„Santaka“ / Vaikų padarytus nuostolius teks padengti globos namams

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-01-29 09:04

Dalinkitės:  


Auklėtoja R.Trečiokienė globotiniams padeda ruošti pamokas, pasikalba, išklauso jų bėdas.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Vaikų padarytus nuostolius teks padengti globos namams

Eglė KVIESULAITIENĖ

Kybartų globos namų laukia dideli nemalonumai ir nemenkos išlaidos. Įstaigai gali tekti atsakyti už ugdytinių padarytus nusikaltimus. Turtinė ir neturtinė žala nukentėjusiesiems siekia per 200 tūkstančių litų.Nusikalto auklėtiniai

Pavadinimus keitusios ir neseniai į dvi įstaigas – „Rasos“ specialiąją mokyklą bei Vaikų globos namus – suskilusios vaikų globos įstaigos istorijoje – tai pirmas atvejis, kai teisėsaugininkai už globotinių poelgius reikalauja pedagogų atsakomybės. Globos namams gali tekti padengti ne tik globotinių padarytus materialinius nuostolius, bet ir moralinę žalą. Į tokią situaciją Kybartų vaikų globos namai pateko po to, kai du jų globotiniai – broliai keturiolikmetis Darius ir dvylikametis Donatas (nepilnamečių vardai pakeisti) – buvo sulaikyti dėl sunkių nusikaltimų. „Santaka“ rašė, kad gruodžio pradžioje policija sulaikė du Kybartų globos namų auklėtinius, kurie per porą savaičių užpuolė ir apiplėšė 9 vyresnio amžiaus moteris.

Iš pradžių į drastiškus žygius leidęsi vakarais, per kelias „sėkmės“ dienas broliai taip suįžūlėjo, kad moteris pradėjo apiplėšinėti vidury miesto ir vidury dienos. Aptalžę jiems į močiutes tinkančias vilkaviškietes, paaugliai pagrobdavo jų rankines su pinigais ir dokumentais. Susidūrimas su agresyviais nepilnamečiais ne vienai nukentėjusiajai baigėsi ligoninėje – teko gydytis sumušimus, lūžusias galūnes.Atsakys įstaiga

Plėšikavimui „įsisiūbavus“, kai netramdomi paaugliai per dieną sugebėdavo apiplėšti po kelias moteris, policija ėmėsi netradicinių priemonių. Kai paaugliai buvo sulaikyti, pareigūnams tapo aišku, kodėl nusikaltėliams buvo taip lengva vidury dienos apiplėšti moteris. Mat jaunėlis Donatas nė vienai pagyvenusiai moteriškei negalėjo kelti įtarimų – nebent gailestį. Mažas, smulkaus sudėjimo berniukas labiau primena pradinuką nei plėšiko pradžiamokslį išmanantį paauglį.

Ir dabar globos namuose tebegyvenantis Donatas (baudžiamoji atsakomybė jam netaikoma dėl per jauno amžiaus) elgiasi tarsi nieko nebūtų nutikę, tarsi jie su broliu būtų tik „pažaidę plėšikus“. Beje, vyresniajam Dariui, ko gero, taip nebeatrodo, mat jį teismas leido suimti ir vaikinas dienas dabar leidžia areštinėje.

Nors Kybartų globos namų (anksčiau – Specialiosios mokyklos) auklėtiniai į nusikaltimus įsivelia nebe pirmą kartą, paaugliai iki šiol „pasitenkindavo“ langų daužymu, muštynėmis ar smulkiomis vagystėmis. Tad už tokius nusikaltimus jiems tekdavo atsakyti patiems. Teismas skirdavo baudas, kurių mokėjimą atidėdavo iki globotinis sulauks pilnametystės.

Šįkart į įstatymą buvo pažvelgta iš kitos pusės: už nepilnamečių padarytus nusikaltimus paprastai atsakomybė krinta ant tėvų bei globėjų pečių. Šių mažųjų nusikaltėlių oficialūs gobėjai – Kybartų globos namai.Bausti negali

Tiesa, visai neseniai Donatas, Darius ir dar du jų broliai, šiuo metu taip pat gyvenantys globos namuose, turėjo oficialius globėjus. Tačiau nesutramdomas paauglių būdas bei polinkis nusikalsti tvarkingą vilkaviškiečių šeimą išgąsdino. Pabijoję gresiančių problemų ir neradę bendros kalbos su gyvenimo klystkeliais linkusiais sukti berniukais, globėjų šeima visus keturis grąžino globos namams.

Galima teisti ar teisinti tuos, kurie su vaikais pasielgė tarsi su žaislais, tačiau su savo gyvenimu žaidžiantys berniukai globos namuose didelio diskomforto, rodos, nejaučia. Didžiausias globos namų privalumas, lyginant su šeima, yra laisvė ir nebaudžiamumas.

– Net ir sunkiausiai nusikaltusiems mes negalime taikyti jokių bausmių – nei fizinių, nei moralinių, – sakė globos namų direktorius Albinas Bandžiulis. – Tai draudžia tarptautinė vaiko teisių konvencija. Vaikai žino tik savo teises ir laisves. Iš pareigų telikusi vienintelė – lankyti mokyklą. Bet ir šios pareigos laikytis išreikalauti labai sunku.

Kiekvieną rytą mokyklinio amžiaus globotinius iš globos namų į Kybartų pagrindinę mokyklą, Kristijono Donelaičio gimnaziją palydi auklėtojos. Keletas moksleivių, nepanorusių mokslo krimsti gimnazijoje, specialybės mokosi Profesinio rengimo centre. Po pamokų, paprastai iki 14 val. (kai globos namuose pietaujama), vaikai sugrįžta iš mokyklos. Jie ilsisi, ruošia pamokas, žaidžia, jiems organizuojama popamokinė veikla. Kiti lanko būrelius mokykloje. Vaikai gali išeiti į miestą, susitikti su draugais, aplankyti artimuosius. Iki 21 val., jei neturi išduoto Vaiko teisų apsaugos tarnybos leidimo likti pas tėvus, globėjus, giminaičius ar pan., visi globos namų auklėtiniai privalo sugrįžti į savo „valdiškus“ namus.Kontroliuoti neįmanoma

Bent taip turėtų būti pagal sukurptus įstatymus bei tvarkinguose namuose vaikus auginančių tėvų mąstymą. Daugeliui žmonių visai nesuprantama, kaip vaikas, turintis būti mokykloje ar ruošti pamokas stebimas kelių pedagogų, tuo metu gali įsivelti į nusikaltimą ir nežinant suaugusiesiems netgi plėšikauti. Tačiau dešimtmečius su asocialių šeimų vaikais dirbančių globos namų auklėtojų bei šiuos vaikus mokančių Kybartų mokyklų pedagogų tai seniai nestebina. Mat auklėtojos į mokyklą atlydėtas vaikas iš pamokų gali dingti jau per pirmąją pertrauką. Ir niekuo jo nepagąsdinsi, nieko neatimsi ir nenubausi, nes labiausiai jį nubaudė likimas, numesdamas į šeimą, kuriai jis nebuvo reikalingas.

Tik kelis mėnesius Kybartų globos namų direktoriaus pareigas einantis A.Bandžiulis sakė suprantąs visuomenės reakciją. Šiuo metu Kybartų globos namuose gyvena 46 vaikai, kuriuos prižiūri ar kitaip jų poreikius tenkina 61 įstaigos darbuotojas.

Per mėnesį vieno vaiko išlaikymas valstybei atsieina 2000–2500 litų. Mažiausiam įstaigos globotiniui – vos keli mėnesiai, vyriausia – jau pilnametė, bet gimnazijoje dar besimokanti mergina. Atrodytų, jog personalo ir lėšų pakanka, tad turėtų būti stebimas kiekvienas globotinių žingsnis. Tačiau visiškai kontroliuoti įmanoma nebent ikimokyklinukus, kurie niekur neišeina iš globos namų teritorijos. Kai globotiniai pradeda lankyti mokyklą ir pajunta, kad už globos namų sienų egzistuoja ir kitoks gyvenimas, prasideda problemos.Disciplinos nesilaiko

Nei patiems vaikams, nei juos globojantiems pedagogams ne paslaptis, jog toli gražu ne visi globos namų auklėtiniai paiso disciplinos. Kai kurie į globos namus periodiškai sugrįžta valanda kita vėliau nei leidžiama, kiti net po kelias dienas „užtrunka“ pas draugus, giminaičius, nesiklausę pedagogų išvyksta aplankyti tėvų, kurių daugumai apribotos tėvystės teisės. Suprantama, kad asocialiai gyvenantys gimdytojai tikrai nepriekaištauja, kad atžalos neinformavę pedagogų laikinai apleido „valdiškus“ namus ir nelanko pamokų. Netgi atvirkščiai – tokie tėvai vaikus bando slėpti, meluoti, kad jų nematė.

Anot A.Bandžiulio, per tą laiką, kai vadovauja globos namams, policijos pagalbos ieškant dingusio vaiko teko prašyti vienintelį kartą. Bet ir tuomet labiau gelbėjo pedagogų psichologinės žinios bei patirtis. Apklausus nepilnamečių draugus, apsilankius pas artimuosius, paprastai sužinoma, kur vaikas gali būti nuklydęs.

Brolių Dariaus ir Donato nusikaltimai pedagogams nebuvo netikėtumas. Žinoma, niekas nesitikėjo, kad paaugliai gali tapti plėšikais, tačiau kad jie anksčiau ar vėliau įsivels į nusikaltimus, juos stebėję suaugusieji beveik neabejojo. Berniukai savaip vertino juos supantį pasaulį ir tai, ką gauna iš aplinkinių.Vertybės – iš tėvų namų

– Mes visuomet stengiamės kuo daugiau bendrauti su vaikais, išsikalbėti, skatiname juos atvirauti, bet, deja, ne į visų širdis pavyksta prisibelsti, – mintimis dalijosi naujasis įstaigos vadovas. – Nors čia vaikai sotūs, turi stogą virš galvos ir daug geresnes sąlygas nei tėvų namuose, jie to nevertina. Turime pripažinti, kad pats žodis „globa“ juos per daug atpalaiduoja. Nebelieka atsakomybės už nieką – drabužiai išskalbti ir išlyginti, kambariai sutvarkyti, valgyti paduota, indai suplauti. Jie to nevertina ir pradeda piktnaudžiauti. Darbo įgūdžius jie turi, bet nebelieka noro.

Globos namų auklėtiniams trūksta ne tik atsakomybės – jie trokšta laisvės ir pinigų. Būdami lyg ir viskuo aprūpinti, patys jie negali kada panorėję nusipirkti ledų, saldainių, užeiti į kavinę su draugais, mat neturi pinigų.

A.Bandžiulis pripažino, kad įstatymuose jam teko skaityti apie globos įstaigose mokamus dienpinigius – nuo 5 iki 15 litų. Tačiau direktoriui neteko girdėti, kad bent kuri įstaiga įstengtų tiek pinigų sumokėti.

Tiesa, sunku įsivaizduoti šiuolaikinį paauglį, kuris kišenėje neturėtų kelių litų kad ir traškučiams. Globos namų auklėtiniai taip pat įvairiais būdais prasimano pinigų: renka butelius, talkina kybartiečiams prie įvairių darbų ir už tai gauna atlygį, mainosi, perparduoda savo daiktus. Tačiau akivaizdu, kad kai kurie globotiniai dienpinigius „uždirba“ ir nusikalstamais būdais. Kelioms dienoms ar mėnesiams, kol turi pinigų, tarp draugų jie tampa „didvyriais“. Tokie globos namuose auklėjami pokalbiais, apie draugų nuklydimus diskutuojama su kitais ugdytiniais.

– Atrodo, kad vaikai supranta ir moka įvertinti draugų poelgius – smerkia nusikaltusius. Tačiau tikrai negalėčiau garantuoti, kad jie mąsto taip, kaip mums sako, – svarstė globos namų direktorius. – Mūsų įstaigos vaikai turi jau iš namų susiformavusią savo vertybių skalę. Tėvai jiems vis tiek lieka didžiausias autoritetas. Ir mes nieko nepakeisime, kol žodžiai „globos namai“ visuomenėje skambės tarsi bausmė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas