„Santaka“ / Pacientų teisių gynėjai pensionatuose sensacijų neieško

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-02-19 09:31

Dalinkitės:  


Klubo „13 ir Ko“ įkūrėja ir vadovė Danguolė Survilaitė sakė, jog tokių išvykų tikslas – profesionaliai išsiaiškinti pacientų teisių laikymosi pensionatuose situaciją.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Pacientų teisių gynėjai pensionatuose sensacijų neieško

Birutė PAVLOVIENĖ


Dvi dienas Didvyžių pensionate apklausą vykdė klubo „13 ir Ko“ (Respublikinės psichikos sutrikimų patyrusių asmenų ir jų draugų asociacijos) pacientų teisių gynimo grupė. Didvyžiai buvo septintoji iš 21 Lietuvoje esančios tokios socialinės įstaigos, kurioje apsilankė tyrėjai kartu su klubo vadove, psichiatre Danguole Survilaite.

Kovo mėnesį sueis penkiolika metų, kai buvo įkurtas klubas „13 ir Ko“ – pirmoji Lietuvoje psichikos pacientų organizacija. Jos veiklos tikslai – integruoti į visuomenę savo narius, turinčius psichikos sveikatos sutrikimų, ginti jų socialines, buitines ir kitas teises, ugdyti, lavinti, populiarinti kūrybinius sugebėjimus, supažindinti visuomenę su psichikos ligonių problemomis, bendradarbiauti su panašiomis organizacijomis Lietuvoje ir užsienyje. Klubas priimtas į keletą tarptautinių organizacijų. Klubo narė Monika Nemanytė yra Pasaulinės psichikos ligonių gynimo tinklo sąjungos (GAMIAN-Europe) valdybos narė. Klubas subūrė pacientų teisų gynimo grupę, kuri 2003 metais pradėjo vykdyti projektą „Psichikos pacientų teisių gynimas“. Buvo inicijuotas Lietuvoje precedento neturintis pacientų teisių pažeidimų psichiatrijos ligoninėse ir pensionatuose tyrimas, kurį atlieka patys pacientai.


D.Survilaitė pasakojo, kad imtis tokio tyrimo paskatino paviršutiniškos, buvusius ir esamus ligonius, jų artimuosius žeidžiančios išvados, kurias pateikė viešoji įstaiga „Globali iniciatyva psichiatrijoje“. Niekas neneigia, jog yra trūkumų, taisytinų dalykų, bet negalima daryti apibendrinimų, per keletą valandų pensionatuose apklausus nuo 10 iki 15 gyventojų. Klubo „13 ir Ko“ atstovai šešiuose šalies pensionatuose, kuriuose lankėsi prieš atvykdami į Didvyžius, apklausė nuo 15,4 iki 23,7 proc. gyventojų. Didvyžių pensionate, turinčiame 300 gyventojų, tyrėjai užpildė apie 100 anketų.

Žmonės buvo apklausiami tik jiems patiems sutikus kalbėtis. Be to, tik galintys suvokti, ko jų klausiama. Pavyzdžiui, ar žino, kada ir kaip apsigyveno pensionate – savo noru, globėjo pageidavimu, teismo sprendimu? Ar apsigyvenus buvo išaiškintos teisės, pareigos? Ar yra žinoma, į ką iš administracijos gali kreiptis, jei yra nepatenkinti gyvenimo sąlygomis? Ar gerbiama pensionate žmogaus asmenybė, ar nepatiriama smurto, ar paisoma norų įtraukti į darbinę veiklą, kaip rūpinamasi laisvalaikio užimtumu ir t. t.

Atliekant šį tyrimą, kiekviename pensionate išryškėja savos problemos. Bet yra ir bendrų, kurias reikia spręsti. Tarp tokių klubo vadovė įvardijo pensionatų gyventojų seksualinio gyvenimo, nėštumo nutraukimų, vaikų, kurių gimimų neišvengiama, klausimus. Šioje srityje ne išimtis ir Didvyžių pensionatas.


Žmogaus teisių požiūriu aktualios pensionatų gyventojų neveiksnumo sukeliamos problemos, kurios nėra vienareikšmės. Neveiksniu pripažintas asmuo neturi jokių pilietinių teisių, bet tokiu atveju visa atsakomybė už jo veiksmus tenka įstaigai, kurioje žmogus apgyvendintas. Didvyžių pensionate daugiau kaip trečdalis gyventojų pripažinti neveiksniais. Kituose pensionatuose, kuriuose buvo vykdoma apklausa, šie rodikliai gerokai mažesni. Nemažai dabartinių didvyžiškių atvyko jau pripažinti neveiksniais, turi globėjus. Bet manoma, jog pensionate taip pat per daug sąžiningai prieš keletą metų buvo vykdomi aukštesnių instancijų nurodymai iš naujo patikrinti gyventojų sveikatą. Direktorė Gražina Grigienė sakė, jog dabar pradedamas atvirkštinis ir dar sudėtingesnis procesas, kreipiamasi į teismą, jog kai kuriems asmenims būtų panaikintas anksčiau pripažintas neveiksnumas.

Tyrimo organizatoriai pasakojo, jog didelė problema, su kuria susiduriama pensionatuose, – smurtavimas tarp pačių gyventojų. Daugiausia nesutarimų kyla tarp proto negalią bei psichikos negalią turinčių gyventojų. Pastaruoju metu daug kalbama apie įvairių neįgaliųjų grupių integravimą. Pensionatų darbuotojų, kurie atsakinėjo į jiems skirtų anketų klausimus, nuomone, proto negalią ir psichikos negalią turinčius asmenis reikėtų apgyvendinti atskirai. Be to, šios įstaigos turėtų būti mažesnės. Tokią pastabą išsakė ir Didvyžių pensionato direktorė Gražina Grigienė.


Pacientų teisių gynėjams nesuprantama, kodėl pensionatams uždrausta užsiimti ūkine veikla – sodininkyste, daržininkyste, gyvulių auginimu, maisto produktų gamyba įstaigos reikmėms. Anksčiau tai buvo leidžiama ir skatinama. Didvyžių pensionatas, turėdamas sodą, negali legaliai išsispausti nė sulčių. Kai kurie gyventojai individualiose lysvelėse užaugina daržovių, bet pensionatas oficialiai jų negali įsigyti, nes nėra kaip tai įforminti, produktus reikia pirkti konkursų tvarka. Kaip ir kituose pensionatuose, Didvyžiuose tyrėjai sulaukė nusiskundimų dėl mažų maisto porcijų. Bet ko ir norėti, kai pamaitinti reikia už dienai skiriamus 8,95 Lt.

Dalydamiesi savo įspūdžiais, pacientų teisių gynimo grupės nariai Monika Nemanytė, Edmundas Mažonas kalbėjo, jog Didvyžiuose sulaukė kai kurių gyventojų pageidavimų apgyvendinti juos arčiau gimtųjų vietų. Tada bent retkarčiais galėtų sulaukti lankytojų, kuriems atvykti, pavyzdžiui, iš Vilniaus krašto, yra sudėtinga. Ir ypač jei artimieji poreikio tokiai misijai nejaučia. Klubo „Ko ir 13“ atstovais sakė, kad Didvyžiuose gerą įspūdį paliko jauki gyvenamoji aplinka, nors dabar sąlygos visur yra neblogos. Pagirtina, jog sudaromos galimybės gyventi ir atskirame korpuse, butuose. Svečių dėmesį patraukė savarankiškumo ugdymas, tai, jog gyventojai daug tvarkosi patys, kūrybingai dirba užimtumo grupėse. Bet labiausiai svečiai buvo maloniai nustebinti tuo, kad lankydami jau septintąjį pensionatą pagaliau pirmąkart rado tokį, kuriame sudaryta gyventojų taryba. Ir ne „popierinė“, o dirbanti, veikianti.

Klubo „13 ir Ko“ vadovė Danguolė Survilaitė sakė, jog tyrimas nėra skirtas ieškoti sensacijų, sukrečiančių gyvenimo pensionatuose faktų. Tokių kartais primygtinai, dargi siūlydamos pinigus, prašo pateikti net kai kurios europinės teisių gynimo institucijos. Svarbiausia, kalbėjo viešnia, yra išsiaiškinti trūkumus ir juos šalinti, kad patiems gyventi taptų geriau.





Publikuota: 2008-02-19 09:31:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai