„Santaka“ / Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-07-20 17:36

Dalinkitės:  


Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas 2007 me­tų kal­bo­je pa­brė­žė, kad vals­ty­bei pa­ga­liau rei­kia ryž­tis ap­skri­čių re­for­mai.

Ne pel­no vie­šo­ji įstai­ga „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“, ku­rios vie­nas tiks­lų yra po­pu­lia­rin­ti nau­ją­ją vie­šą­ją va­dy­bą, pa­ren­gė stra­te­gi­nius met­me­nis, kaip ga­lė­tų bū­ti re­for­muo­ja­mos Lie­tu­vos ap­skri­tys.

Siū­ly­mai yra fon­do nuo­mo­nė ir nė­ra už­sa­ky­ti. Pro­jek­te nau­do­ti nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos prin­ci­pai, Lie­tu­vos ir Eu­ro­pos Są­jun­gos do­ku­men­tai bei pa­tir­tis.

Re­for­mą rei­kė­tų pra­dė­ti jau da­bar, kad iš­rin­kus nau­ją sa­vi­val­dą 2011 me­tais pa­si­rink­tas mo­de­lis pra­dė­tų veik­ti.

Da­bar­ti­nės ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­jos spės baig­ti že­mės re­for­mą, ku­ri yra uni­ka­li ir tu­rė­tų bū­ti baig­ta iki 2008 m.

Ki­ti re­for­mos žings­niai, be stra­te­gi­jos pa­ren­gi­mo, tu­rė­tų bū­ti ga­li­my­bių stu­di­ja, kon­sul­ta­ci­jos su sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja, tei­si­nin­kais, va­dy­bi­nin­kais, po­li­ti­kais, bend­ruo­me­nė­mis ir gy­ven­to­jais.

VšĮ „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“ stra­te­gi­niuo­se met­me­ny­se, at­si­žvelg­da­mas į gy­ven­to­jų nuo­mo­nę ir da­bar­ties rea­li­jas, ap­ta­ria re­for­mos prie­žas­tis, kryp­tis ir tiks­lus. Pag­rin­di­nė re­for­mos idė­ja yra įdieg­ti re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą. Re­gio­ni­nį val­dy­mą siū­lo­ma per­kel­ti į aukš­tes­nį ly­gį – įves­ti de­mok­ra­ti­nį val­dy­mą, o tie­sio­gi­nį fi­nan­sa­vi­mą iš cent­ri­nės val­džios pa­keis­ti pro­gra­mi­niu.

Fon­do eks­per­tai, rem­da­mie­si Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­tir­ti­mi, siū­lo ne­nai­kin­ti ap­skri­čių, o jas re­for­muo­ti bei iš­lai­ky­ti da­bar var­to­ja­mą są­vo­ką „ap­skri­tis“.

De­šimt ap­skri­čių bū­tų ga­li­ma su­ma­žin­ti iki pen­kių ir jas su­skirs­ty­ti pa­gal et­ni­nę, kul­tū­ri­nę, gam­ti­nę, kal­bi­nę ir is­to­ri­nę pa­tir­tį į Aukš­tai­ti­jos, Že­mai­ti­jos, Dzū­ki­jos (Dai­na­vos), Su­val­ki­jos (Sū­du­vos) ir Ma­žo­sios Lie­tu­vos (Pa­ma­rio) re­gio­nus.

Ku­riant re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą, val­dy­mą reik­tų de­mok­ra­ti­zuo­ti ir ati­duo­ti bend­ruo­me­nei. Apsk­ri­ties vir­ši­nin­kas bū­tų ren­ka­mas sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bų na­rių su­va­žia­vi­me – sei­me­ly­je ir jiems at­sa­kin­gas. Ad­mi­nist­ra­ci­ja at­si­sa­ky­tų ne­bū­din­gų funk­ci­jų, su­si­ju­sių su gy­ven­to­jų po­rei­kių ten­ki­ni­mu, o su­si­kon­cent­ruo­tų į plėt­ros, užim­tu­mo, gy­ven­to­jų pa­ja­mų ir vers­lo są­ly­gų ne­ly­gy­bės ma­ži­ni­mą bei to­ly­gų re­gio­ni­nį vys­ty­mą­si.

Fon­do eks­per­tai siū­lo ap­skri­ties veik­lą ir biu­dže­tą grįs­ti pro­gra­mo­mis. Apie 80 pro­c. fi­nan­sa­vi­mo tu­rė­tų su­da­ry­ti Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bės, Eu­ro­pos Są­jun­gos ir ki­tų fi­nan­si­nių ins­ti­tu­ci­jų skir­tos tiks­li­nės lė­šos. Toks au­to­no­mi­nis mo­de­lis bū­tų nu­kreip­tas ne į biu­rok­ra­ti­jos iš­lai­ky­mą, o į re­zul­ta­tą. Tai ma­žin­tų lė­šų švais­ty­mą, di­din­tų efek­ty­vu­mą ir tau­py­tų vals­ty­bės pi­ni­gus.

Taip re­for­muo­ta ap­skri­čių sis­te­ma efek­ty­viai pa­skirs­tys vie­šą­jį ad­mi­nist­ra­vi­mą tarp vals­ty­bi­nės, re­gio­ni­nės ir vie­ti­nės val­džios ins­ti­tu­ci­jų.

Apsk­ri­tys taps Lie­tu­vos et­no­kul­tū­ri­niais re­gio­nais, ku­rie sau­gos ir puo­se­lės vie­ti­nį sa­vi­tu­mą, o ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­ja dirbs bend­ruo­me­nės nau­dai ir ten­kins jos po­rei­kius, fi­nan­suo­da­ma ne biu­rok­ra­tų veik­lą, o pa­sie­ki­mus ir re­zul­ta­tus.Gy­tis JA­NI­ŠIUS

Nau­jo­sios vie­šo­sios

va­dy­bos fon­das


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas