„Santaka“ / Nenurimstanti Keturvalakių krašto metraštininkė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-08-15 20:01

Dalinkitės:  


Ke­tur­va­la­kių kraš­to met­raš­ti­nin­kė Čes­lo­va Vo­sy­lie­nė (kai­rė­je) mo­kyk­los šven­tės me­tu daug pa­žįs­ta­mų vei­dų ra­do nuo­trau­ko­se, ga­lė­jo pa­bend­rau­ti ir su sa­vo kla­sės drau­ge Al­do­na Jan­ker­tai­te-Mo­zū­rai­tie­ne.

Autorės nuotr.


Nenurimstanti Keturvalakių krašto metraštininkė

Birutė NENĖNIENĖPa­va­sa­rį Ke­tur­va­la­kių pa­grin­di­nė mo­kyk­la su­ren­gė mo­kyk­los įkū­ri­mo 220 me­tų mi­nė­ji­mą. Di­rek­to­rė Vio­le­ta Šaukš­čiu­vie­nė į to­li­mą praei­tį da­ly­vius nu­kė­lė rem­da­ma­si Čes­lo­vos Vo­sy­lie­nės pa­ra­šy­ta Ke­tur­va­la­kių kraš­to is­to­ri­ja.

Be­veik ke­tu­rias­de­šimt me­tų dir­bu­si bib­lio­te­ki­nin­ke Č.Vo­sy­lie­nė ret­kar­čiais ir da­bar „San­ta­kai“ pa­siū­lo ra­ši­nių apie sa­vo gim­to­jo Ke­tur­va­la­kių kraš­to praei­tį. Šian­dien spaus­di­na­me vie­ną jų.

Sa­vo iš­ti­ki­mą nee­ta­ti­nę ko­res­pon­den­tę šio to pa­klau­si­nė­jo­me. Pir­miau­sia, ko­dėl ra­ši­niui iliust­ruo­ti pa­si­rin­ko bū­tent to­kią nuo­trau­ką?

– To­dėl, kad jo­je yra daug ir da­bar dar gy­vų ke­tur­va­la­kie­čių ar­ba jų ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių. Pa­vyz­džiui, prieš de­šimt­me­tį mi­ru­sio vys­ku­po Pra­no Bra­zio se­suo Ade­lė Pu­niš­kie­nė. Po­ka­rio lai­kais Ade­liu­ke va­di­na­ma mo­te­ris kai­mo vai­kus slap­čio­mis ruo­šė Pir­ma­jai Ko­mu­ni­jai. Nuot­rau­ką iš­sau­go­jo ma­no te­ta Onu­tė Šve­dai­tė-Ake­lie­nė. Šio­je fo­tog­ra­fi­jo­je yra cho­ro va­do­vas Do­vy­dai­tis. Ver­ta pri­min­ti tai, kad 1934 me­tais Kau­ne vy­ku­sia­me Eu­cha­ris­ti­nia­me kong­re­se jo di­ri­guo­ja­mas ke­tur­va­la­kie­čių cho­ras bu­vo įver­tin­tas už gie­do­ji­mą lo­ty­niš­kai, – žvelg­da­ma į nuo­trau­ką kal­bė­jo Č.Vo­sy­lie­nė.

Bib­lio­te­ki­nin­kė sa­vo kraš­to is­to­ri­ją rin­ko tuo lai­ku, kai ne­bu­vo da­bar priei­na­mų šal­ti­nių, li­te­ra­tū­ros. Da­lį in­for­ma­ci­jos mo­te­ris su­ra­do Kau­no vie­šo­jo­je, Vil­niaus M.Maž­vy­do bib­lio­te­ko­se, ėjo per žmo­nes.

Su­rink­to­je me­džia­go­je at­si­spin­di lai­ko­tar­pis nuo 1613 iki 1983 me­tų. Šią is­to­ri­ją Č.Vo­sy­lie­nė ra­šė ne­tu­rė­da­ma tiks­lo pa­teik­ti ko­kiam nors tais lai­kais or­ga­ni­zuo­ja­mam kon­kur­sui, bet to­dėl, kad iš­lik­tų už­fik­suo­ti faktai ir įvykiai. Vie­ną eg­zemp­lio­rių ji pa­si­li­ko sau.

– Ke­tur­va­la­kiai – kaip šir­dies at­gai­va, nes tai – ma­no vai­kys­tės, jau­nys­tės kraš­tas, man tai įdo­mu, – sa­kė pa­ra­šy­tą is­to­ri­ją da­bar vis pa­pil­dan­ti mo­te­ris.

Pak­laus­ta, ar at­ran­dan­ti pa­čią pra­tur­ti­nan­čių šal­ti­nių, Čes­lo­va kal­bė­jo, kad tie šal­ti­niai yra gar­baus am­žiaus žmo­nės. Su kai ku­riais švie­saus pro­to ki­tur gy­ve­nan­čiais ke­tur­va­la­kie­čiais bend­rau­jan­ti laiš­kais. La­bai daug sa­kė su­ži­no­ju­si iš bu­vu­sio il­ga­me­čio ka­pi­nių sar­go Jo­no Ab­rai­čio, jo bend­rak­la­sio ku­ni­go Jo­no Ba­ra­naus­ko. Jai la­biau­siai no­ri­si pa­pil­dy­ti jau pa­lies­tą lai­ko­tar­pį.

Sa­vo­jo kraš­to met­raš­ti­nin­kė, ly­gin­da­ma prieš ket­vir­tį am­žiaus lan­ky­tus kai­mo žmo­nes su da­bar­ti­niais, pa­sta­ruo­ju me­tu yra pa­ste­bė­ju­si dau­giau liūd­nu­mo. Pa­ti tik pa­si­džiau­gia, kad sa­vo lai­ku už­ra­šė kraš­to dai­ni­nin­kės Ma­ri­jos Kuo­sai­tie­nės dai­nuo­tas dai­nas.

Praei­tą sa­vai­tę Čes­lo­vos ir jos vy­ro Al­gio rū­pes­čiu Ke­tur­va­la­kių ka­pi­nė­se pa­sta­ty­ti nau­ji pa­mink­lai pa­ra­pi­jo­je dir­bu­siems ku­ni­gams Mo­tie­jui Do­vy­dai­čiui ir Juo­zui Gi­rai­čiui. Prieš pus­šim­tį me­tų pa­lai­do­tų ku­ni­gų se­nie­ji pa­mink­lai bu­vo ap­tru­pė­ję, nu­še­pę.

– Ku­ni­gų ka­pus tvar­ky­da­vo ma­no ma­ma, o po jos pe­rė­miau aš,– pa­sa­ko­jo Č.Vo­sy­lie­nė.

Ji pa­si­džiau­gė, jog šei­mos idė­ją at­nau­jin­ti už­mirš­tų ku­ni­gų pa­mink­lus ne tik mo­ra­liš­kai pa­rė­mė kraš­tie­tis ku­ni­gas, Vil­ka­viš­kio ka­ted­ros al­ta­ris­ta Jo­nas Ba­ra­naus­kas bei da­bar­ti­nis kle­bo­nas Vai­do­tas La­ba­šaus­kas. To­kio dar­bo svar­bą įver­ti­no Sei­mo na­rys A.But­ke­vi­čius ir pa­rė­mė iš sa­vo fon­do.

Tik pu­se lū­pų pra­si­ta­ru­si apie trūks­ta­mas lė­šas, Č.Vo­sy­lie­nė ti­ki ke­tur­va­la­kie­čių ge­ra­no­riš­ku­mu.

Pak­lau­sus, apie ką dar ruo­šia­si pa­ra­šy­ti iš sa­vo kraš­to is­to­ri­jos, met­raš­ti­nin­kės akys su­spin­dė­jo:

– La­bai daug tu­riu me­džia­gos. Ma­ne jau­di­na kai ku­rie praei­ties fak­tai. Pa­vyz­džiui, ra­dau do­ku­men­tus, liu­di­jan­čius, jog už me­tų dar­bą ko­lū­ky­je ma­no ma­ma ga­vo 96 ki­log­ra­mus kvie­čių, 18 ar 26 rub­lius. O žmo­nės iš to gy­ve­no ir šiaip ne taip ver­tė­si, nes sa­vy­je tu­rė­jo stip­ry­bės.

Iš Ke­tur­va­la­kių yra ki­lu­sių daug žy­mių žmo­nių. Pa­vyz­džiui, Lie­tu­vos kon­su­las Ka­na­do­je J.Žmui­dzi­na, poe­tė N.Mi­liaus­kai­tė, mo­ky­to­ja L.Ab­rai­ty­tė ir dau­ge­lis ki­tų. Apie kai ku­riuos jau ra­šiau, da­bar no­riu pa­pa­sa­ko­ti apie ma­žiau Lie­tu­vo­je ži­no­mą Ame­ri­ko­je dir­bu­sį ir prieš de­šimt me­tų mi­ru­sį vys­ku­pą Pra­ną Bra­zį. Jo gi­mi­nės at­ša­kos – ži­no­mi žmo­nės vi­suo­me­nė­je.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas