„Santaka“ / Paukščių stebėtojai pasirinko upių turtingą Pilviškių kraštą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-10-12 16:19

Dalinkitės:  


Į gamtą – palydėti sparnuočių...

Romo ČĖPLOS nuotr.


Paukščių stebėtojai pasirinko upių turtingą Pilviškių kraštą

Eglė MIČIULIENĖ


Marijampolės gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stotis (GTEŠS) drauge su Pilviškių „Santakos“ gimnazija organizavo Rudenines paukščių palydas.

Panašūs Paukščių palydų renginiai spalio mėnesį organizuojami įvairiose pasaulio valstybėse, rengiamas netgi Pasaulinis paukščių stebėjimo festivalis, sujungiantis daugiau nei 100 valstybių gyventojus.

Lietuvoje Rudeninės paukščių palydos organizuojamos tryliktą kartą, o Marijampolės apskrityje – vienuoliktą.

Tyrimams kasmet stengiamasi pasirinkti skirtingo gamtos tipo vietovę. Pavyzdžiui, pernai paukščiai buvo skaičiuojami kalvotame Liubavo kraštovaizdyje, o šiemetinei temai „Upės“ labai tiko upių turtingas Pilviškių kraštas.

– Seniai bendraujame su Pilviškių mokykla, ypač su mokytoja Daiva Paškauskiene, tad pavasarį gimė idėja šiemet Paukščių palydas rengti Vilkaviškio rajone, – sakė pagrindinis renginio organizatorius, GTEŠS direktorius Arūnas Balsevičius.

Galima sakyti, jog šis renginys jau peržengė apskrities ribas ir tapo tarptautiniu, kadangi GTEŠS jau antrus metus bendradarbiauja su Punsko gimnazija.

Palydėti paukščių susirinko apie 160 dalyvių iš visų penkių Marijampolės savivaldybių bei Lenkijos, Punsko lietuviškos S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos. Lenkijos lietuviai – 22 vaikai ir trys mokytojos – iš Punsko atvyko mokykliniu autobusu. Vilkaviškio rajonui atstovavo Gižų, Alvito ir Pilviškių mokiniai.



Po organizatorių prisistatymo, trumpos dalyvių pažinties su Pilviškių „Santakos“ gimnazija bei gimnazistų koncerto šventės dalyviai pasiskirstė į penkias grupes. Lydimi vedlių, jie patraukė palei Pilvę, Šešupę, Jūrę ir Višakį.

Šventės dalyviai kiek jaudinosi, kad pažįsta nedaug paukščių. Tačiau GTEŠS direktorius visus nuramino, esą, renginys nėra grynai mokslinis.

– Mūsų tikslas paprastas – atkreipti visuomenės dėmesį, kad egzistuoja tokia graži biologinės įvairovės grupė kaip paukščiai, kurie turi labai įdomų polinkį – migruoti. Be to, tai proga susitikti, pabendrauti, atsiplėšti nuo rutinos, išeiti į gamtą. Tad jei paukščio nepažinsite, žymėkite jį grafoje „kiti paukščiai“. Tik nereikia rašyti kalakutų, vištų ir kitų naminių paukščių, – juokavo A.Balsevičius.

Žygis pasisekė puikiai. Jaunimas ne tik pamatė įvairių sparnuočių, vadovų dėka susipažino su dar nežinomomis paukščių rūšimis, bet ir grįžo kupini kitokių įspūdžių. Vienos grupės nariai džiūgavo matę kiškį, kitos – ežį. Kažkam teko gelbėti karvę, kuriai į tarpuragę buvo įaugusi grandinė, o vieną grupę, priartėjusią prie sodybos, ėmė vytis naminės žąsys...

Renginio organizatoriai pasakojo, jog pačios pirmosios Paukščių palydų šventės metu Marijampolės savivaldybės Amalvos pelkėje (Žuvinto biosferos rezervatas) sparnuočių stebėtojai buvo kiaurai permerkti lietaus. Šįkart gamta buvo nusiteikusi labai draugiškai, ir lietaus lašai ėmė kapsėti tik žygeiviams grįžus į gimnaziją.



Iš žygio grįžęs jaunimas vaišinosi oganizatorių atsivežtomis dešrelėmis, bandelėmis, vaisvandeniais. Aktyviausi paukščių stebėtojai apdovanoti Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stoties išleistomis knygomis.

Visi šventės dalyviai bendrai suskaičiavo 2522 paukščius, atpažino šešiolika jų rūšių. Daugiausiai buvo suskaičiuota gervių. Kaip sakė A.Balsevičius, vyko pats šių paukščių traukimas į pietus. Stebėtojų užfiksuotame sąraše buvo ir daug žąsų, taip pat – žvirblių, didžiųjų zylių, smilginių strazdų, geltonųjų startų ir kt.

Stebėjimo metu surinkti duomenys bus išsiųsti Lietuvos ornitologų draugijai, o ši juos perduos pasauliniam šį renginį koordinuojančiam centrui.





Publikuota: 2007-10-12 16:19:11

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai