„Santaka“ / Privalu dėl trichineliozės tirti ir savo reikmėms skerdžiamas kiaules

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-18 09:20

Dalinkitės:  


Privalu dėl trichineliozės tirti ir savo reikmėms skerdžiamas kiaules

Vals­ty­bi­nė mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba (VMVT) in­for­muo­ja gy­ven­to­jus, ku­rie au­gi­na ir na­muo­se sker­džia kiau­les, jog bū­ti­na dėl tri­chi­ne­lio­zės iš­tir­ti kiek­vie­ną pa­skers­tą kiau­lę. Taip pat de­rė­tų at­si­min­ti, kad vai­šin­da­mi drau­gus ar kai­my­nus pa­tie­ka­lais, pa­ga­min­tais iš ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jo ne­pa­tik­rin­tos na­muo­se skers­tos kiau­lės mė­sos, li­gos at­ve­ju už­si­trau­kia­te ne tik mo­ra­li­nę, bet ir tei­si­nę at­sa­ko­my­bę.

Na­mi­nius gy­vū­nus tri­chi­no­mis už­kre­čia lau­ki­niai gy­vū­nai, iš ku­rių daž­niau­siai ser­ga šer­nai, ru­do­sios la­pės, usū­ri­niai šu­nys, pil­ko­sios žiur­kės, miš­ki­nės kiau­nės, vil­kai. Na­mi­niai gy­vū­nai už­si­kre­čia suė­dę tri­chi­ne­lio­ze ser­gan­tį lau­ki­nį gy­vū­ną, pvz., pe­lę, žiur­kę, ar suė­dę duo­da­mų už­krės­tų na­mi­nių arba lau­ki­nių gy­vū­nų at­lie­kų.

La­bai svar­bu lai­ky­tis ve­te­ri­na­ri­jos rei­ka­la­vi­mų še­riant gy­vu­lius – ne­nau­do­ti žvė­rių do­ro­ji­mo at­lie­kų kiau­lėms bei ki­tiems na­mi­niams gy­vū­nams šer­ti. Di­džiau­sias pa­vo­jus su­si­rgti kiau­lėms tri­chi­ne­lio­ze yra ten, kur ne­si­lai­ko­ma tvar­kos – sa­ni­ta­ri­jos rei­ka­la­vi­mų. Bū­ti­na tvar­tuo­se, pa­ša­rų ruo­ši­mo vie­to­se re­gu­lia­riai ša­lin­ti pa­ša­rų li­ku­čius bei nai­kin­ti grau­ži­kus.

Vie­nin­te­lis pa­ti­ki­mas tri­chi­ne­lio­zės pro­fi­lak­ti­kos bū­das – ne­val­gy­ti ne­pa­tik­rin­to gy­vū­no mė­sos. Rei­kė­tų at­si­sa­ky­ti pa­gun­dos ska­nau­ti ir mė­gau­tis do­va­no­to­mis mė­sos gė­ry­bė­mis, jei ne­sa­te tik­ri, kad mė­sa ­bu­vo pa­tik­rin­ta. Tai­gi nie­kuo­met ne­ver­ta pirk­ti mė­sos iš at­si­tik­ti­nių pre­kei­vių.

Ty­ri­mui at­lik­ti rei­kia kiau­lės ar šer­no sker­de­nos diaf­rag­mos ar­ba tarp­šon­kau­li­nių ar kram­to­mų­jų rau­me­nų mė­gi­nių.

Ty­ri­mą dėl tri­chi­ne­lio­zės ga­li­ma at­lik­ti te­ri­to­ri­nių VMVT diag­nos­ti­kos ka­bi­ne­tuo­se ar­ba reikia kreip­tis į pri­va­čius ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jus. Ty­ri­mais pri­va­lo pasirūpinti kiek­vie­nas mė­są par­duo­ti be­si­ren­gian­tis ūki­nin­kas.

Žmo­nių tri­chi­ne­lio­zės ži­di­niai re­gist­ruo­ja­mi daž­niau­siai žie­mos mė­ne­siais (gruo­dį, sau­sį, va­sa­rį, ko­vą). Tai su­si­ję su kiau­lių sker­di­mo bei me­džiok­lės se­zo­nu.

Tri­chi­ne­lio­zė yra ūmi žmo­nių ir gy­vū­nų li­ga, ku­rią su­ke­lia ap­va­lių­jų kir­mė­lių Tri­chi­nel­la ler­vos. Žmo­nės šiais pa­ra­zi­tais už­si­kre­čia, var­to­da­mi už­si­krė­tu­sių na­mi­nių ir lau­ki­nių gy­vū­nų mė­są. Mė­so­je tū­nan­čių tri­chi­nų neį­ma­no­ma su­nai­kin­ti – jos pui­kiai iš­tve­ria +160oC tem­pe­ra­tū­rą, sū­dy­mą, ma­ri­na­vi­mą, rū­ky­mą ir šal­dy­mą. Tri­chi­nas ga­li­ma su­nai­kin­ti tik su­de­gi­nus (su­nai­ki­nus) mė­są.

Li­gos kli­ni­ka ga­li bū­ti la­bai įvai­ri – tai le­mia į or­ga­niz­mą pa­kliu­vu­sių tri­chi­nų kie­kis, or­ga­niz­mo bū­se­na iki su­si­rgi­mo ir kt. Li­gos po­žy­miai daž­niau­siai iš­ryš­kė­ja praė­jus 2–3 sa­vai­tėms nuo už­si­krė­ti­mo (t. y. nuo tri­chi­ne­lio­ze sir­gu­sio gy­vū­no mė­sos su­val­gy­mo). Kuo anks­čiau pa­si­reiš­kia tri­chi­ne­lio­zės po­žy­miai, tuo sun­kes­nė li­gos ei­ga.

Vi­du­ti­niš­kai ar­ba la­bai sun­kiai ser­gan­tys li­go­niai karš­čiuo­ja, jiems pa­tins­ta vei­das ar­ba tik akių vo­kai, skau­da rau­me­nis, kur yra tri­chi­nų. Bū­din­giau­sias tri­chi­ne­lio­zės po­žy­mis yra rau­me­nų skaus­mas, ku­ris ga­li bū­ti toks in­ten­sy­vus, kad žmo­gus ne­ga­li ap­si­vers­ti lo­vo­je, pa­kel­ti ran­kos ar ko­jos, sun­ku kal­bė­ti, kram­ty­ti mais­tą. Pir­mo­mis su­si­rgi­mo die­no­mis kū­no tem­pe­ra­tū­ra ga­li pa­kil­ti net iki 39–40oC, ir karš­čia­vi­mas ga­li tęs­tis 2–3 sa­vai­tes.

Tri­chi­ne­lio­zės komp­li­ka­ci­jos: ga­li iš­sivys­ty­ti plau­čių pa­žei­di­mas, šir­dies ne­pa­kan­ka­mu­mas, cent­ri­nės ner­vų sis­te­mos pa­žei­di­mas iki psi­cho­zės, pa­ra­ly­žiaus, ko­mos.Ra­mu­nė GIR­DŽIE­NĖ

VMVT In­for­ma­ci­nių sis­te­mų ir in­for­ma­ci­jos sky­riaus

vyr. spe­cia­lis­tė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas