„Santaka“ / Daug įvairių takelių ir kelių žmones atveda į Šiluvą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 6, Vilkaviškyje (29,62 m², III a., vonia ir tualetas kartu, be balkono). Tel. 8 638 50 161.
Galioja iki: 2019-09-20 09:28:01

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19

Parduoda 3,8 a sodo sklypą Vilkaviškio miesto ribose. Tel. 8 671 02 459.
Galioja iki: 2019-09-28 11:22:43Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-01-18 16:46

Dalinkitės:  


Rajono mokyklų tikybos mokytojos šaltomis pirmosiomis sausio dienomis buvo bene vienintelės viešnios nurimusiame Šiluvos miestelyje.

Autorės nuotr.


Daug įvairių takelių ir kelių žmones atveda į Šiluvą

Birutė NENĖNIENĖ

Sakoma, jog lietuvį ir žvirblį sutiksi bet kurioje pasaulio šalyje. Panašiai galima pasakyti ir apie mūsų kraštiečius – su jais susidursi bet kuriame Lietuvos kampelyje.Pagelbsti patirtis ir kybartiečiai

Sausio pradžioje išsiruošusias į rekolekcijas Šiluvos Jono Pauliaus II namuose rajono mokyklų tikybos mokytojas pirmiausia pasitiko administratorė, buvusi kybartietė Onutė Šarakauskaitė. Šių dvasinio susikaupimo namų rektorius kunigas Rimantas Baltrušaitis taip pat kilęs iš Kybartų.

26-eri Onutės gyvenimo metai buvo susieti su Kybartais, mokant vaikus tikybos. Kybartų katalikiško jaunimo namų veiklai ir skautams vadovavusios mokytojos dalykiškai parengti projektai nuolat laimėdavo finansavimą, dėl to jauniesiems kybartiečiams kasmet atsiverdavo keliai į įvairias vasaros poilsio stovyklas. Jau antrus metus Šiluvoje gyvenanti Onutė Šarakauskaitė sakė, jog persikėlimas į ramų kaimelį nėra jos užgaida ar pabėgimas nuo ko nors. Paprasčiausiai, ji esanti vienuolė, priklauso Eucharistinio Jėzaus seserų kongregacijai, todėl iš vienos darbo vietos buvo perkelta į kitą, nes čia reikėjo „tokio žmogaus, kuris išmanytų sielovados sritį, kaip rengti programas, susigaudytų finansiniuose reikaluose ir sugebėtų bendrauti su žmonėmis“. Onutė sakė, jog iš Kybartų laikų labiausiai pasiilgsta žmonių, su kuriais kartu daug dirbta, planuota, svajota.

Šiluvoje ji jau irgi parašė pirmąjį projektą Amerikos religinės šalpos organizacijai, gavo dalinį finansavimą įvairioms programoms įgyvendinti. Todėl jau galėjo prisidėti prie skautų stovyklos, suorganizuoti baidarių žygį maltiečiams. Į talką ji pasikvietė jaunimą – Kybartuose išsiugdytus skautus. Pakeistas darbas ir gyvenamoji vieta ženklūs kai kuriais skirtumais.

Kybartuose gyvenimas sukosi vietos bendruomenės rate, tarp savų žmonių. O Šiluvoje į negausų vietos bendruomenės būrį nuolatos įsisuka piligrimai iš Lenkijos, Italijos, Anglijos, Ispanijos, net Lotynų Amerikos, ekskursijos iš įvairių Lietuvos mokyklų bei parapijų.Namai Šiluvoje – popiežiaus idėja

Jono Pauliaus II vardu pavadintų namų Šiluvoje atsiradimo istorija yra tokia. Kai 1993 metais popiežius lankėsi Lietuvoje, Šiluvoje jį sutiko aukštieji Lietuvos dvasininkai. Jonas Paulius II tada vyskupams išsakė savo nuomonę, jog būtų gerai šioje Marijos garbinimo vietovėje įrengti piligrimų namus, kad žmonėms būtų kur prisiglausti. Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius ėmėsi realizuoti tą mintį. Prasidėjo lėšų ieškojimas ir kaupimas, projekto derinimas, vietos ir žemės parinkimo procedūros. Ir pagaliau prieš penkerius metus namai buvo baigti. Įamžinant popiežiaus idėją ir vizitą, namams suteiktas Jono Pauliaus II vardas.

Popiežiaus lankymąsi šiame Lietuvos krašte dar primena atminimo lenta Šiluvos koplyčioje ir išleisti fotografijų albumai. Šiluvos prieigose, buvusio laikino aerodromo vietoje, kuriame nusileido popiežių skraidinęs lėktuvas, pastatytas gražus kryžius, dabar erdvioje aikštelėje automobilius statosi į Šilinių atlaidus rugsėjį atvykstantys maldininkai, vyksta įvairūs renginiai.

Parengiamasis kursas

Naujuose namuose pirmiausia įsikūrė besirengiančių stoti į kunigų seminariją jaunuolių parengiamasis kursas. Vaikinai iš Kauno arkivyskupijos, Šiaulių ir Vilkaviškio vyskupijų, norintys toliau studijuoti Kauno kunigų seminarijoje, metus laiko praleidžia Šiluvoje. Jie klausosi paskaitų, laiko egzaminus, susipažįsta su dvasinio gyvenimo pagrindais, mokosi bendruomeniškumo, tyrinėja savo pašaukimą. Kiekvienais metais jų būna skirtingas skaičius, šįmet – tik šeši.Atvyksta grupės ir pavieniai žmonės

Jono Pauliaus II namuose vienu metu dviviečiuose ir triviečiuose kambariuose su patogumais gali apsigyventi 50–60 žmonių. Jeigu svečiai pasitenkina tik pastoge ir savo miegmaišiais, įsitaiso ir 90. Šiluvą atranda kultūros, meno darbuotojai, norintys dvasingiau pažvelgti į savo veiklą, darbus. Pavyzdžiui, vasarą vyko sakralinio meno pleneras. Stovyklautojai menininkai kūrė iškalbingus kūrinius apie žmogaus vidinį pasaulį, paliko trejopus originalius suvenyrinius atvirlaiškius Šiluvos Marijos apsireiškimo jubiliejaus tema. Šiuose namuose stovyklavo muzikai, čia dažnai sustoja į netoliese esančią Maironio tėviškę važiuojantys koncertuoti chorai.

„Tačiau iš esmės namai tarnauja piligrimams. Čia atvyksta žmonės, geidžiantys pabūti savo minčių ir sielos ramybėje su malda, ypač advento, gavėnios laiku. Lietuvoje yra daug įvairių krikščioniškų institucijų, organizacijų, kurios neturi kur vesti rekolekcijų, todėl savaitgaliais atvyksta į Šiluvą, norėdami seminarų, konferencijų. Atvažiuoja dienai kitai ir pavieniai asmenys, ypač mokslo, meno žmonės, pasitaiko verslininkų, net vienas kitas Seimo narys ar šeimos“, – sakė O.Šarakauskaitė.

Šiluvą labai pamėgo piligrimų grupės iš Latvijos, Lenkijos, rečiau – iš Lietuvos parapijų. Buvo užsukę Jono Pauliaus II keliais dviračiais keliavusieji maldininkai iš Italijos.

Onutė pasidžiaugė, jog Jono Pauliaus II namuose ne kartą gyveno ir Šiluvoje dvasios stiprybės sėmėsi kybartiečiai.Patartina vietas užsiprašyti iš anksto

Atvažiuojama čia daugiausia savaitgaliais. Vasaros laiku, galima sakyti, lankytojai plūsta nenutrūkstamu srautu. Šią vietą žmonės suranda pagal interneto adresą. Onutė neprieštarauja, kad būtų paskelbtas namų telefonas – 8 687 87 124, kuriuo galima pasiteirauti, užsiregistruoti. Jeigu žmogus nori visų patogumų ir gyventi vienas kambaryje, už parą moka 60 litų, jei dviese ar trise – atitinkamai po dešimt litų mažiau. Tokį oficialų mokestį nustačiusi Kauno arkivyskupijos ekonomo tarnyba. Per Šilinių atlaidų savaitę ir kiekvieno mėnesio 13-ąją – Marijos dieną – už apsistojančius svečius, savanorių maitinimą namams sumoka Šiluvos parapijos klebonas.

Sausio pradžioje Onutės registracijos knygos jau buvo užpildytos porai mėnesių į priekį, nes įvairios organizacijos iš anksto susiplanavusios savo seminarus, kursus ar rekolekcijas surengti Šiluvoje.

Pašnekovė patikino, jog pavienius asmenis, norinčius atgauti dvasinę pusiausvyrą, gali priimti ir apgyvendinti bet kada. Be to, Šiluvoje besilankantiems pasiūloma ir net palydima į netoliese esantį Palendrių vienuolyną, kur žmonės patiria naujų, gilių dvasinių išgyvenimų.Jaunimui ir su jaunimu

Dvasiniam susikaupimui nusiteikusios grupės paprastai atvyksta su savo kunigu, administratorės tik paprašo padėti susidaryti darbotvarkę. Pageidaujantiems rekolekcijų vedėjo ar kunigo paprastai patarnauja Šiluvos parapijos kunigai. Su jaunimo grupėmis dažniausiai bendrauja Onutė. Ji prisipažino, jog su jaunimu jai visada įdomu, o ir programą reikia parengti atsakingai, atsižvelgiant į jaunų žmonių poreikius.

Daugelyje darbų Šiluvoje talkina savanoriškai veiklai susibūręs jaunimas. Ir vilkaviškietės tikybos mokytojos, už lango spiginant didžiausiam šiais metais šalčiui, gardžiavosi savanorių padubysiuose surinktomis kvapniomis avietėmis.

Jono Pauliaus II namų aptarnaujanti komanda yra tik rektorius, administratorė, dvi virėjos, valytoja ir ūkvedys.Laukiama ir ruošiamasi

Pasaulyje yra žinoma daug piligrimų lankomų vietų. Praėjusiais metais Šiluva buvo įtraukta į Lietuvoje sukurtą ir Vyriausybės remiamą Piligrimų kelio maršrutą.

Šiemet garsas apie Šiluvą skleidžiamas ypač plačiai, nes minimas Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo 400 metų jubiliejus. Šiluva yra Europoje pirmoji žinoma Marijos apsireiškimo vietovė. Tačiau kad ji dar netapo tokia garsi, kaip vėliau apsireiškimus patyrusi Fatima ar Lurdas, lėmė daugelis priežasčių.

Kauno arkivyskupo metropolito S.Tamkevičiaus dekretu 2008-ieji jau paskelbti Dievo Motinos metais.

O.Šarakauskaitė pasakojo, jog į Šilinių atlaidus ar kiekvieną mėnesio 13-ąją, švenčiant Marijos dieną, į pušynų apsuptą Šiluvą nuo tam tikrų vietų šilu nuvingiuoja trumpesni ar ilgesni piligrimų takeliai.

Onutė, vienu iš šių kelių vedusi vilkaviškietes mokytojas, sakė, jog gana dažnai mielai palydi ir kitas grupes. Ji yra sukūrusi specialios maldingos kelionės dviese programą.

Tikintiesiems iš seno žinomos eisenos nuo Tytuvėnų, jaunimo žygiai nuo Kryžių kalno ir kt.

Viduržiemyje šiokiadieniais į Šiluvą atvykstančius svečius pasitinka spengianti tyla – tarytum miestelis būtų išmiręs: nei nulinguojančios žmogaus figūros, nei prabėgančios katės nesimato. Tačiau ir koplyčia, ir bazilika, kurioje kasdien vyksta pamaldos, visą dieną atrakintos.

Šiluvos klebonas Erastas Murauskas aiškino, jog pagal arkivyskupijoje patvirtintą plačią ir įvairią jubiliejinę Šiluvos Marijos apsireiškimo programą miestelyje bus daug įvairių renginių. Jiems ruošiasi ir pasaulietinės organizacijos. Pavasarėjant bus tęsiami bažnyčios išorės, teritorijos tvarkymo darbai. Miestelio centre užsimota įrengti aikštę pagal prieškarinį projektą, kad tarp Švč. Mergelės Marijos bazilikos ir Apreiškimo koplyčios atsivertų laisva erdvė. Šią teritoriją atlaidų dienomis užplūsta minios žmonių.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Teismo nubaustos valdininkės kaltos nesijaučia
* Šeimos kortelės lengvatų žmonės nori arčiau namų
* Uogų ir daržovių augintojai galvoja apie ūkio plėtrą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį buvote grybauti?
Taip, ir ne kartą.
Sykį jau grybavau.
Dar tik planuoju.
Nebuvau ir nesiruošiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas