„Santaka“ / Išnaudojamos moterys turėtų kreiptis į Darbo inspekciją

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-02-05 09:10

Dalinkitės:  


Išnaudojamos moterys turėtų kreiptis į Darbo inspekciją


Į redakciją atkeliavo laiškas, kurio autorės (kaip supratome, moterys) jo pasirašyti neišdrįso. „Mažais žmonėmis“ prisistačiusios moterys taip pat nenurodė ir darbovietės, kurioje, kaip rašo laiške, jaučiasi išnaudojamos. Matyt, darbo vietą saugančios rajono gyventojos bijo atvirai reikšti pretenzijas darbdaviui. Juo labiau nenori, kad jų darbovietės pavadinimas būtų paviešintas laikraštyje.

Nors paprastai anoniminių laiškų nespausdiname, nutarėme pagelbėti įbaugintoms moterims – atsakyti laikraštyje į jų pateiktus klausimus. Galbūt gavusios informacijos ir sužinojusios, kad yra teisios, moterys išdrįs kovoti už savo teises pačios ar bent jau kreiptis į atitinkamas tarnybas nebijodamos prisistatyti ir paviešinti įmonės, kurioje išnaudojami žmonės, pavadinimo.

Į laiško autorių klausimus atsakė Valstybinės darbo inspekcijos Marijampolės skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius Gintaras DAUBARA.



– Vos valstybei padidinus minimalią algą, mūsų darbdaviai nedelsdami didina išdirbio normas. Manome, kad jie neteisūs, nes minimalus atlyginimas didinamas, kylant prekių ir paslaugų kainoms.

– Darbo kodekso 187 straipsnis numato, kad Vyriausybė Trišalės tarybos teikimu nustato minimalų valandinį atlygį ir minimaliąją mėnesinę algą. Kolektyvinėse sutartyse gali būti nustatyti didesni nei LR Vyriausybės nustatyti minimaliojo darbo užmokesčio dydžiai. Nuo 2008 m. sausio 1 d. Vyriausybė yra patvirtinusi 4,85 Lt minimalų valandinį atlygį ir 800 Lt minimaliąją mėnesinę algą. Kiekvienoje darbo sutartyje šalys sulygsta dėl darbo apmokėjimo sąlygų (darbo užmokesčio sistemos, darbo užmokesčio dydžio, mokėjimo tvarkos ir kt.). Išdirbio normos nustatomos kolektyvinėse ir darbo sutartyse. Kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, palyginti su nustatyta norma, už darbą jam turi būti mokama proporcingai daugiau.


– Savo darbovietėje dirbame po 10–20 metų, bet eilinių atostogų gauname tik po 20 darbo dienų. Gal už tokį darbo stažą priklausytų kokia papildoma darbo diena? Jei taip, tai kuriais metais toks įstatymas priimtas?

– Kasmetinių minimaliųjų atostogų trukmė – 28 kalendorinės dienos. Kasmetinės minimaliosios 35 kalendorinių dienų atostogos suteikiamos: darbuotojams iki aštuoniolikos metų; darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų; neįgaliems žmonėms ir kitiems įstatymų nustatytiems asmenims.

Dirbantiems ne visą darbo laiką atostogos netrumpinamos. Už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje suteikiamos kasmetinės papildomos atostogos. Kasmetinių papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė. Darbo, kolektyvinėse sutartyse arba darbo tvarkos taisyklėse gali būti nustatomos didesnės trukmės ir kitų rūšių kasmetinės papildomos atostogos.

Vyriausybės 2003 m. balandžio 22 d. nutarimu Nr. 497 patvirtinta „Kasmetinių papildomų atostogų trukmė, suteikimo sąlygos ir tvarka“. Už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje suteikiamos kasmetinės papildomos atostogos: darbuotojams, turintiems didesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje, – 3 kalendorinės dienos, už kiekvienų paskesnių 5 metų darbo stažą toje darbovietėje – 1 kalendorinė diena. Kasmetinės papildomos atostogos pridedamos prie kasmetinių minimaliųjų atostogų ir gali būti šalių susitarimu suteikiamos kartu arba atskirai. Šalims nesutarus, šios atostogos suteikiamos kartu.


– Mūsų atlyginimai vėluoja po keletą savaičių jau daugelį metų. Ar įstatymai nenumato jokių sankcijų darbdaviams? Kaip mums susiplanuoti savo atostogas, jei „atostoginius“ gauname paskutinę atostogų savaitę?

– Darbo užmokestis mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o jeigu yra darbuotojo raštiškas prašymas – kartą per mėnesį. Konkretūs darbo užmokesčio mokėjimo terminai, vieta ir tvarka nustatomi kolektyvinėse arba darbo sutartyse. Kai uždelsiama atsiskaityti ne dėl darbuotojo kaltės, darbuotojui sumokamas jo vidutinis darbo užmokestis ir delspinigiai už uždelsimo laiką.

Darbo užmokestis už kasmetines atostogas mokamas ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Jeigu darbuotojui priklausantis darbo užmokestis nustatytu laiku nesumokamas ne dėl darbuotojo kaltės, kasmetinės atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, ir už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.

– Ar neturime teisės darbo dieną apsilankyti poliklinikoje (pas dantistą, nuvykti konsultacijai į Kauno medicinos universiteto klinikas, jei paskirtas gydymas, palydėti pas gydytoją vaikus ir pan.). Iki šiol už tokius „atsiprašymus iš darbo“ turime atidirbti.


– Darbuotojams, kuriems dėl darbo privaloma pasitikrinti sveikatą, už darbo laiką, sugaištą tikrinant sveikatą, darbovietėje mokamas jų vidutinis darbo užmokestis. Kraujo ar kraujo sudėtinių dalių davimo dieną donoras turi būti atleistas nuo darbo. Darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų arba du vaikus iki dvylikos metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki dvylikos metų – dvi dienos per mėnesį (arba atitinkamai sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę), mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Neatvykti į darbą galima tik administracijai leidus. Kolektyvinėse sutartyse gali būti numatyti ir kiti neatvykimo į darbą atvejai.

– Gal yra kokių lengvatų tėvams, išlaikantiems vaikus studentus?

– Papildomos lengvatos darbuotojams, išlaikantiems pilnamečius vaikus studentus, Darbo kodekse nenumatytos.

Savo laišką moterys baigia mintimi, jog būtų labai malonu, jeigu darbdaviai jas prisimintų ne tik kasdien, kai reikia atlikti sunkiausius, mažai apmokamus darbus, bet ir vienintelį kartą metuose, tarkime, prieš Kalėdas ar Velykas. Galbūt darbdavys galėtų surengti vakarėlį, išmokėti premijas visus metus nuoširdžiai už minimalų atlygį dirbusioms moterims ar bent nupirkti Kalėdų Senelio dovanėlę jų mažamečiams vaikams. Nors suprantama, kad darbdavių įsipareigojimuose nei vakarėliai, nei dovanos nenumatytos, pagerbti savo darbuotojus švenčių proga – kiekvieno darbdavio garbės reikalas.

O išnaudojamoms moterims reikėtų burtis į profesinę sąjungą ir drauge kovoti už savo teises. Apie įmonę, kurioje nesilaikoma Darbo kodekso, reikėtų pranešti Valstybinei darbo inspekcijai (tel. 8 343 54 921, el. paštas marijampole@vdi.lt).





Publikuota: 2008-02-05 09:10:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai