„Santaka“ / Kintančioje aplinkoje gerai jaustis padeda įgytos žinios

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-04 08:42

Dalinkitės:  


Gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Sau­lius Span­ge­vi­čius ir ren­gi­nio ini­cia­to­rė Rū­ta Šu­kai­ty­tė prieš pat pra­si­de­dant kon­fe­ren­ci­jai rū­pi­no­si, kad vis­kas vyk­tų sklan­džiai, pa­gal dar­bot­var­kę.

Autorės nuotr.


Kintančioje aplinkoje gerai jaustis padeda įgytos žinios

Birutė NENĖNIENĖ

Ky­bar­tų Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gim­na­zi­ja pa­kvie­tė ko­le­gas iš ki­tų ap­skri­ties gim­na­zi­jų bei ra­jo­no mo­kyk­lų į kon­fe­ren­ci­ją, ku­rio­je tu­rė­jo tiks­lą pla­čiau pa­žvelg­ti į psi­cho­lo­gi­nių ir so­cia­li­nių veiks­nių įta­ką ug­dy­mo(si) ko­ky­bei. Ka­dan­gi gim­na­zi­ja ne­tu­ri erd­vių pa­tal­pų to­kiems ren­gi­niams, pri­si­glau­dė pa­grin­di­nė­je mo­kyk­lo­je, su ku­ria ug­dy­mo įstai­gų bend­ruo­me­nės su­sie­tos drau­giš­kais bend­ra­dar­bia­vi­mo ry­šiais. Kvies­tie­ji lek­to­riai – Jo­na Kir­kaus­kie­nė iš Drus­ki­nin­kų bend­raam­žių psi­cho­lo­gi­nės pa­ra­mos cent­ro, Vil­ka­viš­kio vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos ve­dė­ja Da­nu­tė Vilt­ra­kie­nė – bei gim­na­zi­jos mo­ky­to­jos Ge­nia Jur­ky­nie­nė, Ni­jo­lė Čer­niaus­kie­nė, tre­čios kla­sės gim­na­zis­tės Li­na Ra­kaus­kai­tė ir Ing­ri­da Mont­vi­lai­tė pra­ne­ši­muo­se nag­ri­nė­jo mo­ky­mo­si ir emo­ci­nes paaug­lių pro­ble­mas, so­cia­li­za­ci­jos mo­kyk­lo­je ir so­cia­li­nės pe­da­go­gi­nės pa­ra­mos vai­kui ir šei­mai as­pek­tus, šei­mos įta­ką for­muo­jant vai­ko mo­ra­li­nes nuo­sta­tas, kul­tū­ros įta­ką vai­ko as­me­ny­bės ug­dy­mui­si, ug­dy­mo įta­ką mo­ki­nio as­me­ny­bės for­ma­vi­mui.

Ren­gi­nio ini­cia­to­rė, gim­na­zi­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui Rū­ta Šu­kai­ty­tė pa­tei­kė sa­vo ty­ri­mus.

Po per­trau­kos dar­bas vy­ko gru­pė­se. Mo­ky­to­jai su lek­to­re J.Kir­kaus­kie­ne ban­dė iš­siaiš­kin­ti, kur yra ri­ba tarp įžū­laus el­ge­sio ir emo­ci­nių as­me­ny­bės pro­ble­mų. Mo­ki­niai bend­ra­vo dvie­jo­se gru­pė­se. Su Vil­ka­viš­kio psi­cho­lo­gi­nės pe­da­go­gi­nės tar­ny­bos psi­cho­lo­ge Dai­va Len­čiaus­kie­ne jie gi­li­no­si į paaug­lių psi­cho­lo­gi­nius ypa­tu­mus, su Vil­ka­viš­kio „Aušros“ vi­du­ri­nės mo­kyk­los so­cia­li­ne pe­da­go­ge Ri­ta Ban­džiu­lie­ne ap­ta­rė, ko­kie so­cia­li­niai veiks­niai daro įta­ką mo­ky­mo­si mo­ty­va­ci­jai.

Pra­ne­šė­ja J.Kir­kaus­kie­nė at­krei­pė mo­ky­to­jų dė­me­sį į tai, jog paaug­lys­tei bū­din­ga mąs­ty­mas ir ope­ra­vi­mas ne rea­ly­be, o ga­li­my­bė­mis, emo­ci­jos ky­la la­bai grei­tai, o jų slo­pi­ni­mas vė­luo­ja. Prik­lau­so­mai nuo ap­lin­ky­bių, to­kios emo­ci­jos, kaip mei­lė, bai­mė, pyk­tis, kal­tė, gė­da, paaug­lį ga­li veik­ti tei­gia­mai ar­ba nei­gia­mai ir net per vie­ną die­ną kar­di­na­liai pa­keis­ti jo gy­ve­ni­mą.

„Jei vai­kas sa­ko, kad neį­do­mu, jo in­te­lek­tas lie­ka nepamaitintas“, – aiš­ki­no lek­to­rė, paaug­lių smal­su­mą pa­va­di­nu­si „in­te­lek­to maistu“. „Mo­kyk­li­nė depresija“ at­si­ran­da to­dėl, kad vie­ni ki­tų nea­ti­tin­ka ge­bė­ji­mai ir lū­kes­čiai. Lek­to­rė at­ski­rai ap­ta­rė su hi­pe­rak­ty­viai­siais, už­da­rai­siais (vie­ni­šai­siais) bei de­monst­ra­ty­viai­siais paaug­liais su­si­ju­sias pro­ble­mas.

Gim­na­zi­jos is­to­ri­jos mo­ky­to­ja eks­per­tė Ge­nia Jur­ky­nie­nė pa­si­da­li­jo sa­vo at­lik­tais ty­ri­mais apie auk­lė­ja­mo­sios kla­sės vai­kų po­žiū­rį į šei­mą ir ki­tas bend­raž­mo­giš­kas ver­ty­bes. Pe­da­go­gę nu­džiu­gi­no tai, kad di­džio­joje da­ly­je šei­mų ug­do­ma tar­pu­sa­vio pa­gar­ba, ta­čiau vaikams yra sun­kiau sa­ky­ti tie­są, bū­ti at­vi­riems su pa­čiais ar­ti­miau­siais žmo­nė­mis. Vyk­do­mi so­cia­li­niai pro­jek­tai pa­dė­jo auk­lė­ti­niams la­biau su­vok­ti, ką reiš­kia šei­ma.

Lie­tu­vių kal­bos mo­ky­to­ja me­to­di­nin­kė Ni­jo­lė Čer­niaus­kie­nė pa­tei­kė gim­na­zis­tų pro­jek­to „Kny­ga ma­no gyvenime“ me­tu at­lik­tos ana­li­zės duo­me­nis apie mo­ki­nių, tė­vų, mies­to bend­ruo­me­nės gy­ven­to­jų drau­gys­tę su kny­ga, ką ir kiek jie skai­to, ko­kią įta­ką jų gy­ve­ni­mui da­ro skai­ty­mas.

Sa­vo ty­ri­me apie so­cia­li­nius ir psi­cho­lo­gi­nius veiks­nius mo­ki­nių mo­ky­mui­si mo­ky­to­ja Rū­ta Šu­kai­ty­tė ap­rė­pė per pust­re­čio šim­to gim­na­zis­tų iš Ma­ri­jam­po­lės Ry­giš­kių Jo­no, Ša­kių „Žiburio“, Ku­dir­kos Nau­mies­čio Vin­co Ku­dir­kos ir Ky­bar­tų Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gim­na­zi­jų. Jų tei­rau­ta­si, ar pa­tin­ka mo­ky­tis gim­na­zi­jo­je, kaip jau­čia­si, ar nė­ra skriau­džia­mi, že­mi­na­mi bend­raam­žių ar­ba mo­ky­to­jų, į ką krei­pia­si pa­gal­bos iš­ki­lus kri­ti­nėms si­tua­ci­joms, ko­kias ver­ti­na mo­ky­to­jų sa­vy­bes ir t. t. At­sa­ky­mai pa­ro­dė, jog šie jau­ni žmo­nės, ne­pai­sant ap­lin­ky­bių ir san­ty­kių su ki­tais žmo­nė­mis, su­vo­kia sa­vo at­sa­ko­my­bę.

Kon­fe­ren­ci­ja bu­vo už­baig­ta min­ti­mi, jog vis­kas pri­klau­so nuo mū­sų pa­čių, o ne nuo ap­lin­kos.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į griovius slydo mokinius vežiojantys autobusai
* Žemės ūkio konsultavimo tarnyba: klientų vis daugėja
* Kuriu verslą: kokią įmonės juridinę formą pasirinkti?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „magaryčios“?
Žodis „magaryčios“ yra arabiškos kilmės ( maharig – išlaidos), o į Lietuvą atkeliavo per rytų slavus. Tai tam tikrą susitarimą užtvirtinantis veiksmas, per kurį abi pusės išlenkia taurelę ar pan. Pvz.: Reikės statyti (arba duoti) magaryčių. DLKŽ šis žodis teikiamas su žyma šnek. (šnekamosios kalbos ž.). „Kalbos patarimų“ leidinyje jis vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė, vietoj kurios teikiami atitikmenys: 1. vaišės, išgertuvės; 2. priedas. Pvz.: Skolą grąžino su magaryčiomis (= su priedu ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas