„Santaka“ / Kodėl tobulinama ortopedijos gaminių kompensavimo tvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-01-22 09:21

Dalinkitės:  


Kodėl tobulinama ortopedijos gaminių kompensavimo tvarka


Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje buvo aptarta, kaip pasiekti, jog įmonės kompensacijas už žmonėms išduotas ortopedijos technikos priemones gautų greičiau, ir pritarta siūlymui tikslinti šių priemonių bazines kainas.

Nuo 2004-ųjų šalies gyventojų aprūpinimu ortopedijos technikos priemonėmis bei jų finansavimu rūpinasi Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Didėjant ortopedijos techninių priemonių paklausai ir gamybai, daugėjo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto skiriamų lėšų: 2004 m. – 23, 4 mln. Lt, 2005 m. – 25,4 mln. Lt, 2006 m. – 28,6 mln. Lt, 2007 m. – 34,3 mln. litų.

Kad permainos šioje srityje būtinos, pastebėta jau seniai ir imtasi veikti. Buvo patikslintas ortopedijos techninių priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimo periodiškumas, taip pat pakoreguotas nesudėtingų ortopedijos gaminių bazinės kainos kompensavimo dydis, patikslintas ortopedijos techninių priemonių skyrimo indikacijų sąrašas, sugriežtinta medicinos priemonių, kompensuojamų 100 proc. bazinės kainos, skyrimo tvarka.

Kadangi kai kurių ortopedinių gaminių bazinės kainos neatitinka gamybos sąnaudų, o įmonės nesuinteresuotos gaminti sudėtingų ortopedinių gaminių (pavyzdžiui, avalynės), prieita prie nuomonės, jog būtina tobulinti minėtų priemonių kainodaros sistemą. Ortopedijos techninių priemonių bazinių kainų projektą pavesta parengti Valstybinei ligonių kasai (VLK).



Suinteresuotiems žmonėms, pacientams primename, kad teisę į ortopedijos technikos priemonių kompensavimą turi privalomuoju sveikatos draudimu drausti asmenys. Ar pacientui būtina ortopedijos techninė priemonė, gali nuspręsti vienas iš šių gydytojų – ortopedas traumatologas, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, neurologas, vaikų neurologas, reumatologas, onkologas, šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas, vaikų ligų gydytojas, chirurgas, endokrinologas, neurochirurgas.

Ortopedijos technines priemones (išskyrus dantų, sąnarių ir organų protezus) gyventojai gali įsigyti bet kurioje sutartį su VLK sudariusioje šalies įmonėje, gaminančioje šią techniką arba tiekiančią ją iš kitų valstybių. Valstybinė ligonių kasa sudariusi sutartis su 12 tokių įstaigų (jų sąrašas bei adresai skelbiami mūsų interneto svetainėje www.vlk.lt).

Ortopedijos techninės priemonės gaminamos arba pritaikomos įmonėse pagal ligų, traumų ir defektų medicinines indikacijas ir išduodamos asmeniškai užsakovams. Šias priemones vaikams iki 18 metų užsako tėvai ar globėjai. Ortopedijos techniką užsakantis žmogus turi pateikti medicinos dokumentų išrašą, asmens tapatybę bei socialinį statusą (pensininko pažymėjimą, neįgalumo, socialinės pašalpos pažymą ir kt.) patvirtinančius dokumentus.



Yra nustatyta, kad ortopedijos techninės priemonės yra kompensuojamos 100, 95, 80 ar 50 proc. bazinės kainos. Visa jų bazinė kaina (nepriklausomai nuo ligos sudėtingumo) kompensuojama asmenims, pripažintiems nedarbingais, kuriems teisės aktų tvarka nustatyta 0–25 proc. darbingumo, bei pensininkams, kuriems nustatyta tvarka pripažintas didelių specialiųjų poreikių lygis (I grupės invalidams), taip pat vaikams iki 18 metų, kuriems nustatytas neįgalumas (invalidumas), valstybės remiamiems asmenims, gaunantiems socialinę pašalpą.

100 proc. bazinės kainos kompensuojamos priemonės skiriamos pagal griežtas indikacijas, esant įgimtiems ar dėl ligos, traumos įgytiems defektams. Pavyzdžiui, protezai, juosmens ir galūnių įtvarai po traumų ar operacijų – ir tik tais atvejais, kai nėra alternatyvaus pigesnio gydymo metodo. Beje, apdraustasis privalomuoju sveikatos draudimu turi teisę pasirinkti ir brangesnes (dėl brangesnių medžiagų ar technologijos ypatumų) ortopedijos technines priemones, tačiau už jas teks primokėti pačiam.

Ortopedijos įmonės, supažindindamos pacientą (ar jo įgaliotą asmenį) su gaminamomis ortopedijos techninėmis priemonėmis, pirmiausia turi pateikti visą reikiamą informaciją apie įprastus ortopedijos gaminius (katalogą su nuotraukomis ir aprašymais), po to – apie brangesnius gaminius, kuriems taikoma priemoka už brangesnes medžiagas ar technologijas. Tik gavęs visą šią informaciją pacientas gali pasirinkti daugiau kainuojantį gaminį ir raštu turi tai patvirtinti. Įsidėmėtina, kad priemoka dėl paciento pasirinktos ortopedijos techninės priemonės technologinių ypatumų yra mokama gamintojui ir nekompensuojama iš PSDF biudžeto.



Nusprendęs įsigyti įprastą ar brangesnę ortopedijos techninę priemonę pacientas parašu patvirtina savo sprendimą. Taip pat jis turi pasirašyti, kai jam išduodama jau pagaminta priemonė, jei jį tenkina gaminio kokybė. Kitą tos pačios rūšies kompensuojamą priemonę pacientas gali gauti po tam tikro nustatyto laikotarpio: galūnių protezą – po trejų metų, ortopedinę avalynę – po metų arba pusės metų ir pan.

Per metus mūsų šalyje apdraustiesiems asmenims išduodama daugiau kaip 100 tūkst. ortopedijos technikos gaminių. 2008 m. šioms reikmėms tenkinti numatyta skirti per 40 mln. litų.



Veronika PEČKIENĖ

Kauno teritorinės ligonių kasos vyr. specialistė ryšiams su visuomene





Publikuota: 2008-01-22 09:21:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai