„Santaka“ / Sena nuotrauka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-04-11 16:55

Dalinkitės:  


A.Vosyliaus ką tik iš Kaliningrado srities parvarytas „Opel Kapitan“ kabrioletas. 1958 metai, Romokų bandymų stotis (Vilkaviškio rajonas).

Sena nuotrauka


Įdomi prieškarinio „Opel Kapitan“ automobilio istorija



1958 metais Algimantas Vosylius, būdamas 25 metų, nusprendė įsigyti automobilį. Lietuvoje tais laikais automobilių buvo nedaug, tad mažai kas juos ir parduodavo. Žinodamas, kad automobilį pigiau galima įsigyti Kaliningrado srityje, vaikinas išsiruošė jo ieškoti.

Užsukęs į Kaliningrado turgų ir atsitiktinai užkalbinęs sutiktą rusą paklausė, kur būtų galima pigiau įsigyti automobilį. Po trumpo pokalbio rusas pasiūlė pirkti savo mašiną – „Opel Kapitan“. Algimantas net neįsivaizdavo, kaip ši atrodo, nes tuo laiku gatvėmis riedėjo tarybiniai automobiliai ir tik retai buvo galima sutikti vakarietišką.

Iki automobilio reikėjo važiuoti keletą dešimčių kilometrų į uždraustą zoną – Baltijsko miestelį, į kurį be leidimo neįleisdavo. Vos pamatęs „Opel Kapitan“ kabrioletą A.Vosylius apsidžiaugė, nes mašina jam iš karto patiko. Rusas jūreivis už 1938 metų gamybos mašiną paprašė 2000 rublių, tačiau po trumpų derybų automobilis kartu su atsarginėmis detalėmis buvo nupirktas už 1700 rublių.

„Opel Kapitan“ automobiliu A.Vosylius neatsisakydavo pavežti nei vestuvininkų, nei kunigų, nei draugų. Neatsakė ir savo draugui vokiečiui, paprašiusiam nuvežti pas brolį į Klaipėdą. Atvykęs į Klaipėdą, vilkaviškietis mašiną nakčiai pastatė netoliese esančio „saugumo“ vartų. Aplinkui už tvoros sukiojosi ginkluoti kareiviai, tad Algimantas buvo ramus – automobilis čia saugus. Iš ryto atsikėlęs patyrė šoką – automobilis pavogtas! Nuėjo į miliciją ir pranešė, kad pavogta mašina „Opel Kapitan“ kabrioletas. Milicijoje pareiškė, jog bus paskelbta paieška ir automobilis bus rastas. Dvi dienas praleidęs Klaipėdoje ir jau susiruošęs namo Algimantas gavo žinią, kad mašina atsirado kaimyninės Latvijos mieste Liepojoje.



Tik atsitiktinumo dėka buvo rastas automobilis. Vagys „Opel Kapitan“ netoli Liepojos įvairavo į griovį. Kai mašiną bandė išstumti iš griovio, tuo metu pro šalį važiavo Latvijos milicininkas. Pareigūnui įvykis sukėlė įtarimą. Jaunuoliai, paprašyti dokumentų, jų nepateikė, aiškino, kad mašina tėvų. Nusikaltėlius pareigūnas gal būtų ir paleidęs, bet įtartinai atrodė lietuviški numeriai. Automobilis ir jaunuoliai buvo pristatyti į Liepojos milicijos skyrių. Po keleto skambučių į Lietuvą buvo išsiaiškinta, kad „Opel Kapitan“ yra vogtas.

Klaipėdos milicijos pareigūnai Algimantą nuvežė į Liepoją, kur žmogus ir atsiėmė prapuolusį automobilį. A.Vosylius nuostolių patyrė nedaug, išskyrus įlenktą priekinį sparną ir stresą. Tik po kurio laiko išaiškėjo, kaip vagys nugvelbė mašiną: naktį ją nustūmė tolėliau nuo „saugumo“ (tuo metu automobilio vairas neužsirakindavo), į spynelę įkišo degtukų, automobilį užvedė ir nuvažiavo tik jiems žinomais keliais.

Algimantas Vosylius su nostalgija prisimena, jog „Opel Kapitan“ buvo puiki, patogi ir stabili mašina. „Vasarą skraidydavau gatvėmis nuėmęs automobilio stogą, su manimi sveikindavosi ne tik praeiviai, bet ir milicijos pareigūnai“, – su šypsena kalbėjo Algimantas.



„Opel Kapitan“ buvo gaminami nuo 1938 metų. Tai buvo gražūs ir talpūs automobiliai. Anksčiau gamintojo ženkle žaibo pavidalo zigzago nebuvo, „Opel Kapitan“ puošė kažkas panašaus į raketos ar torpedos proveržį. Šis modelis turėjo keletą kėbulo modifikacijų, tarp jų – dvidurių ir kabrioletų. Ši patikima ir lepumu nepasižyminti mašina karo metu buvo vertinama tik teigiamai, ją mėgo abiejose fronto linijose. Prieš Antrąjį pasaulinį karą „Opel Kapitan“ kainavo 3575 reicho markių.

Po karo buvo nutarta atnaujinti šio modelio gamybą, bet, pasirodo, sąjungininkai neleido vokiečiams gaminti lengvųjų automobilių galingesniais nei du su puse litro tūrio varikliais. O „Opel Kapitan“ variklis ir buvo 2,5 l. Todėl jų gamyba buvo pradėta tiktai 1949 metais. Mašina praktiškai niekuo nesiskyrė nuo senojo prieškarinio modelio.

„Opel Kapitan“ ilgam laikui tapo pačiu solidžiausiu šios markės automobiliu. Šis pirmasis didelės klasės pokarinis modelis buvo gaminamas siekiant sudaryti konkurenciją „Mercedes-Benz 220“ automobiliui. 1948–1951 m. buvo pagaminta per 30 000 „Opel Kapitan“ modelių, jie kainavo 9950 vokiškų markių.



Darius Renaldas DULINSKAS

„Senų vežimų“ klubo prezidentas





Publikuota: 2008-04-11 16:55:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai