„Santaka“ / Klastingos ligos grasina vis jaunesnėms moterims

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-04-15 08:25

Dalinkitės:  


Klastingos ligos grasina vis jaunesnėms moterims

Eglė KVIESULAITIENĖ


Rajono moteris gydantiems ginekologams tenka gan dažnai ištarti pacientėms skaudžią diagnozę – gimdos kaklelio vėžys. Šios ligos atvejų kaskart vis daugėja, ja suserga vis jaunesnės moterys, tad medikus tai verčia sunerimti. Juolab kad daugelis moterų turi visas galimybes šios ligos išvengti.



Pasitikrino ketvirtadalis

Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro Moterų konsultacijos vedėja Milda Aldonienė veda statistiką, kiek moterų pasinaudoja galimybe nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio ir krūties vėžio. Mat ligonių kasos finansuoja šių ligų prevencijos programas, o ginekologai visaip skatina moteris pasinaudoti šia galimybe.

Moterų konsultacijos vedėja apgailestavo, kad rezultatais, deja, negali pasidžiaugti – moterys nepakankamai atsakingai vertina savo sveikatą ir nekreipia dėmesio į nuolatinius medikų raginimus pasitikrinti.

Į ginekologus kreipėsi tik 25 proc. moterų, kurios įtrauktos į prevencijos programą nemokamai atlikti citologinį tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio. Norinčių nemokamai atlikti krūtų mamogramas atsirado dar mažiau. Šis nemokamas tyrimas atliekamas 50–69 metų moterims. Kol kas Vilkaviškio medikai mamografo neturi, tad moterims tenka vykti į Marijampolę arba Kauną.


Tiesa, gydytoja sakė negalinti teigti, kad jos statistika atspindi tikrąją padėtį. Mat daug pacienčių renkasi privačius ginekologų kabinetus, kur taip pat atliekami tyrimai. Tačiau jų atliktų tyrimų duomenys lieka nefiksuoti prie PSPC prisirašiusių pacienčių kortelėse, tad į statistiką neįtraukiami.



Suserga vis jaunesnės

Nors prevencijos programa vyksta jau treji metai, užleistų gimdos kaklelio vėžio atvejų nesumažėjo. Anksčiau programa apėmė 30–60 metų amžiaus moteris. Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad padaugėjo jaunų moterų, kurių mėginiuose aptikta ryškių ląstelių pakitimų. Jie rodo, kad gimdos kaklelio ląstelės itin linkusios supiktybėti. Kadangi retai kada pakitimai išnyksta, į gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą nuo šių metų vasario mėnesio įtrauktos dar jaunesnės moterys. Dabar prevencinė programa skatina nemokamai tirtis 25–60 metų amžiaus moteris. Joms tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į poliklinikos, prie kurios prisirašiusios, akušerį ginekologą.

Vienos svarbiausių vėžį sukeliančių priežasčių – tabakas (30 proc.), mityba ir gyvenimo būdas (30 proc.) bei infekcijos (20 proc.). Gydytoja M.Aldonienė aiškino, kad nuo papilomos viruso, sukeliančio gimdos kaklelio vėžį, galima pasiskiepyti. Rekomenduojama skiepyti 12–13 metų paaugles, dar neturėjusias lytinių santykių. Mat jų metu ir užsikrečiama pavojingais virusais. Kitas preparatas sukurtas specialiai vyresnėms – 26–50 metų amžiaus moterims. Vakcinos nuo gimdos kaklelio vėžio gan brangios, kainuoja apie 1400 litų. Norint išvengti pavojingo viruso, praėjus 5 metams vakcinaciją reikia atnaujinti.


Vilkaviškio PSPC šios vakcinos dar nebuvo užsakęs, nes neatsirado pageidaujančių pacienčių. Tačiau norinčios skiepytis moterys gali vakciną užsisakyti pačios arba kreiptis į PSPC skiepų kabinetą.



Mirtingumas – didelis

Kol kas medikai dar diskutuoja, kiek vertinga yra minėta vakcina. Mat gimdos kaklelio vėžį sukelia keturi viruso štamai. Neatmetama galimybė, kad jį gali sukelti ir aibė štamo potipių. Tad kol kas užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui galima nuolat lankantis pas ginekologus ir atliekant atitinkamus tyrimus.

Nors rekomenduojama bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą, anot specialistų, būtų didžiulis efektas, jei dauguma moterų atvyktų pasitikrinti bent kartą per trejus metus. Būtent kas tiek laiko atliekami ir nemokami citologiniai tyrimai.

Kasmet gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje nustatomas 500 moterų. Apie pusės jų iš mirties gniaužtų medikams išplėšti nepavyksta. Lietuva pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu tarp ES šalių yra trečioji. Daugiau nei pas mus šia liga moterys suserga tik Lenkijoje bei Slovakijoje. Tačiau pagal mirtingumą minėtas šalis lenkiame. Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta tiek pat moterų, kiek ir Olandijoje, bet ši šalis turi 5 kartus daugiau gyventojų.




Programos – ne akcijos

Specialistai teigia, kad dauguma gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei liga pastebima laiku. Pastebėjus pirminius pakitimus, atliekama nedidelė operacija, kurios metu pašalinama gimdos kaklelio dalis. Taip gydoma vadinamoji nulinė auglio stadija. Sėkmingai įveikiama ir pirmoji auglio stadija. Tačiau vėlyvesnės ligos stadijos turi skausmingesnių pasekmių – pašalinama gimda kartu su dubens limfmazgiais, gydoma spinduliavimu arba chemoterapija. Tačiau tokiu atveju jau siekiama ne pagydyti, bet tik prailginti žmogaus gyvenimą.

Pavėluotai diagnozuotų ligos atvejų skaičius šalyje išlieka stabilus – apie 60–80 proc. Tai atsitinka tuomet, kai pacientės į medikus kreipiasi per vėlai – tik tuomet, kai pajunta negalavimus ar net skausmą. Aišku, kad liga jau būna taip toli pažengusi, kad žmogaus gyvybės išgelbėti nepavyksta.

Medikų nuomone, moterys netinkamai vertina prevencines programas. Daugelis pacienčių mano, kad reikalui esant jos pačios galės sumokėti pinigus už tyrimą, tad prevencinė programa – tarsi akcija, kuria siekiama pritraukti klientą. Tačiau Valstybinė ligonių kasa pinigus skiria tikrai ne tam, kad ginekologai turėtų daugiau pacientų ar pan. Taip siekiama paskatinti mus pasirūpinti savo sveikata ir išvengti labai skaudžių pasekmių.





Publikuota: 2008-04-15 08:25:23

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai