„Santaka“ / Infekcija išguldė beveik pusę darželio grupės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-11-21 17:18

Dalinkitės:  


Ne vienam mažyliui žarnyno infekciją teko gydytis prijungtam prie lašelinės.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Infekcija išguldė beveik pusę darželio grupės

Eglė KVIESULAITIENĖ


Po darželyje suvalgyto gimtadienio torto beveik pusė grupės vaikučių kreipėsi pagalbos į medikus. Nors įtartas salmoneliozės protrūkis, infekcijos židinys taip ir liko neišaiškintas.



Protrūkio neįtarė

Praėjusios savaitės antradienį net du Vilkaviškio „Eglutės“ vaikų lopšelio-darželio „Žvirbliukų“ grupės auklėtiniai šventė gimtadienius. Kaip įprasta, mamytės atnešė vaišių – šešiamečiai skanavo net dviejų tortų, gėrė vaisvandenių, vaikiško šampano. Tądien vaikai darželyje jautėsi sveiki ir patenkinti.

Trečiadienio vakarą sunegalavo pirmasis iš šios grupės vaikučių. Vemiančiam ir viduriuojančiam mažyliui medikai įtarė žarnyno infekciją. Šešiametis buvo paguldytas į ligoninę, jam prijungta lašelinė. Kadangi į ligoninės Vaikų ligų skyrių nuolat kreipiasi dėl vienos ar kitos žarnyno infekcijos sunegalavę vaikai, medikai net neįtarė, jog pirmasis pacientas – tai infekcijos protrūkio pradžia. Ketvirtadienį į medikus kreipėsi dar du vaikai, penktadienį – dar keli.



Rado salmonelių

Iki savaitgalio rajono pediatrai jau mintinai žinojo, kaip prisistatys sunegalavę mažyliai – vien į ligoninės Vaikų ligų skyrių buvo paguldyti keturi, o iš viso į medikus kreipėsi septyni „žvirbliukai“, dar kelių mamos su gydytojais konsultavosi telefonu. Sulašinus skysčių ir pritaikius medikamentus, mažylių būklė per kelias valandas pasitaisydavo, tad jie buvo išleisti į namus.


Kai medikai suprato, kad tai ne pavieniai ligoniai, o infekcijos protrūkis, iš dviejų viduriuojančių vaikų buvo paimti mėginiai. Pirmadienio rytą iš Marijampolės laboratorijos atsiųstas atsakymas liudijo, kad vienam iš vaikų nustatyta salmoneliozė. Ar ir kiti vaikai buvo užsikrėtę salmonelėmis, liko neaišku.



„Įkalčius“ suvalgė

Marijampolės visuomenės sveikatos centro Vilkaviškio filialo medikai dar penktadienį žurnalistams tvirtino, jog „Eglutės“ vaikų lopšelio-darželio vaikučiai susirgo rota virusu. Neva žarnyno infekcija turėtų pasireikšti aukšta temperatūra, viduriavimu, o tokie simptomai atsirado ne visiems susirgusiems „žvirbliukams“. Kai kurie iš jų tik vėmė, kitiems nepakilo temperatūra. Todėl apie galimą infekcijos protrūkį Maisto ir veterinarijos tarnybai niekas nepranešė.

Apie tai, jog vaikų lopšelyje-darželyje infekcija išguldė beveik pusę grupės, Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas J.Dubauskas sužinojo tik antradienį iš skandalu besidominčių žurnalistų. Suprantama, kad po savaitės galimai apkrėsto torto nebebuvo nei darželyje, nei jį gaminusioje įmonėje. Kaip pasakytų kriminalistai, įkalčių nėra, tad ir kaltininko rasti neįmanoma. Kad nereikėtų ieškoti kaltų, geriausia kaltę „nurašyti“ virusui.




Tikrai ne virusas

Tačiau „žvirbliukus“ gydę medikai įsitikinę, kad vaikus išguldė tikrai ne virusas. Mat virusas plinta palaipsniui, o tuo pačiu metu vaikai susirgti gali tik dėl žarnyno infekcijos, kurios sukėlėjus gavo iš to paties šaltinio.

Ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė net neabejoja, kad vaikai turėjo susirgti suvalgę torto, kuriame buvo žarnyno infekcijos sukėlėjų. Jei būtų apkrėstas darželyje gamintas maistas, būtų sunegalavę visų grupių vaikai. Tačiau susirgo tik „žvirbliukai“, tad ir priežasties reikia ieškoti jų valgytame maiste. Ar tortas, kurio suvalgę susirgo mažyliai, buvo užkrėstas gamybos metu, ar infekcija papuolė jį laikant netinkamomis sąlygomis, medikė spręsti negali.

Kadangi vienam iš mažylių patvirtinta salmoneliozė, tikėtina, jog ir kiti sunegalavo dėl šios žarnyno infekcijos. Ligos sukėlėją ištirti gali tik apskrities ligoninės laboratorija, todėl dažniausiai medikai pasitenkina nustatę diagnozę. Į Marijampolę tyrimai siunčiami tik tais atvejais, kai būtina nustatyti sukėlėją. Visos žarnyno infekcijos gydomos tais pačiais metodais, todėl gydytojams išsiaiškinti sukėlėją nebūtina.



Priklauso nuo organizmo


Salmoneliozė – ūmi infekcinė žarnyno liga, kurią sukelia salmonelių genties bakterijos. Jų yra įvairių tipų ir potipių. Salmonelės sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga paprastai pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais.

Infekcijos šaltinis – naminiai gyvuliai, graužikai, žuvys ir produktai iš jų – mėsa, pienas, kaušiniai. Pasitaiko atvejų, kai bakterijos nešiotojas yra žmogus. Ypač pavojinga, kai mikrobus išskiriantys žmonės dirba mėsos pramonės, maitinimo įstaigose.

Tačiau dažniausiai salmonelėmis maistas užkrečiamas nesilaikant elementarios higienos ar maisto gamybos reikalavimų. Pavyzdžiui, pjausčius žalią mėsą tuo pačiu peiliu atriekiama duona ar kitas produktas, kuris nebus termiškai apdorojamas. Salmonelės atsparios šalčiui, tad šaldytuose produktuose gali laikytis metus ir ilgiau, tačiau kaitinamos žūva esant 60° C temperatūrai.

Vaikų ligų skyriaus vedėja prisimena, kad salmoneliozės protrūkių būta ir anksčiau. Šiam sukėlėjui ypač imlūs vaikai. Nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo momento gali praeiti kelios valandos ar net kelios dienos. Liga gali pasireikšti įvairiausiomis formomis. Kartais ji būna labai lengva – trumpam suskausta pilvą ar pasireiškia vienkartiniu viduriavimu. Žmogus gali net nežinoti, kad sirgo salmonelioze, ir tapti bakterijos nešiotoju.

Patekusios į skrandį bakterijos sukelia gastritą – pasireiškia vėmimu, skrandžio skausmais. Jei užsikrėtusiojo žarnynas stiprus, kitų negalavimų liga gali ir nesukelti. Kitu atveju bakterija keliauja į žarnyną, vėliau į žarnyno limfinius mazgus. Tik toksinams patekus į kraują, sukeliamas karščiavimas. Todėl visai tikėtina, kad valgę tą patį maistą, kuriame yra ligos sukėlėjų, negalavimus galėjo pajusti ne visi vaikai. Tai priklauso nuo jų organizmo ir nuo patekusių bakterijų kiekio.





Publikuota: 2007-11-21 17:18:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai