„Santaka“ / Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-07-20 17:36

Dalinkitės:  


Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė


Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas 2007 me­tų kal­bo­je pa­brė­žė, kad vals­ty­bei pa­ga­liau rei­kia ryž­tis ap­skri­čių re­for­mai.

Ne pel­no vie­šo­ji įstai­ga „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“, ku­rios vie­nas tiks­lų yra po­pu­lia­rin­ti nau­ją­ją vie­šą­ją va­dy­bą, pa­ren­gė stra­te­gi­nius met­me­nis, kaip ga­lė­tų bū­ti re­for­muo­ja­mos Lie­tu­vos ap­skri­tys.

Siū­ly­mai yra fon­do nuo­mo­nė ir nė­ra už­sa­ky­ti. Pro­jek­te nau­do­ti nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos prin­ci­pai, Lie­tu­vos ir Eu­ro­pos Są­jun­gos do­ku­men­tai bei pa­tir­tis.

Re­for­mą rei­kė­tų pra­dė­ti jau da­bar, kad iš­rin­kus nau­ją sa­vi­val­dą 2011 me­tais pa­si­rink­tas mo­de­lis pra­dė­tų veik­ti.

Da­bar­ti­nės ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­jos spės baig­ti že­mės re­for­mą, ku­ri yra uni­ka­li ir tu­rė­tų bū­ti baig­ta iki 2008 m.

Ki­ti re­for­mos žings­niai, be stra­te­gi­jos pa­ren­gi­mo, tu­rė­tų bū­ti ga­li­my­bių stu­di­ja, kon­sul­ta­ci­jos su sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja, tei­si­nin­kais, va­dy­bi­nin­kais, po­li­ti­kais, bend­ruo­me­nė­mis ir gy­ven­to­jais.



VšĮ „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“ stra­te­gi­niuo­se met­me­ny­se, at­si­žvelg­da­mas į gy­ven­to­jų nuo­mo­nę ir da­bar­ties rea­li­jas, ap­ta­ria re­for­mos prie­žas­tis, kryp­tis ir tiks­lus. Pag­rin­di­nė re­for­mos idė­ja yra įdieg­ti re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą. Re­gio­ni­nį val­dy­mą siū­lo­ma per­kel­ti į aukš­tes­nį ly­gį – įves­ti de­mok­ra­ti­nį val­dy­mą, o tie­sio­gi­nį fi­nan­sa­vi­mą iš cent­ri­nės val­džios pa­keis­ti pro­gra­mi­niu.

Fon­do eks­per­tai, rem­da­mie­si Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­tir­ti­mi, siū­lo ne­nai­kin­ti ap­skri­čių, o jas re­for­muo­ti bei iš­lai­ky­ti da­bar var­to­ja­mą są­vo­ką „ap­skri­tis“.

De­šimt ap­skri­čių bū­tų ga­li­ma su­ma­žin­ti iki pen­kių ir jas su­skirs­ty­ti pa­gal et­ni­nę, kul­tū­ri­nę, gam­ti­nę, kal­bi­nę ir is­to­ri­nę pa­tir­tį į Aukš­tai­ti­jos, Že­mai­ti­jos, Dzū­ki­jos (Dai­na­vos), Su­val­ki­jos (Sū­du­vos) ir Ma­žo­sios Lie­tu­vos (Pa­ma­rio) re­gio­nus.

Ku­riant re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą, val­dy­mą reik­tų de­mok­ra­ti­zuo­ti ir ati­duo­ti bend­ruo­me­nei. Apsk­ri­ties vir­ši­nin­kas bū­tų ren­ka­mas sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bų na­rių su­va­žia­vi­me – sei­me­ly­je ir jiems at­sa­kin­gas. Ad­mi­nist­ra­ci­ja at­si­sa­ky­tų ne­bū­din­gų funk­ci­jų, su­si­ju­sių su gy­ven­to­jų po­rei­kių ten­ki­ni­mu, o su­si­kon­cent­ruo­tų į plėt­ros, užim­tu­mo, gy­ven­to­jų pa­ja­mų ir vers­lo są­ly­gų ne­ly­gy­bės ma­ži­ni­mą bei to­ly­gų re­gio­ni­nį vys­ty­mą­si.



Fon­do eks­per­tai siū­lo ap­skri­ties veik­lą ir biu­dže­tą grįs­ti pro­gra­mo­mis. Apie 80 pro­c. fi­nan­sa­vi­mo tu­rė­tų su­da­ry­ti Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bės, Eu­ro­pos Są­jun­gos ir ki­tų fi­nan­si­nių ins­ti­tu­ci­jų skir­tos tiks­li­nės lė­šos. Toks au­to­no­mi­nis mo­de­lis bū­tų nu­kreip­tas ne į biu­rok­ra­ti­jos iš­lai­ky­mą, o į re­zul­ta­tą. Tai ma­žin­tų lė­šų švais­ty­mą, di­din­tų efek­ty­vu­mą ir tau­py­tų vals­ty­bės pi­ni­gus.

Taip re­for­muo­ta ap­skri­čių sis­te­ma efek­ty­viai pa­skirs­tys vie­šą­jį ad­mi­nist­ra­vi­mą tarp vals­ty­bi­nės, re­gio­ni­nės ir vie­ti­nės val­džios ins­ti­tu­ci­jų.

Apsk­ri­tys taps Lie­tu­vos et­no­kul­tū­ri­niais re­gio­nais, ku­rie sau­gos ir puo­se­lės vie­ti­nį sa­vi­tu­mą, o ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­ja dirbs bend­ruo­me­nės nau­dai ir ten­kins jos po­rei­kius, fi­nan­suo­da­ma ne biu­rok­ra­tų veik­lą, o pa­sie­ki­mus ir re­zul­ta­tus.



Gy­tis JA­NI­ŠIUS

Nau­jo­sios vie­šo­sios

va­dy­bos fon­das





Publikuota: 2007-07-20 17:36:10

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai