„Santaka“ / Kodėl paramos pinigai ūkininkams ateina lėtai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01

Parduoda gyvenamąjį namą Šiaurės g. 15, Vilkaviškyje (2000 m. pastatytas, yra 12 a žemės, ūkinis pastatas, 3 garažai). Tel. 8 662 02 402.
Galioja iki: 2019-06-30 16:06:24

Skubiai parduoda LAND ROVER FREELANDER (1999 m. 12 mėn., 2 l, dyzelis, su variklio defektu, 550 Eur). Tel. 8 641 68 516.
Galioja iki: 2019-07-05 11:38:02

Parduoda plastikinius 1 t ir 800 l talpos konteinerius (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, tinka vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir kt.), VW GOLF III (1996 m., 1,6 l, benzinas, baltos spalvos, nesurūdijęs, 400 Eur). Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-07-06 15:56:02

Parduoda AUDI 100 C4 AVANT TDI (1993 m., 2,5 l, 85 kW, 6 pavaros, tamsiai pilkos spalvos, TA iki 2020 m. gegužės 31 d., geros būklės, 700 Eur), OPEL FRONTERA SPORT (1994 m., 2 l, įpurškimas, benzinas, 2 durys, nesurūdijusi, visi 4x4 varantieji ratai veikia gerai, TA iki 2021 m. gegužės 1 d., puikus medžioklei, žvejybai, 900 Eur). Tel. 8 618 57 171.
Galioja iki: 2019-07-06 18:16:52Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-05-05 08:39

Dalinkitės:  


VMVT specialistai B.Žemantauskienė ir V.Kružinauskas duomenis apie ūkininkų laikomus gyvulius pagal ūkininkų pateiktas žinias perduoda ŽŪIKVC centrinei duomenų bazei. Į šią bazę jie įveda numerį ūkininko banko sąskaitos, į kurią turi būti pervestos išmokos už parduotus gyvulius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Kodėl paramos pinigai ūkininkams ateina lėtai

Algimantas GUDAITIS

Už parduotus skersti galvijus valstybė moka žemdirbiams nemažas išmokas. Bėda viena, kad pinigai ilgai nesumokami – nuo gyvulio pardavimo iki pinigų gavimo praeina pusmetis ir ilgiau.Terminą nustatė valdžia

Žemės ūkio ministerija nustatė gana ilgą tiesioginių išmokų už galvijus administravimo laiką.

Kol išmokų administravimą tvarkantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) surenka iš skerdyklų žinias apie paskerstus galvijus, kol sudaromi ir rajonų žemės ūkių skyriuose pertikrinami gyvulius pardavusių ūkininkų sąrašai, kol jie patenka į išmokas mokančią Nacionalinę mokėjimo agentūrą, praeina keli mėnesiai.

ŽŪIKVC duomenis Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) apie I ir II ketvirčius parduotus galvijus ir priklausančias mokėti išmokas turi pateikti iki rugpjūčio 23 dienos. Taigi tiesioginės išmokos už I ketvirtį parduotus skersti galvijus ūkininkus pasieks tik po 4–5 mėnesių.Biurokratinis ratas

Šį terminą neretai dar toliau nustumia patys gyvulių augintojai. Kodėl taip atsitinka, kalbėjausi su rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvulių ženklinimo skyriaus specialistais Valentinu Kružinausku ir Birute Žemantauskiene. Kaip paaiškino V.Kružinauskas, ŽŪIKVC sukurta centrinė kompiuterinių duomenų bazė apie šalyje laikomus ir parduotus skersti galvijus.

Skerdyklos įveda žinias apie paskerstus gyvulius, VMVT rajoninės tarnybos pateikia duomenis apie ūkininkų laikomus gyvulius ir jų judėjimą. Rajono VMVT taip pat įpareigota į centrinę duomenų bazę įvesti gyvulius pardavusių ūkininkų bankuose atidarytų sąskaitų numerius, į kurias NMA turi pervesti tiesiogines išmokas už parduotus galvijus.

– Čia ir prasideda didžiausi nesusipratimai. Ūkininkas parduoda skerdyklai bulių ir laukia išmokos. Tačiau kartais jis nežino, o dažniausiai pamiršta pranešti VMVT savo sąskaitos banke numerį. Taip jis gali dešimt metų pralaukti pinigų, – sakė V.Kružinaus- kas.

– Atsitinka dar blogiau. Jei sąraše ūkininkų, kuriems priklauso išmokos, nėra bent vieno pardavusio gyvulius sąskaitos numerio, NMA neperveda pinigų visiems to sąrašo ūkininkams. Taip dėl vieno nerūpestingo žmogaus, nukenčia dešimtys galvijų augintojų, – aiškino B.Žemantauskienė.Sąskaitos neatpažįsta

VMVT specialistai primena, kad banko sąskaitos numeris būna užrašytas banko išduotoje kortelėje. Su ta kortele ir reikia ateiti į VMVT pas V.Kružinauską ar B.Žemantauskienę. Parduodant antrą, trečią galviją, jei banko sąskaitos numeris nesikeitė, jo dar kartą pranešti VMVT nereikia.

Dabar naudojama europinė banko sąskaitų numeracija – numeris prasideda LT raidėmis, po jų seka 18 skaičių. Sąskaitos numerį nurašydamas ar perduodamas telefonu žmogus gali suklysti ir išmoka gali nukeliauti kitam ūkininkui. Todėl VMVT specialistai prašo, kad gyvulį pardavęs ūkininkas banko sąskaitos numerį praneštų (pristatytų) asmeniškai tai patvirtindamas banko išduota kortele.

Suvalkijoje įprasta, kad dažnai ūkį tvarko vyras, o finansus – žmona. Vyras parduoda savo vardu registruotus gyvulius ir pasako žmonos sąskaitos banke numerį. Tokie duomenys kompiuteriams netinka. Jie neatskiria, ar tas sąskaitos numeris Kazio ar Petro Jonaičio žmonos ir jį atmeta kaip neteisingą. Registruoti ūkyje ir parduoti skerdykloms gyvuliai, gyvulių augintojo asmens kodas, banko sąskaitos numeris turi priklausyti tam pačiam žmogui.Duomenis reikia sutikrinti

Išmokų už parduotus skersti gyvulius gavėjus dažnai lydi dar viena nesėkmė. Dabar dalis išmokos (150 Lt) priklauso nuo gyvulių auginimo ekstensyvumo sąlygų. Ūkyje vienam hektarui pašarinių kultūrų turi būti laikoma ne daugiau 1,4 sąlyginio gyvulio.

Pasak V.Kružinausko, dažnai į VMVT ateina ūkininkai ir aiškinasi, kodėl jiems pervesta ne visa išmoka. Gyvulių augintojų skaičiavimu, ekstensyvumo sąlygos buvo išlaikytos. Pasižiūrėjus ŽŪIKVC centrinėje kompiuterinių duomenų bazėje randama, kad ten įrašyta daugiau gyvulių, nei jų šiuo metu turi ūkininkas. Taip atsitinka dėl to, kad šeimininkas laiku nenurašė parduotus gyvulius.

Kiekvienas ūkininkas privalo vesti gyvulių judėjimo apskaitos žurnalą. Jo duomenis bent du kartus per metus būtina sutikrinti su ŽŪIKVC centrinės duomenų bazės žiniomis. Tam pakanka ateiti į VMVT, ten jūs gausite kompiuterinį išrašą, kurį sulyginę su ūkyje vedamu žurnalu, matysite, ar žurnale ir kompiuteryje yra tiek pat gyvulių, kiek jų yra jūsų tvartuose bei ganyklose. Tik taip tvarkantis galima gauti laiku ir teisingas išmokas už parduotus skersti galvijus.Užsisakykite įsagus

Atsiranda tam tikrų problemų su gyvulių apskaita ir kiaulių augintojams. Kaip paaiškino V.Kružinauskas, iš ūkio galima išvežti tik paženklintas kiaules. Kiaulėms ženklinti ūkiui suteikiamas dažniausiai vienas kiaulių bandos numeris. Visoms kiaulėms įsegamas į ausį vienu numeriu pažymėtas nedidelis plastmasinis įsagas. Tokius ženklus reikia užsisakyti VMVT iš anksto, prieš 1,5–2 mėnesius. Numerius gaminanti firma juos atveža iš Vilniaus į UAB „Viljūris“ veterinarijos vaistinę, Vytauto g. 20, Vilkaviškyje. Vienas ženklas kainuoja 33 centus, tačiau už jų atvežimą (ar būtų 10, ar 100 vnt.) firma ima 10,62 Lt.

– Dažnai ūkininkas ateina į VMVT ir prašo kiaulėms ženklinti įsagų, nes kitądien nori vežti parduoti paršus. Išankstinių numerių mes neturime, juos reikia užsakyti. Ūkininkas pyksta, kad negali išvežti paršelių, bet mes niekuo negalime padėti. Todėl kiaulių ženklinimu patiems augintojams reikia pasirūpinti iš anksto, – aiškino V.Kružinauskas.

B.Žemantauskienė ir V.Kružinauskas tvirtino, jog už teisingą gyvulių apskaitą, už jų ženklinimą tiesiogiai yra atsakingi jų augintojai. Kartais žmonės šito nesupranta ar nenori suprasti. Jie ateina į VMVT, Žemės ūkio skyrių ir reiškia pretenzijas, kodėl vėluoja tiesioginės išmokos, kodėl negali išvežti parduoti kiaulių, kodėl dar nenurašyti jau keli metai parduoti buliai ir pan. Rajone yra 7200 galvijų augintojų ir apie 6500 karvių laikytojų. Nėra ir negali būti tiek tarnautojų, kad jie suspėtų suskaičiuoti, kas per mėnesį pasikeitė kiekvieno ūkininko tvarte.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškio laiškininkai persėdo ant elektrinių dviračių
* Už paviršinių nuotekų tvarkymą mokės tik įmonės
* „Į depresiją žiūrime pro pirštus, kol ji neužsuka į mūsų kiemą“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar mokate plaukti?
Taip, puikiai.
Plaukiu prastai.
Mokausi.
Nemoku.Kalbos patarimai

Praeitais ar praėjusiais metais?
Taisyklingi bei vartotini abu variantai: praėjusiais metais ir praeitais metais, praėjusią savaitę ir praeitą savaitę.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas