„Santaka“ / Privalu dėl trichineliozės tirti ir savo reikmėms skerdžiamas kiaules

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-18 09:20

Dalinkitės:  


Privalu dėl trichineliozės tirti ir savo reikmėms skerdžiamas kiaules

Vals­ty­bi­nė mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba (VMVT) in­for­muo­ja gy­ven­to­jus, ku­rie au­gi­na ir na­muo­se sker­džia kiau­les, jog bū­ti­na dėl tri­chi­ne­lio­zės iš­tir­ti kiek­vie­ną pa­skers­tą kiau­lę. Taip pat de­rė­tų at­si­min­ti, kad vai­šin­da­mi drau­gus ar kai­my­nus pa­tie­ka­lais, pa­ga­min­tais iš ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jo ne­pa­tik­rin­tos na­muo­se skers­tos kiau­lės mė­sos, li­gos at­ve­ju už­si­trau­kia­te ne tik mo­ra­li­nę, bet ir tei­si­nę at­sa­ko­my­bę.

Na­mi­nius gy­vū­nus tri­chi­no­mis už­kre­čia lau­ki­niai gy­vū­nai, iš ku­rių daž­niau­siai ser­ga šer­nai, ru­do­sios la­pės, usū­ri­niai šu­nys, pil­ko­sios žiur­kės, miš­ki­nės kiau­nės, vil­kai. Na­mi­niai gy­vū­nai už­si­kre­čia suė­dę tri­chi­ne­lio­ze ser­gan­tį lau­ki­nį gy­vū­ną, pvz., pe­lę, žiur­kę, ar suė­dę duo­da­mų už­krės­tų na­mi­nių arba lau­ki­nių gy­vū­nų at­lie­kų.

La­bai svar­bu lai­ky­tis ve­te­ri­na­ri­jos rei­ka­la­vi­mų še­riant gy­vu­lius – ne­nau­do­ti žvė­rių do­ro­ji­mo at­lie­kų kiau­lėms bei ki­tiems na­mi­niams gy­vū­nams šer­ti. Di­džiau­sias pa­vo­jus su­si­rgti kiau­lėms tri­chi­ne­lio­ze yra ten, kur ne­si­lai­ko­ma tvar­kos – sa­ni­ta­ri­jos rei­ka­la­vi­mų. Bū­ti­na tvar­tuo­se, pa­ša­rų ruo­ši­mo vie­to­se re­gu­lia­riai ša­lin­ti pa­ša­rų li­ku­čius bei nai­kin­ti grau­ži­kus.

Vie­nin­te­lis pa­ti­ki­mas tri­chi­ne­lio­zės pro­fi­lak­ti­kos bū­das – ne­val­gy­ti ne­pa­tik­rin­to gy­vū­no mė­sos. Rei­kė­tų at­si­sa­ky­ti pa­gun­dos ska­nau­ti ir mė­gau­tis do­va­no­to­mis mė­sos gė­ry­bė­mis, jei ne­sa­te tik­ri, kad mė­sa ­bu­vo pa­tik­rin­ta. Tai­gi nie­kuo­met ne­ver­ta pirk­ti mė­sos iš at­si­tik­ti­nių pre­kei­vių.

Ty­ri­mui at­lik­ti rei­kia kiau­lės ar šer­no sker­de­nos diaf­rag­mos ar­ba tarp­šon­kau­li­nių ar kram­to­mų­jų rau­me­nų mė­gi­nių.

Ty­ri­mą dėl tri­chi­ne­lio­zės ga­li­ma at­lik­ti te­ri­to­ri­nių VMVT diag­nos­ti­kos ka­bi­ne­tuo­se ar­ba reikia kreip­tis į pri­va­čius ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jus. Ty­ri­mais pri­va­lo pasirūpinti kiek­vie­nas mė­są par­duo­ti be­si­ren­gian­tis ūki­nin­kas.

Žmo­nių tri­chi­ne­lio­zės ži­di­niai re­gist­ruo­ja­mi daž­niau­siai žie­mos mė­ne­siais (gruo­dį, sau­sį, va­sa­rį, ko­vą). Tai su­si­ję su kiau­lių sker­di­mo bei me­džiok­lės se­zo­nu.

Tri­chi­ne­lio­zė yra ūmi žmo­nių ir gy­vū­nų li­ga, ku­rią su­ke­lia ap­va­lių­jų kir­mė­lių Tri­chi­nel­la ler­vos. Žmo­nės šiais pa­ra­zi­tais už­si­kre­čia, var­to­da­mi už­si­krė­tu­sių na­mi­nių ir lau­ki­nių gy­vū­nų mė­są. Mė­so­je tū­nan­čių tri­chi­nų neį­ma­no­ma su­nai­kin­ti – jos pui­kiai iš­tve­ria +160oC tem­pe­ra­tū­rą, sū­dy­mą, ma­ri­na­vi­mą, rū­ky­mą ir šal­dy­mą. Tri­chi­nas ga­li­ma su­nai­kin­ti tik su­de­gi­nus (su­nai­ki­nus) mė­są.

Li­gos kli­ni­ka ga­li bū­ti la­bai įvai­ri – tai le­mia į or­ga­niz­mą pa­kliu­vu­sių tri­chi­nų kie­kis, or­ga­niz­mo bū­se­na iki su­si­rgi­mo ir kt. Li­gos po­žy­miai daž­niau­siai iš­ryš­kė­ja praė­jus 2–3 sa­vai­tėms nuo už­si­krė­ti­mo (t. y. nuo tri­chi­ne­lio­ze sir­gu­sio gy­vū­no mė­sos su­val­gy­mo). Kuo anks­čiau pa­si­reiš­kia tri­chi­ne­lio­zės po­žy­miai, tuo sun­kes­nė li­gos ei­ga.

Vi­du­ti­niš­kai ar­ba la­bai sun­kiai ser­gan­tys li­go­niai karš­čiuo­ja, jiems pa­tins­ta vei­das ar­ba tik akių vo­kai, skau­da rau­me­nis, kur yra tri­chi­nų. Bū­din­giau­sias tri­chi­ne­lio­zės po­žy­mis yra rau­me­nų skaus­mas, ku­ris ga­li bū­ti toks in­ten­sy­vus, kad žmo­gus ne­ga­li ap­si­vers­ti lo­vo­je, pa­kel­ti ran­kos ar ko­jos, sun­ku kal­bė­ti, kram­ty­ti mais­tą. Pir­mo­mis su­si­rgi­mo die­no­mis kū­no tem­pe­ra­tū­ra ga­li pa­kil­ti net iki 39–40oC, ir karš­čia­vi­mas ga­li tęs­tis 2–3 sa­vai­tes.

Tri­chi­ne­lio­zės komp­li­ka­ci­jos: ga­li iš­sivys­ty­ti plau­čių pa­žei­di­mas, šir­dies ne­pa­kan­ka­mu­mas, cent­ri­nės ner­vų sis­te­mos pa­žei­di­mas iki psi­cho­zės, pa­ra­ly­žiaus, ko­mos.Ra­mu­nė GIR­DŽIE­NĖ

VMVT In­for­ma­ci­nių sis­te­mų ir in­for­ma­ci­jos sky­riaus

vyr. spe­cia­lis­tė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas