„Santaka“ / Senolio gražiškiečio gyvenimo pamokos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38

Išsinuomotų 2–3 kambarių butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-04 08:14:48

Skubiai parduoda suremontuotą 1 kambario butą Vilkaviškyje (sava pakura), naudotus labai geros būklės baldus (sekciją, 3 durų spintą), akordeoną „Weltmeister“ (120 bosų, suderintas, geros būklės). Tel. 8 656 04 768.
Galioja iki: 2019-04-04 10:09:27

Parduoda OPEL MERIVA (2006 m. balandžio mėn., 1,6 l, benzinas, 74 kW, mechaninė pavarų dėžė, TA iki 2020 m. rugsėjo 16 d., 272 000 km rida, 2200 Eur). Tel.: 8 614 56 782, 8 618 71 679.
Galioja iki: 2019-04-04 13:05:21

Šeima ieško buto ar namo išsinuomoti arba namo išperkamajai nuomai Vilkaviškis–Marijampolė ar netoli šių miestų. Tel. 8 600 65 396.
Galioja iki: 2019-04-04 14:34:37Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-03-07 16:29

Dalinkitės:  


– Tai mano mamos kryžius, ji rūpinosi, ji būrė žmones, – nušvito Jono Vizbaros veidas prisiminimais, kai knygoje pamatė Vidgirių kaimo kryžių.

Autorės nuotr.


Senolio gražiškiečio gyvenimo pamokos

Birutė NENĖNIENĖ

Jonas Vizbara – Nepriklausomos Lietuvos amžininkas: gimė 1918-aisiais, vėliau Lietuvos kariuomenėje baigė puskarininkių mokyklą. „Jis visą gyvenimą turi tvirtą tikėjimą, Dievą myli savo širdimi ir mums, vaikams, perdavė krikščioniškąsias gyvenimo vertybes“, – apie savo tėtį, buvusį puikų kaimo muzikantą, dainininką, sakė dukra Nijolė Augustaitienė, dirbanti Gražiškių vidurinėje mokykloje tikybos mokytoja.Skulptūros – saviraiškos būdas

Jono Vizbaros sodybėlė prigludusi kalnelio, ant kurio palypėjusi stovi Gražiškių bažnyčia, pakriūtėje, prie pat miestelį kertančio kelio. Todėl dažno pakeleivio akis užkliūva už sode išrikiuotų medinių skulptūrų: Laisvės statulos, Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Vytauto, Vinco Kudirkos, Jono Basanavičiaus. Rymo ir Rūpintojėlis, o ant medžio stuobrio įkurdintas gandras. Maždaug prieš dešimt metų našliu likęs Jonas Vizbara iš Vidgirių vienkiemio atsikėlė į Gražiškius. Atsirado daug laisvo laiko, todėl su bendraminčiu sūnėnu Albinu Sarpaliumi savita raiškos forma sumanė įamžinti tai, kas jiems brangu – tautiškumą.

Išklausyti Jono Vizbaros pasakojamas gyvenimo istorijas, sekamas pasakas ar dainuojamas dainas prireiktų kelių dienų. Deja, senais suvalkietiškos tarmės žodžiais prisodrinti pasakojimai iki šiol nėra sudominę kraštotyrininkųPakerėjo ne tik vėjo galybė

– Vaikystė buvo gana skurdi. Augome aštuoni vaikai, aš buvau penktas. Vyriausias brolis Kazimieras, Lietuvos kariuomenės savanoris, žuvo kovose už Nepriklausomybę, už tai šeima gavo žemės, – kelionę į praeitį pradėjo Jonas Vizbara. – Man labai patiko vėjo galybė. Dar vaikelys būdamas padariau malūną, girnas iš tėvų išsikaulijau, pradėjau malti. Tėvai, pamatę sūnaus polinkį, išvežė į Virbalį pasimokyti amato.

Tik po kelerių metų atsirado palankios sąlygos tėviškėje įsirengti aliejinę. Anot pašnekovo, žmonės atsiveždavo sėmenų, rapso, judrės, 5–8 „patvados“ eilėje laukdavo. Pikliavo ir miltus. Vėliau turėjo kalvę, buvo pasidaręs medinius ratus malūnui, bet jo statyti kolūkių laikais valdžia neleido. Tad J.Vizbara dirbo statybose, vairuotoju, sandėlininku.Pragaro keliais

„Jei ne karas, gal kitaip gyvenimas būtų pasisukęs“, – svarsto pašnekovas ir prisiminimų kaleidoskope prabėga atskiri ryškūs vaizdai. Pirmosiomis karo dienomis rusai jaunuolius, dėvėjusius Lietuvos kariuomenės uniformas, susodino į mašinas ir nuvežė į Baltarusiją, Červenės miškus. Atakuojant vokiečių lėktuvams, pavyko pasprukti. Ukmergėje Joną sučiupo vokiečiai ir nuvarė į Kiauklius, pristatė saugoti į rūsį uždarytų žydų. Pavyko išlaisvinti pasmerktuosius ir patiems pabėgti. Jaunuolis, įveikdamas visokias kliūtis, per kelias dienas pėsčiomis pasiekė tėvų namus.

Vokiečių okupacijos metais vyras buvo išvarytas į Karaliaučiaus kraštą kasti griovių, statyti įtvirtinimų. Buvo bepabėgąs iš šios nelaisvės, kai prie Vištyčio sučiupo rusai. Prasidėjo pragariškas laikas: po apmokymų pasiuntė į fronto priešakines linijas. Sprogusio sviedinio skeveldra sužalojo koją, kontuzijo, pažeidė klausą. Ligoninėje pasveikusį lietuvį paskyrė sanitaru. Kaip tik tuo metu karinės pajėgos buvo sutrauktos prie Oderio. Jonas matė ir patyrė karo pragarą, kaip mokėjo, taip tvarstė ir slaugė sužeistuosius.Šviesus tėvų paveikslas

O kaip ir kas buvo toliau? Pašnekovas, pasakodamas prisiminimus, čia padaro pertrauką, nes jie pernelyg skausmingi ir dėl amžiaus bei patirtos traumos išsitrynę iš atminties.

Karui pasibaigus, jaunuolis pėsčias keliavo į savo Vidgirius. Jau visai netoli tėviškės iš nuovargio jis įmigo pakelės pievoje. Tik pargrįžęs į namus sužinojo, jog jam bemiegant tuo pačiu keliu į kapus nulydėjo tėvą...

Savamokslis tėvas, irgi Jonas, puikiai grojo smuiku, nepriklausomos Lietuvos kaime buvo kaimo švenčių ir susibūrimų siela, todėl ir sūnaus Jono pirmuoju muzikos instrumentu tapo smuikas. Vėliau įsigytus kitus instrumentus – akordeoną ir pianiną – vyras įvaldė visai lengvai.

Tėvas vis aiškindavo, jog gyvenime nėra ko liūdėti, reikia linksmiems būti. Vidgiriuose gyvenę Vizbarai buvo sukūrę savo muzikantų grupę ir plačiai garsėjo muzika, dainomis, pasakojimais.

Jaunystėje tėvai skirtingais keliais buvo išvykę uždarbiauti į Ameriką, todėl Vidgiriuose kūrėsi jau matydami platesnį gyvenimo akiratį. Nuo mažų dienų jie vaikus skatino lavintis, mokė tikėjimo. Jonas Vidgiriuose baigė pradinę mokyklą ir su bendraamžiu Burinsku, paštu parsisiuntę savišvietos pamokų užduotis, lavinosi savarankiškai.Viskas buvo įdomu

Joną Vizbarą namuose aplankėme su Krašto muziejaus muziejininke Aušra Mickevičiene. Jai dėkojant už pasakojimus, kurie papildė muziejininkės sudarytą knygą apie krašto kryžius ir kryždirbius, senolis kaip tik atsivertė tuos puslapius, kuriuose įdėtos trijų senoviškų Vidgirių kaimo kryžių nuotraukos. Žvelgdamas į vieną iš jų, statytą 1933-iaisiais Šventųjų metų atminimui, su užrašu, jog aukojo Vidgirių kaimo moterys ir jaunimas, pašnekovas nugrimzdo į jautrius prisiminimus. „Juk tai mano mamos „procia“, tai ji rinko aukas ir skatino statybą“, – nušvitusiu veidu vis kartojo ir kartojo senolis, tarsi švelniai glostytų iš kaimo pievų ir miškelių atplaukiantį šviesų motinos ir savo vaikystės paveikslą. „Mama buvo savamokslė, bet pirmoji mokytoja – ir dainų, ir pasakų, ir bendravimo kultūros. Ji mus auklėjo didžiadvasiškai. Iš kur tik gaudavo, į namus parnešdavo knygų ir skatino skaityti“, – kalbėjo J.Vizbara.

Anot senolio, jam ir jo kaimo vaikams, jaunimui buvo įdomu skaityti knygas, smagu būdavo vaidinimuose atlikti įvairias „roles“, dainuoti. Vidgiriuose veikė pavasarininkų kuopa, vaikai priklausė angelaičių organizacijai – jie surinko laukų akmenis kryžiams pavasarininkų ir Nepriklausomybės dešimtmečiui paminėti (1928 m.). „Kryžiaunų“ dienų metu suaugusieji vesdavosi vaikus prie kryžių melstis. Tėvai, ypač mama, buvo labai tikinti, todėl šeimyna kiekvieną sekmadienį ateidavo į mišias Gražiškių bažnyčioje. Tėvai buvo bažnyčios giedotojai, joje daugelį metų giedojo ir Jonas Vizbara.Reiklus sau, neteisiantis kitų

– Kokios mintys dažniausiai aplanko? – norėjome išgirsti Jono Vizbaros nuomonę ir požiūrį į žmones, praeitį ir dabartį.

– Kartais vaizduotėje viskas prabėga kaip pagreitintame filme, iškyla vardai. Jaunystėje man buvo įdomu gyventi, nes mylėjau muziką, dainą, knygą. Žmonės buvo draugiškesni. Manau, jog kiekvieno jauno žmogaus gyvenimas yra įdomus, tik skirtingai jis nugyvenamas.

– Iš kokio žmogaus, jūsų manymu, galima semtis patirties, pasimokyti?

– Iš tokio, kuris atsakingai atlieka savo pareigas, nesigiria ir nesididžiuoja savo darbais, kito neteisia, o pasistengia jį suprasti. Bet juk žmonės negali būti vienodi, visokių jų buvo, yra ir bus. Tik ne kiekvieno žmogaus protas sugeba įvertinti tai, kas yra garbė, gražus elgesys.

Daug ką lemia prigimtis ir aplinka, bet apsišlifuoti padeda išsilavinimas, nes žmogus be mokslo yra skurdžius.

– Ar nesiskundžiate savo gyvenimu?

– Reikia paklusti laikui ir mokytis gyventi iš dabarties. Jau perskaitytas mano gyvenimo lapas ir reikia ruoštis amžinybei. Gyvenimo kelias buvo sunkus, bet, matyt, man reikėjo jį tokį nueiti, antraip gal būčiau pasipūtęs kaip kokia rupūžė. Niekada nesididžiavau ir savęs negyriau už kokius nors darbus ar pasisekimus, nes man buvo svarbu suprasti, kad tai Aukščiausiojo vedimas. Klaidų žmogus visokių pridarai, bet jei moki jas apgailėti, tai ir ateityje bus lengviau. Ačiū Viešpačiui, kad po karo pragaro išlikau, turiu sveikas rankas, matau.

Praeitis ir iš tėvų paveldėta prigimtis diktuoja – būk žmogumi ir eik savo kelio viduriu, gerbk žmogų, neskriausk jo. Daug skaičiau, ir dabar malonu paskaityti gerą knygą.

– Jūs tikite amžinybe?

– Tikiu. Juk yra kažkas aukštesnio. Pažiūrėkime į gamtą. Nors labai vertinu mokslą ir žinau, kad jis labai daug reiškia, bet matau, jog ne viską žmogaus protas sukūrė. Tikiu, kad yra du galiūnai – Dievas ir Kipšas. Kipšas lengvai paveikia silpno tikėjimo žmones ir sėja blogį.

Tikinčiam žmogui nereikia būti davatka. Reikia būti žmogumi ir suprasti, kad kitam bus skaudu, jei aš negražų žodį pasakysiu, užgausiu ar nuskriausiu.

– Kaip Jums atrodo dabartinis gyvenimas?

– Palyginus su skurdžia praeitimi, daug visko yra. Pasigendu žmonių paprastumo, yra daug garbėtroškų, gobšių žmonių. Bet aš jų neteisiu. Žmonės gyvena veikiami laiko, aplinkybių ir savo įsitikinimų. O aplinka, ypač jaunam žmogui, pilna visokių gundymų. Man gražu tai, kada žmonės siekia gėrio, negrimzta girtavimo ar apkalbų liūne. Jei klausiate apie valdžią, tai net nežinau, ką peikti, o ką girti. Iš tikrųjų, mes visi esame „griešni“.

– Ar dabar dar padainuojate?

– Kad jau neturiu su kuo. Kartais paniūniuoju pats sau vienas, – sakė Jonas ir tvirtu balsu užtraukė kareivišką: „Mūsų kuopa kaip išeina, kaip užtraukia linksmą dainą...“


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „ganėtinai“?
Taip, žodis ganėtinai vartojamas reikšme „pakankamai“. Pvz.: Ji nesijautė ganėtinai sveika.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas