„Santaka“ / Paaugliai vaikinai įsivelia į vagystes, o merginos – į muštynes

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-05-16 17:12

Dalinkitės:  


Taip po paauglių linksminimosi atrodė virbaliečio bitynas.

Paaugliai vaikinai įsivelia į vagystes, o merginos – į muštynes

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors esame linkę manyti, kad nepilnamečiai – žiaurėja, o jų daromi nusikaltimai – sunkėja, vis dėlto mūsų rajono pareigūnai situacijos nedramatizuoja. Bet įspėja, kad daugeliu atvejų dėl vaikų daromų nusikaltimų esame kalti mes patys – suaugusieji. Mūsų pozicija – geriau nematyti, ko nereikia, ir nesikišti ten, kur mums neva nepriklausytų.



Suniokojo avilius

Pasidomėti, kaip keičiasi nepilnamečių nusikalstamumo rodikliai, šįkart paskatino laiškas redakcijai bei keli sunerimusių rajono gyventojų signalai.

Virbalietis redakcijai atnešė raštišką kreipimąsi į bitininkus, kuriame su humoro gaidele perteikė Virbalio paauglių patirtį. Solidaus amžiaus bitininkas vieną dieną rado suniokotą savo bityną, išvartytus ir išlaužytus avilius. Matyt, taip paaugliai linksminosi. Jiems buvo įdomu klausyti, kaip ankstyvą pavasarį nuo sukelto triukšmo pažadintos bitės dūzgė, veržėsi į lauką. Bitininkui padarytas didžiulis nuostolis. Žmogus į policiją nesikreipė – pats bandė išsiaiškinti jaunuosius nusikaltėlius. Tačiau naudos iš to buvo maža: pastarųjų tėvai bitininkui nuostolių neatlygino ir vargu ar rado laiko rimtam pokalbiui su chuliganiškai pasielgusiais paaugliais, mat šie ir toliau siautėja po miestelį.



Į redakciją skambinę vilkaviškiečiai nerimavo dėl laiptinėse triukšmaujančių, besikeikiančių, rūkančių bei alkoholį vartojančių paauglių. Kiti skundėsi, kad jaunuoliai prieš daugiaaukščio langus įsirengę pašiūrę, kurioje taip pat dedasi negeri dalykai. Beje, nuolat tenka girdėti ir pedagogų nusiskundimų, kad vaikai nemandagūs, įžūlūs, neklauso per pamokas, mėto nešvankias replikas, netgi įžeidinėja necenzūriniais žodžiais. Tačiau reikia pripažinti, kad žmonės labiau linkę padejuoti, pabėdoti dėl nederamo paauglių elgesio, bet apie tai pranešti policijai nesiryžta.



Pakanka vieno karto

Policijos komisariato Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vyresnioji specialistė Rūta Kairienė sakė, kad jų tarnyba gauna signalų apie nederamą paauglių elgesį, tačiau dažniau žmonės tokius dalykus linkę nutylėti, nesikišti, netgi matydami nusikaltimą. Toks visuomenės abejingumas skatina nusikalsti ir dar kartą. Iš patirties pareigūnė sakė žinanti, kad daugeliui vaikų pakanka vieną kartą „turėti reikalų“ su policija. Tokios pamokos pakanka visam gyvenimui. Dažnas paauglys pareigūnėms prisipažįsta tik norėjęs pašėlti, pasipuikuoti prieš daugus, atrodyti „kietesnis“. Tuo momentu jis negalvoja, jog pažeidžia įstatymus, daro žalą kitam žmogui, kad dėl to gali būti nubaustas.



Žmonės į pareigūnus dažnai nesikreipia, nes įsivaizduoja, jog paaugliai vis tiek liks nenubausti, mat vaiko teisės dabar kur kas aukščiau už pareigas. Nors ir iš pačių paauglių tenka dažnai išgirsti, jog jie pasiskųsią Vaiko teisių apsaugos tarnybai, vis dėlto vaikai dažnai nesusimąsto, jog už jų nederamą elgesį atsakingi tėvai. Būtent jiems teks sumokėti baudas ir padengti padarytus nuostolius. Pagal įstatymą nuo 14 metų paauglys atsako už sunkius nusikaltimus, o nuo 16 metų – už visus nusikaltimus bei administracinės teisės pažeidimus.



Daugiausia – vagysčių

Šiais metais per pirmąjį ketvirtį 12 nepilnamečių įvykdė 18 nusikaltimų, pernai per tą patį laiką buvo nusikaltę 13 nepilnamečių, bet jie buvo įvykdę tik 12 nusikaltimų. Palyginus duomenis nesunku suprasti, kad beveik pusė iš šiemet per pirmuosius tris mėnesius nusikaltusių vaikų tai padarė ne vieną kartą. Trečdalis nusikaltimų įvykdyta Vilkaviškio mieste, 5 iš jaunųjų nusikaltėlių niekur nedirbo ir nesimokė. Tarp įvykdytų nusikaltimų pusę sudaro vagystės, taip pat užregistruoti 2 plėšimai, 2 svetimo turto sunaikinimo ar sugadinimo atvejai, nesunkus sveikatos sutrikdymas, likusieji – viešosios tvarkos pažeidimai.



Pareigūnė teigė, kad mergaitės nusikalsta daug rečiau nei vaikinai. Jos įsivelia į smulkias vagystes, kai parduotuvėje „neatsilaiko“ pamačiusios kosmetikos ar parfumerijos prekes. Buvęs vienas atvejis, kai nepilnametė mergina iš parduotuvės vogė maisto produktų, nes norėjo pavaišinti į gimtadienį susirinksiančias drauges.

Vaikinų vagysčių amplitudė daug platesnė. Jie gviešiasi ne tik svetimų telefonų, rankinių, bet ir laužiasi į sandėliukus, išleidžia degalus iš transporto priemonių ir t. t. Be to, vaikinai daiktus vagia dažniausiai ne dėl to, kad jų labai užsinori. Paauglių tikslas – vogtą daiktą parduoti ir užsidirbti pinigų.



Kovoti su smurtu

Tiesa, per pastarąjį pusmetį pasitaikė muštynių, kurių metu paauglės tyčiojosi, mušė, spardė drauges. Viena šių bylų – dar nebaigta, kitos atomazga muštynių organizatorėms ir jų tėvams buvo gan netikėta, mat nukentėjusioji pusė pareiškė ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo. Moralinė skriauda įvertinta keliasdešimčia tūkstančių litų.

Nepilnamečių nusikaltimus tiriančias pareigūnes stebina muštynių motyvai. Merginos smurtu linkusios „užčiaupti“ apkalbančias ar prasivardžiuojančias drauges.

Pareigūnė neslėpė, kad vaikų smurtavimas – gana aktuali problema, kuri egzistuoja visose mokyklose. Todėl šiemet policija rengia projektą, į kurį įtrauks pedagogus, psichologus, vaikus. Aktyvūs bendraamžiai patys padės spręsti smurto ir patyčių problemas savo kolektyvuose, ragins draugus kovoti su šia yda, vieningai susiburti, neleisti skriausti silpnesnio, aiškins, kur kreiptis pagalbos.

Kad prevenciniai projektai tikrai efektyvūs, nepilnamečių reikalų specialistės įsitikino dar prieš keletą metų, kai drauge su „IKI“ prekybos centru vykdė tokį projektą. Tuomet šioje parduotuvėje nuolat kartodavosi smulkios vagystės. Kone per kiekvieną pertrauką pradinių klasių vaikai nugvelbdavo tai saldainių, tai šokoladų ar traškučių. Iniciatyvos surengti projektą ėmėsi „Aušros“ vidurinės mokyklos administracija ir pradinių klasių mokytojos. Prekybos centras tuomet pakvietė vaikus į ekskursiją, supažindino su prekybininkų darbu, pareigūnės vaikams suprantamai išaiškino įstatymus, vaikai mokėsi, kaip elgtis parduotuvėje, piešė ir gavo dovanų. Nuolatinės vagystės baigėsi tuoj pat.

Prevenciniai projektai vyksta kasmet. Projektais siekiama užimti paauglius jiems įdomia veikla, o užsiėmimų metu skatinti jų sąmoningumą, atsakomybę, pagarbą įstatymui ir aplinkiniams. Linkusiems nusižengti vaikams organizuojamos vasaros poilsio stovyklos.



Kaltinti save

Vis dėlto galima daryti išvadas, kad į nusikaltimus dažniau įsivelia asocialių, girtaujančių tėvų vaikai, kuriems trūksta priežiūros ir teigiamo pavyzdžio namuose. Tačiau R.Kairienė sakė negalinti tvirtinti, jog be globos likę užsienyje uždarbiaujančių tėvų vaikai būtų įsivėlę į vagystę ar kitą nusikaltimą. Tiesa, jie labiau linkę pažeisti viešąją tvarką: namuose susirinkusios kompanijos trukdo kaimynų ramybę, be suaugusiųjų gyvenantys vaikai su draugais vartoja alkoholį. Pasitaikė atvejų, kad, nubaudus tėvus, šie padarė išvadas ir paauglius išsivežė gyventi drauge.



Negalima teigti, kad šokoladą parduotuvėje nugvelbęs vaikas ateityje taps nusikaltėliu. Tačiau pareigūnė patarė atidžiau kontroliuoti vaikus, sąmoningai praleidinėjančius pamokas. Tai gali būti rimtas signalas tėvams.

Liūdniausia, jog tėvai dažniausiai tik iš pareigūnų sužino, kad jų vaikas įsivėlė į nusikaltimą. Tuomet policija sulaukia įvairiausios reakcijos. Dažniausiai tėvai savo atžalas besąlygiškai gina, stengiasi apkaltinti kitus, bet neįžvelgia savo vaiko kaltės. O paaiškėjus, kad jų sūnus ar dukra seniai rūko, vartoja alkoholį ar net narkotikus, tėvus ištinka šokas. Tačiau, ko gero, gimdytojams reikėtų kaltinti tik save, jog nekontroliavo savo vaiko, leido jam grįžti namo kada panorėjus, pro pirštus žiūrėjo į praleidinėjamas pamokas ir pedagogų įrašus, nekreipė dėmesio į keistą vaiko elgesį, į šalį sukamas akis ar vengimą bendrauti.



Problema – narkotikai

Nors ne paslaptis, kad narkotikai gan aktyviai skverbiasi į jaunimo susibūrimo vietas, kur kvaišalus vartoja ir nepilnamečiai, tokie atvejai išaiškinami palyginti retai. Šiemet pareigūnai į ligoninę buvo nugabenę daugiau nei 10 nepilnamečių įtarę, jog jie apsvaigę nuo narkotikų. Tačiau daugeliu atvejų atliktas testas narkotinių medžiagų pėdsakų nerodė. Pavyko išaiškinti 4 narkotikais apsinuodijusias paaugles. Būna atvejų, kai įtarę nepilnamečius ir norėdami atlikti testus, pareigūnai negauna jų tėvų sutikimo. Savo vaikais aklai pasitikintys tėvai „užsimerkia“ prieš labai rimtą problemą, mano, kad taip elgtis gali bet kas, tik ne jų vaikai. Tačiau pasitaiko atvejų, kai artimieji patys kreipiasi į policiją klausdami, kur galima patikrinti vaikus dėl narkotikų vartojimo.



Mokyklų bendruomenės vis dar linkusios problemas spręsti pačios ir neviešinti skaudulių. Saugodami mokyklos prestižą, pedagogai dažniausiai nesiryžta pripažinti, jog įžūlus mokinio elgesys tapo nekontroliuojamas ir netgi prasilenkia su įstatymais.

Tačiau buvo atvejų, kai į policiją kreipėsi mokytojai, kurie nepakentė įžūlaus vieno ar kito moksleivio elgesio, įžeidinėjimo, žeminimo. Buvo išnagrinėtos bylos ir moksleiviai nubausti. Kadangi įžeidinėjo bei piktavališkai elgėsi šešiolikmečiai ir vyresni, už poelgius jiems teko atsakyti patiems. Teismas jaunuoliams skyrė baudas, jie mokytojų atsiprašė.

Nepilnamečių nusikalstamumą kontroliuojančios pareigūnės įsitikinusios, kad nei suaugusieji, nei vaikai neturėtų kęsti patyčių, įžeidinėjimų, taikstytis su greta vykstančiais nusikaltimais ar pažeidimais. Tam privalome užkirsti kelią kiekvienas.





Publikuota: 2008-05-16 17:12:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai