„Santaka“ / Pluoštinė kanapė pasitarnauja nuo kosmetikos gamybos iki automobilių pramonės / Verslas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Verslas

Dalinkitės:  



Pluoštinė kanapė pasitarnauja nuo kosmetikos gamybos iki automobilių pramonės


Pluoštinės kanapės daugeliui geriausiai pažįstamos iš maisto pramonės, tačiau šiuolaikinės technologijos plečia šio daugiafunkcio augalo panaudojimo galimybes. Skaičiuojama, kad iš pluoštinių kanapių galima pagaminti net 50 tūkst. skirtingų rūšių gaminių, tarp kurių popierius, plastikas, baldai, degalai, tekstilė ar net namų apyvokos reikmenys.

„Auganti Lietuvoje auginamų kultūrų įvairovė leidžia žemės ūkiui atrasti naujas galimybes ir plėtoti bendradarbiavimą su pramone ir kitomis ūkio šakomis. Šiandien Lietuvoje nemažai ūkių augina pluoštines kanapes ir gamina produktus iš šių augalų. Seimas baigia svarstyti įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma įteisinti viso augalo perdirbimą ir naudojimą, įskaitant stiebus, lapus, žiedynus, žiedadulkes, ne tik jo sėklas ir pluoštą kaip yra dabar. Tai atvertų daug naujų galimybių Lietuvos regionų ekonomikai“, – teigia Pluoštinių kanapių augintojų asociacijos vadovas Paulius Paršeliūnas.

Biokuras

Pluoštinės kanapės yra naudojamos kaip celiuliozės etanolis. Tai – puiki žaliava biokurui. Skirtingai nuo kukurūzų pagrindu pagaminto etanolio, celiuliozės etanolis išskiria daug mažiau anglies dvideginio ir jo pagrindu gaminami produktai palieka mažesnį anglies pėdsaką nei kukurūzų pagrindu pagaminti produktai. Pluoštinės kanapės, kaip biokuras, yra tvaresnės nei iškastinis kuras ir ženkliai gali prisidėti prie globalinio atšilimo mažinimo. Vienas hektaras pluoštinių kanapių iš aplinkos sugeria 10 tonų CO2.



Kosmetika

Kanapių sėklų aliejus sureguliuoja odos mikroflorą, padeda sumažinti uždegiminius procesus, skatina audinių atsinaujinimą, maitina odą, minkštiną ją ir apsaugo nuo išsausėjimo. Tyrimais įrodyta, kad aliejus turi ir antibakterinių savybių. Lietuviškos kosmetikos gamintojai jau naudoja kanalių sėklų aliejų – neseniai pradėta gaminti brandžios odos priežiūrai skirta kosmetikos serija su kanapių sėklų aliejumi. Kiti tarptautinių prekės ženklų iš pluoštinių kanapių gaminami produktai: apsauginis kremas nuo saulės, šampūnai, skysti prausikliai, losjonai, balzamai, muilai. Kanapių sėklų aliejus taip pat dedamas į balinamąją dantų pastą.

Plastikas

Pluoštinės kanapės naudojamos gaminti įvairių organinių rūšių plastikus, kurie yra tokie pat patvarūs ir lengvi kaip tradicinis plastikas, tačiau kanapių medžiaga yra daug ekologiškesnė ir tvaresnė. Iš kanapių pagamintą plastiką galima formuoti ir atspausdinti 3D formatu, taip pat jis yra biologiškai skaidus.

Popierius

Kanapių pluoštas Europoje daugiausiai naudojamas popieriaus ir plaušų gamyboje.Kiekvienam nukirstam medžiui reikia 20–80 metų, kad jis užaugtų, tuo tarpu pluoštinių kanapių stiebai iš naujo užauga per 4 mėnesius. Pasaulis kasmet pagamina apie 400 milijonų tonų popieriaus. Vienai tonai popieriaus pagaminti reikia vidutiniškai 17 medžių. Tai reiškia, kad kasmet išpjaunami milijardai medžių popieriui gaminti. Skirtingai nei medžiai, pluoštinės kanapės auga greitai ir yra lengvai persodinamos.



Statybinės medžiagos

Šiuolaikinės technologijos leidžia iš kanapių gaminti medienos plaušų plokštes, stiklo pluošto pakaitalą, cementą ar skiedinį.Kanapių spaliai naudojami energetikoje, gaminti tokioms statybinėms medžiagoms, kaip plokštės, izoliacinės medžiagos, betonas, taip pat pramoniniams produktams: aliejiniams dažams, lakui, spausdinimo rašalui, tirpikliams, tepalams.

Tekstilė

Natūralus kanapės pluoštas yra tekstilės ateitis. Be to, jis yra itin draugiškas aplinkai: pluoštinėms kanapėms užauginti reikia 50 proc. mažiau vandens nei medvilnei, kad derlius būtų dukart didesnis nei medvilnės. Iš kanapių pluošto yra gaminami siūlai ir audiniai, špagatas, neaustinės ir izoliacinės medžiagos, rankšluosčiai, staltiesės, siuvamos užuolaidas, rankšluoščiai, vystyklai, rankinės, batai.

Automobilių pramonė

Kanapių pagrindu pagamintos medžiagos taip pat yra biologiškai skaidomos ir jos paprastai sveria 30 proc. mažiau nei šiuo metu automobilių gamyboje naudojamos medžiagos. Tai reiškia, kad automobiliuose, pagamintuose iš kanapių pagrindo, degalų efektyvumas žymiai padidės, lyginant su automobiliais, pagamintais iš plastikų ir metalų. Atsižvelgiant į tai, kad kanapių pluoštas yra pigesnis nei metalas ir plastikas, nenuostabu, kad tokios bendrovės kaip „Chrysler“, BMW ir „Audi Volkswagen“savo automobilių gamyboje jau naudoja medžiagas iš pluoštinių kanapių.



CBD kanapių aliejus https://hdrop.lt/



Publikuota: 2019-12-31 11:17:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai