Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2014-01-15 07:51
Visa Čibirkų šeima vakarais kartais susirenka į miniturnyrus. Šachmatų virusas užkrečia šeimas
Andrius GRYGELAITIS
Keletą pastarųjų metų šachmatų sportas Vilkaviškio rajone išgyvena pakilimą. Žaidžia ne tik pavieniai asmenys. Šis užsiėmimas vis labiau įtraukia ištisas šeimas.
|
Namuose – miniturnyrai
Rasos ir Gintaro Čibirkų namuose šachmatai – itin populiarus žaidimas. Prie šachmatų lentos sėda ne tik jie, bet ir dukros: dešimtmetė Ema, trimis metais jaunesnė Gytė bei penkiametė Liepa.
Tiek Rasa, tiek Gintaras šachmatais žaidžia taip pat nuo mažens. Abu ne kartą dalyvavo įvairiuose turnyruose, turi iškovoję ne vieną apdovanojimą. Rasa savo amžiaus grupėje Lietuvos čempionate netgi yra laimėjusi bronzos medalį.
Žaisti šachmatais, atrodo, jiems lėmė pats likimas. Šią sporto šaką itin mėgo Gintaro tėvas ir brolis, o Rasą lentoje stumdyti figūras išmokė jaunesnė sesuo Aistė.
„Sesuo pirma pradėjo žaisti šachmatais, tačiau ir aš labai greitai jais „užsikrėčiau“. Tuo metu žaidžiančių merginų nebuvo labai daug, todėl neretai kovodavome su berniukais. Visas Vilkaviškis mus žinojo kaip šachmatininkes seseris Galinytes“, – šypsojosi R. Čibirkienė.
Nors pati moteris sakė neprisimenanti savo būsimo vyro, kovojančio prie šachmatų lentos, tačiau Gintaras žaidžiančią Rasą mena kuo puikiausiai.
Abu šia sporto šaka domisi nuo vaikystės, ir noras žaisti niekada nebuvo dingęs. Priešingai, siekis kovoti ir tobulėti nuolat stiprėja.
Nenuostabu, jog šachmatais žaidžia ir trys Čibirkų dukros. Tiesa, įvairiuose oficialiuose turnyruose dalyvauja tik Gytė ir Liepa – abi mergaitės yra vienos iš stipriausių mūsų rajono šachmatininkių savo amžiaus grupėse.
Vyriausioji Ema turnyruose jau nebekovoja. Ji šiuo metu didesnį dėmesį skiria kitam savo pomėgiui – muzikai. Vis dėlto Ema ir dabar neatsisako kartkartėmis su namiškiais sužaisti vieną kitą partiją.
„Kartais mėgstame namuose surengti įvairius miniturnyrus. Kad paskatintume savo dukras, už pergalę ar lygiąsias joms įteikiame kokį nors smulkų apdovanojimą“, – šypsojosi R. Čibirkienė.
Teko vėl pamėgti
Jaškūnų namuose šachmatai – taip pat mėgstamas sportas. Įvairiose rajoninėse varžybose tarp nugalėtojų nuolat patenka Dalia Jaškūnienė, jos dukros šešiolikmetė Areta, penkeriais metais jaunesnė Augustė ir aštuonmetis sūnus Aistis. Prie šachmatų lentos kartais sėda ir šeimos galva Egidijus Jaškūnas bei vyriausias sūnus Edvinas. Vis dėlto jų šis sportas taip netraukia, kaip kitų namiškių.
Seniausiai iš Jaškūnų šeimos narių šachmatais žaidžia Dalia. Ji, pamėgusi šią sporto šaką dar vaikystėje, ilgai ir sėkmingai dalyvavo įvairiose varžybose, ne kartą buvo tapusi jų nugalėtoja bei prizininke. Vis dėlto baigus mokyklą susidomėjimas šachmatais išblėso. Beveik du dešimtmečius šachmatų lenta dulkėjo spintoje, kol vieną dieną iš ten ją teko ištraukti.
„Būdavo, vaikai prašo, kad su jais pažaisčiau, tačiau to daryti ilgai nenorėjau. Vis dėlto vieną kartą Vilkaviškio šachmatų klubo „Širvinta“ nariai prikalbino mane dalyvauti seniūnijų varžybose. Ten pavyko gana sėkmingai pasirodyti. Be to, vyriausia duktė Areta jau buvo „įnikusi“ į šachmatus, tad teko ir man prisiminti kažkada itin mėgtą žaidimą“, – šypsojosi D. Jaškūnienė.
Pamažu šią sporto šaką pamėgo ir jauniausi šeimos nariai Augustė bei Aistis. Tiesa, D. Jaškūnienė teigė, jog didelės įtakos tam turėjo ne vien ji pati, bet ir apskritai rajone gerėjanti šachmatų situacija.
„Maždaug prieš ketverius metus į mūsų rajoną atėjo dirbti treneris Rolandas Martinkus. Tuomet susidomėjimas šiuo žaidimu labai padidėjo. Dabar pas mus auga labai stipri šachmatininkų karta“, – teigė D. Jaškūnienė.
Ji pasakojo, kad rajone yra itin didelė konkurencija tarp berniukų, o mergaitėms šiek tiek lengviau. Vis dėlto stiprių varžovių turi ir jos.
D. Jaškūnienė prie šachmatų lentos sėda ne vien su bendraamžiais kolegomis. Jėgas jai tenka išbandyti ir su savo atžalomis. Pačios įnirtingiausios kovos vyksta su dukra Areta.
„Sunku žaisti ir su Auguste. Jei padarau kokią klaidą, ji pergalės jau neatiduos. Augustė – labai perspektyvi. Ne veltui visai neseniai su Vilkaviškio komanda Lietuvos čempionate ji laimėjo bronzos medalį“, – džiaugėsi pašnekovė.
Lavina mąstymą
Tiek R. Čibirkienė, tiek D. Jaškūnienė teigė, kad šachmatai jų šeimos nariams – ir sportas, ir pramoga vienu metu. Moterys džiaugėsi, jog šiuo pomėgiu domisi ir jų atžalos. Pačios pašnekovės tikino didelių tikslų sau nekeliančios, tačiau vylėsi, kad vaikai prie šachmatų lentos pasieks dar ne vieną svarbų laimėjimą.
„Visų pirma, tai lavina matematinius įgūdžius. Dar mokyklos laikais man labai gerai sekdavosi matematika. Vyras taip pat buvo daugkartinis matematikos olimpiadų dalyvis. Šiuo metu dar studijuoju buhalteriją. Tikiu, kad prie šachmatų lentos įgyta patirtis man tik padeda kitose gyvenimo situacijose. Mano nuomone, žaisti šachmatais turėtų mokėti kiekvienas. Nebūtina siekti didelių aukštumų, tačiau bent jau ėjimus ir figūrų pavadinimus žinoti reikėtų“, – svarstė R. Čibirkienė.
„Bent jau smegenys nekalkėja“, – pritardama juokėsi D. Jaškūnienė.
Abi pašnekovės pasakojo, kad žaisti šachmatais jas skatina ne tik azartas ir noras įveikti savo priešininką, bet ir galimybė bendrauti su kitais žmonėmis, užmegzti naujų pažinčių, pabūti bendraminčių kompanijoje. Be to, moterims patinka ne tik pačioms žaisti, bet ir stebėti kitus, analizuoti jų ėjimus.
„Pas mus namuose per televiziją ar radiją išgirdus žodį „šachmatai“ visi tuoj suklūsta, žiūri, kas bus. Šis žodis turi magišką galią“, – tvirtino D. Jaškūnienė.
Publikuota: 2014-01-15 07:51:49
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Padangų kultūros paveldo
pastate nebeliko
* Gimnazijos sienas papuošė išskirtiniai stendai K. Donelaičio poemos tema * Kotrynai Jogailaitei istorijoje teko
itin svarbus vaidmuo
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|