„Santaka“ / Atverčiami nauji žydų bendruomenės gyvenimo puslapiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-08-10 15:15

Dalinkitės:  


Pir­miau­sia sve­čiai (iš de­ši­nės) W.Fran­kelis ir R.Sa­lin­geris, pa­de­dant ver­tė­jai Vik­to­ri­jai, bend­ra­vo su mu­zie­ji­nin­kais.

Autorės nuotr.


Atverčiami nauji žydų bendruomenės gyvenimo puslapiai

Birutė NENĖNIENĖŠią sa­vai­tę Vil­ka­viš­kį ap­lan­kę sve­čiai iš Iz­rae­lio ir JAV ieš­ko­jo sa­vo gi­mi­nės šak­nų ir gy­ven­tų vie­tų, lan­kė žy­dų ir ho­lo­kaus­to aukų ka­pi­nes.

Ralp­ą Sa­lin­ge­rį, gy­ve­nan­tį Iz­rae­ly­je ir šiuo me­tu už­sii­mi­nė­jan­tį so­di­nin­kys­te, ir Ame­ri­kos Mei­no vals­ti­jos gy­ven­to­ją moks­li­nin­ką ge­ne­ti­ką Way­ne Fran­ke­lį sie­ja tai, kad jų abie­jų pro­tė­viai ir gi­mi­nės yra gy­ve­nę Vil­ka­viš­ky­je.

Su­ve­dė juos vie­no­das no­ras ir idė­ja: su­ras­ti ir ap­lan­ky­ti sa­vo pro­tė­vių gy­ven­tas vie­tas, kuo dau­giau apie juos su­ži­no­ti. Per in­ter­ne­tą bend­rau­da­mi juo­du su­ta­rė tuo pa­čiu me­tu ap­si­lan­ky­ti Vil­ka­viš­ky­je. Čia gy­ve­no ke­lios W.Fran­ke­lio gi­mi­nės kar­tos, B.Ra­bi­novi­čius bu­vo mies­to vi­ce­me­ru.

Is­to­ri­ja be­si­do­min­tis R.Sa­lin­ge­ris jau 25-erius me­tus yra pa­si­nė­ręs į to­kį praei­ties ty­ri­nė­ji­mą. Pir­miau­sia dėl to, kad beau­gan­tiems trims sa­vo vai­kams no­rė­jo pa­lik­ti kuo dau­giau ži­nių apie šei­mos ir ki­tų tau­tie­čių li­ki­mus. Tuo tiks­lu per­nai jis su duk­ra va­ži­nė­jo po Len­ki­ją ir Lie­tu­vą.

R.Sa­lin­ge­ris gi­mė Ber­ly­ne, gy­ve­no Nau­jo­jo­je Ze­lan­di­jo­je, do­mė­da­ma­sis sa­vo šei­mos is­to­ri­ja, in­ter­ne­te ati­da­rė spe­cia­lų pus­la­pį Vil­ka­viš­kio žy­dų is­to­ri­jai kaup­ti.

Šiuos abu pi­lie­čius jau­di­na tai, kad iš ke­lių tūks­tan­čių Vil­ka­viš­ky­je gy­ve­nu­sių žy­dų ži­no­mi tik 900 ho­lo­kaus­to au­kų var­dai, o ki­ti kaip ir be­var­džiai.

Nar­šy­da­mas po in­ter­ne­tą, žmo­gus pa­ste­bė­jo Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jaus ad­re­są, su jo di­rek­to­riu­mi A.Ži­lins­ku už­mez­gė ry­šį.

To­dėl šie­met R.Sa­lin­ge­rio ir W.Fran­ke­lio marš­ru­tas pra­si­dė­jo nuo ap­si­lan­ky­mo Kraš­to mu­zie­ju­je. Jie at­ve­žė ir mu­zie­jui pa­li­ko daug re­tų nuo­trau­kų ko­pi­jų apie žy­dų gy­ve­ni­mą Vil­ka­viš­ky­je. Jas ga­vo iš Te­la­vi­vo Dias­po­ros mu­zie­jaus ar­ba iš Iz­rae­ly­je gy­ve­nan­čių žy­dų. Taip pat at­ve­žė prieš­ka­ri­nio mies­to že­mė­la­pį, ku­rį iš at­min­ties nu­brai­žė Vil­ka­viš­ky­je gy­ve­nu­si, da­bar jau de­vin­tą de­šim­tį per­ko­pu­si švie­sios at­min­ties mo­te­ris. Že­mė­la­py­je aiš­kiai su­žy­mė­tos gat­vės, sto­vė­ję žy­dų na­mai.

Vie­nas iš sve­čių tiks­lų ir bu­vo, ly­gi­nant su se­nomis nuo­trau­komis, at­ras­ti žy­dų gy­ven­tas vie­tas, su­si­tik­ti praei­tį me­nan­čių žmo­nių. Šio­je eks­kur­si­jo­je jiems la­bai pa­dė­jo daug ką sa­vo at­min­ty­je už­fik­sa­vęs vil­ka­viš­kie­tis S.Džen­kai­tis.

Sve­čiai mu­zie­jui pa­li­ko ir iš Te­la­vi­vo Dias­po­ros mu­zie­jaus gau­tą jau­di­nan­čio tu­ri­nio laiš­ką. Ži­no­da­ma apie gre­sian­čią pra­žū­tį, jau­di­nan­tį teks­tą 1941 me­tų va­sa­rą sa­vo bro­liui į Ame­ri­ką pa­ra­šė De­vo­ra Alex­mans­ky iš Vil­ka­viš­kio.

Sve­čiai no­rė­jo dau­giau su­ži­no­ti apie laiš­ką per­siun­tu­sius An­ta­ną ir Ur­šu­lę Kum­pius, iš­girs­ti apie ki­tų žy­dų li­ki­mus.

Da­lį sa­vo lai­ko R.Sa­lin­ge­ris ir W.Fran­ke­lis pra­lei­do žy­dų ka­pi­nė­se, no­rė­da­mi su­re­gist­ruo­ti čia pa­lai­do­tus tau­tie­čius. Abu žy­dai ir jiems tal­ki­nu­si ver­tė­ja spe­cia­lio­mis prie­mo­nė­mis va­lė pa­mink­lų už­ra­šus, juos šif­ra­vo ir fo­tog­ra­fa­vo – to­kiu bū­du at­ra­do per 300 pa­var­džių.

Kar­tu su Kraš­to mu­zie­jaus di­rek­to­riu­mi A.Ži­lins­ku ap­si­lan­kę pas ra­jo­no me­rą sve­čiai ta­rė­si dėl to­les­nio žy­dų ka­pi­nių tvar­ky­mo, ga­li­my­bių pa­kel­ti nu­griu­vu­sius pa­mink­lus, kal­bė­ta­si apie tai, kad se­nie­ji žy­dų ka­pai tu­rė­tų įgau­ti lan­ko­mo kul­tū­ros ob­jek­to vaiz­dą.

Taip pat su­tar­ta, jog abu žy­dų tau­ty­bės at­sto­vai iš­vers ka­pi­nių už­ra­šus iš sa­vo kal­bos ir Kraš­to mu­zie­jus pa­si­rū­pins iš­leis­ti ka­ta­lo­gą hidiš–anglų–lietuvių kal­bo­mis.

Sve­čiai no­rė­jo su­si­tik­ti su žmo­nė­mis, pla­čiau be­si­do­min­čiais ho­lo­kaus­to is­to­ri­ja, to­dėl jie bu­vo pa­ly­dė­ti į Sū­da­vos kai­mo mu­zie­jų, kur iš jo įkū­rė­jos mo­ky­to­jos Re­gi­nos Nau­jo­kai­tie­nės iš­gir­do apie kar­tu su mo­ki­niais vyk­do­mus pro­jek­tus, apie Žy­nių kai­me nu­žu­dy­tus žy­dus.

R.Sa­lin­ge­ris ir W.Fran­ke­lis džiau­gė­si su­ra­dę sa­vo pro­tė­vių ka­pus, pa­ma­tę tas vie­tas, kai ku­riuos iš­li­ku­sius, te­gul ir pa­si­kei­tu­sius, pa­sta­tus.

At­sis­vei­kin­da­mi iki ki­tų me­tų, ka­da vėl at­vyks tęs­ti pra­dė­tų iden­ti­fi­ka­vi­mo dar­bų, jie pra­šė per­duo­ti pa­dė­ką ra­jo­no me­rui ir ki­tiems va­do­vams bei vi­siems žmo­nėms, ku­rie daug pa­da­rė sau­go­da­mi žy­dų at­mi­ni­mą.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas