„Santaka“ / Mažoji kalbos palėpė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-17 16:01

Dalinkitės:  


Mažoji kalbos palėpė

Elena SABALIAUSKIENĖ

Am­ži­na­sis me­tų lai­kų ra­tas su­ka­si ne­sus­to­da­mas. Vėl gy­ve­na­me Ka­lė­dų lau­ki­mu, vėl ra­šo­me ir siun­čia­me svei­ki­ni­mus ar­ti­mie­siems, drau­gams, ko­le­goms. Pas­ku­ti­nė­mis gruo­džio die­no­mis gau­su šven­čių ir ren­gi­nių. Ar ži­no­te, kaip tai­syk­lin­gai ra­šo­mi šven­čių ir per­so­na­žų pa­va­di­ni­mai? Kaip tin­ka­mai pa­ra­šy­ti šven­ti­nį svei­ki­ni­mą?

Pa­gal bend­rą­sias tai­syk­les šven­čių pa­va­di­ni­mai pra­de­da­mi di­džią­ja rai­de, pvz., Kū­čios, Ka­lė­dos (ar­ba šv. Ka­lė­dos), Nau­jie­ji me­tai, Trys ka­ra­liai. Pa­žy­mi­niai ra­šo­mi ma­žą­ja rai­de, pvz., ra­mios Kū­čios, šven­tos Ka­lė­dos, links­mi Nau­jie­ji me­tai.

Žo­dis ad­ven­tas ra­šo­mas ma­žą­ja rai­de, nes tai ne šven­tės pa­va­di­ni­mas, o ke­tu­rių sa­vai­čių lai­ko­tar­pis prieš Ka­lė­das. Taip pat ir ga­vė­nia yra tam tik­ro lai­ko­tar­pio pa­va­di­ni­mas.

Mo­kyk­lo­se ir dar­že­liuo­se ren­gia­mos šven­tės va­di­na­mos Ka­lė­dų eg­lu­tė­mis, o suau­gu­sių­jų šven­tės – nau­ja­me­ti­niais va­ka­rais, kar­na­va­lais.

Šven­čių per­so­na­žų pa­va­di­ni­mai kaip tik­ri­niai var­dai taip pat ra­šo­mi di­džio­sio­mis rai­dė­mis, pvz., Snie­guo­lė, Ka­lė­dų Se­ne­lis, Se­nis Bes­me­ge­nis, Trys Ka­ra­liai ir kt.

Ka­da „Ka­lė­dų“, o ka­da „ka­lė­di­nis“? Kaip ge­riau sa­ky­ti: „ka­lė­di­nis kon­cer­tas“ ar „Ka­lė­dų kon­cer­tas“?

Kai nu­sa­ko­mas tam tik­ras daik­tas ar konk­re­tus veiks­mas, skir­tas tik tai konk­re­čiai šven­tei – Ka­lė­doms, teik­ti­nes­nė kil­mi­nin­ko for­ma – Ka­lė­dų kon­cer­tas, pvz.: Ka­lė­dų eg­lu­tė, Ka­lė­dų do­va­nos, Ka­lė­dų kon­cer­tas ir pan.

Ta­čiau tais at­ve­jais, kai kal­ba­ma apie Ka­lė­doms skir­tą, bet ki­tu lai­ku vyks­tan­tį veiks­mą, pvz., ka­lė­di­nis žai­di­mas ga­li bū­ti žai­džia­mas ir ne per pa­čias Ka­lė­das, ka­lė­di­ne stal­tie­se už­ties­ti sta­lą ga­li­ma ir po Ka­lė­dų, ar­ba kai at­si­ran­da dvip­ras­my­bių, pvz.: Ka­lė­dų pre­ky­ba, Ka­lė­dų nuo­lai­da, Ka­lė­dų mu­gė ir kt., pir­me­ny­bė teik­ti­na būd­var­džiui ka­lė­di­nis, -ė.

Tad rei­kė­tų sa­ky­ti ka­lė­di­nė pre­ky­ba, ka­lė­di­nės nuo­lai­dos, o vie­toj Ka­lė­dų iš­par­da­vi­maska­lė­di­nis iš­par­da­vi­mas ir pan. Ne­la­bai bus ge­rai, jei pra­dė­si­me Ka­lė­das par­da­vi­nė­ti, tai­ky­ti joms nuo­lai­das ir pan.

Rei­kė­tų ži­no­ti, kad svei­kin­da­mi vie­ni ki­tus siun­čia­me ne at­vi­ru­tes, o at­vi­ru­kus. Ko­kie rei­ka­la­vi­mai ke­lia­mi pa­sta­rų­jų kal­bai?

Svei­ki­ni­mą (kaip ir laiš­ką) pa­pras­tai pra­de­da­me krei­pi­niu. Krei­pi­mo­si žo­džiai ga­li bū­ti la­bai įvai­rūs: Mie­lie­ji Tė­ve­liai! Mū­sų bran­gio­ji Mo­čiu­te! My­li­mo­ji ma­no Se­su­te! Ger­bia­ma­sis Mo­ky­to­jau! Gerb. Auk­lė­to­ja!

Daug kam ky­la abe­jo­nių – ar bū­ti­na krei­pi­nį ra­šy­ti iš di­džio­sios rai­dės? Ant­raš­ti­nia­me svei­ki­ni­mo, laiš­ko krei­pi­ny­je, taip pat ir vi­sa­me teks­te di­džio­sios rai­dės at­lie­ka ir man­da­gu­mo funk­ci­ją. Pra­dė­ti laiš­ko ant­raš­tė­je krei­pi­nį ma­žą­ja rai­de bū­tų ne­man­da­gu!

Po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio laiš­kuo­se, svei­ki­ni­muo­se ra­šo­me ar­ba kab­le­lį, ar­ba šauk­tu­ką. Kaip ge­riau? Šauk­tu­kas ge­riau tin­ka ne­gu kab­le­lis. Ko­dėl?

Krei­pi­nys, ku­riuo pra­de­da­mas laiš­kas, yra kar­tu ir laiš­ko ant­raš­tė. Tas ant­raš­ti­nis krei­pi­nys skir­tas ne tik pir­ma­jam sa­ki­niui, bet ir vi­sam laiš­kui, vi­sam jo tu­ri­niui. Kai skai­to­me laiš­ką, po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio vi­suo­met da­ro­me pau­zę. Ją ir ge­riau­sia reikš­ti šauk­tu­ko ženk­lu.

Kai po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio ra­šo­me kab­le­lį, teks­tą pra­de­da­me ma­žą­ja rai­de, o kai ra­šo­me šauk­tu­ką, pir­mą­jį laiš­ko, svei­ki­ni­mo žo­dį tu­ri­me pra­dė­ti di­džią­ja rai­de.

Po už­ra­šų, for­mu­luo­ja­mų nau­di­nin­ko links­niu, pa­pras­tai nei taš­ko, nei jo­kio ki­to ženk­lo ne­rei­kia.

Tra­di­ci­nis man­da­gu­mas rei­ka­lau­ja ir vi­sa­me laiš­ke di­džią­ja rai­de ra­šy­ti as­me­nį, į ku­rį ant­raš­tė­je bu­vo kreip­ta­si, nors tas as­muo (ar tie as­me­nys) bū­tų mi­ni­mi tik įvar­džio for­ma.

Įsi­dė­mė­ti­na tai­syk­lė: ne tik gerb­ti­niems as­me­nims, tė­vams, glo­bė­jams, auk­lė­to­jams, bet ir bro­liams, se­se­rims, net ar­ti­miems drau­gams laiš­kuo­se įvar­džiai Tams­ta, Jūs, net ir fa­mi­lia­rus įvar­dis Tu ra­šo­mi di­džią­ja rai­de.

Pa­si­ra­šant siun­čia­mą teks­tą įpras­ta pri­dė­ti man­da­gu­mo žo­džius pa­gar­biai, Jus ger­bian­tis, su pa­gar­ba ir t. t. Po jų ga­li­ma ra­šy­ti brūkš­nį ar­ba ne­dė­ti jo­kio ženk­lo.

Tai­gi prieš di­džią­sias šven­tes (Ka­lė­das, Nau­juo­sius me­tus, Ve­ly­kas) vie­ni ki­tiems lin­kė­ki­me: Links­mų šven­čių! Ge­rų ir prasmingų darbų!


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas