineta“, žieminius česnakus (1,50 Eur už kg). Tel. 8 608 63 512.
Galioja iki: 2020-10-08 10:20:24

Išsinuomotų arba pirktų butą su patogumais Vilkaviškyje (I aukšte). Domina ir sodo nameliai su šildymu ir patogumais. Tel. 8 645 69 231.
Galioja iki: 2020-10-08 14:45:32Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-04-24 17:40

Dalinkitės:  


E.Hiolso klumpių dirbtuvėje lietuvių delegacija stebėjo visą gamybos procesą.

Autorės nuotr.


Ahause viešėjusi rajono delegacija žavėjosi vokiška tvarka

Eglė KVIESULAITIENĖ

(Pabaiga. Pradžia Nr.44)Nuoširdžiai rūpinosi

Visą viešnagės laiką vilkaviškiečių delegacija jautė nuolatinį vokiečių B.Heyingo, H.Herberso, E.H.Asbedo, W.Herberso našlės Klaros ir kitų dėmesį ir rūpestį. Anksčiau Ahaus savivaldybės tarnautojai buvę bei kitas pareigas užėmę, o dabar pensinio amžiaus vokiečiai nuoširdžiai priėmė, globojo vilkaviškiečius, ruošė jiems maistą, tarėsi su įmonėmis dėl susitikimų.

Delegacija buvo apgyvendinta vienos iš Ahaus priklausančių gyvenviečių – Alšteto – viešbutyje. Valgyti vykdavo į Vesumą – kitą, 6 km nuo Alšteto esančią gyvenvietę.

Vesume vyresnio amžiaus ahausiečiai turi Tėviškės namus. XX amžiaus pradžios pastatas įrengtas vokiečių etnografiniu stiliumi, jame gausu senovinių padargų, įrankių, namų apyvokos daiktų.Pagerbė atminimą

Dar besiruošiant kelionei Savivaldybės vadovai gavo žinią, jog kovo 24 d. mirė vienas iš Ahaus ir Vilkaviškio bičiuliavimosi entuziastų, vokietis Werneris Herbersas. Ne kartą mūsų rajone viešėjusiam ir lietuvių delegacijas priiminėjusiam ahausiečiui balandžio 1 d. būtų sukakę 67-eri metai.

Delegacija aplankė W.Herberso, kurį nepaprastai gerbė ir vietos žmonės, ir jį pažinoję vilkaviškiečiai, kapą. Nusipelniusio mūsų kraštui žmogaus atminimą delegacija pagerbė gėlėmis ir tylos minute.

Vokiečių kapinės – labai tvarkingos. Centriniai takai iškloti trinkelėmis, mažesni apsėti nuolat prižiūrima veja. Tačiau lietuvio akiai kapavietės atrodė perkrautos gėlėmis, dekoratyviniais krūmais ir medeliais, papuoštos neįprastomis keraminėmis figūrėlėmis.

Eidami į laidotuves vokiečiai neša ne tik puokštes, vainikus, bet ir vazonuose įsodintus dekoratyvinius krūmus. Jie vėliau sodinami ant kapo. Vainikai pinami ne tik iš mūsų kraštuose įprastų gėlių, bet ir iš džiovintų egzotiškų žiedų, taip pat raktažolių, kitų darželio augalų.Miesto gamykloje – kompiuterizuoti robotai

Vilkaviškiečiams teko viešėti vienoje didžiausių Ahauso gamyklų – Wegenerio metalo perdirbimo įmonėje. Joje gaminamos detalės automobiliams, traktoriams, laivams, kranams, tiltams, upių krantų sutvirtinimams. Jos eksportuojamos į kitas Europos šalis.

Įmonėje darbuojasi per 100 žmonių, kurie per dieną perdirba 120 tonų metalo.

Gamyklos įrengimai gali apdirbti 23 m2 ploto metalinius lakštus, vienu kartu perpjauti 30 metrų ilgio plokštę. Įmonės eilinis darbininkas per valandą uždirba 13–14 eurų.

Kompiuterizuoti robotai lazeriu gali išpjaustyti įvairiausias figūras, tarsi vašką lankstyti 20 mm storio metalą. Grėsmę keliantys įrengimai užprogramuoti taip, kad metro atstumu prisiartinus žmogui jie išsijungia. Pradeda veikti tik tuomet, kai žmogus atsitraukia per saugų atstumą.Vaikščios su klumpėmis

Visai kitokią darbo saugą teko pamatyti Evaldo Hiolso klumpių gamykloje. Kiaulių auginimu užsiimantis ūkininkas turi įsirengęs dirbtuves, kurių kai kurie įrengimai mena praėjusio amžiaus pradžią. Per metus ūkininkas ir jo sūnus pagamina 6–7 tūkst. medinių klumpių, kurias nesunkiai realizuoja. Viena pora kainuoja 10 eurų. Ūkininko šeima nuo seniausio iki mažiausio – vos poros metų anūko – visi avi klumpėmis. Medinį apavą kasdien drengdami asfaltuotais takais vokiečiai sunešioja maždaug per 3 mėnesius.

E.Hiolsas pasakojo, jog klumpėms reikia minkšto medžio, pavyzdžiui, tuopos. Rankose laikydamas didžiulį kelmą klumpiadarys elektriniu pjūklu jį supjaustė į gabalus ir pademonstravo visą gamybos procesą. Vilkaviškiečiai taip susižavėjo klumpiadirbyste, jog po porą įsigijo keli seniūnai, žadėję į jas įsispirti vaikščiodami sode ar kieme.Ligoninė privati

Sužinojęs, jog delegacijoje yra ir gydytoja, B.Heyingas pasiūlė nuvykti į Ahauso ligoninę. Už mūsiškę gerokai didesnė gydymo įstaiga talpina 270 lovų (Vilkaviškio ligoninėje – 196 lovos), joje yra mums įprasti skyriai ir daug papildomų, susijusių ne tik su gydymu, reabilitacija, bet ir su technika, kompiuterių aptarnavimu.

Nors ligoninėje yra Akušerijos ir naujagimių skyrius, susirgusius mažylius reikia vežti į specializuotą kitame mieste esančią ligoninę (Vaikų ligų skyriaus Ahause nėra). Tačiau rajono ligoninėje yra aukšto lygio kardiologijos skyrius, kuriame atliekamos net kai kurios širdies operacijos. Ši gydymo įstaiga – privati. Jos savininkė – bažnyčia. Vokietijoje yra ir valdiškų gydymo įstaigų, tačiau toliau nuo Ahaus miesto.Gydytis brangu

Ligoninės koridoriai, palatos, slaugytojų postai, medikų poilsio kambariai gerokai skiriasi nuo mūsiškių. Pilviškių ambulatorijos gydytoja Lina Kochanskienė su pavydu žvelgė į patalpas, kuriose medikai gali atsipūsti, išsivirti kavos, užkąsti. Tvarkingai įrengtose palatose ligoniai guli po 2–3. Kiekvienoje yra sanitariniai mazgai, dušo kabinos, pritaikytos ir sveikesniems, ir neįgaliems ligoniams. Palatose yra televizoriai, telefonai.

Akivaizdžiai matyti, jog šioms įstaigoms finansų netrūksta. Tačiau susirgus Vokietijoje tenka gerokai pratuštinti santaupas. Vienas lovadienis ligoninėje kainuoja 350 eurų. Valstybės tarnautojams draudimas apmoka 80 proc. gydymo išlaidų, privačių struktūrų darbuotojams – tik 60 proc.

Neseniai širdies koronarų operaciją patyręs B.Heyingas pasakojo, kad jam teko pakloti net 11500 eurų. Todėl žodžiai, jog sveikata – brangiausiais turtas, Vokietijoje turi ir finansinę prasmę.Linkėjimai nuo kunigų

Verbų sekmadienį vilkaviškiečiai dalyvavo įdomiose apeigose Ahauso bažnyčioje. Prie bažnyčios susirinkę jaunos šeimos su vaikais nešėsi net po kelias verbas. Ant koto pritvirtintos mirtų šakelių puokštės buvo apraišiotos saldainiais, riestainiais, spalvotais popierėliais. Žmones pasitikęs raudonu apdaru vilkintis kunigas kalbino vaikus, pasakojo jiems apie Verbų sekmadienio reikšmę. Mirtų krepšiais bei palmių šakomis nešinų mergaičių procesiją atlydėjo asiliukas. Kartu su jais minia patraukė per miestą.

Bažnyčioje po šventinių Mišių žodis buvo suteiktas ir Vilkaviškio vicemerui Jonui Meškauskui. Jis padėkojo Ahauso gyventojams už ilgametį bendravimą, perdavė prieš keletą metų šioje bažnyčioje Mišias laikiusių mūsų rajono kunigų linkėjimus bei padovanojo didžiulę žvakę, siųstą Vilkaviškio prelato Vytauto Gustaičio.Seniūnai nesusišnekėjo

Delegacijoje buvę šeši seniūnai nekantraudami laukė susitikimo su Viuleno bei Ottenštaino gyvenviečių seniūnais Šmaingu ir Šnel. Apibėrę kolegas klausimais apie seniūnijai skiriamą biudžetą, galimybes savarankiškai priimti sprendimus ir pan. lietuviai juos gerokai pribloškė. Pamanę, jog vertėjas netiksliai verčia klausimus, vilkaviškiečiai pagaliau išsiaiškino, jog Vokietijoje seniūnai skiriami tik visuomeniniais pagrindais.

Jie biudžeto netvarko ir savarankiškų sprendimų nepriima. Patirties rengęsi iš vokiečių pasisemti seniūnai liko it musę kandę.

Vokiečiai vilkaviškiečiams aprodė apylinkių įžymybes, architektūrinius paminklus, prieš kelis šimtmečius statytas bažnyčias. Delegacija lankėsi Kelne, Miunsteryje, Haksbergene Olandijoje.Merą skiria karalienė

Paskutinę viešnagės dieną vilkaviškiečius priėmė Ahauso meras Felix Buter. Jis pristatė savo miestą trumpu filmu, atsakė į lietuvių delegacijos klausimus.

Ahauso savivaldybės metų biudžetas – 75 mln. eurų. Daugiausia investicijų skiriama švietimui bei statyboms. Savivaldybėje dirba 130 tarnautojų. Miesto meras renkamas tiesiogiai 5 metams.

Aktuali gimstamumo problema. Nors jis mažėja, dar gerokai lenkia mirštamumą. Olandijos Haksebergeno miesto mero K.Looherio vadovaujamos savivaldybės aparatas dar didesnis – 180 žmonių, nors mieste ir dviejuose jam priklausančiuose kaimuose – tik 24 tūkst. gyventojų. Savivaldybės biudžetas – 45 mln. eurų, o merai Olandijoje nerenkami.

Juos skiria karalienė. Mieste yra apie 1000 įvairių firmų, 15 pradinių (mokosi 4–12 metų vaikai) ir viena vidurinė (12–19 metų vaikams) mokykla. Miestas seniai bendrauja su Ahausu, priima delegacijas iš Vengrijos. K.Looheris mielai priėmė Vilkaviškio rajono vicemero kvietimą ir tvirtino atvyksiąs, jei bus kviečiamas.

Haksbergeno savivaldybės pastatas – itin šiuolaikiškas. Užsukę interesantai nesiblaško po kabinetus, o kreipiasi į priimamąjį, kur per kompiuterinę sistemą suvedami duomenys ir surandamas atsakingas specialistas. Olandijos savivaldybėms, be mums įprastų, pavestos pasų, vairavimo pažymėjimo išdavimo ir kitos funkcijos.Padengė lietuvišką stalą

Beveik savaitę vilkaviškiečių delegaciją globoję vokiečiai surengė atsisveikinimo vakarėlį prabangiuose Huberto Herberso namuose. Į pobūvį buvo pakviestas ir Ahaus savivaldybės meras, jo patarėjas, kai kurie verslininkai, su lietuviais bendravę ūkininkai ir visi delegacijos globėjai.

Vilkaviškio delegacija vieną stalą padengė lietuviškais gaminiais – dešromis, skilandžiais, juoda duona, saldainiais, šakočiu, alumi bei stipresniais svaigiaisiais gėrimais. Vaišių ragavę vokiečiai gyrė lietuvišką skilandį ir purtėsi paragavę stiprios „naminukės“.

Gižų seniūnui Romui Kučiauskui paskutinį vakarą E.H.Asbedas padovanojo savo dviratį, kurį gižietis prižadėjo parvežti vienai iš seniūnijos daugiavaikių šeimų.

Delegacijai vadovavęs J.Meškauskas išdalijo aibę vilkaviškietiškų suvenyrų ir dėkojo visiems, šiltai priėmusiems ir nuoširdžiai besirūpinusiems.
Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kalnai padangų iškeliavo pas perdirbėjus
* Tarybos posėdyje apsvarstyti rajonui aktualūs klausimai
* Kalbėjo apie darbus, planus ir pinigus
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar atliktumėte nemokamą greitąjį COVID-19 testą?
Be abejo.
Tikrai ne.
Aš tokį jau dariausi.
Nežinau.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas junginys „dėkingos aplinkybės“?
Perkeltinė būdvardžio dėkingas reikšmė „palankus, tinkamas, geras“ lietuvių kalbai nebūdinga. Sakytina palankios aplinkybės, sąlygos, gera proga, tinkamas laikas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas