„Santaka“ / Stresas ir nuovargis – vitaminų ir mineralų trūkumo pranašai / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Stresas ir nuovargis – vitaminų ir mineralų trūkumo pranašai


Vis daugiau žmonių teigia turintys emocinių sutrikimų, nuolat išgyvenantys stresą, o viso to pagrindinė priežastis – patirtas nuovargis dėl per didelio darbo krūvio.

Visa tai gerai pažįstama aviacijos srityje dirbančiai vilnietei Dominykai Pozniakaitei, kurios kasdienybė – po intensyvaus darbo nusiauti aukštakulnius, įsispirti į patogius sportbačius ir keliauti toliau užkariauti pasaulio. Ji kartu su BENU vaistininke Audrone Ziemelyte atskleidžia, kaip visur spėti, išlikti energingai, suvaldyti stresą ir neprarasti moteriškumo.

Tikriausiai kiekvienas turi savo geros nuotaikos ir energijos receptą: vieniems tai savaitgalis nieko neveikiant, kitiems aktyvus poilsis su šeima, atsiribojant nuo darbų ir problemų. Dominyka sako, kad jei yra neišsimiegojusi ir alkana, be abejonės, bus pikta, o tai gali stipriai pakenkti darbo rezultatams.

„Miegas ir maistas man vieni svarbiausių dalykų, siekiant kokybiškai gyventi. Kadangi darbas aviacijos srityje reikalauja daug atsidavimo, negaliu sau leisti stigti motyvacijos ir energijos. Juk niekas nenorės bendrauti su surūgusia ir paniurusia prielipa“, – juokiasi Dominyka.

Be to, ji nemažai laiko skiria ir taisyklingai mitybai, kuri, kaip teigia moteris, jai yra vienas pagrindinių mineralų šaltinių.


„Rytą pradedu nuo stiklinės vandens su citrina, o likusią dienos dalį šalia savęs nešiojuosi buteliuką ir stengiuosi išgerti kiek įmanoma daugiau skysčių. Kasdien valgydama į lėkštę žiūriu kaip į vitaminų, mineralų ir energijos šaltinį – matau angliavandenius, baltymus ir riebalus, jaučiu, ko organizmui reikia ir kas yra būtina palaikyti gerai sveikatai. Tačiau nesupraskite klaidingai: jei manau, kad dėl emocinio pasitenkinimo man reikia gabalėlio pyrago, tikrai savęs nevaržysiu – manau, kad čia svarbu atrasti pusiausvyrą“, – teigia Dominyka.

Streso priežastis – ne tik persidirbimas

Intensyviai ir daug dirbantys žmonės linkę dažniau patirti nerimą, įtampą, nuolatinį nuovargį, stresą. BENU vaistininkė A. Ziemelytė sako, kad tokia savijauta nebūtinai reiškia per didelį darbo krūvį. Taip, pirmiausiai reikėtų pagalvoti apie darbo ir poilsio režimo pusiausvyrą, tačiau nepamiršti, kad tai gali būti įvairių mineralų ir vitaminų trūkumo ženklas.

„Tokiems žmonėms kaip Dominyka, kurie dirba intensyvų protinį darbą, turi daug veiklos ir po darbų, o jeigu namuose dar laukia šeima, į savo racioną būtina įtraukti energingumą ir gerą emocinę sveikatą padedančių palaikyti mineralų ir vitaminų. Vienu svarbiausių mineralų daug dirbančiam, ypač protinį darbą, žmogui įvardyčiau magnį. Jis padeda išvengti nervingumo, galvos skausmo, pagerina miego kokybę. Jo poveikį sustiprina B grupės vitaminai, ypač vitaminas B6, kuris taip pat padeda stiprinti nervų sistemą ir imunitetą“, - teigia vaistininkė ir priduria, kad magnio gausu riešutuose, kruopose ir daržovėse.


Magnis ir natris – daug judančiam žmogui

Išvengti streso ir nuovargio BENU projekto „Tu+Maisto papildai“ herojai Dominykai padeda aktyvus laisvalaikis ir sportas: ji kelis kartus per savaitę lanko jogą ir intensyvias fizines treniruotes. Visa tai jai padeda ne tik palaikyti gerą fizinę formą, bet ir tapti ištvermingai, emociškai stipriai ir bent porą valandų per dieną atsiriboti nuo darbinių rūpesčių.

Aktyvaus laisvalaikio svarbą įvardija ir A. Ziemelytė, tačiau skatina nepamiršti, kad užsiimant tokia veikla, greičiau pasišalina ir mineralai, būtini gerai savijautai.

„Išvengti streso puikiai padeda sportas, tačiau po aktyvios veiklos iš organizmo daug lengviau su skysčiais pasišalina ne tik magnis, bet ir natris. Būtent jis padeda palaikyti organizmo skysčių ir rūgščių balansą, kuris yra svarbus raumenų ir širdies veiklai, taip pat padeda gaminti energiją. Intensyviai sportuojant, gertuvėje galima turėti elektrolitų tirpalą, kuris padės išlaikyti šių mineralų pusiausvyrą organizme“, –pataria BENU vaistininkė.

Sklandžiai nervų veiklai – kalcis, cinkas, kalis


Aštriam protui ir šaltiems nervams išlaikyti svarbūs ir tokie mineralai kaip kalcis, cinkas ir kalis. Sumažėjęs darbingumas ir sulėtėjęs mąstymas gali signalizuoti cinko stoką organizme. Pakankamas šio mineralo kiekis užtikrina didesnį darbo efektyvumą ir intelektinį potencialą, be to, stiprina imuninę sistemą.

„Cinko trūkumas gali būti bendro organizmo nuovargio, kai kurių psichinių ligų ir daugelio kitų negalavimų priežastis. O vartojant cinką kartu su vitaminu C, stiprinama imuninė sistema, kuri kenčia, patiriant stresą. Cinko gausu austrėse, kviečių sėlenose, linų sėmenyse, ankštiniuose augaluose, graikiniuose riešutuose“, – cinko šaltinius vardija BENU vaistinės specialistė.

Intensyvus darbas ir įtampa gali sutrikdyti kraujospūdį. Jam normalizuoti svarbus kalis. Kalis taip pat reikalingas organizmo skysčių pusiausvyrai palaikyti, normaliai nervų sistemos ir širdies raumenų veiklai.

„Nepamirškite, kad pilnaverčiam kalio įsisavinimui reikalingas magnis, todėl šiuos du mineralus patariama vartoti kartu“, - pabrėžia A. Ziemelytė.

Svarbu nepamiršti, kad aktyviems žmonėms reikalingas ir kalcis. Šį mineralą pirmiausiai siejame su stipriais kaulais ir sveikais dantimis, tačiau jis organizme atlieka kur kas daugiau funkcijų. Kalcis būtinas nervų, kraujotakos ir širdies sistemų veiklai bei medžiagų apykaitai.

Jo trūkumas gali būti nervingumo, nemigos, aukšto kraujospūdžio ir raumenų mėšlungio priežastis.

„Su amžiumi vis daugiau žmonių susiduria su kalcio trūkumu. Dėl to silpsta kaulai, genda dantys, vargina lėtinis nuovargis, slenka plaukai, lūžinėja nagai, kankina nemiga. Su kalcio trūkumu gali būti susijusios ir tokios ligos kaip Alzhaimerio liga, artritas, osteoporozė, inkstų akmenys ir kitos. Todėl svarbu į racioną įtraukti daug kalcio turinčių pieno produktų, kiaušinių, avižų, grikių, žuvies, ypač skumbrės, menkės, sezamų, jūros kopūstų, džiovintų vaisių. Jaučiant kalcio stygiaus simptomus, šį mineralą rekomenduojama vartoti papildomai, ypač vyresniame amžiuje“, - teigia A. Ziemelytė.

Nepamirškite, kad kalcį įsisavinti padeda vitaminas D, kuris taip pat svarbus nervų sistemai ir stipriam imunitetui palaikyti. Nuovargis ir sumažėjęs darbingumas taip pat gali būti šio vitamino trūkumo signalas.



Publikuota: 2019-11-04 11:31:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai