„Santaka“ / Tautodailės metai pradėti iškilmingu renginiu / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Vilkaviškietė Janina Blažukienė „Aukso vainiko“ konkursui savo austas tautines prijuostes pristatė jau ne pirmą kartą.

Autorės nuotr.


Tautodailės metai pradėti iškilmingu renginiu


Sausio pradžioje Alytaus kultūros centre vykusiuose liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ apdovanojimuose įvertinti ir vilkaviškietės audėjos Janinos Blažukienės darbai.

2020-ieji Lietuvoje paskelbti Tautodailės metais. Visuomenė, ypač jauni žmonės, bus plačiai skatinami domėtis tautodailės raida, jos šakomis, suvokti tradicinės dailės ir amatų kultūrinę, meninę vertę.

Vienas pirmųjų tokių renginių – „Aukso vainiko“ apdovanojimai – šiemet surengti Dzūkijos sostinėje Alytuje. Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigti „Aukso vainiko“ apdovanojimai yra svarbiausias šalies tautodailininkų, iškilių liaudies dailės kūrinių autorių, įvertinimas.

Baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje šiais metais pristatyti dvidešimt aštuonių kūrėjų, geriausių savo apskričių meistrų vertingiausi vaizdinės liaudies dailės, skulptūros, tapybos, grafikos ir taikomųjų dailės šakų bei kryždirbystės kūriniai. Tarp jų pateko ir Vilkaviškio audėjos Janinos Blažukienės austos suvalkietiškos tautinės prijuostės – moteris parodai jų pristatė šešias. Vilkaviškietės audiniai šiemet įvertinti III vieta.

Į sceną buvo pakviestas ir vilkaviškietis Zenonas Skinkys. Jis buvo renginio garbės svečias, kaip ankstesniais metais pelnęs „Aukso vainiką“ vaizduojamosios dailės kategorijoje.


Patys „Aukso vainikai“ kasmet teikiami trys: vaizduojamosios, taikomosios liaudies dailės ir kryždirbystės srityse. Du iš jų šiemet iškeliavo į Aukštaitiją bei vidurio Lietuvą, vienas liko Dzūkijoje. Parodos-konkurso nugalėtojais tapo ir simboliniais aukso vainikais buvo karūnuoti skulptorius Artūras Janickas iš Alytaus, audėja Aurelija Gražina Rukšaitė iš Kauno rajono ir kryždirbys Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės krašto.

Vilkaviškietė J. Blažukienė „Aukso vainike“ dalyvauja nebe pirmą kartą. 2007 metais respublikinėje parodoje ji užėmė II vietą, o regioniniuose turuose tris kartus yra užėmusi I vietą. Audėja taip pat yra pelniusi geriausio Marijampolės apskrities liaudies meistro vardą, metų nominaciją „Geriausias liaudies meistras“, o 2018 m. respublikinėje taikomosios dailės parodoje-konkurse „Iš Džiugo sakmių“ užimta I vieta.

2015 m. J. Blažukienės darbams suteiktas tautinio paveldo sertifikatas, o prieš gerą mėnesį, 2019 m. gruodį, jai įteiktas tradicinių amatų meistro pažymėjimas.

J. Blažukienė aplink save subūrusi visą grupę audėjų. Kartu su mama audžia ir jos dukra Edita Šūmakarienė, ji taip pat yra dalyvavusi „Aukso vainiko“ konkursuose. 2017 m. jaunoji audėja buvo įvertinta už gražų debiutą, o pernai regioniniame etape užėmė I vietą.


Į iškilmes Alytuje pakviesta Blažukų šeima džiaugėsi puikiai surežisuotu renginiu, įdomiais pasirodymais ir gražiu koncertu.

Liaudies meno paroda „Aukso vainikas“ surengta jau penkioliktą kartą. Parodos kaskart organizuojamos vis kitoje Lietuvos vietoje, kad su talentingiausiais mūsų šalies liaudies menininkais, geriausiais naujais jų darbais galėtų susipažinti visos Lietuvos žmonės.

Per penkiolika metų respublikinėse „Aukso vainiko“ parodose eksponuotos net 85 tradicinių medžio skulptūrų kolekcijos. Iš taikomosios dailės žanrų gausiausiai atstovauta tekstilė, taip pat pristatyta nemažai kalvystės dirbinių, keramikos, paprotinės dailės kūrinių – sodų, margučių bei juvelyrikos. Kryždirbiai į „Aukso vainiko“ parodas įsitraukė tik trečiaisiais konkurso metais. Nuo to laiko baigiamosiose parodose pristatyta 81 kryždirbystės paminklų kolekcija.



Publikuota: 2020-01-10 09:16:04

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai