„Santaka“ / Skaitytojų kaiškai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-08-07 08:20

Dalinkitės:  


Įspūdinga buvo ekskursantų kelionė laivu „Vytenis“.

Skaitytojų kaiškai

Ne tik malonios staigmenos

Kai tik ap­lan­kau sa­vo gim­tuo­sius Sla­ba­dus, pir­miau­sia sku­bu į kai­mo vi­du­ry­je esan­čias ka­pi­nai­tes. Jo­se il­si­si jau ke­lio­li­ka šio ir ap­lin­ki­nių kai­mų gy­ven­to­jų kar­tų.

Čia pa­lai­do­ti iš­ki­lūs Lie­tu­vos švie­suo­liai ma­tar­niš­kiai bro­liai Sta­nai­čiai. Vy­res­ny­sis Juo­zas – tar­pu­ka­rio Nep­rik­lau­so­mos Lie­tu­vos pir­ma­sis ka­riuo­me­nės ge­ne­ro­las. Pra­nas – gar­sus in­ži­nie­rius, vi­suo­me­nės vei­kė­jas.

Dau­gu­ma ka­pų gra­žiai pri­žiū­ri­mi ir tvar­ko­mi. De­ja, ne vi­si, nes kai ku­rių kau­bu­rė­lių jau ne­bė­ra kam tvar­ky­ti: iš­mi­rę vi­si šei­mos na­riai, net ar­ti­miau­si kai­my­nai.

Lai­mė, kad su­pra­tin­gi gy­vie­ji: pri­žiū­rė­da­mi sa­viš­kių ka­pus, jie ne­lei­džia pikt­žo­lė­mis apaug­ti ir ša­lia esan­tiems.

To­kių dva­sin­gų žmonių Sla­ba­dų kai­me yra ne vie­nas.

Ypač ma­lo­niai bu­vau nu­ste­bin­ta, kai prie to­kių ap­leis­tų ka­pų ra­dau be­si­dar­buo­jan­čias dvi drau­ges sla­ba­diš­kes – Sū­da­vos vi­du­ri­nės mo­kyk­los sep­tin­to­kes In­gą Va­lai­ty­tę ir Gre­tą Ma­tu­lio­ny­tę. Šios moks­lei­vės nuo pikt­žo­lių ir už­marš­ties čia iš­gel­bė­jo ne vie­ną ka­pe­lį.

Bū­tų gra­žu, kad jų pa­vyz­džiu pa­sek­tų ir ki­ti ato­sto­gau­jan­tys Sla­ba­dų moks­lei­viai. Šioms ka­pi­nėms rei­kė­tų ir di­des­nio Klau­su­čių se­niū­ni­jos bei vie­tos kai­mo bend­ruo­me­nės dė­me­sio.

Itin var­ga­nai at­ro­do ka­pi­nių tvo­ros. Per­pil­dy­ti šiukš­lių kon­tei­ne­riai kar­tais ir pa­tys jo­se nu­skęs­ta. De­rė­tų šiukš­les iš­vež­ti daž­niau.

Gai­la, ta­čiau tvar­kin­gai pri­žiū­ri­ma ka­pi­nių ve­ja ir nu­ra­vė­ti šven­to­riaus ta­ke­liai jau li­kę tik pri­si­mi­ni­muo­se.Ge­nė AL­KE­VI­ČIE­NĖ

Bu­vu­si sla­ba­diš­kė, gy­ve­nan­ti Vil­niu­je

Neįgaliųjų draugijos nariai gro­žė­josi Birš­to­nu ir jo apy­lin­kė­mis

Pus­šim­tis Vil­ka­viš­kio ra­jo­no neį­ga­lių­jų drau­gi­jos na­rių lan­kė­mės Birš­to­ne. Ja­me mus pa­si­ti­ko šio mies­to Neį­ga­lių­jų drau­gi­jos Die­nos užim­tu­mo cent­ro pir­mi­nin­kė Ju­li­ja Sa­na­vai­tie­nė bei ki­ti dar­buo­to­jai.

Ap­žiū­rė­jo­me jau­kiai įreng­tas šio cent­ro pa­tal­pas, ku­rio­se yra kom­piu­te­rių kla­sė, skal­byk­la, du­šas, hi­gie­nos kam­ba­riai, ma­sa­žo sa­lė, vir­tu­vė, sve­tai­nė.

Birš­to­ną mums ap­ro­dė jį la­bai my­lin­ti, vi­suo­me­ni­niais pa­grin­dais gi­de dir­ban­ti tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­ja Ni­jo­lė Juo­zai­tie­nė. Ji pa­sa­ko­jo, kad mies­tas ži­no­mas jau nuo XIV am­žiaus.

Aukš­čiau­sias mies­to pa­sta­tas – go­ti­ki­nio sti­liaus baž­ny­čia, sta­ty­ta 1903–1909 me­tais. Ka­ro me­tais ji be­veik ne­nu­ken­tė­jo.

Ap­žiū­rė­jo­me me­di­nių skulp­tū­rų par­ką ru­gio te­ma.

Pats Birš­to­nas – ka­ra­liš­ka­sis ku­ror­tas. Ja­me yra „Vers­mės“ sa­na­to­ri­jų tink­las, trykš­ta mi­ne­ra­li­nis van­duo, nuo­sta­bi gam­ta ir ra­my­bė. Čia nė­ra blo­ki­nių na­mų.

Ei­da­mi prie Vy­tau­to pi­lia­kal­nio, pir­miau­sia pa­ma­tė­me ant žir­go sė­din­čio Vy­tau­to skulp­tū­rą. Ten, kur da­bar yra šis aukš­tas pi­lia­kal­nis, 1382 m. sto­vė­jo me­di­nė Vy­tau­to pi­lis, čia bu­vo ku­ni­gaikš­čių me­džiok­lės plo­tai.

2000 me­tais Birš­to­ne, pa­ra­pi­jos na­muo­se, įkur­tas sak­ra­li­nis mu­zie­jus. Jį šven­ti­no vys­ku­pas Teo­fi­lis Ma­tu­lio­nis. Sun­kus, bet la­bai pra­smin­gas bu­vo jo gy­ve­ni­mas. Tris­kart ka­lin­tas Ru­si­jos ka­lė­ji­muo­se, jis la­bai daug pa­da­rė Lie­tu­vos la­bui. Apie tai by­lo­ja mu­zie­jaus eks­po­na­tai.

Ap­žiū­rė­jo­me ir la­bai įdo­mią Lie­tu­vos baž­ny­čių reik­me­nų eks­po­zi­ci­ją, ne­di­de­lę pa­veiks­lų ga­le­ri­ją re­li­gi­ne te­ma ir kt.

Lan­kė­mės ir Birš­to­no kraš­to­ty­ros mu­zie­ju­je, įkur­ta­me 1967 me­tais.

Eks­po­zi­ci­jų pa­grin­dą su­da­ro Birš­to­no vi­du­ri­nės mo­kyk­los kraš­to­ty­ri­nin­kų su­rink­ti eks­po­na­tai. Įs­pū­din­ga mums pa­si­ro­dė ka­rie­ta, nau­do­ta 1904–1927 me­tais kaip su­si­sie­ki­mo prie­mo­nė tarp Kau­no ir Birš­to­no.

Bu­vo įdo­mu pa­ma­ty­ti ir kam­ba­rį, ku­ria­me eks­po­nuo­ja­mi dan­tų gy­dy­to­jo J.Šab­laus­ko, dir­bu­sio tar­pu­ka­rio lai­ko­tar­piu, įran­kiai.

Mu­zie­ju­je eks­po­nuo­ja­mi Lie­tu­vos praei­ties laikų gar­sių žmo­nių po­rtre­tai. Pa­ju­to­me ir šiuo­lai­ki­nę dva­sią. Čia įreng­ta eks­po­zi­ci­ja „Birš­to­nas Eu­ro­po­je“. Mat mu­zie­jus bend­radarbiau­ja su vo­kie­čiais, lat­viais, nor­ve­gais, suo­miais, len­kais.

Pa­siž­val­gius po mies­tą, mū­sų lau­kė dar vie­na staig­me­na.

Vie­ną va­lan­dą plau­kė­me Ne­mu­nu pra­mo­gi­niu lai­vu „Vy­tenis“, gro­žė­jo­mės įspū­din­gais pa­kran­čių skar­džiais, ma­tė­me nau­jų sta­ti­nių.

Šią eks­kur­si­ją suor­ga­ni­za­vo mū­sų drau­gi­jos pir­mi­nin­kė Va­lė Ja­sio­nie­nė. Jos dė­ka mes pra­plė­tė­me sa­vo aki­ra­tį. Iš­vy­kai da­lį lė­šų pa­gal pa­teik­tą pro­gra­mą sky­rė ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė.Lai­mu­tė KAND­RO­TIE­NĖ
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į griovius slydo mokinius vežiojantys autobusai
* Žemės ūkio konsultavimo tarnyba: klientų vis daugėja
* Kuriu verslą: kokią įmonės juridinę formą pasirinkti?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „magaryčios“?
Žodis „magaryčios“ yra arabiškos kilmės ( maharig – išlaidos), o į Lietuvą atkeliavo per rytų slavus. Tai tam tikrą susitarimą užtvirtinantis veiksmas, per kurį abi pusės išlenkia taurelę ar pan. Pvz.: Reikės statyti (arba duoti) magaryčių. DLKŽ šis žodis teikiamas su žyma šnek. (šnekamosios kalbos ž.). „Kalbos patarimų“ leidinyje jis vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė, vietoj kurios teikiami atitikmenys: 1. vaišės, išgertuvės; 2. priedas. Pvz.: Skolą grąžino su magaryčiomis (= su priedu ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas