„Santaka“ / Gyventojų sueigoje – ne tik pagyrimai, bet ir priekaištai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-04-04 17:25

Dalinkitės:  


Sueigos dalyviai pateikė ne vieną pasiūlymą, kaip geriau tvarkyti miesto aplinką, rūpintis viešąja tvarka.

Autorės nuotr.


Gyventojų sueigoje – ne tik pagyrimai, bet ir priekaištai

Birutė PAVLOVIENĖ


Anksčiau ne itin domėjęsi metinėmis seniūno ataskaitoms, šį kartą į tokią sueigą Vilkaviškio miesto gyventojai rinkosi gan aktyviai. Turizmo ir verslo informacijos centro salėje, kur vyko susitikimas, net pritrūko sėdimų vietų, tad teko įnešti nemažai papildomų kėdžių.



Miestas ir miestiečiai

Iš pradžių seniūnas Algis Kiseliūnas pateikė bendrą seniūnijos charakteristiką. Vilkaviškis užima 753 hektarus, iš kurių daugiau kaip 75 ha sudaro želdiniai. Miesto teritorijoje yra 1875 individualūs ir 110 daugiabučių gyvenamųjų namų, 162 gatvės, kurių ilgis – 57,1 km. Ne visas jas dengia asfaltas, 19 km turi tik žvyro dangą.

Darbuotojų skaičiumi didžiausia pramonės įmonė – siuvimo AB „Žemkalnija“. Įvairius verslus plėtoja mažesnės bendrovės. Mieste – dvi vidurinės, pagrindinė, sporto, muzikos mokyklos, kultūros centras, ne viena gydymo įstaiga, 4 prekybos centrai. Vilkaviškis turi beveik 13 tūkstančių gyventojų. Pernai mieste gimė 177 vaikai. Numirė 243 gyventojai. Per pastaruosius šešerius metus didžiausias neigiamas (–102) balansas buvo 2006-aisiais. Tada Vilkaviškis sulaukė tik 79 naujagimių, o palaidojo 181 savo gyventoją.

Sueigoje dalyvavęs Savivaldybės vicemeras Jonas Meškauskas sakė, jog gyventojų skaičius mažėja visame rajone: buvo per 50 000, o dabar gal nelikę nė 48 tūkstančių. Rajonas kasmet „praranda“ vieną tokią mokyklą kaip Virbalio vidurinė, nes ateinančių į mokyklas vaikų skaičius kiekvienais metais sumažėja trimis šimtais.


Pernai seniūnijoms buvo pavesta įforminti nemokamo vaikų maitinimo dokumentus.

Mokyklose šį maitinimą gavo 583 Vilkaviškio miesto vaikai. Seniūnijoje yra 32 socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 81 vaikas. Pernai 8 vaikai buvo apgyvendinti globos institucijose, trims surasti globėjai. Socialines pašalpas gavo 2111 asmenų.

Nedarbo lygis – 3 procentai, per metus jis sumažėjo 1 proc.

Apžvelgdamas, dėl ko praėjusiais metais gyventojai kreipėsi į seniūniją, Algis Kiseliūnas sakė, jog sulaukė 95 prašymų pjauti, genėti medžius, prekiauti viešose vietose, žvyruoti, asfaltuoti gatves, spręsti konfliktus tarp kaimynų ir kt. Įmonės, įstaigos seniūnijai atsiuntė 357 raštus. Daugiausia – Policijos komisariatas. Seniūnija išsiuntė 227 raštus: charakteristikas, atsakymus gyventojams, buities tyrimo aktus ir t. t.

Per metus gyventojams išduota 761 pažyma apie šeimos sudėtį ir kt. Nuo 2007-ųjų liepos mėnesio gyvenamoji vieta deklaruojama seniūnijoje. Ją deklaravo 260 gyventojų. Išduotos 1059 pažymos apie gyvenamąją vietą. Oficialiais duomenimis, gyventi į užsienį išvyko 11 miesto gyventojų.



Pinigai ir darbai

Sueigos dalyvius daugiausia domino komunalinio ūkio, miesto tvarkymo ir kiti kasdieninio gyvenimo klausimai.


Seniūnas išvardijo nemažai pernai atliktų darbų. Pagal viešųjų darbų programą demontuota sena ir sumontuota nauja vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ tvora, miesto parke ir jo prieigose iškirsti menkaverčiai želdiniai, krūmai – prie žydų kapinių, buvusio Vilkaviškio dvaro, aplink stadioną, hipodromą, Šiaurės gatvėje.

Perklotas šaligatvis prie teismo rūmų, naujų trinkelių šaligatvis paklotas Žemdirbių gatvėje, prie UAB „Rytas“, ir t. t. Su darbo biržos siuntimais pernai dirbo 47 žmonės, kurie miestui buvo didelė paspirtis prižiūrint aplinką, pjaunant vejas, renkant šiukšles. Seniūnas sakė, jog bijo net pagalvoti, kaip teks verstis šiemet, kai žadama duoti tik 7 viešųjų darbų žmones.

Iš Kelių priežiūros ir plėtros programos Vilkaviškio miestui pernai skirta 845 tūkstančiai litų ir papildomai duota 200 tūkst. Lt remontuoti Nepriklausomybės gatvę. Buvo užtaisyta 2100 kv. metrų asfalto dangos duobių, išasfaltuota Paparčių gatvė, atliekamas asfalto dangos remontas P.Cvirkos, Šiaurės gatvėse, išasfaltuota keletas automobilių stovėjimo aikštelių, kiemų, ištisiniu asfalto sluoksniu padengtas Nepriklausomybės gatvės ruožas nuo Lauko gatvės iki Šeimenos tilto, pakeista šaligatvio danga Vytauto gatvės ruože nuo Gedimino gatvės iki SEB banko, išplatinta įvaža į laidojimo paslaugų įmonę „Šarvonė“ ir kt.




Mieste vykdomi Nemuno vidurupio baseino investicijų pirmojo etapo darbai. Įrengiama 20 km vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų. Vieni gyventojai, iškentę kasinėjimų nepatogumus, jau laukia gatvių atstatomųjų darbų pabaigos. Kitiems dar teks patirti tokius pačius „malonumus“, kai šie tinklai bus klojami likusiame 27 kilometrų gatvių ruože. Bet po to visas miestas turės vandentiekį ir kanalizaciją.

Vilkaviškio miesto seniūnijos teritorijoje pagal sutartis UAB Vilkaviškio komunalinis ūkis rūpinasi kapinių priežiūra, tvarko gėlynus, rankiniu būdu valo gatves, prižiūri jų apšvietimo įrenginius ir kt. Pernai šios bendrovės atliktų darbų apimtys sudarė 1 milijoną 60 tūkstančių litų. UAB „Vilkuva“ prie daugiabučių gyvenamųjų namų valo 100 kv. m teritorijas (dangas ir žaliuosius plotus). Kadangi pamatuota teritorija dvigubai didesnė (205,9 kv. m), valoma kas antrą dieną. Metinė darbų apimtis – 320 tūkst. Lt.

Viena individualaus namo gyventoja neatsistebėjo, kodėl daugiabučių namų teritorijos už valdiškus pinigus turi būti apšluojamos iki durų. Už juos būtų galima padaryti visam miestui svarbių darbų. Valdžios atstovai tik skėsčiojo rankomis: „Tokie įstatymai, žemė prie namų – neprivatizuota, ir butų savininkams ją prižiūrėti nepriklauso.“



Galima sužinoti seniūnijoje

Atsiskaitydamas seniūnas žvilgtelėjo ir į šių metų perspektyvą. Kai kurios veiklos kryptys buvo apibūdintos labai jau trafaretinėmis frazėmis: teikti paslaugas, gerinti darbų kokybę, racionaliai naudoti komunalinio ūkio lėšas, aktyviai bendradarbiauti su miesto bendruomene ir pan. Jis paminėjo ir keletą konkrečių tikslų: įrengti vaikams riedlenčių aikštelę prie stadiono, pasirūpinti, kad būtų suremontuotas pėsčiųjų takas tarp Savivaldybės ir „Sodros“, įrengtas apšvietimas tarp Pirminės sveikatos priežiūros centro ir ligoninės, sutvarkyta civilinių kapinių Kapų gatvėje rytų pusės tvora ir kt. Seniūnas sakė, jog kiekvienas, kurį domina, kur bus plečiamos ar rengiamos automobilių stovėjimo aikštelės, atliekami kiemų, įvažų asfaltavimo darbai, gali sužinoti užėjęs į seniūniją.



Pasigedo reiklumo

Sueigos dalyviai seniūno veiklos nepeikė, ją įvertino gerai. Bet priekaištų, pastabų, pageidavimų jam irgi nestokojo. Patarė daugiau domėtis gatvių duobes asfaltuojančių statybininkų kvalifikacija, reikliau kontroliuoti jų darbą. Mat susidaro įspūdis, kad jis atliekamas prastai ir pinigai metami lopyti vis tas pačias duobes. Vilkaviškietis Algis Šeronas ragino nenuolaidžiauti tiems, kurie vedžioja šunis po vejas, stadionus, vaikų žaidimų vietas. Siūlė taip įrengti įspėjamuosius ženklus, kad jie būtų nepasiekiami nuplėšti. Juozas Čėsna sakė, jog visiems aišku, kad šaligatviai priklauso pėstiesiems, bet kai kurie gyventojai juos užstato automobiliais. Vilkaviškiečio manymu, tuo reikėtų pasidomėti ir policijai.


Kritikos seniūnijai kliuvo už tai, jog nepareikalauja, kad individualių namų gyventojai sutvarkytų savo sklypų želdinius prie šaligatvių. „Medžių šakos negali būti žemiau kaip 2,5 metro, o krūmai nuo pakraščio – ne arčiau kaip 20–30 centimetrų. Dabar gyvatvorės daug kur užgulusios dalį šaligatvio“, – kalbėjo Antanas Naruševičius. Buvusio miškininko Broniaus Klimo nuomone, miesto želdiniai apskritai tvarkomi neprofesionaliai. Kaip genėti medžių šakas, formuoti lajas, turėtų patarti specialistas. Paprasti darbininkai tai daro, kaip„neša“ jų galvos. Gimtinės gatvės gyventoju prisistatęs vyras priekaištavo elektrikams, kad šie nupjausto tik jų laidams trukdančias šakas ir niekam nerūpi, kaip atrodo visas medis. Žmogus sakė, jog skaudu ir dėl gatvės, kurią gyventojai buvo išsižvyravę, bet duobių pridarė sunkiasvorės šiukšliavežės mašinos, ir dabar neaišku, kas turi tvarkyti gatvę.

Apie gatvių remonto problemas sueigoje kalbėjusi Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėja Ina Blauzdžiūnienė sakė, kad jų remontui gauti pinigai paskirstomi visoms seniūnijoms. Rajone yra 1084 kilometrai kelių ir gatvių, kurių remontui šiemet skiriama 4 milijonai litų. Lėšų reikėtų kur kas daugiau. Vedėja pateikė pavyzdžių, kai gatvės remontuojamos iš dalies dalyvaujant gyventojams. Savivaldybė skiria lėšų remontuoti ir daugiabučių namų stogus. „Ypač prašome saugoti, tausoti tai, ką padarome, juk tam išleidžiami visų mokesčių mokėtojų pinigai“, – sakė I.Blauzdžiūnienė.


Seniūnijos vyr. specialistas Vytautas Navickas apgailestavo, jog pradėtus darbus kartais tenka stabdyti, nes gyventojai pradeda kariauti tarpusavyje nesutardami, ko labiau reikia: erdvesnio kiemo, automobilių stovėjimo aikštelės ar medžių? „Atsiimti pylos, išklausyti „katės poterių“ tiradas tenka net pajudinus medžius, augančius ant šaligatvio. Todėl išretinti, kaip pageidavo Radastų gatvės gyventoja, želdinius prie upelio, kad rūkyti ir „pasikirkinti“ krūmų tankmėje nesirinktų moksleiviai, sudėtinga, nes apsauginių vandens telkinių zonų želdinius dar griežčiau sergsti gamtos apsaugos įstatymai“, – kalbėjo V.Navickas.



Gyventojus piktina miesto „puošmenos“

Sueigos dalyviai piktinosi miesto „puošmenomis“: gaisro nuniokotu buvusio buities paviljono pastatu, griuvėsiais „Dviejų gaidelių“ kavinės pašonėje, karo laikų vaizdu S.Nėries ir Pilviškių gatvių kampe.

Žmonės nenorėjo klausytis valdžios atstovų teisinimosi, kad nėra kaip paveikti šių objektų ir teritorijų savininkų, nes kai kurių net nepavyksta surasti.

Buvo pasigesta policininkų dėmesio „taškams“, kuriuos pamėgę triukšmadariai, rūkantis, girtaujantis jaunimas bei stikliuko mėgėjai. Tai – miesto stadionas, upelio pakrantės ir net pats miesto centras – dr. J.Basanavičiaus aikštė, Maironio ir Kęstučio gatvių sankirta. Prie jos esančio namo pasieniai vakarais, naktimis tampa tualetu, nes privatizavus buvusį, kita žadėta tokia vieša įstaiga šioje miesto dalyje nepastatyta.


Gyvenantys prie aikštės mato automobilių aikštelėje girtaujančius asmenis, kurie lyg niekur nieko sėda prie vairo. „Negi to nepastebi policija?“ – klausė kalbėjusieji. Tiesiai šviesiai buvo pasakyta, jog neužtenka policininkams pavažinėti po miestą, reikia po jį ir pavaikščioti. Dėl ramybės metu keliamo triukšmo sueigoje pasigirdo priekaištų ir neseniai atidarytam „Pijo disko barui“.

Seniūnas A.Kiseliūnas sakė, jog į visas gyventojų išsakytas pastabas bus atsižvelgta. Vicemero J.Meškausko nuomone, ateityje policijos pareigūnams palaikyti tvarką gali būti dar sunkiau, nes kuriami planai, kaip reorganizuoti policijos sistemą. Pertvarkius dabartinę, Vilkaviškyje neliktų juridinį statusą turinčio policijos komisariato.





Publikuota: 2008-04-04 17:25:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai