„Santaka“ / Seniūnijos ypatumus lemia... geografija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-10-02 09:51

Dalinkitės:  


Paprašytas parodyti savo mėgstamiausią seniūnijos vietą seniūnas Petras Čirvinskas žemėlapyje susirado Svirkalnį.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Seniūnijos ypatumus lemia... geografija

Laima VABALIENĖ


Šių metų Vilkaviškio rajono savivaldybės reprezentaciniame kalendoriuje rugsėjo mėnesiui skirtą puslapį puošė bartninkiečio Juozo Šalčiūno nuotrauka. Paveikslais, poezija, dainomis savo kraštą garsinantį kūrėją ne vienam darbui yra įkvėpusios vaizdingos Bartninkų apylinkės. Gražaus Aistos upeliuko vardą pasirinko rajone gerai žinomas Bartninkų moterų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Aldonos Krapavickienės. Ožkabaliai lankytojus traukia ne tik patriarcho J.Basanavičiaus tėviške, bet ir kalvomis kopiančio ąžuolyno žaluma...

Paklaustas apie savo seniūnijos ypatumus, šio krašto gamtos grožį pirmiausia pamini ir seniūnas Petras Čirvinskas.

Seniūno kabinete stovi vos prieš porą savaičių parvežtas stendas su seniūnijos žemėlapiu, lankytinų vietų sąrašu ir nuotraukomis. Dar šį rudenį jis bus pastatytas prie Piliakalnių piliakalnio drauge su išsamesne informacija ir apie patį piliakalnį. Po rajoną keliaujantys turistai nelenkia šio seniūno iniciatyva pradėto tvarkyti kampelio, kuris, manoma, yra legendomis apipintos Pilėnų pilies vieta. Pagal tolesnius seniūno sumanymus piliakalnio papėdėje netrukus turėtų atsirasti senovinės gynybinės sienos fragmentas, pakeliami vartai. Dalis tam reikalingos medienos jau parūpinta.


„Pats esu gamtos vaikas, – priežastis, kodėl jam taip maga sutvarkyti maumedyno Aistiškių miške teritoriją ar Svirkalnio kalvą, aiškina P.Čirvinskas. – Valome želdinius, ežeraičiu mėginsime paversti pelkę, pradėjome ruošti apžiūros takus. Kol dirbsiu, stengsiuosi, kad ši vieta būtų maloni žmonėms. Čia toks grožis!“ Kad būtų patogiau iš Bartninkų pusės privažiuoti prie Svirkalnio, pradėtas tvarkyti jo link nuo Šilbalių kaimo vedantis kelias.

Ypač gražūs vaizdai į kalvotąsias seniūnijos apylinkes atsiveria iš Grajauskų ir Vartų kaimų regyklų. Dairydamasis nuo aukščiausių seniūnijos kalvų tolyje gali įžvelgti ir Vilkaviškį, ir Marijampolę. Tačiau didžiuodamasis tuo, kad dalis seniūnijos yra patraukli turistams, seniūnas apgailestauja, jog Bartninkuose nėra nė vieno rimtesnio vandens telkinio. Tėra tik užpelkėjęs Ožkabalių ir bebaigiantis užakti Sausininkų ežeriukai. Tiesa, seniūnijos teritoriją pagyvina Širvintos, Aistos, Dotamų, Rausvės ir Šeimenos upeliukų vagos.

Antruoju seniūnijos ypatumu seniūnas įvardija jos geografinę padėtį. Pusė seniūnijos teritorijos yra lygumos su geromis žemėmis, kuriose įsikūrę stambūs ūkininkai, kita pusė – kalvota ir kur kas nepalankesnė ūkinei veiklai. Pasak P.Čirvinsko, kaimyninė Gražiškių seniūnija su panašiomis žemėmis priskiriama ūkininkavimui nepalankiai zonai ir tenykščiai žemdirbiai gauna rimtesnes išmokas. Šiuo požiūriu Bartninkų seniūnijos Piliakalnių, Vartų, Grajauskų ir kitų kalvotosios pusės kaimų žmonės yra nuskriausti. Išmokos jiems nepriklauso, nes nustatant nepalankias ūkininkavimui zonas seniūnija į dalis neskaidoma, o bendras Bartninkų žemės balas yra geras – daugiau negu 28.


Gyvenantys kalvotoje seniūnijos dalyje žmonės daugiau verčiasi gyvulininkyste, pienininkyste. Kas negirdėjo apie pirmąjį rajone europinio lygio pieno ūkį sukūrusį Albiną Šneiderį ar neseniai rajono melžėjų konkurse pirmąją vietą laimėjusį Romą Norkų, kurio pavardę seniūnas taria kaip darbštumo sinonimą.

Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė seniūnijoje Violeta Raulinaitienė suskaičiavo, kad penkiolika seniūnijos ūkininkų augina daugiau kaip po 50 ha grūdinių kultūrų. Jų laukai driekiasi seniūnijos lygumų pusėje. Didžiausi – Genuefos Maskaliūnienės plotai (199 ha), nemažus plotus apsėja Audrius Naujokaitis, Vitas Akulauskas, Julius Vasiliauskas, Romas Ivanauskas ir kt. Aštuntus metus seniūnu dirbantis P.Čirvinskas sakė, kad per šį laiką labai pagerėjo žemės ūkio darbų kultūra, galima pasigrožėti laukais ir gerais derliais.





Publikuota: 2007-10-02 09:51:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai