„Santaka“ / Sena nuotrauka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-04-18 17:37

Dalinkitės:  


Antrojo modelio „Volga“ GAZ-21 prieš keletą dešimtmečių daugeliui žmonių buvo nepasiekiama svajonė.

Sena nuotrauka


„Volga“ daug metų buvo vienas tvirčiausių ilgaamžių automobilių



Daugeliui žmonių, gyvenusių sovietiniais Chruščiovo laikais, „Volga“ Gaz-21 buvo didelė svajonė – kaip ir bendravardė viena didžiausių Rusijos upių. GAZ (Gorkovskyj avtomobilnyj zavod) šaknys siekia 1929 metus. Tuo metu pradėtas bendradarbiavimas tarp „Ford“ gamyklos ir Tarybų Sąjungos. 1929 metais TSRS valdžia išleido įstatymą dėl automobilių gamyklos statybos Nižnij Novgorode. Pasirašyta sutartis su JAV kompanija „Ford Motor Company“ dėl techninės pagalbos organizuojant ir diegiant masinę automobilių gamybą.

GAZ M-21 – pirmas automobilis, kuris turėjo Volgos vardą. 1953 metais ant popieriaus lapo buvo nupieštos pirmos „Volgos“ linijos, o jau 1954 metais – gaminami pirmi pavyzdžiai.

Naujam automobiliui buvo pagamintos dvi pavarų dėžės – automatinė ir mechaninė. Abi buvo trijų laipsnių, priekinė pakaba nepriklausoma, o ant kapoto puikavosi chromuotas elnias. 1955 m. kovo 3 d. prasidėjo trijų „Volgų“ valstybiniai išbandymai – dviejų su automatinėmis pavarų dėžėmis ir vienos su mechanine. Dalis išbandymų – tai važiavimas iš Maskvos į Krymą ir atgal.

M-21 buvo pradėtas gaminti 1956 m. spalio 10 dieną.


„Volgos“ buvo gaminamos taip, kad atlaikytų atšiaurų klimatą ir grublėtus Tarybų Sąjungos kelius. Naujas stiprus variklis pasiekdavo iki 70 AG, o maksimalus automobilio greitis siekė 130 km/h.

Stilinga „Volga“ turėjo tokias tada prabangias ypatybes, kaip atlošiamą priekinę ilgą sėdynę, žiebtuvėlį, salono šildytuvą, priekinio stiklo plautuvą ir 3 bangų radiją.

„Volga“ M-21 buvo prabangus automobilis. Ji ilgus metus puikiai tarnavo kaip taksi, greitosios pagalbos automobilis (Gaz M-22), buvo populiari milicijoje, prekybos šakose.

KGB slaptajai tarnybai jos buvo gaminamos su galingais V-8 varikliais.

Paskutinis „Volgos“ GAZ-21 modelis nuo konvejerio nuriedėjo 1970 m. liepos 15 dieną. Šis automobilis užėmė vietą gamyklos muziejaus ekspozicijoje. Iš viso 1956–1970 metais į gatves buvo išleisti 638 875 automobiliai.

„Volga“ GAZ-21 tapo to laikmečio simboliu, o ir dabar ji turi nemažai gerbėjų. Ne vienas garsus Lietuvos žmogus savo šiltame garaže dar turi legendą ant ratų, keletą dešimčių jų suskaičiuotume „Senų vežimų“ klube.

Netgi buvusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardu užregistruotos dvi „Volgos“: GAZ M-21 ir GAZ M-21P (1960 ir 1965 m. laidos).

Pastaraisiais metais pastebimas nemažas susidomėjimas šiais klasikiniais automobiliais. „Volga“ yra vienas iš tvirčiausių ir ilgaamžių automobilių. „21-oji“ – išskirtinė mašina. Jos epocha tęsėsi 14 metų.


Originalios konstrukcijos automobilių galima pamatyti ne tik parodose, bet ir riedančių gatvėmis. Tai tik patvirtina, kad „Volga“ yra tvirtas ir patikimas automobilis.



Darius Renaldas DULINSKAS

„Senų vežimų“ klubo prezidentas





Publikuota: 2008-04-18 17:37:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai