„Santaka“ / Apie prakilnią gimtąją kalbą ir gražiausią lietuvišką žodį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-03-21 17:48

Dalinkitės:  


Iš padavimo nužengusiam Vilniaus įkūrėjui kunigaikščiui Gediminui ir jo svitai patiko pastatyta pilis, nors ji tebuvo iš kaladėlių.

Apie prakilnią gimtąją kalbą ir gražiausią lietuvišką žodį

Birutė PAVLOVIENĖ


Vilkaviškio vaikų lopšelyje-darželyje „Buratinas“ kasmet rengiama menų savaitė šiemet buvo tryliktoji. „Kalba kalbelė prakilni, kalbelės muzika skambi“ – jau iš pavadinimo buvo aišku, kad ji skirta kalbai.

Gimtajai kalbai buvo skirti ir pirmosios menų dekados renginiai. Direktorės pavaduotoja ugdymui Lilija Navikienė sakė, jog per šį laikotarpį tokių savaičių metu buvo pasirenkamos įvairios meninio bei estetinio ugdymo sritys: vaidyba, dainavimas, šokiai. Rengti susitikimai su aktoriais, poetais ir kt. Be svečių neapsieita ir šį kartą.

Vilkaviškio muzikos mokyklos mokytojai ir moksleiviai supažindino su muzikos instrumentais, atskleidė jų „kalbos“ grožį: skambėjo akordeono, skudučių, smuiko, kanklių, birbynės ir kitų instrumentų muzika. Svečiai iš seniausio Marijampolės miesto vaikų darželio „Rūta“, su kuriuo „Buratinas“ susibičiuliavo per praėjusių Kalėdų šventes, atsakomojo vizito atvyko taip pat ne tuščiomis. Savo darželyje pirmąją vietą užėmę mažieji artistai ir jų auklėtojos atvežė spektaklį „Sniego karalienė“. Žiemišku vaidinimu kaimynai norėjo „kompensuoti“ tai, ko nedavė šiemet nesiteikusi pasirodyti tikroji žiema. Bet visų nuostabai ji... atėjo. Sniego karalienei sėdint ledo soste, lauke ėmė suktis snaigių sūkuriai ir snigti nesiliovė visą dieną. Dėkodama už svečių pasaką ir jos „stebuklą“, „Buratino“ vaikų lopšelio-darželio direktorė Danutė Žilinskienė marijampoliečių darželio direktorei Virginijai Guščiuvienei įteikė „Buratino kalendorių“ ir knygelę apie šį pasakos herojų, kuris taip pat tiki stebuklais.



Menų savaitės renginiais buvo siekiama parodyti, jog daugiausia stebuklingų galių turi gimtoji kalba – „kalbelė prakilni“. Nuostabūs jos lobiai slypi smulkiojoje tautosakoje, pasakose, lopšinėse, garsažodžiuose, paprasčiausiose žaidinimo frazėse ir kt. Renginius ruošė visi: vaikai, auklėtojos, muzikinio ugdymo pedagogė Viktorija Dėdynienė. Aktyvūs buvo daugelis tėvelių. Tėvų komiteto narės Ingos Šitkauskienės iniciatyva menų savaitę paįvairino savo darbus eksponavę buvę ugdytiniai, dabar lankantys Vaikų ir jaunimo centro dailės studiją. Darželio galerijos buvo išpuoštos ir „Buratino“ dailės studijos vaikų kūriniais.

Kalbos pažinimui, jos turtinimui buvo skirti žaismingi jaunesniųjų grupių rytmečiai „Maži muzikantai keliauja linksmi“, „Susirinko kartą žvirbliai“. Padavimą apie Vilniaus miesto įkūrimą sekė „Sveikuoliukų“, „Ežiukų“, „Dainiukų“ grupės. Vaizdinga kalba prabilo kunigaikštis Gediminas, žynys Lizdeika. Buvo ir vaidilučių, ir kalnas su medžiais, kuriuos reikėjo atpažinti, pasakyti jų pavadinimus. Kalno viršūnėje vaikai pastatė savąją Gedimino pilį ir iškėlė Lietuvos trispalvę.

Rytmečio dalyviai sulaukė bendraamžio Bernardo mamytės Aušros Mickevičienės. Pasipuošusi tautiniais rūbais, ji sėdo prie nematyto įtaiso. Bet ne gaminti, kaip sakoma dabartinėse įmonėse, o senoviškai mušti sviestą. Apie pusšimtis vaikų išsirikiavo į eilę, kad visi bent po kartą pasuktų rankeną. Po to „Gedimino kalno“ papėdėje buvo labai skanu valgyti ant duonos riekelių užteptą sviestą.



Žaidimų formą rytmečiams „Tu, lineli mėlynasai“ pasirinko ir „Debesiukų“, „Kregždžiukų“ bei „Smalsiukų“ grupės. Pasitelkus pasaką apie velnią, užsigeidusį mergos „dūšios“, nuotaikingai, su muzikiniais intarpais, liaudies dainomis, šokiais buvo parodytas lino gyvenimas, pavaizduoti darbai, kuriuos tenka atlikti, kol mėlynžiedis augalas tampa drobe. Ko jau ko, o negirdėtų žodžių, posakių, jaustukų, ištiktukų ir kitokių kalbos įdomybių čia buvo iki valiai. „Debesiukai“ pristatė ir pirmą kartą savo grupėje bei darželyje rinktą gražiausią lietuvišką žodį. Įstaigos bendruomenė jų pasiūlė dešimt: gimtinė, Lietuva, ačiū, mama, mamytė, tėtis, saulė, rūta ir kt. Gražiausiu pripažintas vaikui (ir ne tik jam) mieliausias žodis mama, mamytė. Kad tai tiesa, nesunku buvo pajusti stebint vaikų pasirodymus: vaidinant, dainuojant, šokant kiekvieno akys pirmiausia krypo ten, kur tarp žiūrovų buvo jo mama.





Publikuota: 2008-03-21 17:48:34

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai