„Santaka“ / Norinčių ekologiškai ūkininkauti rajone vis daugėja

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-05-03 08:36

Dalinkitės:  


Sumanę ekologinės gamybos imtis ūkininkai atidžiai klausėsi pranešėjų ir domėjosi ekologinio ūkio administravimo naujovėmis.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Norinčių ekologiškai ūkininkauti rajone vis daugėja

Algimantas GUDAITIS


Praeitą savaitę rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyrius į Savivaldybės salę sukvietė ekologiškai šeimininkaujančius ūkininkus. Atėjo 41 žmogus.

Pernai ekologiškai ūkininkavo ir jau pateikė paraiškas Europos Sąjungos (ES) paramai už ekologinį ūkį gauti 14 rajono ūkininkų, likusieji ekologinės gamybos keliu patraukė tik šiemet.

Apie ekologinio ūkininkavimo naujoves aiškino Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) specialistė Edita Karbauskienė ir viešosios įstaigos „Ekoagros“ inspektorius Remigijus Gerulis.



Išdalijo taisykles

Ekologiškai ūkininkauti – tai nereiškia, jog pakanka žemę apsėti nebeicuota sėkla, netręšti mineralinėmis trąšomis, nenaudoti chemikalų. Norint imtis ekologinio ūkininkavimo tenka atlikti daug paruošiamųjų ir kasdieninių darbų. Tai ūkininkams aiškino ir „Ekoagros“ specialistai. Ekologinis ūkininkavimas yra Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ sudėtinė dalis. Žemės ūkio ministrė K.Prunskienė kovo 30 d. įsakymu iš dalies pakeitė ir papildė „Agrarinės aplinkosaugos“, tuo pačiu ir ekologinio ūkininkavimo administravimo taisykles. Jos pasitarime buvo išdalytos kiekvienam pasitarimo dalyviui.




Keturios programos

ŽŪR specialistė E.Karbauskienė paaiškino, jog „Agrarinės aplinkosaugos“ priemonė susideda iš keturių programų.

Pagal paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos įrengimo pievoje bei ariamoje žemėje ir apsaugos nuo žemės erozijos programą mokama ES parama. Už papildomos pakrantės apsaugos juostos įrengimą ir jos tvarkymą kasmet skiriama 93 eurų/ha arba 320 Lt/ha ES parama. Už tokios juostos ariamoje žemėje įrengimą ir tvarkymą – 140 eurų/ha arba 483 Lt/ha parama. Vandens telkinių apsaugos juostą sudaro privaloma pagal įstatymus bei papildomai įrengta juostos. Apsaugos juostos linija lauke pažymima atariant vagą arba kuoliukais. Ūki-ninkas privalo 5 metus apsaugos juostoje ir pakrančių šlaituose neganyti gyvulių. Juos galima girdyti tik specialiai įrengtose gyvulių girdymui skirtose vietose. Apsaugos juostų negalima arti, naudoti jose organinių ir mineralinių trąšų, augalų apsaugos priemonių, nekirsti medžių, šienauti vieną kartą per metus, nuo rugpjūčio 15 iki rugsėjo 30 dienos, o iki spalio 15 d. – išvežti nušienautą žolę.

Kraštovaizdžio tvarkymo programa taikoma tvarkantiems pievas ir pelkes (šlapžemes) ne mažesniame nei 0,5 ha žemės ūkio naudmenų plote. Kasmet skiriama už pelkių (šlapžemių) tvarkymą 229 eurų/ha arba 790 Lt/ha ES išmoka, už pievų tvarkymą – 89 eurų/ha arba 307 Lt/ha išmoka. Kompensacinė išmoka mokama už pievas, įsėtas seniau kaip prieš 5 metus. Informacija apie turimas pievas imama iš pasėlių deklaracijų.


Reikalavimai pievų priežiūrai panašūs kaip ir pirmojoje programoje. Programos įgyvendinimo laikotarpis – 5 metai. Jei ją nutrauksite dėl savo kaltės, reikės grąžinti ankstesniais metais gautas išmokas.

Ekologinio ūkininkavimo programoje dalyvaujantiems ūkininkams mokamos didžiausios išmokos: už javus – 416 eurų/ha arba 1435 Lt/ha; daugiametes žoles – 118 eurų/ha arba 407 Lt/ha; daržoves, bulves – 551 euras/ha arba 1901 Lt/ha; vaistažoles – 456 eurai/ha arba 1573 Lt/ha; uogynus – 734 eurai/ha arba 2532 Lt/ha; sodus – 752 eurai/ha arba 2594 Lt/ha.

Parama mokama ekologinės gamybos ir pereinamojo laikotarpio į ekologinę gamybą ūkiams. Ji mokama už einamais metais deklaruotą ir sertifikuotą pagal „Ekoagros“ išduotus sertifikatus plotą. Ūkininkas privalo laikytis Ekologinio žemės ūkio taisyklių, 5 metus nemažinti ekologinei gamybai skirto ploto, kasmet iki gegužės 1 d. (žadama pratęsti iki birželio 15 d.) atsiųsti NMA nustatytos formos kasmetinį prašymą paramai gauti ir žemėlapį (žemės blokų žemėlapio fragmentą, kuriame yra įbraižyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių laukai) pažymėjus plotus, kuriuose vykdomi Agrarinės aplinkosaugos priemonės darbai. Ekologinė programa visus 5 metus turi būti vykdoma tame pačiame žemės ūkio naudmenų plote, t.y. tuose pačiuose paraiškoje nurodytuose blokų laukuose.


Retų veislių gyvulių ir paukščių auginimo programoje nustatyto dydžio išmokos mokamos už žemaitukų ir stambiųjų žemaitukų veislių arklius, Lietuvos sunkiuosius arklius, už Lietuvos šėmuosius ir baltanugarius galvijus, Lietuvos senojo genotipo juodmargius ir žaluosius galvijus, senojo genotipo Lietuvos baltąsias ir vietines kiaules, šiurkščiavilnes ir juodgalves avis, vištines žąsis. Ar ūkininkų laikomi gyvuliai ir paukščiai atitinka minėtas veisles, reikia išsiaiškinti pas rajono gyvulių veislininkystės inspektorių. Mūsų rajone tokių gyvulių ir paukščių kol kas nenustatyta.



Dėl apsauginių juostų

Netikėtai įstrigo ES paramos išmokėjimas už ekologinį ūkininkavimą 2004 metais.

Žemės ūkio ministrė balandžio pradžioje išleido įsakymą, kuriuo pavedė NMA patikslinti sertifikuotų pasėlių plotus. Ekologinės gamybos ūkiuose auginami pasėliai turi būti atskirti nuo chemizuotų plotų, bendro naudojimo kelių, šiukšlynų ir kitų taršos objektų nustatyto pločio apsauginėmis juostomis. Apsaugos juostų plotas neįskaitomas į ekologinių pasėlių ir kitų remiamų naudmenų plotą ir už jį ES parama neskiriama. Todėl ūkininkai turi patikslinti 2004 m. buvusių ekologinių žemių ir apsauginių juostų plotus, duomenis surašyti į nustatytą formą ir kartu su patikslintais laukų žemėlapiais bei 2004 m. išduotu ekologinės gamybos sertifikatu išsiųsti į „Ekoagros“. „Ekoagros“ inspektorius R.Gerulis nuogąstavo, jog kai kuriems ekologiškai ūkininkaujantiems ūkininkams, apsuptiems įvairių taršos objektų, gali tekti skirti daugiau naudojamos žemės apsauginėms juostoms, nei jos liks ekologiniams pasėliams.

E.Karbauskienė priminė, jog kuo greičiau bus išsiųsti patikslinti 2004 m. ekologinės gamybos duomenys, tuo greičiau ūkininkai gaus perskaičiuotą paramą. Pasak Žemės ūkio rūmų specialistės, lėšų paramai sumokėti skirta pakankamai ir ateityje jų taip pat netrūks.



Įsimintinos datos

Tvarkant ekologinį ūkį reikia įsiminti keletą datų ir griežtai laikytis Ekologinio žemės ūkio taisyklių, Geros ūkininkavimo praktikos reikalavimų, Kaimo plėtros plano priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ administravimo taisyklių ir kitų su ekologine gamyba susijusių teisės aktų. Šių dokumentų nuostatas privalėtų vos ne mintinai žinoti kiekvienas ekologinę gamybą pasirinkęs ūkininkas. Juose surašytos ne tik ekologiniam ūkiui skiriamos išmokos, bet ir tokio ūkio šeimininko atsakomybė.

Ekologiškai ūkininkaujantys šeimininkai pirmiausiai turėtų įsiminti svarbiausias datas. Iki birželio 15 d. pradedantys ekologiškai ūkininkauti bei kitas „Agrarinės aplinkosaugos“ programas vykdyti ūkininkai turi pateikti NMA paraišką ES paramai gauti. Ne pirmus metus ekologiškai ūkininkaujantys iki šios datos vietoj paraiškos turi pateikti nustatytos formos kasmetinį prašymą paramai gauti. Su prašymu reikia pateikti ekologinio ūkio sėjomainų planą. 2004 m. ekologiškai ūkininkavę šeimininkai privalo iki gegužės 31 d. pateikti NMA dėl apsaugos juostų patikslintus prašymus paramai už 2004 m. gauti.


Pavėluotai pristatyti dokumentai nepriimami ir parama tais metais nemokama.



Publikuota: 2005-05-03 08:36:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai