„Santaka“ / Ten, kur Šilkalnio takeliai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-06-15 05:52

Dalinkitės:  


Šilkalnio gatvelė – tik prisiminimų takelis.

Ten, kur Šilkalnio takeliai


Gimtinės ilgesys... Kai gyvenimo ratas apsisuka ir balta šarma pasipuošia galva, kyla noras paimti už rankų vaikus, anūkus ir atvesti juos į tą kraštą, kur basa vaikystė vedžiojo po paupius, miškus ir pievas, kur atsivėrė kelias į pasaulį.

Kai pažvelgiu pro suskilusį vaikystės langą iš šiaudinės pastogės į gimtąjį kaimelį Šilkalnį, matau praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio savo kaimynus, Rausvės brastas ir gyles, Gurbšilio grybynus ir basų kaimo vaikų numintus juodus takelius į Gižų mokyklą ir bažnytėlę.

Ausyse skamba muzika, girdima kaimo šokiuose, gegužinėse ir festivaliuose. Virpėdavo armonikos garsai... Toli vakaruose leidžiasi saulė, o už Rausvės rauda Barišauskų Antano virkdoma armonika. Kaimo šokiai pas Pjušą Riškevičių, Kižiną, Kačergių... Neišskiriamas muzikantų duetas – Maziliausko smuikas ir Žilinskų Vladelio akordeonas. Iš vaikystės pasaulio atminties išplaukia muzika, rugiapjūtės vaizdai, žuvų gaudymas Rausvėje ir vaikų susibūrimai Šilkalnio kryžkelėje, prie Karvelynės.

Ten, už Ulevičių, Riškevičių, takeliu pro Kairį, Vaičekauskienę, kasdien keliauta į Žalnieraičių sodybą, kur viename didelės trobos kambaryje tilpdavo visa Rūdos-Šilkalnio kaimo mokyklėlė. Mokytoja I. Zapūstienė išmokė rašyti pirmą raidę, vedė į grožio, mandagumo pasaulį: gerbk tėvą ir motiną, eidamas pievų takeliu leisk draugui juo eiti, nukelk kepurę ir pasisveikink kaimyną, mylėk vabalą ir medį.



Iš Šilkalnio gilumos į mano tėviškę atbėgdavo Maziliauskų mergaitės, Valaičių, Bulkauskų vaikai. Pro Bulkauskų sodybą mudu su broliu vesdavo ir pas Žynelių Apotėlę – kaimo siuvėją, kuri pirmą kartą mano gyvenime pasiuvo tikras kelnes su kišenėmis. Ir dar jos namuose buvo stebuklinga grojanti ir dainuojanti dėžė – radijas. Apie 60-uosius Šilkalnis pasipuošė stulpais ir radijo taškai suklykavo kiekvienoje troboje. Mes, vaikai, didžiavomės, kad mūsų kaime gimė poetai Skinkys ir Kubilinskas. Juos vasarą matydavome vasarojančius pas gimines. Ir dar žinojau, kad reikia gerbti ir tausoti duoną. Tai buvo grįžusių iš Sibiro kaimynų pamokos: susirinkti duonelės trupinėlius nuo stalo ir suvalgyti.

Rūdos-Šilkalnio kaimas istoriniuose šaltiniuose paminėtas beveik prieš 300 metų, 1774-aisiais. Prie Gižų Rūdos ežero ir Rausvės prigludęs kaimas senbuvių atminimuose išsaugojo dvigubą vardą. Turtingesnė pietinė dalis vadinta „šlėgašiliu“, o šiaurinė biedniokų kampininkų apgyventa – „šilkalniu“. Tėvai pasakodavo, kad XX a. pradžioje visas Šilkalnio gyvenimas virdavo „ūlyčioje“. Tai buvo pagrindinė kaimo gatvelė, aplink kurią mažose trobelėse gyveno kone pusė kaimo. Iš šio kampelio pasklido po pasaulį Balandų, Maziliauskų, Padolskių, Riškevičių, Žemaičių, Rudzevičių, Kučiauskų ir kitos giminės.



Birželio 24 d., 14 val., Rudzevičių sodyboje, pačioje Šilkalnio širdyje, rengiamas Šilkalnio esamų ir buvusių visų laikų gyventojų susitikimas. Seniūnas Romas Kučiauskas, tikras Šilkalnio senbuvis, pažadėjo pasirūpinti vaidinimais ir muzika, o gerą nuotaiką ir šiltus prisiminimus, tikimasi, atsiveš šilkalniokai. Atvykdami į šventę su lauknešėliu nepamirškite pasiimti senų fotografijų.



Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius





Publikuota: 2012-06-15 05:52:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai