„Santaka“ / Patarimai autoservisams: kaip saugiai aptarnauti klientus karantino metu / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  



Patarimai autoservisams: kaip saugiai aptarnauti klientus karantino metu


Nors paskelbus ekstremalią situaciją visoje šalyje automobilių srautas sumažėjo, tačiau vairuotojams net ir tokiu sudėtingu metu gali prireikti mechanikų pagalbos. Be to, itin svarbu greitai reaguoti į greitosios pagalbos ar policijos automobilių bei kurjerių automobilių gedimus. Dėl esamos padėties šių transporto priemonių krūvis ypač išaugo.



Lietuvos autoservisus vienijančios platformos Motointegrator.com atstovas Robertas Tamulevičius, atsižvelgdamas į tai, kaip savo darbą ir klientų aptarnavimą organizavo dalis autoservisų, pateikia patarimus, kaip saugiai dirbti ir laikytis karantino reikalavimų.

Venkite fizinio kontakto su klientais ir jų poreikius fiksuokite bei registruokite vizitams telefonu, el. paštu ar kitais elektroniniais kanalais.

Klientai, atvarę automobilį į autoservisą, raktelius galėtų įdėti į vokus, užrašyti reikiamus ir su serviso darbuotojais sutartus duomenis bei palikti juos nurodytose vietose.

Automobilio saloną būtinai dezinfekuokite. Vairą, pavarų perjungimo svirtį ir sėdynes uždenkite apsaugine plėvele.

Atlikus remontą, raktelius ir anksčiau minėtas automobilio dalis dezinfekuokite pakartotinai. Raktelius įdėkite į voką ir užrašykite identifikacinius duomenys.


Klientą apie apmokėjimo ir atidavimo procesą informuokite telefonu.

Galima teikti ir automobilio pasiėmimo bei grąžinimo po remonto paslaugą. Su klientu suderinkite tinkamą laiką, kada autoserviso darbuotojas paims automobilį iš nurodytos vietos, o po to jį grąžins.

Dėkite visas pastangas, kad darbo vietos būtų švarios ir higieniškos. Liečiami paviršiai (biuro baldai, prekystaliai, stalai, durų rankenos, šviesos jungikliai, turėklai ir kiti daiktai) turi būti reguliariai valomi dezinfekuojančiomis priemonėmis. Dažnai lankomos vietos, pavyzdžiui, tualetai, bendros patalpos, taip pat turi būti reguliariai ir kruopščiai valomos naudojant dezinfekuojančias priemones. Jeigu autoservise dirba daug žmonių, kurie naudojasi tais pačiais įrankiai, reguliariai dezinfekuokite ir juos.

Kruopščiai ir dažnai plaukite rankas. Matomoje vietoje pakabinkite informaciją apie tinkamą rankų plovimą, patalpose pastatykite dezinfekuojančių priemonių dozatorius ir reguliariai juos pildykite. Įsitikinkite, kad prie vietų, kuriose galima nusiplauti ar dezinfekuoti rankas gali prieiti ne tik darbuotojai, bet ir klientai.

Automobilių detales užsisakykite internetu arba telefonu ir tik konkretiems darbams. Apribokite atsiskaitymus grynaisiais pinigais. Jei esate priversti priimti grynuosius pinigus, būkite itin atsargūs: po atsiskaitymo dezinfekuokite rankas ir paraginkite klientą padaryti tą patį.








Publikuota: 2020-03-26 09:53:13

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai