„Santaka“ / Susipažinome su Skandinavijos šalių patirtimi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Virbalyje parduoda kalėdines eglutes. Jūs išsirenkate – mes nupjauname. Tel. 8 675 08 412.
Galioja iki: 2020-11-28 11:46:05

Parduoda priekabas: 3 PTS-12 (20 t), savadarbę iš ZIL (8 t), runkelių krautuvą-valytuvą RRL-1200 (12 m strėlė). Tel. 8 656 58 256.
Galioja iki: 2020-11-29 09:37:15

Parduoda 1 kambario butą Gedimino g., Vilkaviškyje (II a.). Tel. 8 620 46 277.
Galioja iki: 2020-12-03 13:04:34Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-11-22 07:41

Dalinkitės:  


Susipažinome su Skandinavijos šalių patirtimi


Švietimo ir mokslo ministerija šalies savivaldybių administracijų Švietimo skyrių specialistams, atsakingiems už bendrojo lavinimo mokyklos vidaus auditą, ir mokyklų tobulinimo programos įgyvendinimo grupės nariams spalio mėnesį suorganizavo stažuotę-seminarą „Švietimo kokybės užtikrinimas Švedijoje ir Suomijoje: nacionalinis, regioninis ir mokyklos lygmuo“.

Šioje stažuotėje dalyvome ir mes, trys Marijampolės apskrities atstovai: Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, vidaus audito konsultantė Birutė Urbutienė, Marijampolės savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas Valdimantas Kvietkauskas ir aš. Dabar, jau apmąsčius visus patirtus įspūdžius, norėtųsi jais pasidalyti ir su skaitytojais.

Mūsų stažuotės tikslas buvo susipažinti su švietimo kokybe Švedijoje ir Suomijoje. Jau pirmąją vizito dieną dalyvavome priėmime Švedijos švietimo ir kultūros ministerijoje. Tą pačią dieną įvyko seminaras Švedijos švietimo ir kultūros ministerijos padalinyje – Nacionalinėje švietimo agentūroje, vykdančioje švietimo priežiūrą. Jos credo – „Mes inspektuojame tam, kad tobulintume“.


Buvo pabrėžta, kad kiekviena mokykla save palygina nacionaliniu lygmeniu. Kas treji metai organizuojamos tėvų apklausos, analizuojama, kaip tėvai reaguoja į pokyčius švietimo sistemoje. Kiekviena švietimo įstaiga pateikia metines deklaracijas, kuriose nurodoma, kaip joms sekasi įgyvendinti nacionalinius tikslus, įvardijamos stipriosios ir silpnosios mokyklos pusės, nustatoma, kokios pagalbos reikia mokyklai.

Lankėmės Nacionalinėje mokyklų tobulinimo agentūroje. Jos misija – padėti savivaldybėms įgyvendinti nacionalinę švietimo politiką. Ji taip pat rūpinasi naujų informacinių technologijų diegimu ir tarptautiniais ryšiais. Pabuvojome Nacka savivaldybės Alta pradinėje, Stavsborg pagrindinėje mokyklose, gimnazijoje, Sofia Distans pagrindinėje mokykloje ir kitose švietimo įstaigose.

Švedijoje yra 290 savivaldybių, 600 mokyklų. Švedų švietimo sistema susideda iš ikimokyklinio, pradinio (1–6 klasės, dirba vienas mokytojas), pagrindinio (7–9 klasės) ugdymo ir trimetės gimnazijos. Privalomas pagrindinis išsilavinimas (iki 16 metų).

Pažymiais mokiniai vertinami tik nuo 8 klasės. Mokyklos yra išlaikomos iš savivaldybės biudžeto. Turtingesnės savivaldybės padeda mažiau turtingiems savo kaimynams. Maitinami visi mokiniai, iki 9 klasės jie nemokamai aprūpinami vadovėliais. Įdomu tai, kad visos mokyklos yra labai savarankiškos. Mokyklos direktorius sprendžia, kaip panaudoti mokyklai skirtus pinigus (pagrindinės mokyklos, kurioje lankėmės, metinis biudžetas – daugiau kaip 3 mln. eurų). Mokytojai, priklausomai nuo darbo rezultatų, vidutiniškai uždirba apie 17 tūkst. Švedijos kronų. Dirba 35 val. per savaitę, veda 17 pamokų.


Kiekvienas mokytojas dar gali turėti iki 10 pasitikėjimo valandų. Jos skirtos darbui namuose, sąsiuvinių taisymui, testams ir kt. veiklai. Mokyklose dirba apie 60 proc. moterų ir 40 proc. vyrų.

Stavsborg pagrindinėje mokykloje mus globojo nuostabus žmogus, švedas Jonas Ohman. Jis – poliglotas (gerai moka 8 kalbas). J.Ohman dėsto anglų, vokiečių ir rusų kalbas, siekia švedų vaikus supažindinti ir su lietuvių kalba. Jis tikras Lietuvos draugas, labai domisi lietuvių grožine literatūra, į švedų kalbą verčia S.Parulskio, A.Kunčino, I.Ivanauskaitės knygas. Paskutinė išversta knyga – Juozo Lukšos prisiminimai „Partizanai“, kurią su didžiuliu pasisekimu pats vertėjas pristatė neseniai įvykusioje tarptautinėje Gioteburgo knygų mugėje.

Nepamirštamas apsilankymas Sofia Distans (On-line) pagrindinėje mokykloje. Ši mokykla (6–9 klasės) skirta švedų vaikams, gyvenantiems visame pasaulyje. Dabar joje distanciniu būdu mokosi apie 500 mokinių, dirba 30 mokytojų. Mokyklą išlaiko Švedijos vyriausybė. Tai pavyzdys, kaip valstybė rūpinasi kiekvienu savo piliečiu. Ši puiki idėja ateityje galėtų būti pritaikyta ir Lietuvoje.

Lankydamiesi Švedijos švietimo agentūroje ir mokyklose įsitikinome, kad mokyklos vidaus auditas užima labai svarbią vietą, sužinojome, už ką atsako savivaldybė, mokykla, kas sudaro švedų švietimo kokybės garantavimo sistemą ir kt. Svarbiausias inspektavimo tikslas – pagerinti ugdymo kokybę mokykloje, įvertinti ją ir įžvelgti ryšį su nacionaliniais uždaviniais. Vertinimas neturi pataikauti niekam. Tai turi būti ne kontrolė, o draugiška pagalba, dialogas ir abipusis bendradarbiavimas.


Teko lankytis Nacionalinėje Suomijos švietimo valdyboje. Tai pati stambiausia Švietimo ministerijos valdyba. Ji koordinuoja visą šalies švietimą, išskyrus universitetus ir politechnikumus. Valdyba formuoja švietimo politiką: reglamentuoja ugdymo turinio branduolį, plėtros darbus, nacionalinius vertinimus, vadovauja kvalifikacijos kėlimui, valdo visą informaciją.

Ugdymas Suomijoje pradedamas nuo 6–7 metų. 97 proc. vaikų lanko priešmokyklines įstaigas, nors priešmokyklinis ugdymas neprivalomas. 1–6 klasėse, kaip ir Švedijoje, dirba vienas klasės mokytojas. Mokslas privalomas iki 16 metų (įgyjamas pagrindinis išsilavinimas). Pabaigę 9 klases, 56 proc. Suomijos mokinių stoja į gimnazijas (bendrąją arba technologinę). Apie 30 proc. baigusiųjų tęsia mokslą universitetinėse mokyklose ir 50 proc. – politechnikumuose.

Švietimas šioje šalyje finansuojamas iš valstybės (50 proc.) ir savivaldybės (50 proc.) biudžetų. Pinigų kiekis vaikui atskirose savivaldybėse, kaip ir Švedijoje, gali skirtis. Iš viso šalyje yra 430 savivaldybių, kurios atsako už švietimą, socialinę rūpybą ir sveikatos apsaugą. Ir visos jos labai savarankiškos.

Įsivertinimą (vidaus auditą) nuo 1998 m. mokyklos atlieka kasmet pagal nustatytus kriterijus ir pagal įvairius įsivertinimo modelius, kuriuos nustato savivaldybė. 1990 metais panaikinta inspektūra, ir jos niekas nepasigenda. O tai padaryta todėl, kad Suomijoje labai pasitikima savivaldybėmis, mokyklomis ir jose dirbančiais mokytojais.

Mokytojo profesija Suomijoje yra labai populiari (tikrai ne dėl solidžių atlyginimų – mokytojas uždirba vidutiniškai apie 5 tūkst. eurų). Į mokytojus ruošiančius universitetus priimamas kas penktas norintis tapti mokytoju. Pedagogų kvalifikacijos kėlimas yra privalomas – 10 dienų per metus.

Apibendrinant Skandinavijos šalių švietimo sistemas, norisi akcentuoti, kad jos labai decentralizuotos, puikiai sudėliotos atsakomybės. Ypač žavi pasitikėjimas savivaldos institucijomis bei šių institucijų darbuotojų kompetencija.

Seminarai, pažintys su žmonėmis, mokyklomis – tai dar ne viskas, ką suspėjome patirti per penkias dienas Švedijos sostinėje Stokholme ir Suomijos sostinėje Helsinkyje. Ilgam įsimins įspūdingas apsilankymas „Vaza“ laive-muziejuje, kur pamatėme iš jūros dugno iškeltą karališkąjį XVII a. karo laivą, Švedijos karalių rezidencijoje – Drotingholme, monetų muziejuje, Rotušėje, šv. Gertrūdos, šv. Jokūbo bažnyčiose, barokiniuose Karalių rūmuose, unikalioje bažnyčioje uoloje (Helsinkyje). Didžiulį įspūdį paliko apžvalginės ekskursijos po Stokholmą, Helsinkį, senąją Suomijos sostinę Turku, o taip pat vakarinį Taliną. O šešiolikos valandų kelionė kruiziniais laivais „Silja Europa“ ir „Silja Serenade“! Visa tai paliko neišdildomą įspūdį.


Už labai prasmingą ir puikiai suorganizuotą kelionę esame dėkingi Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo plėtotės centro vyriausiajai specialistei R.Dukynaitei, vyresniesiems specialistams G.Kazakevičiui, L.Gudaitei ir Mokyklų tobulinimo programų direktorei R.Šnipienei, kelionių agentūrai „Kiveda“ ir jos gidei Vitalijai, už stažuotės finansavimą – Švietimo ir mokslo ministerijai, o taip pat Marijampolės ir Vilkaviškio rajono savivaldybių administracijų vadovams.Žydrė ŽILINSKIENĖ

Švietimo skyriaus vyr. specialistėPublikuota: 2005-11-22 07:41:02

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Priekaištai paveldosaugai: saugo, bet nesirūpina
* Vilkaviškis žurnalistui skleidžia nostalgišką vaikystės aurą
* Pokalbiai su senjorais – lyg atgaiva
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar per pandemiją gavote paramą sau, verslui?
Taip, gavau.
Prašiau, turėčiau gauti.
Parama man nepriklauso.
Dėl jos nesikreipiau.Kalbos patarimai

Ar vartotinas būdvardis „draudiminis“?
Būdvardžiai draudiminis, draudiminė yra nebūdingos darybos (būdvardžiai paprastai nedaromi iš daiktavardžių abstraktų). Turėtų būti draudžiamasis, draudžiamoji.
„Socialinės apsaugos terminų žodyne“ (Vilnius, 1999) teikiami terminai: draudžiamasis įvykis, draudžiamosios asmens pajamos, draudžiamoji rizika, draudžiamosios išmokos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas