„Santaka“ / Dešimt metų nuplukdė daug skausmo, nešykštėjo ir džiaugsmo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-08-24 17:12

Dalinkitės:  


Po talkos ir po repeticijų... Choristai repetavo senojoje bažnyčioje.

Autorės nuotr.


Dešimt metų nuplukdė daug skausmo, nešykštėjo ir džiaugsmo

Birutė NENĖNIENĖ

Pakeitė brolis

Šį sekmadienį Pilviškių parapijoje švenčiami šv. Baltramiejaus atlaidai. Kiekvienais metais ateina ir praeina šios ar panašios šventės, tačiau pilviškiečiams, ir ypač tikinčiųjų žmonių bendruomenei, ši data prižadina šiltus prisiminimus. Mat lygiai prieš dešimt metų, 1997-aisiais, sekmadienį po šv. Baltramiejaus šventės, vyskupas J.Žemaitis konsekravo atstatytą Pilviškių bažnyčią.

Jos statybos reikalais besirūpinusiam tada jaunam klebonui kunigui Antanui Žukauskui buvo suteiktas garbės kanauninko vardas. Gruodžio pradžioje jau bus dveji metai, kai šventoriuje prie jo kapo nuolatos žydi gėlės ir šviečia atminimo žvakelės. Užkalbinti žmonės neslėpdami jaudulio prisiminė ryškiai suspindėjusį, bet tyliai, ramiai milžinišką darbą atlikusį ir taip pat tyliai Amžinybėn išėjusį dvasininką. Klebono atminimui šventoriaus pakraštyje pilviškiečiai pasodinę ąžuoliuką, kuris, kaip ir šviečianti bažnyčia, primins jų visada jauno klebono tvirtybę.

Netrukus po laidotuvių klebono pareigas eiti Pilviškių parapijoje vyskupas paskyrė Antano brolį Algirdą. Prieš dešimtį metų kunigas Antanas „Santakos“ laikraščiui yra sakęs, jog laimingas turėdamas brolį kunigą, kadangi galima apie daug ką suprantamai pasikalbėti. Tik ne juodviem buvo žinoti, jog nė dešimtmečiui nepraėjus jaunėliui teks pakeisti velionį brolį.Niekur nedingstanti istorija

Dabartinė Pilviškių Švč. Trejybės bažnyčia iškilo per ketverius metus. 1993 metų pavasarį buvo pradėti ardyti nebaigtosios bažnyčios griuvėsiai. Šios atsiradimo istoriją mena tik vyresnioji karta. Prieškario pilviškiečiai turėjo viltį išvysti savo miestelyje naują bažnyčią, dosniai aukojo jos statybai. 1942 metų birželio 22 dieną jos pamatus pašventino pirmasis Vilkaviškio vyskupas Antanas Karosas. Per porą metų iškilo raudonų plytų sienos ir kolonos, tačiau, vykstant karui, 1944 metais buvo išsprogdintos. Viena pasvirusi siena prastovėjo penkiasdešimt metų.

Kasdami bažnyčios pamatus statybininkai rado paslėptą varpą, kuris 1932 metais buvo parapijos žmonių dovana Švč. Panelės Marijos garbei ir tituluotas šv. Motiejaus vardu. Į kairįjį bažnyčios bokštą jis įkeltas 1995 metais.

Bažnyčia atstatyta pagal prieškarinį architekto Stasio Kudoko projektą. Virš pagrindinio įėjimo įkomponuotoje rozetėje sukurtas vitražas su Pilviškių herbu (šv. Jonas Nepomukas) ir jį supančiais dvylika apaštalų yra dailininko Rimvydo Mulevičiaus kūrinys.Prievartinis sugrįžimas

Kol nebuvo Pilviškiuose dabartinės bažnyčios, katalikams daugiau nei penkiasdešimt metų tarnavo medinė vienaaukštė bažnytėlė. Tokias pokario metais buvo leista pasistatyti bažnytkaimiuose, kur karo audros nušlavė mūrines (mūsų rajone – Bartninkuose, Lankeliškiuose). Paskutinį kartą Pilviškių medinėje bažnyčioje mišios buvo aukotos 1997 metais, švenčiant Baltramiejaus atlaidus, po jų šventųjų relikvijos perneštos ir įmūrytos į mūrinės bažnyčios altorių.

Šiemet tris rugpjūčio sekmadienius tikintiesiems teko talpintis senojoje bažnyčioje. Mat mūrinė visą dešimtmetį stovi be grindų, o pastarosiomis savaitėmis buvo montuojama šildymo sistema. Šį pirmadienį klebono pakviesti į talką rinkosi parapijiečiai. Jie iš medinės bažnyčios atgal pernešė suolus ir kitus baldus, švarino apdulkėjusias Kryžiaus kelio statulas ir kt.

Iki atlaidų suspėta trinkelėmis išgrįsti dalį pagrindinio šventoriaus tako, pamūryti vartus, kurie bus pašventinti sekmadienį, prieš 12 val. šv. Mišias.Netekties žaizda neužgijusi

Pirmadienį po talkos dalis atėjusių bažnyčios choristų susikaupė šventinių mišių repeticijoms. Jie balsus lavino senojoje bažnyčioje, kuri visą šį dešimtmetį naudojama parapijos žmonių reikmėms. Paprašyti išsakyti nuomonę apie atstatytosios bažnyčios reikšmę, prisiminti jos statytoją, ne vienas prisipažino, jog tai labai jautru, o netekties žaizda dar neužgijusi.

Moterys kalbėjo apie pagarbą velioniui kunigui Antanui. Įsirėminę jo portretą laiko „ant vargonų“, o mišių metu greta uždega žvakeles. Vargonininkė Reda Kneizevičienė sakė, jog yra labai simboliška ir prasminga, kad kunigas Algirdas tęsia materialius brolio darbus, o kartu stato ir gyvąją bažnyčią, dėl kurios tvirtumo labai jaudinosi kunigas Antanas. Pasak pašnekovų, širdį paglosto prisiminimai apie tą žmonių aktyvumą ir geranoriškumą, kuris juos jungė bendram tikslui prieš truputį daugiau nei dešimtį metų. Nors Pilviškiuose veikia ir kita bažnyčia, tačiau didelei daliai pilviškiečių rūpi tradicinės katalikų Bažnyčios reikalai, po truputį išsijudina parapijos taryba, socialines problemas padeda spręsti veikli „Carito“ organizacija.

Choristai – daugiausia miestelio gyventojai, keletas atvažinėja iš Opšrūtų kaimo. Žmonės tvirtino, jog juos giedoti buria ir palaiko bendras entuziazmas. „Visą dešimtmetį giedojome nešildomoje bažnyčioje, todėl žiemą ateidavome su veltiniais, iš burnos garas eidavo, bet visada giedame iš širdies“, – sakė jie.Darbai juda į priekį

Klebonas Algirdas Žukauskas pasidžiaugė įvairius darbus savanoriškai nuveikiančiais žmonėmis, sakė visus juos mylintis kaip Dievo vaikus. Pastaruoju metu dvasininkas galėjo ryžtis imtis darbų, kadangi netikėtai sulaukė parapijietės Birutės Staneikaitės finansinės paramos. Dalis žmonių nelabai įsivaizduoja, kokių milžiniškų lėšų reikia šventovės statyboms ir iš kur jos suplaukia. Tad klebonas pateikė kad ir tokį faktą: šventoriaus priekį iškloti trinkelėmis, apytikriai paskaičiavus, reikia dešimties tūkstančių litų. Tiek pinigų per mišių rinkliavas sekmadieniais jis gali surinkti per septynis mėnesius.

Artimoje ateityje reikės sutvarkyti ir prijungti bažnyčios šildymą, įdėti antrus langus ir juos papuošti vitražais. Vėliau teks rūpintis, kaip iškloti grindis marmuru, įrengti apšvietimą, vargonus, baigti sutvarkyti bažnyčios prieangį, šventoriaus aplinką.

Jau pasirūpinta medžiagomis senosios bažnyčios stogui perdengti, atlikusia skarda bus galima apdengti ir taip apsaugoti nuo irimo varpinę, kurios remontas dar palauks savo eilės. Tikimasi surasti rėmėjų, laukiama, kad pažadą paremti ištesės ir rajono Savivaldybė.Geras ženklas

Mums besikalbant, šventoriuje neperstodamos švytavo šimtai kregždučių. Niekur neteko matyti tokio vaizdo: aplink bažnyčios mūrą ir bokštuose jos prilipinusios per šešiasdešimt lizdų, kuriuose augina antrą vadą. Klebonas paklaustas, ar nebandąs dėl taršos jų išbaidyti, sakė nematąs tragedijos ir pajuokavo, jog tai – geras ženklas, esanti gera aura. Tai kaip liudijimas, kad visi darbai vyksta gerai.

Pasidomėjus, kaip po tarnystės Šilavote, Punske, Veisiejuose apsipranta Pilviškiuose, kunigas atsakė, jog kiekviena vieta yra savotiškai graži ir savotiškai liūdna. Kuo ta ar kita bendruomenė buvo ypatinga, labiausiai suvoki ją palikęs, todėl apie dabartinius savo darbus kunigas mažiausiai norįs kalbėti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Naktinės linksmybės baigėsi didele tragedija
*Rinkimų batalijos pasiekė ir prokuratūrą
* Į grožio industriją įsisukusi vilkaviškietė gyvenimą semia rieškučiomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas