„Santaka“ / Kintančioje aplinkoje gerai jaustis padeda įgytos žinios

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-12-04 08:42

Dalinkitės:  


Gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Sau­lius Span­ge­vi­čius ir ren­gi­nio ini­cia­to­rė Rū­ta Šu­kai­ty­tė prieš pat pra­si­de­dant kon­fe­ren­ci­jai rū­pi­no­si, kad vis­kas vyk­tų sklan­džiai, pa­gal dar­bot­var­kę.

Autorės nuotr.


Kintančioje aplinkoje gerai jaustis padeda įgytos žinios

Birutė NENĖNIENĖ


Ky­bar­tų Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gim­na­zi­ja pa­kvie­tė ko­le­gas iš ki­tų ap­skri­ties gim­na­zi­jų bei ra­jo­no mo­kyk­lų į kon­fe­ren­ci­ją, ku­rio­je tu­rė­jo tiks­lą pla­čiau pa­žvelg­ti į psi­cho­lo­gi­nių ir so­cia­li­nių veiks­nių įta­ką ug­dy­mo(si) ko­ky­bei. Ka­dan­gi gim­na­zi­ja ne­tu­ri erd­vių pa­tal­pų to­kiems ren­gi­niams, pri­si­glau­dė pa­grin­di­nė­je mo­kyk­lo­je, su ku­ria ug­dy­mo įstai­gų bend­ruo­me­nės su­sie­tos drau­giš­kais bend­ra­dar­bia­vi­mo ry­šiais. Kvies­tie­ji lek­to­riai – Jo­na Kir­kaus­kie­nė iš Drus­ki­nin­kų bend­raam­žių psi­cho­lo­gi­nės pa­ra­mos cent­ro, Vil­ka­viš­kio vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos ve­dė­ja Da­nu­tė Vilt­ra­kie­nė – bei gim­na­zi­jos mo­ky­to­jos Ge­nia Jur­ky­nie­nė, Ni­jo­lė Čer­niaus­kie­nė, tre­čios kla­sės gim­na­zis­tės Li­na Ra­kaus­kai­tė ir Ing­ri­da Mont­vi­lai­tė pra­ne­ši­muo­se nag­ri­nė­jo mo­ky­mo­si ir emo­ci­nes paaug­lių pro­ble­mas, so­cia­li­za­ci­jos mo­kyk­lo­je ir so­cia­li­nės pe­da­go­gi­nės pa­ra­mos vai­kui ir šei­mai as­pek­tus, šei­mos įta­ką for­muo­jant vai­ko mo­ra­li­nes nuo­sta­tas, kul­tū­ros įta­ką vai­ko as­me­ny­bės ug­dy­mui­si, ug­dy­mo įta­ką mo­ki­nio as­me­ny­bės for­ma­vi­mui.

Ren­gi­nio ini­cia­to­rė, gim­na­zi­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui Rū­ta Šu­kai­ty­tė pa­tei­kė sa­vo ty­ri­mus.

Po per­trau­kos dar­bas vy­ko gru­pė­se. Mo­ky­to­jai su lek­to­re J.Kir­kaus­kie­ne ban­dė iš­siaiš­kin­ti, kur yra ri­ba tarp įžū­laus el­ge­sio ir emo­ci­nių as­me­ny­bės pro­ble­mų. Mo­ki­niai bend­ra­vo dvie­jo­se gru­pė­se. Su Vil­ka­viš­kio psi­cho­lo­gi­nės pe­da­go­gi­nės tar­ny­bos psi­cho­lo­ge Dai­va Len­čiaus­kie­ne jie gi­li­no­si į paaug­lių psi­cho­lo­gi­nius ypa­tu­mus, su Vil­ka­viš­kio „Aušros“ vi­du­ri­nės mo­kyk­los so­cia­li­ne pe­da­go­ge Ri­ta Ban­džiu­lie­ne ap­ta­rė, ko­kie so­cia­li­niai veiks­niai daro įta­ką mo­ky­mo­si mo­ty­va­ci­jai.

Pra­ne­šė­ja J.Kir­kaus­kie­nė at­krei­pė mo­ky­to­jų dė­me­sį į tai, jog paaug­lys­tei bū­din­ga mąs­ty­mas ir ope­ra­vi­mas ne rea­ly­be, o ga­li­my­bė­mis, emo­ci­jos ky­la la­bai grei­tai, o jų slo­pi­ni­mas vė­luo­ja. Prik­lau­so­mai nuo ap­lin­ky­bių, to­kios emo­ci­jos, kaip mei­lė, bai­mė, pyk­tis, kal­tė, gė­da, paaug­lį ga­li veik­ti tei­gia­mai ar­ba nei­gia­mai ir net per vie­ną die­ną kar­di­na­liai pa­keis­ti jo gy­ve­ni­mą.


„Jei vai­kas sa­ko, kad neį­do­mu, jo in­te­lek­tas lie­ka nepamaitintas“, – aiš­ki­no lek­to­rė, paaug­lių smal­su­mą pa­va­di­nu­si „in­te­lek­to maistu“. „Mo­kyk­li­nė depresija“ at­si­ran­da to­dėl, kad vie­ni ki­tų nea­ti­tin­ka ge­bė­ji­mai ir lū­kes­čiai. Lek­to­rė at­ski­rai ap­ta­rė su hi­pe­rak­ty­viai­siais, už­da­rai­siais (vie­ni­šai­siais) bei de­monst­ra­ty­viai­siais paaug­liais su­si­ju­sias pro­ble­mas.

Gim­na­zi­jos is­to­ri­jos mo­ky­to­ja eks­per­tė Ge­nia Jur­ky­nie­nė pa­si­da­li­jo sa­vo at­lik­tais ty­ri­mais apie auk­lė­ja­mo­sios kla­sės vai­kų po­žiū­rį į šei­mą ir ki­tas bend­raž­mo­giš­kas ver­ty­bes. Pe­da­go­gę nu­džiu­gi­no tai, kad di­džio­joje da­ly­je šei­mų ug­do­ma tar­pu­sa­vio pa­gar­ba, ta­čiau vaikams yra sun­kiau sa­ky­ti tie­są, bū­ti at­vi­riems su pa­čiais ar­ti­miau­siais žmo­nė­mis. Vyk­do­mi so­cia­li­niai pro­jek­tai pa­dė­jo auk­lė­ti­niams la­biau su­vok­ti, ką reiš­kia šei­ma.

Lie­tu­vių kal­bos mo­ky­to­ja me­to­di­nin­kė Ni­jo­lė Čer­niaus­kie­nė pa­tei­kė gim­na­zis­tų pro­jek­to „Kny­ga ma­no gyvenime“ me­tu at­lik­tos ana­li­zės duo­me­nis apie mo­ki­nių, tė­vų, mies­to bend­ruo­me­nės gy­ven­to­jų drau­gys­tę su kny­ga, ką ir kiek jie skai­to, ko­kią įta­ką jų gy­ve­ni­mui da­ro skai­ty­mas.


Sa­vo ty­ri­me apie so­cia­li­nius ir psi­cho­lo­gi­nius veiks­nius mo­ki­nių mo­ky­mui­si mo­ky­to­ja Rū­ta Šu­kai­ty­tė ap­rė­pė per pust­re­čio šim­to gim­na­zis­tų iš Ma­ri­jam­po­lės Ry­giš­kių Jo­no, Ša­kių „Žiburio“, Ku­dir­kos Nau­mies­čio Vin­co Ku­dir­kos ir Ky­bar­tų Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gim­na­zi­jų. Jų tei­rau­ta­si, ar pa­tin­ka mo­ky­tis gim­na­zi­jo­je, kaip jau­čia­si, ar nė­ra skriau­džia­mi, že­mi­na­mi bend­raam­žių ar­ba mo­ky­to­jų, į ką krei­pia­si pa­gal­bos iš­ki­lus kri­ti­nėms si­tua­ci­joms, ko­kias ver­ti­na mo­ky­to­jų sa­vy­bes ir t. t. At­sa­ky­mai pa­ro­dė, jog šie jau­ni žmo­nės, ne­pai­sant ap­lin­ky­bių ir san­ty­kių su ki­tais žmo­nė­mis, su­vo­kia sa­vo at­sa­ko­my­bę.

Kon­fe­ren­ci­ja bu­vo už­baig­ta min­ti­mi, jog vis­kas pri­klau­so nuo mū­sų pa­čių, o ne nuo ap­lin­kos.





Publikuota: 2007-12-04 08:42:18

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai