„Santaka“ / Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-07-20 17:36

Dalinkitės:  


Lie­tu­vos ap­skri­čių re­for­mos pro­jek­tas – jau rea­ly­bė

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas 2007 me­tų kal­bo­je pa­brė­žė, kad vals­ty­bei pa­ga­liau rei­kia ryž­tis ap­skri­čių re­for­mai.

Ne pel­no vie­šo­ji įstai­ga „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“, ku­rios vie­nas tiks­lų yra po­pu­lia­rin­ti nau­ją­ją vie­šą­ją va­dy­bą, pa­ren­gė stra­te­gi­nius met­me­nis, kaip ga­lė­tų bū­ti re­for­muo­ja­mos Lie­tu­vos ap­skri­tys.

Siū­ly­mai yra fon­do nuo­mo­nė ir nė­ra už­sa­ky­ti. Pro­jek­te nau­do­ti nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos prin­ci­pai, Lie­tu­vos ir Eu­ro­pos Są­jun­gos do­ku­men­tai bei pa­tir­tis.

Re­for­mą rei­kė­tų pra­dė­ti jau da­bar, kad iš­rin­kus nau­ją sa­vi­val­dą 2011 me­tais pa­si­rink­tas mo­de­lis pra­dė­tų veik­ti.

Da­bar­ti­nės ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­jos spės baig­ti že­mės re­for­mą, ku­ri yra uni­ka­li ir tu­rė­tų bū­ti baig­ta iki 2008 m.

Ki­ti re­for­mos žings­niai, be stra­te­gi­jos pa­ren­gi­mo, tu­rė­tų bū­ti ga­li­my­bių stu­di­ja, kon­sul­ta­ci­jos su sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja, tei­si­nin­kais, va­dy­bi­nin­kais, po­li­ti­kais, bend­ruo­me­nė­mis ir gy­ven­to­jais.

VšĮ „Nau­jo­sios vie­šo­sios va­dy­bos fon­das“ stra­te­gi­niuo­se met­me­ny­se, at­si­žvelg­da­mas į gy­ven­to­jų nuo­mo­nę ir da­bar­ties rea­li­jas, ap­ta­ria re­for­mos prie­žas­tis, kryp­tis ir tiks­lus. Pag­rin­di­nė re­for­mos idė­ja yra įdieg­ti re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą. Re­gio­ni­nį val­dy­mą siū­lo­ma per­kel­ti į aukš­tes­nį ly­gį – įves­ti de­mok­ra­ti­nį val­dy­mą, o tie­sio­gi­nį fi­nan­sa­vi­mą iš cent­ri­nės val­džios pa­keis­ti pro­gra­mi­niu.

Fon­do eks­per­tai, rem­da­mie­si Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­tir­ti­mi, siū­lo ne­nai­kin­ti ap­skri­čių, o jas re­for­muo­ti bei iš­lai­ky­ti da­bar var­to­ja­mą są­vo­ką „ap­skri­tis“.

De­šimt ap­skri­čių bū­tų ga­li­ma su­ma­žin­ti iki pen­kių ir jas su­skirs­ty­ti pa­gal et­ni­nę, kul­tū­ri­nę, gam­ti­nę, kal­bi­nę ir is­to­ri­nę pa­tir­tį į Aukš­tai­ti­jos, Že­mai­ti­jos, Dzū­ki­jos (Dai­na­vos), Su­val­ki­jos (Sū­du­vos) ir Ma­žo­sios Lie­tu­vos (Pa­ma­rio) re­gio­nus.

Ku­riant re­gio­ni­nę sa­vi­val­dą, val­dy­mą reik­tų de­mok­ra­ti­zuo­ti ir ati­duo­ti bend­ruo­me­nei. Apsk­ri­ties vir­ši­nin­kas bū­tų ren­ka­mas sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bų na­rių su­va­žia­vi­me – sei­me­ly­je ir jiems at­sa­kin­gas. Ad­mi­nist­ra­ci­ja at­si­sa­ky­tų ne­bū­din­gų funk­ci­jų, su­si­ju­sių su gy­ven­to­jų po­rei­kių ten­ki­ni­mu, o su­si­kon­cent­ruo­tų į plėt­ros, užim­tu­mo, gy­ven­to­jų pa­ja­mų ir vers­lo są­ly­gų ne­ly­gy­bės ma­ži­ni­mą bei to­ly­gų re­gio­ni­nį vys­ty­mą­si.

Fon­do eks­per­tai siū­lo ap­skri­ties veik­lą ir biu­dže­tą grįs­ti pro­gra­mo­mis. Apie 80 pro­c. fi­nan­sa­vi­mo tu­rė­tų su­da­ry­ti Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bės, Eu­ro­pos Są­jun­gos ir ki­tų fi­nan­si­nių ins­ti­tu­ci­jų skir­tos tiks­li­nės lė­šos. Toks au­to­no­mi­nis mo­de­lis bū­tų nu­kreip­tas ne į biu­rok­ra­ti­jos iš­lai­ky­mą, o į re­zul­ta­tą. Tai ma­žin­tų lė­šų švais­ty­mą, di­din­tų efek­ty­vu­mą ir tau­py­tų vals­ty­bės pi­ni­gus.

Taip re­for­muo­ta ap­skri­čių sis­te­ma efek­ty­viai pa­skirs­tys vie­šą­jį ad­mi­nist­ra­vi­mą tarp vals­ty­bi­nės, re­gio­ni­nės ir vie­ti­nės val­džios ins­ti­tu­ci­jų.

Apsk­ri­tys taps Lie­tu­vos et­no­kul­tū­ri­niais re­gio­nais, ku­rie sau­gos ir puo­se­lės vie­ti­nį sa­vi­tu­mą, o ap­skri­čių ad­mi­nist­ra­ci­ja dirbs bend­ruo­me­nės nau­dai ir ten­kins jos po­rei­kius, fi­nan­suo­da­ma ne biu­rok­ra­tų veik­lą, o pa­sie­ki­mus ir re­zul­ta­tus.Gy­tis JA­NI­ŠIUS

Nau­jo­sios vie­šo­sios

va­dy­bos fon­das


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į griovius slydo mokinius vežiojantys autobusai
* Žemės ūkio konsultavimo tarnyba: klientų vis daugėja
* Kuriu verslą: kokią įmonės juridinę formą pasirinkti?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „magaryčios“?
Žodis „magaryčios“ yra arabiškos kilmės ( maharig – išlaidos), o į Lietuvą atkeliavo per rytų slavus. Tai tam tikrą susitarimą užtvirtinantis veiksmas, per kurį abi pusės išlenkia taurelę ar pan. Pvz.: Reikės statyti (arba duoti) magaryčių. DLKŽ šis žodis teikiamas su žyma šnek. (šnekamosios kalbos ž.). „Kalbos patarimų“ leidinyje jis vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė, vietoj kurios teikiami atitikmenys: 1. vaišės, išgertuvės; 2. priedas. Pvz.: Skolą grąžino su magaryčiomis (= su priedu ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas