„Santaka“ / Nepagarbus elgesys su policijos pareigūnu gali kainuoti gana brangiai / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui gali baigtis liūdnai.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Nepagarbus elgesys su policijos pareigūnu gali kainuoti gana brangiai

Eglė KVIESULAITIENĖ


Važiuodami tramdyti neblaivaus, viešoje vietoje siautėjančio piliečio policijos pareigūnai iškart nusiteikia išgirsti necenzūrinių žodžių ir įžeidžiančių frazių. Tačiau net ir tie, kuriems necenzūrinė leksika yra kasdienybė, turėtų žinoti, kad pareigūnai su tuo nesitaiksto ir už tokius veiksmus keikūnams tenka keliauti į teismą.



Kaltino alkoholį

Vilkaviškio teismo rūmuose neseniai išnagrinėtos emocijų nesugebėjusių suvaldyti ir pareigūnus iškeikusių dviejų rajono gyventojų bylos.

Romas V. į policijos komisariatą buvo atvežtas dėl to, kad neblaivus elgėsi agresyviai, terorizavo namiškius ir jiems grasino. Vyras buvo sulaikytas ir gerokai po vidurnakčio atsidūrė policijos komisariate.

Nors Romas V. nebuvo beviltiškai girtas (jam nustatytas vidutinis 1, 87 prom. girtumas), tačiau emocijos liejosi per kraštus ir visi necenzūriniai žodžiai buvo skirti pareigūnams. Reagavimo skyriaus patruliai nesitaikstė su įžeidinėjimais. Iš pradžių įspėję vyrą ir paprašę nusiraminti, pareigūnai neteko kantrybės ir surašė tarnybinį pranešimą. Pagal jį Romas V. buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn už statutinio valstybės tarnautojo garbės ir orumo pažeminimą.


Į teismą atvykęs darbą turintis, anksčiau už panašius nusižengimus neteistas Romas V. dėl tokio savo poelgio labai gailėjosi. Išgirdęs žodžius, kuriais išvadino pareigūnus, vyras suko akis į šalį ir dėl visko kaltino išgertą alkoholį. Savo kaltę žmogus visiškai pripažino ir sutiko su visais pareigūnų pateiktais jo kaltę grindžiančiais teiginiais.

Įvertinęs lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, teismas Romui V. skyrė mažesnę, nei sankcijoje numatytas vidurkis, piniginę baudą – 100 eurų ir įpareigojo ją sumokėti per 40 dienų. Tačiau Romas V. į banką nuskubėjo jau tą pačią dieną, kad galėtų greičiau pamiršti nemalonumus su policija.



Į teismą neatvyko

Visai kitaip elgėsi pareigūnus įžeidinėjęs Povilas B. Jis buvo kaltinamas net pagal tris Administracinių nusižengimų kodekso straipsnius. Įkaušęs vyras, kuriam vėliau pareigūnai nustatė vidutinį (2, 36 prom.) girtumą, pirmiausia išplūdo autobuso vairuotoją ir jo keleivius, taip pažeisdamas viešąją tvarką bei žmonių rimtį. Su tuo nesitaikstęs ir kelionės tęsti nebegalėjęs autobuso vairuotojas iškvietė policijos pareigūnus. Tačiau girtam vyrui tai buvo nė motais. Jis toliau plūdosi, tik šįkart keiksmai buvo skirti patruliams.


Kadangi Povilas B. atsisakė vykdyti teisėtus policininkų reikalavimus – nustoti keiktis ir lipti iš autobuso, pareigūnai panaudojo fizinę prievartą ir keikūnui uždėjo antrankius. Tik taip Povilas B. buvo išprašytas iš autobuso ir nugabentas į policijos komisariatą, kur jam surašytas administracinių nusižengimų protokolas.

Tačiau Povilas B. teisme nepasirodė ir, galima numanyti, dėl savo nusižengimo visai nesigailėjo. Tad teismas neįžvelgė jokių lengvinančių aplinkybių ir priėmė nutarimą nusižengėliui už akių.
Už statutinių valstybės tarnautojų, karo policijos ar žvalgybos pareigūnų teisėtų nurodymų ar reikalavimų nevykdymą eiliniams piliečiams gresia baudos iki 140 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – net iki 850 eurų.


Povilas B. pripažintas kaltu dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo, dėl teisėtų policijos pareigūno reikalavimų nevykdymo ir jo garbės bei orumo pažeminimo. Subendrinus visas bausmes nusižengėliui skirta 120 eurų bauda.



Užgauliojimų sumažėjo

Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, jog plūsti policininkus vis dar „madinga“, tačiau prieš dešimtmetį kitą pareigūnai su tokiu reiškiniu susidurdavo kone kasdien. Deja, taip elgdavosi ne tik neblaivūs, asocialūs asmenys, bet ir prisistatantieji pasiturinčiais verslininkais. Tokie elgdavosi dar įžūliau: jie ne tik plūsdavosi, nevykdydavo teisėtų pareigūnų reikalavimų, bet ir pasipriešindavo.


Vyresniosios kartos policininkai dar prisimena laikus, kai po grumtynių su nepaklusniais nusižengėliais grįždavo apiplėšytomis uniformomis, sužalotomis rankomis, su mėlynėmis ant kūno. Dabar tokių atvejų pasitaiko itin retai, mat bet kokia nepagarba valstybės tarnautojui netoleruojama. Be to, ir patys pareigūnai apginkluoti tobulesnėmis savigynos ir nepaklusniųjų tramdymo priemonėmis.

Anksčiau policininkai bandydavo atsiriboti ir „negirdėti“ įžeidžiančių žodžių, iš kurių „mentai“, „gaidžiai“ ar rusiškos trijų raidžių nuorodos buvo vieni „švelniausių“, o iškeltas vidurinysis pirštas – tiesiog „norma“. Pradėjus taikyti atsakomybę, bandančių tokiais būdais išreikšti savo „kietumą“ asmenų sumažėjo.



Gresia baudos

Išgyvendinti nepagarbą policijai padėjo gerėjantis pareigūnų įvaizdis ir sugriežtėję įstatymai. Dabar už statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimą, reiškiamą žodžiais, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu ar kitokiu elgesiu, gresia 90–140 eurų bauda.

Už statutinių valstybės tarnautojų, karo policijos ar žvalgybos pareigūnų teisėtų nurodymų ar reikalavimų nevykdymą eiliniams piliečiams gresia baudos iki 140 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – net iki 850 eurų.

Dar griežtesnė atsakomybė laukia tų, kurie išdrįsta pasipriešinti valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui. Už tai gresia nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė: viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Tad kiekvienas, nors ir nepatenkintas pareigūno sprendimu, turėtų prikąsti liežuvį ir nereikšti emocijų netinkamais žodžiais ar gestais. Mat tai gali brangiai kainuoti.



Publikuota: 2019-09-18 09:21:34

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai