„Santaka“ / Susidraugavusiose grupėse – sveiki ir neįgalūs vaikai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-11-20 09:58

Dalinkitės:  


Po programos į šeštąją grupę užėjusios darželio vadovės V.Bulevičienė ir D.Daniliauskienė specialiųjų poreikių ugdytinius rado su spec. pedagoge Jolita Lekavičiene belaukiančius ne tik pietų, bet ir svečių iš draugų grupės.

Autorės nuotr.


Susidraugavusiose grupėse – sveiki ir neįgalūs vaikai

Birutė NENĖNIENĖ


Žvilgtelėjus į „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio sodelyje papuoštas eglutes pagrįstai kyla klausimas: nejau čia taip iš anksto gyvenama Kalėdų laukimu? Iškalbingą atsakymą galėjai gauti praeitos savaitės pradžioje pravėręs šios įstaigos duris. Visų darželio grupių auklėtojos bei specialistės kartu su vaikais buvo pasinėrusios į projekto „Žmogus ir žemė“ programėlių ruošimą ir pasirodymus. Du pusdienius salėje sunkiai tilpo mažieji žiūrovai, vaikučių tėveliai, darželio darbuotojos.

Vieną dieną mažieji žiūrovai nuoširdžiai įsijautė į išraiškingai persirengusių auklėtojų bei kitų grupių vaikų vaidinimus, pasakojimus, daineles, o kitą dieną ir jie patys tapo atlikėjais.

Tai ne šiaip sau pramoga, o tikslinga veikla, apie kurią mielai papasakojo darželio direktorė Dainora Daniliauskienė ir jos pavaduotoja Vilija Bulevičienė.



„Susiporavo“

Vilkaviškio mieste esantys trys darželiai yra pasirinkę savo veiklos kryptis, kurios per daugelį metų nusistovėjo, o ugdymo turinys tobulinamas ir gilinamas.

„Pasakos“ vaikų lopšelis-darželis – vienintelė rajono ikimokyklinė įstaiga, turinti specialiojo ugdymo grupes. Darželyje yra suformuotos šešios bendrojo ir šešios specialaus ugdymo grupės.


Nuo praėjusių metų šiame darželyje įvesta naujovė: bendrojo ir specialiojo ugdymo grupės yra suporuotos taip, kad sveikieji vaikai galėtų daugiau bendrauti su neįgaliaisiais. Pirmąją–šeštąją grupes lanko neįgalūs vaikai, o septintos–dvyliktos grupių ugdytiniai lavinami pagal bendrąją programą. Todėl jos „suporuotos“, pavyzdžiui, pirma su septinta, antra su aštunta, trečia su devinta ir t. t.

Darželio specialistės darbo planuose numačiusios, kada vaikai svečiuojasi vieni kitų grupėse, kartu pažaidžia, geria arbatą.



Buvo tarsi atskirti

Jau ir anksčiau neįgalūs vaikai būdavo įtraukiami į šventines programas, į salę suėję parodydavo savo gebėjimus, tačiau glaudesnio ryšio su bendrojo ugdymo grupėmis neužmegzdavo, nes po renginio vaikai išsiskirstydavo į savo patalpas. Specialiųjų poreikių ugdytiniai buvo tarsi izoliuoti ir jų gyvenimas virė savo grupėse.

Pastarojo meto sumanymu siekiama bendrojo ugdymo grupių vaikams įdiegti daugiau tolerancijos, padėti jiems pamatyti, pajausti ir suprasti šalia esantį kitonišką vaiką. Grupių susitikimuose auklėtojos jautriai paaiškina apie bendraamžių negalias. Pasak darželio direktorės, labai juntamas besikeičiantis sveikų vaikų požiūris. Vyresnieji darželinukai supranta ir mato, kad kai kurie jų bendraamžiai negali laisvai vaikščioti, kalbėti, nesugeba pavalgyti, tačiau jie jaučia tą patį, kaip ir jie, šypsosi ir liūdi, kaip ir visi žmonės. Ugdytiniai supranta, jog iš neįgaliųjų negalima juoktis ar jais stebėtis. Vaikai netgi tėvams papasakoja apie savo bendravimo įspūdžius, taip paskatindami ir suaugusiuosius giliau susimąstyti. „Manome, jog šitaip ugdomas supratimas, atjauta, o užaugę mūsų darželinukai nesigręžios ir nesistebės gatvėje pamatę neįgalų žmogų“, – sakė V.Bulevičienė.




Daugiau tėvų pasitikėjimo

Per pastaruosius metus specialistės pastebėjo ir neįgalius vaikus auginančių tėvų pasikeitusį požiūrį į darželį. Dabar jie nesako, kad nenori vaiko leisti į darželį, nesibaimina, kad gal čia jis nepritaps. Prieš penkiolika metų, specialiojo ugdymo grupių steigimo pradžioje, įstaigos darbuotojos pačios po visą rajoną ieškodavo ir rankiodavosi vaikus, įtikinėdamos tėvus leisti juos į darželį. „Dabar tėvai kitaip žiūri į ugdymą šiose grupėse, labiau pasitiki, iš kitų sužino, jog čia naudinga, todėl patys ateina ir prašo priimti. Jei atneša Pedagoginės psichologinės tarnybos išvadas, priimame be jokių problemų“, – sakė direktorė D.Daniliauskienė.



Vietos užtektų

Į specialiojo ugdymo grupes vaikai iš įvairių, net ir iš tolimiausių rajono vietovių, kaip Vygreliai, Ramoniškiai, Šūkliai, atvežami pirmadieniais, išvežiojami po namus penktadieniais. Į šias grupes ugdytiniai priimami nuo pusantrų metukų ir ugdomi iki septynerių. Po to jie pradeda mokytis bendrojo lavinimo mokyklose pagal modifikuotą arba adaptuotą programą, neretas – ir pagal bendrąją. Šiuo metu specialiojo ugdymo grupėse Savivaldybės tarybos leidimu prižiūrimi trys amžių „peraugę“, ypač sunkią negalią turintys vaikai. Pagal intelektą jie tiktų į Kybartų specialiosios mokyklos lavinamąją klasę, tačiau nevaikštantiems vaikams ten nėra nei gyventi tinkamų sąlygų, nei specialistų.


Darželio direktorės manymu, rajone dar esama vaikų, kuriems reikalinga darželyje dirbančių specialistų pagalba, tačiau jaunesnės kartos tėvus nėra pasiekusi informacija apie specialiojo ugdymo grupes, nors ji skelbiama net internete. „Šiais metais dar galėtume priimti kelis, o kai rugsėjį vaikus išleidžiame į mokyklą, vietų atsiranda dar daugiau“, – aiškino D.Daniliauskienė.



Vainikuoja šventės

Kasdieninė veikla „Pasakoje“ dažnai paįvairinama šventėmis. Šį rudenį vyko projektas „Žmogus ir žemė“. Iš pradžių susiporavusios grupės kartu aptarė, ką vaidins, kaip puošis, ką darys. Viso projekto metu vaikai iš gamtinės medžiagos gamino darbelius apie pasirinktą medį: liepą, eglę, beržą, kaštoną, ąžuolą, klevą. Viena iš programos užduočių buvo darželio teritorijoje atrasti šiuos medžius ir papuošti. Vaikai, išklausę auklėtojų pasakojimų, fantazavo piešdami kreidelėmis.

Edukacinis užsiėmimas apie ąžuolą vyko Ožkabaliuose, J.Basanavičiaus tėviškėje, – ten darželinukai ir ąžuoliuką pasodino, ir gilių kavą gėrė.

Darželio galerijoje buvo surengta rudens gėrybių paroda, kurioje savo išradingumą parodė ir tėveliai.

Susidraugavusių grupių bendri pasirodymai salėje vainikavo projekto pabaigą.





Publikuota: 2007-11-20 09:58:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai