„Santaka“ / Už paskirto administratoriaus paslaugas reikės mokėti mokesčius

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 3 ha žemės už Uosijos miško, prie sandėlių (atlikti geodeziniai matavimai). Tel. 8 652 30 775.
Galioja iki: 2019-09-19 09:32:22

Parduoda 2 kambarių tvarkingą butą patogioje vietoje, Vilkaviškyje (IV a., 50 m², šalia yra mokykla, vaikų darželis). Tel. 8 685 69 145.
Galioja iki: 2019-09-19 09:33:21

Parduoda 5 durų didelę medinę spintą, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-09-19 09:34:21

Parduoda gyvenamąjį namą Vienybės g., Vilkaviškyje (yra 7,6 a žemės). Tel. 8 656 85 575.
Galioja iki: 2019-09-19 14:45:38

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 6, Vilkaviškyje (29,62 m², III a., vonia ir tualetas kartu, be balkono). Tel. 8 638 50 161.
Galioja iki: 2019-09-20 09:28:01

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-11-16 17:06

Dalinkitės:  


Už paskirto administratoriaus paslaugas reikės mokėti mokesčius

Alternatyva – patalpų savininkų bendrija

Prieš keletą metų daugiabučių namų priežiūra ir administravimas buvo daugiau Savivaldybės ar jos kontroliuojamų butų ūkio įmonių nei pačių butų savininkų rūpestis.

Jei paklaustume gyventojų, gyvenančių daugiabučiuose namuose, kiekvienas iš jų tikriausiai atsakytų, kad jo butas yra jo nuosavybė. Bet gal ne kiekvienas galvoja, kad butas yra viso daugiabučio namo dalis, kad pastarojo konstrukcijų būklė užtikrina ir jo paties buto ilgaamžiškumą bei patikimumą.

Civiliniame kodekse numatyta, jog daugiabučių namų priežiūrą turi atlikti patys gyventojai.

Gana dažnai miesto gyventojai kreipiasi su skundais, kad kiauri stogai, kad po didesnio lietaus vanduo bėga į butus ir pan. Kai kurie iš jų mano, kad jie neprivalo patys rūpintis susidėvėjusiu namo stogu ar kitomis problemomis. Toks požiūris būdingas daugeliui šalies daugiabučių namų patalpų savininkų.

Matydama susidariusią padėtį, LR Vyriausybė dar 2001 m. gegužės 23 d. nutarimu patvirtino „Butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo pavyzdinius nuostatus“. Vadovaudamasi šiuo teisės aktu ir kitais teisiniais dokumentais, Vilkaviškio rajono savivaldybė taip pat pradėjo įgyvendinti daugiabučių namų administravimą.

Gyventojai rūpintis savo namais gali įkūrę daugiabučių namų savininkų bendrijas (bendrija – tai ne pelno siekianti organizacija, įgyvendinanti namo patalpų savininkų bendrąsias teises, pareigas ir interesus, susijusius su namo bendrojo naudojimo objektų ir įstatymų nustatyta tvarka namui priskirto žemės sklypo valdymu, naudojimu, priežiūra ir tvarkymu) arba sudarę jungtinės veiklos sutartis (patalpų savininkai gali pasirašyti jungtinės veiklos sutartį namo bendrajai nuosavybei valdyti).

Kol daugiabučių namų savininkai neįsteigę bendrijos arba nesudarę jungtinės veiklos sutarties, tol jų namo bendrąja nuosavybe turės rūpintis Savivaldybės paskirtas administratorius. Įregistravus bendriją ir jos įstatus arba sudarius patalpų savininkų jungtinės veiklos sutartį, Savivaldybei skirtos administravimo funkcijos iškart baigiasi.

Mūsų rajone gyventojai ne itin noriai steigia tokias bendrijas. Tačiau jie turėtų žinoti, kad vis dėlto pati geriausia alternatyva daugiabučių namų administratoriui – patalpų savininkų bendrija. Juk įsteigę bendrijas gyventojai turės galimybę pasinaudoti Valstybės parama daugiabučiams namams modernizuoti, turės daugiau organizacinių ir finansinių galimybių atnaujinti pastatus, jų įrangą, patys nuspręsti, ką pasirinkti savo būsto priežiūrai, galų gale susitvarkyti namo kiemo aplinką taip, kaip jiems patiems labiausiai patinka.Kas yra daugiabučių administravimas?

Tiems daugiabučiams namams, kurių gyventojai vis dar nėra įsteigę namo savininkų bendrijos, Civilinio kodekso nuostata savivaldybes įpareigoja skirti pastato bendrojo naudojimo objektus administruojančias įmones.

Vilkaviškyje daugiabučius namus administruoja UAB „Vilkuva“. Administravimas – tai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės objektų paprastasis administravimas, kai administratorius atlieka veiksmus, būtinus bendrojo naudojimo objektams išsaugoti ir jų naudojimui pagal tikslinę paskirtį užtikrinti.

Administratorių darbą reglamentuoja Savivaldybės patvirtinti daugiabučių namų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo nuostatai. Svarbiausia jo funkcija yra įtraukti savininkus į jų turto valdymą, nuolat informuoti juos apie realią turto būklę.

Paskirtas administratorius tvarko namo patalpų ir jų savininkų apskaitos duomenis, namo techninę ir kitą dokumentaciją, sudaro namo bendrojo naudojimo objektų aprašą, prireikus jį papildo arba keičia.

Administratorius organizuoja namo bendro naudojimo objektų techninę priežiūrą, avarijų lokalizavimą ir likvidavimą, namui priskirto žemės sklypo priežiūrą, rengia objektų techninės priežiūros darbų ir lėšų poreikio metinius bei ilgalaikius planus, juos viešai skelbia savininkams, imasi būtinų veiksmų šiems planams įgyvendinti.

Administratorius organizuoja įvairių paslaugų pirkimo kainų apklausas, konkursus, dalyvauja įgyvendinant Savivaldybės institucijų ir patalpų savininkų sprendimus dėl namo ar atskirų butų, kitų patalpų šildymo būdo keitimo, karšto vandens ir šildymo sistemos rekonstravimo pagal šiai sistemai nustatytus privalomuosius reikalavimus, šaukia susirinkimus ir kt.

Už administratoriaus paslaugas numatomas privalomas mokestis pagal Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintus tarifus. Proporcingai bendrosios nuosavybės daliai (patalpų naudingajam plotui) administratorius, vadovaudamasis nustatytais tarifais, apskaičiuos patalpų savininkų mėnesinius mokesčius.Už administratoriaus paslaugas reikės mokėti mokesčius

UAB „Vilkuva“ atlieka daugelį administratoriams priskirtų užduočių, bet kol kas dar ne visas.

Administratoriams priskirta kur kas daugiau funkcijų ir jie jas visas privalės vykdyti. Dėl to, kad bendrovei teks atlikti daugiau darbų, peržiūrėti ir naujai bus tvirtinami administravimo mokesčio tarifai.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad lig šiol gyventojai UAB „Vilkuva“ mokėjo tik už eksploatacinę priežiūrą. Iki šio laiko daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimo tarifas nebuvo patvirtintas ir daugiabučių namų gyventojai už administravimą nemokėjo. Šiuo metu esantis daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų techninės priežiūros (eksploatavimo) tarifas nepadengia išlaidų, susijusių su darbų, numatytų nuolatinės techninės priežiūros darbų sąraše, atlikimu.

Norėtume informuoti daugiabučių namų patalpų savininkus, kad artimiausiame Tarybos posėdyje planuojama patvirtinti Vilkaviškio miesto daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimo ir bendrojo naudojimo objektų techninės priežiūros (eksploatavimo) tarifų nustatymo metodikas ir tarifų dydžius.

Patvirtinus šį sprendimą, pozityvus rezultatas būtų tas, kad bus galima iki galo atlikti daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimą ir daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų techninę priežiūrą (eksploatavimą). Tačiau kartu, be abejo, padidėtų ir butų išlaikymo išlaidos.Apie tarifų nustatymo metodikas ir skaičiavimus

Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) tarifų nustatymo metodika reglamentuoja bendrosios nuosavybės nuolatinės techninės priežiūros tarifų nustatymo tvarką, kai administravimą vykdo pagal Civilinio kodekso 4.84 straipsnį Vilkaviškio rajono savivaldybės paskirta įmonė.

Ši metodika parengta vadovaujantis gyvenamųjų namų naudojimą ir priežiūrą reglamentuojančiais norminiais dokumentais.

Nuolatinė techninė priežiūra – tai kompleksas prevencinių ir operatyvių techninių priemonių, kuriomis siekiama, kad namas ir jo dalys per tarpremontinį ar kitaip nustatytą normatyvinį naudojimo laikotarpį atitiktų numatytą paskirtį ir būklę: pastato pagrindinių konstrukcijų mechaninio patvarumo palaikymas, smulkių defektų šalinimas, bendrojo naudojimo inžinerinių sistemų saugaus naudojimo užtikrinimas ir profilaktika, avarijų likvidavimas, gaisrinės saugos palaikymas, kitos profilaktinės techninės priemonės.

Nuolatinės techninės priežiūros tarifas – tai Savivaldybės tarybos patvirtinta mokėjimo už teikiamas paslaugas norma, apskaičiuota pastato naudingojo ploto kvadratiniam metrui.

Tarifai nustatomi atsižvelgiant į vidutinį darbų kiekį namui per metus pagal faktinius praktikoje esamus kiekius, darbo užmokesčio valandinis vidutinis dydis pagal atitinkamos kvalifikacijos darbuotojų darbo laiko kainą rinkoje bei statybinių konstrukcijų, elektros, vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo inžinerinių tinklų nuolatinės techninės priežiūros darbų sąrašą.

Pagal šiuos tarifus ir bus atsiskaitoma už paslaugas.

Daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimo tarifų apskaičiavimo metodika reglamentuoja administravimo tarifų apskaičiavimo tvarką, kai administravimas įgyvendinimas taip pat pagal Civilinio kodekso 4.84 straipsnį.

Šia metodika apskaičiuotu daugiabučių namų bendrosios nuosavybės administravimo tarifu ir turės vadovautis UAB „Vilkuva“. Metodika parengta vadovaujantis gyvenamųjų namų bendrosios nuosavybės administravimą reglamentuojančiais teisės aktais.

Administravimo tarifas – tai išlaidų dydis, privalomas administravimo funkcijoms vykdyti, konkretaus namo naudingojo ploto kvadratiniam metrui.

Apskaičiuojant administravimo išlaidas bus įvertinama darbų apimtis, darbo užmokestis, socialinio draudimo mokestis, pridėtinės išlaidos (ūkio išlaidos, darbuotojų aptarnavimo ir priežiūros išlaidos, darbų organizavimo išlaidos ir kt.).Patalpų savininkai mokės mėnesines įmokas

Kaip minėjome, administratorius proporcingai bendrosios nuosavybės daliai apskaičiuos patalpų savininkų mėnesinius mokesčius.

Už bendrosios nuosavybės administravimą mokesčiai bus skaičiuojami vadovaujantis administravimą nustatančiame akte numatytais tarifais arba jų apskaičiavimo metodika (artimiausiame Tarybos posėdyje planuojama teikti tvirtinti maksimalų administravimo tarifą – 0,18 Lt už kv. m (su PVM)); už namo bendrojo naudojimo objektų (išskyrus šildymo ir karšto vandens sistemos) nuolatinę techninę priežiūrą (eksploatavimą) – vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintais tarifais arba jų apskaičiavimo metodika (artimiausiame Tarybos posėdyje planuojama teikti tvirtinti eksploatavimo maksimalų tarifą – 0,26 Lt už kv. m (su PVM), iki šiol tarifo dydis, patvirtintas dar 1997 metais, buvo 0,23 Lt už kv. m); už namo šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūrą (eksploatavimą) – laikantis šią priežiūrą reguliuojančių teisės aktų nustatytos tvarkos; už namo bendrojo naudojimo objektų remonto ar kitokio tvarkymo darbus, būtinus objektų naudojimo ir priežiūros privalomiesiems reikalavimams įgyvendinti, – pagal šių darbų sąmatinę vertę arba pagal šių darbų vertę, nustatytą perkant juos konkurso ar kainų apklausos būdu; už namo bendrojo naudojimo objektų avarijų likvidavimo ir lokalizavimo darbus (jei jie neįtraukti į objektų nuolatinės techninės priežiūros darbų sąrašą) – pagal faktinę šių darbų kainą; už elektros energiją, sunaudotą bendroms namo reikmėms, – pagal šios energijos apskaitos prietaisų rodmenis ir elektros energijos tiekėjo nustatytus elektros energijos tarifus; namo bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo darbų kaupiamajam fondui – vadovaujantis patalpų savininkų susirinkimo ar balsavimo raštu sprendimu dėl reguliariųjų kaupiamųjų mokesčių dydžio ir jų naudojimo tvarkos; už kitas suteiktas paslaugas – vadovaujantis su paslaugų teikėjais sudarytomis sutartimis.Apsispręsti turi patys gyventojai

Dar kartą norėtume atkreipti gyventojų dėmesį į tai, kad daugiabučio namo bendroji dalinė nuosavybė yra valdoma bendraturčių susitarimu. Ir tik jie patys turi apsispręsti, koks valdymo būdas yra priimtiniausias.

Primename, kad savininkai bendrąją dalinę nuosavybę gali valdyti steigdami daugiabučio namo savininkų bendriją ar sudarydami jungtinės veiklos sutartį. Jei daugiabučių namų savininkai neįsteigę bendrijos arba nesudarę jungtinės veiklos sutarties, jų namo bendrąja nuosavybe turi rūpintis Savivaldybės paskirta administruojanti įmonė (Vilkaviškyje – UAB „Vilkuva“).

Kaip esame minėję, įregistravus bendriją ir jos įstatus arba sudarius patalpų savininkų jungtinės veiklos sutartį, Savivaldybės skirto administratoriaus veikla baigiasi. Tikriausiai visiems suprantama tai, kad „svetimomis rankomis“ tvarkyti savo namus visada kainuoja daug brangiau. Todėl daugiabučių namų patalpų savininkus būtų galima tik dar kartą paskatinti steigti bendrijas arba pasirašyti jungtinės veiklos sutartis.

Iškilus klausimams ar neaiškumams dėl bendrijų kūrimo, jungtinės sutarties sudarymo, pastatų administravimo, norint išsamiau susipažinti su daugiabučių namų butų ar kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo nuostatais, su bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros darbų bendrojo tarifų išlaidų nustatymo metodika ir išlaidų apskaičiavimais, su bendrosios nuosavybės administravimo tarifų apskaičiavimo metodika ir tarifo apskaičiavimais, gyventojai kviečiami kreiptis į Savivaldybės Vietinio ūkio skyrių (225, 226 kab., tel. 60 192, 60 070).

Čia kiekvienam gyventojui bus suteikta išsami informacija dėl jam iškilusių klausimų.Daiva JUŠKEVIČIENĖ

Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyresn. informacijos specialistėUžsk. 4562


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Globos namų įdirbis išgirtas, tačiau įstaigos turi nelikti
* Kai nenori mokėti mokesčių – šiukšlės keliauja į paežerės konteinerius
* Nesutarimai dėl įvažiavimo įstrigo ambicijų sūkuryje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ką dažniausiai dovanojate eidami į vestuves, jubiliejus?
Pinigų.
Dovanų kuponą.
Nuperku kokį daiktą.
Apsiriboju gėlėmis.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas