„Santaka“ / Mažoji kalbos palėpė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-17 16:01

Dalinkitės:  


Mažoji kalbos palėpė

Elena SABALIAUSKIENĖ

Am­ži­na­sis me­tų lai­kų ra­tas su­ka­si ne­sus­to­da­mas. Vėl gy­ve­na­me Ka­lė­dų lau­ki­mu, vėl ra­šo­me ir siun­čia­me svei­ki­ni­mus ar­ti­mie­siems, drau­gams, ko­le­goms. Pas­ku­ti­nė­mis gruo­džio die­no­mis gau­su šven­čių ir ren­gi­nių. Ar ži­no­te, kaip tai­syk­lin­gai ra­šo­mi šven­čių ir per­so­na­žų pa­va­di­ni­mai? Kaip tin­ka­mai pa­ra­šy­ti šven­ti­nį svei­ki­ni­mą?

Pa­gal bend­rą­sias tai­syk­les šven­čių pa­va­di­ni­mai pra­de­da­mi di­džią­ja rai­de, pvz., Kū­čios, Ka­lė­dos (ar­ba šv. Ka­lė­dos), Nau­jie­ji me­tai, Trys ka­ra­liai. Pa­žy­mi­niai ra­šo­mi ma­žą­ja rai­de, pvz., ra­mios Kū­čios, šven­tos Ka­lė­dos, links­mi Nau­jie­ji me­tai.

Žo­dis ad­ven­tas ra­šo­mas ma­žą­ja rai­de, nes tai ne šven­tės pa­va­di­ni­mas, o ke­tu­rių sa­vai­čių lai­ko­tar­pis prieš Ka­lė­das. Taip pat ir ga­vė­nia yra tam tik­ro lai­ko­tar­pio pa­va­di­ni­mas.

Mo­kyk­lo­se ir dar­že­liuo­se ren­gia­mos šven­tės va­di­na­mos Ka­lė­dų eg­lu­tė­mis, o suau­gu­sių­jų šven­tės – nau­ja­me­ti­niais va­ka­rais, kar­na­va­lais.

Šven­čių per­so­na­žų pa­va­di­ni­mai kaip tik­ri­niai var­dai taip pat ra­šo­mi di­džio­sio­mis rai­dė­mis, pvz., Snie­guo­lė, Ka­lė­dų Se­ne­lis, Se­nis Bes­me­ge­nis, Trys Ka­ra­liai ir kt.

Ka­da „Ka­lė­dų“, o ka­da „ka­lė­di­nis“? Kaip ge­riau sa­ky­ti: „ka­lė­di­nis kon­cer­tas“ ar „Ka­lė­dų kon­cer­tas“?

Kai nu­sa­ko­mas tam tik­ras daik­tas ar konk­re­tus veiks­mas, skir­tas tik tai konk­re­čiai šven­tei – Ka­lė­doms, teik­ti­nes­nė kil­mi­nin­ko for­ma – Ka­lė­dų kon­cer­tas, pvz.: Ka­lė­dų eg­lu­tė, Ka­lė­dų do­va­nos, Ka­lė­dų kon­cer­tas ir pan.

Ta­čiau tais at­ve­jais, kai kal­ba­ma apie Ka­lė­doms skir­tą, bet ki­tu lai­ku vyks­tan­tį veiks­mą, pvz., ka­lė­di­nis žai­di­mas ga­li bū­ti žai­džia­mas ir ne per pa­čias Ka­lė­das, ka­lė­di­ne stal­tie­se už­ties­ti sta­lą ga­li­ma ir po Ka­lė­dų, ar­ba kai at­si­ran­da dvip­ras­my­bių, pvz.: Ka­lė­dų pre­ky­ba, Ka­lė­dų nuo­lai­da, Ka­lė­dų mu­gė ir kt., pir­me­ny­bė teik­ti­na būd­var­džiui ka­lė­di­nis, -ė.

Tad rei­kė­tų sa­ky­ti ka­lė­di­nė pre­ky­ba, ka­lė­di­nės nuo­lai­dos, o vie­toj Ka­lė­dų iš­par­da­vi­maska­lė­di­nis iš­par­da­vi­mas ir pan. Ne­la­bai bus ge­rai, jei pra­dė­si­me Ka­lė­das par­da­vi­nė­ti, tai­ky­ti joms nuo­lai­das ir pan.

Rei­kė­tų ži­no­ti, kad svei­kin­da­mi vie­ni ki­tus siun­čia­me ne at­vi­ru­tes, o at­vi­ru­kus. Ko­kie rei­ka­la­vi­mai ke­lia­mi pa­sta­rų­jų kal­bai?

Svei­ki­ni­mą (kaip ir laiš­ką) pa­pras­tai pra­de­da­me krei­pi­niu. Krei­pi­mo­si žo­džiai ga­li bū­ti la­bai įvai­rūs: Mie­lie­ji Tė­ve­liai! Mū­sų bran­gio­ji Mo­čiu­te! My­li­mo­ji ma­no Se­su­te! Ger­bia­ma­sis Mo­ky­to­jau! Gerb. Auk­lė­to­ja!

Daug kam ky­la abe­jo­nių – ar bū­ti­na krei­pi­nį ra­šy­ti iš di­džio­sios rai­dės? Ant­raš­ti­nia­me svei­ki­ni­mo, laiš­ko krei­pi­ny­je, taip pat ir vi­sa­me teks­te di­džio­sios rai­dės at­lie­ka ir man­da­gu­mo funk­ci­ją. Pra­dė­ti laiš­ko ant­raš­tė­je krei­pi­nį ma­žą­ja rai­de bū­tų ne­man­da­gu!

Po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio laiš­kuo­se, svei­ki­ni­muo­se ra­šo­me ar­ba kab­le­lį, ar­ba šauk­tu­ką. Kaip ge­riau? Šauk­tu­kas ge­riau tin­ka ne­gu kab­le­lis. Ko­dėl?

Krei­pi­nys, ku­riuo pra­de­da­mas laiš­kas, yra kar­tu ir laiš­ko ant­raš­tė. Tas ant­raš­ti­nis krei­pi­nys skir­tas ne tik pir­ma­jam sa­ki­niui, bet ir vi­sam laiš­kui, vi­sam jo tu­ri­niui. Kai skai­to­me laiš­ką, po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio vi­suo­met da­ro­me pau­zę. Ją ir ge­riau­sia reikš­ti šauk­tu­ko ženk­lu.

Kai po ant­raš­ti­nio krei­pi­nio ra­šo­me kab­le­lį, teks­tą pra­de­da­me ma­žą­ja rai­de, o kai ra­šo­me šauk­tu­ką, pir­mą­jį laiš­ko, svei­ki­ni­mo žo­dį tu­ri­me pra­dė­ti di­džią­ja rai­de.

Po už­ra­šų, for­mu­luo­ja­mų nau­di­nin­ko links­niu, pa­pras­tai nei taš­ko, nei jo­kio ki­to ženk­lo ne­rei­kia.

Tra­di­ci­nis man­da­gu­mas rei­ka­lau­ja ir vi­sa­me laiš­ke di­džią­ja rai­de ra­šy­ti as­me­nį, į ku­rį ant­raš­tė­je bu­vo kreip­ta­si, nors tas as­muo (ar tie as­me­nys) bū­tų mi­ni­mi tik įvar­džio for­ma.

Įsi­dė­mė­ti­na tai­syk­lė: ne tik gerb­ti­niems as­me­nims, tė­vams, glo­bė­jams, auk­lė­to­jams, bet ir bro­liams, se­se­rims, net ar­ti­miems drau­gams laiš­kuo­se įvar­džiai Tams­ta, Jūs, net ir fa­mi­lia­rus įvar­dis Tu ra­šo­mi di­džią­ja rai­de.

Pa­si­ra­šant siun­čia­mą teks­tą įpras­ta pri­dė­ti man­da­gu­mo žo­džius pa­gar­biai, Jus ger­bian­tis, su pa­gar­ba ir t. t. Po jų ga­li­ma ra­šy­ti brūkš­nį ar­ba ne­dė­ti jo­kio ženk­lo.

Tai­gi prieš di­džią­sias šven­tes (Ka­lė­das, Nau­juo­sius me­tus, Ve­ly­kas) vie­ni ki­tiems lin­kė­ki­me: Links­mų šven­čių! Ge­rų ir prasmingų darbų!


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas