„Santaka“ / Mokyklų valgyklose pasigendama meilės darbui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-09-14 16:34

Dalinkitės:  


Pilviškių „Santakos“ gimnazijos mokiniai gyrė pietus ir sakė, kad cepelinai galėtų būti kasdien. Tačiau pyragėlius jie dėjo tiesiog ant stalo, nes servetėlių po ranka nebuvo.

Autorės nuotr.


Mokyklų valgyklose pasigendama meilės darbui

Dangyra APANAVIČIENĖ


Kaip ir kasmet, mokslo metams prasidėjus kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais pasižvalgėme po mokyklas, pasidomėjome, ką šiemet valgo mūsų vaikai.



Ne visada skanu

Šiaip jau palyginti skaniai gaminančios Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos valgyklos virėjos šįkart nesublizgėjo. Nežinia, kokiais patiekalais jos ketvirtadienį lepino savo mokyklos valgytojus, tačiau į mažąją, pradinę, mokyklėlę atvežti mėsos kukuliai apetito tikrai nekėlė. Tikrintojos ragavo, kraipė galvas, nežinodamos nė kaip įvertinti šį keisto skonio patiekalą. Pernelyg minkštas ir rausvas kukulio vidurys kėlė įtarimų, kad jis neiškepęs. O gal kukulis buvo toks minkštas dėl pyrago priemaišų, kurių pagal receptūrą priklausė net 25 proc.?

Vis dėlto mėsą pradinukai suvalgė, tačiau garnyrą – virtus makaronus ir šviežių kopūstų salotas – virėjai teko versti kone iš visų lėkščių. Kopūstų nedideli vaikai nesuvalgė pirmiausiai galbūt dėl to, kad jų buvo per daug (100 g – tai jau geras kalnas), o antra – daržovės buvo stambiai supjaustytos, kietos ir neskanios, nes trūko paprasčiausių prieskonių.



Pamirštama įdėti... meilės


Sakoma, dėl skonio nesiginčijama. Tačiau tikrintojos turėjo galimybę palyginti šias salotas, padarytas iš tų pačių kopūstų, pagal tą patį receptą, tik kitoje mokykloje ir kitų virėjų.

Pilviškių „Santakos“ gimnazijos valgykloje šios salotos buvo tikrai malonaus skonio ir jas noriai valgė ir vaikai, ir pietavę mokytojai.

Panašiai buvo ir su mėsos kukuliais – tikrinimo metu jų buvo prigaminta trijose mokyklose, tačiau, valgyklas tikrinusios inspektorės teigimu, ir Gražiškiuose, ir Bartninkuose, ir Vilkaviškyje savo skoniu šie patiekalai labai skyrėsi.

Išradingumu, skonio pajautimu, sugebėjimu skaniai gaminti iš pačių paprasčiausių produktų, deja, apdovanota ne kiekviena šeimininkė.

„Į visus mėsos patiekalus aš svogūnus visuomet dedu tik pakepintus“, – vieną iš savo paslapčių atskleidė 27 metų virėjos patirtį turinti Pilviškių gimnazijos valgyklos vadovė Zita Vaičiulienė. Tačiau ji pasikuklino paminėti svarbiausią komponentą, kurio dažnai stinga ne tik mokyklų, bet ir kai kurių miesto kavinių virtuvėse, tai – meilę savo darbui. Su meile pagaminti patiekalai visuomet skanesni.



Vaišina sriuba

Lankantis mokyklose, nebuvo galima nepastebėti, jog atnaujintos patiekalų receptūros. Dabar virėjos tikrai turi iš ko rinktis gamindamos valgį. Todėl keistai atrodo kai kurių valgyklų valgiaraščiuose nuolat pasikartojantys tie patys patiekalai. Dar keisčiau, kad rudenį, kada pats daržovių metas, vaikai prie mėsos patiekalų negauna bulvių. Vienos mokyklos valgykloje visą šią savaitę vietoj bulvių prie antrųjų patiekalų buvo patiekiami makaronai arba ryžiai, išskyrus antradienį, kai vaikai valgė bulvių patiekalą – cepelinus.


Mokyklų virėjos patenkintos, kad socialiai remtinų vaikų maitinimui valstybė padidino finansavimą, todėl maistas pagerėjo, porcijos padidėjo. Į dienos davinį įeina ne tik karštieji patiekalai, bet ir daugiau vaisių, pyragaičių, bandelių. Nors, pavyzdžiui, Pilviškių gimnazijos direktorius A.Kiulkis vadinamuoju nesveiku maistu, brukamu vaikams mokykloje, visai nesidžiaugė. Pasak jo, vietoj pyragaičių ir bandelių vaikai pietų metu geriau gautų daugiau grynos mėsos, be jokių priemaišų patiekalų ir bulvių košės, skiesto ne vandeniu, o pienu.

Gerą praktiką taiko kai kurios mokyklų valgyklos, pasiūlydamos nemokamai sriubos tiems, kurie mokykloje valgo už savo pinigus.

„Mūsų vaikams ir mokytojams, perkantiems pietus mokykloje, beveik niekada nereikia mokėti už sriubą. Paprastai jos lieka nuo valstybės remiamų vaikų stalo“, – sakė Pilviškių gimnazijos vyr. virėja Z.Vaičiulienė. Šioje mokykloje, kaip ir kai kuriose kitose, vaikai neverčiami būtinai suvalgyti visą sriubą. Kas jos nenori, tam visai virėjos nepila, kitam – pusę porcijos kliūsteli, o trečias ir pakartoti paprašo. „Kartais tos sriubos ir nelieka, o kartais ir pusę puodo tenka išdalyti. Būna, kad net pats mokyklos direktorius pereina per klases ir paragina vaikus, mokytojus eiti valgyti „labdarinės“ sriubos“, – sakė virėjos.




Daugiau turi rūpintis ir pačios virėjos

Jau penkti metai moksleivių maitinimu mūsų rajone rūpinasi VšĮ „Kretingos maistas“. Skirtingai nei ankstesniais metais, šį rugsėjį nesigirdi didelių nusiskundimų dėl prasto maisto, aprimę aistros ir dėl kainų. Galbūt šiandienos kontekste jos jau nebeatrodo tokios didelės kaip 2003-aisiais, kada su „Kretingos maistu“ Savivaldybė pasirašė sutartį dėl maitinimo paslaugos teikimo. O gal šiuo verslu užsiimanti Žemaitijos firma per netrumpą laiką įsibėgėjo ir geriau pradėjo dirbti?..

Kitą vasarą baigiasi sutarties su kretingiškiais galiojimo laikas. Iš naujo bus skelbiamas konkursas dėl mokinių maitinimo. Tačiau VšĮ „Kretingos maistas“ direktorius Irmantas Norkus tvirtino negyvenąs laikinumo nuotaikomis, pagal galimybes stengiasi ir toliau rūpintis mokyklų valgyklomis. „Prieš naujuosius mokslo metus paremontavome patalpas, „gyvą velnią“ pripirkome naujų indų, šiek tiek nupirkome virtuvėms įrangos, nors investicijos nėra pagrindinis mūsų sutarties objektas“, – teigė I.Norkus, pasiryžęs dalyvauti ir kitąmet vyksiančiame konkurse.

O problemų, pasak „Kretingos maisto“ vadovo, sudėtingame mokinių maitinimo procese buvo ir bus. „Juk tai – gamyba, šiame technologiniame procese dalyvauja daug žmonių, nuo kurių taip pat daug kas priklauso. Po jūsų laikraščio kritinių straipsnių visuomet reagavome ir padėtį taisėme“, – kalbėjo I.Norkus ir nustebo sužinojęs, kad ir vėl mokyklų valgyklose nėra vienkartinių servetėlių bandelei ar pyragėliui ant stalo pasidėti.

„Tai – jau darbuotojų aplaidumas, nes dar pernai visiems buvo pasakyta užsisakyti pagal poreikius higienos reikmenų. Kas prašė, tiems nuvežėme ir servetėlių, ir stalo įrankių bei kitų daiktų. Argi aš galiu žinoti, ko kuriai valgyklai trūksta, valgyklų vadovai turi patys užsisakyti“, – sakė kretingiškis.

Priekaištų virėjoms turėjo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. inspektorė Ramutė Bičiūnienė, reguliariai tikrinanti mokyklų valgyklas.

Kai kur vaikams patiekiamas jau pravėsęs maistas – virėjos teisinasi, jog stinga šildytuvų arba jie neveikia. Kai kur maistas dedamas į šlapius indus, nepasirūpinant džiovyklomis. Į mokyklų skyrius kartais patiekalai atvežami taip pat pravėsę, sukritę, praradę prekinę išvaizdą. Dėl šios priežasties, pavyzdžiui, Keturvalakių pagrindinė mokykla nusprendė maistą gaminti vietoje. Tokią galimybę svarsto ir Kybartų gimnazija. Tačiau Vištyčio vidurinė mokykla, kur valgytojų tikrai daug, tokio pasiūlymo kažkodėl kratosi ir toliau maistą gauna termosuose iš Pajevonio.

Daugiau dėmesio „Kretingos maisto“ vadovai galėtų skirti savo gaminamų patiekalų kokybei, apie kurią dabar nedaug ką gali ir pasakyti. Nors įmonė ir įdiegusi savikontrolės sistemą, tačiau nevykdo vieno pagrindinių reikalavimų ir laboratoriškai netiria mokyklų valgyklose gaminamų patiekalų.






Publikuota: 2007-09-14 16:34:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai