„Santaka“ / Kiekvienais metais randama kuo pasidžiaugti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-07-13 14:43

Dalinkitės:  


Prieš išeidamas atostogauti Švietimo skyriaus vedėjas Arūnas Serneckas dar turi sutvarkyti šūsnį dokumentų, kurių po atostogų tikrai nepamažės.

Autorės nuotr.


Kiekvienais metais randama kuo pasidžiaugti

Birutė NENĖNIENĖ

– Sakoma, jog mokytoju dirbti gerai jau vien dėl to, kad gauna ilgas atostogas. Tačiau liepos vidurys, o daug pedagogų sukiojasi mokyklose, savo vietose Švietimo skyriaus specialistai. Iš tikrųjų, kada pailsi mokytojai? – pradedame pokalbį su rajono Švietimo skyriaus vedėju Arūnu SERNECKU.

– Išties, mokytojai juridiškai jau atostogauja, tačiau dalis jų, kad ir kaip keista, vis dar ateina į darbą. Dažniausiai juos slegia ir ramiai atostogauti neleidžia atestatų patikrinimo, išdavimo, abiturientų išleistuvių rūpesčiai. Manau, kad situacija, kai direktoriaus įsakymu išleisti atostogauti mokytojai tebeina į darbą, nėra normali.

Kalbant apie mokytojo poilsį, tektų pažvelgti į kiekvieną mokytoją individualiai. Dauguma pedagogų vasaros metu tikrai iš dalies pailsi nuo įtampos, kasdieninio jaudulio, sunkaus, emociškai ir psichologiškai sekinančio darbo, atsakomybės.

Mokytojai turi galimybių pailsėti su šeima prie jūros, užsienyje, skaitydami knygas, keliaudami ir kt. Tikriausiai kiekvienas gali ir turi galimybę pasirinkti tokį poilsį, kad bent iš dalies atgautų fizines jėgas, psichologinę pusiausvyrą.

– Vis tik kuo išsiskiria švietimo sferos darbuotojų atostogos?

– Pastaruoju metu dalis mokytojų turi galimybes, derindami poilsį su kvalifikacijos kėlimu, keliauti į užsienį. Ši sveikintina praktika taikoma kai kuriose rajono mokyklose. Džiugu, kad šių mokyklų vadovai inicijuoja tokias išvykas, tuo motyvuodami darbuotojus, padėkodami jiems už darbą. Kolektyvinius seminarus mokytojams vasaros metu organizuoja Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės, Alvito pagrindinės ir kitų mokyklų vadovai.

– Kaip atostogaujate Jūs su žmona pedagoge, savo šeima? Kuo save pamaloninsite per šias atostogas?

– Pareigos šiuo atveju neišskiria manęs iš atostogaujančių mokytojų statistinės visumos. Vasarą atostogausiu keturias savaites. Vieną iš jų planuojame visa šeima kartu praleisti Juodkrantėje, tris – namuose, kur darbų netrūksta.

Kad visiškai pailsėčiau ir atgaučiau jėgas, įsivaizduoti sunku. Pripažįstu, kad geriausias poilsis yra tuomet, kai atostogas galima praleisti ne namuose, bet pakeitus aplinką.

– Šią savaitę abiturientams įteikti brandos atestatai. Paprastai dalyvaujate atestatų įteikimo ceremonijose, be abejonės, kiekvienais metais sekate egzaminų eigą ir rezultatus. Kokios mintys aplanko stebint vis naujas laidas?

– Kiekvienoje abiturientų laidoje yra žmonių, kuriais galėsime didžiuotis, kad jie baigė rajono mokyklą, kad juos parengė puikūs mūsų mokytojai. Stebėdamas vykstančius procesus teigčiau, jog kiekvienai abiturientų laidai keliami vis didesni reikalavimai egzaminų metu, todėl šiais metais šimtukų kaip niekada mažai. Skaičiuojant procentais, labai gerų įvertinimų rajone mažiau nei yra vidurkis Lietuvoje.

Keletą metų iš eilės mūsų abiturientų pasiekimai žemesni nei Šakių ar Kazlų Rūdos savivaldybėse. Ypač neramu dėl kai kurių mokyklų abiturientų rezultatų. Tai verčia susimąstyti, kuriose srityse dirbame silpniau.

Kiekviena abiturientų laida – tai jauni, gražūs, svajojantys, daugiausia brandūs, žinantys savo tikslą, puoselėjantys bendražmogiškas vertybes jaunuoliai. Kiekviena laida sukelia gerus jausmus, nes visuomet yra abiturientų, kurių ir jų mokytojų pasiekimais galima džiaugtis bei didžiuotis.

– Kiek tiesos sakymuose, jog mokykla vaikams tik „pumpuoja“ žinias, bet neugdo piliečio, patrioto, neužpildo jo dvasinio pasaulio ir t. t?

– Jei nuoširdžiai, tai iš dalies galima pritarti kai kuriems teiginiams, apibūdinantiems mokyklą. Tačiau reikėtų pabrėžti, kad mokykloje – bene vienintelėje institucijoje – kryptingai puoselėjamas pilietiškumas, patriotizmas, dvasinės vertybės. Tenka pripažinti, kad dažnai mokytojo darbas, jei jis nesulaukia mokinių tėvų paramos, yra labai sunkus, o kartais bevaisis.

Žinių „pumpavimas“ bei veiklos orientavimas į egzamino rezultatus yra mokyklos atsakas į sistemos iššūkį, nes egzaminai yra labiau žinių nei gebėjimų patikrinimas.

Iš ką tik baigusio mokyklą jaunimo tikėkimės visko: didžioji dauguma taps universitetų ir kolegijų studentais, kai kurie išvyks į užsienį pas savo tėvus.

– Kartu su mokyklų saviveiklininkais dalyvavote šių metų Dainų šventėje, matėte ne tik parodomąją programą, bet ir užkulisius. Koks įspūdis žvelgiant į entuziastingus vadovus ir jų išugdytus vaikus?

– Tai, ką teko patirti šios Dainų šventės metu, pavadinčiau pasiaukojimu. Nelepinant gamtinėms sąlygoms, mokytojai ir jų mokiniai, suaugusiųjų kolektyvai laikėsi šauniai. Žmonių, stebinčių Dainų šventę iš šalies, išgyvenimai buvo labiau perdėti dėl jaudulio. Dalyvių nuotaika šventėje dažniausiai buvo pakili. Tai pavyzdys, kaip giliai mokytojų įskiepytas tautiškumas mokinių širdyse.

Kartu noriu geru žodžiu paminėti visus Dainų šventės rajono organizacinio komiteto narius, autobusų vairuotojus, rėmėjus, Savivaldybės vadovus. Visų šių žmonių darbas labai palengvino beveik šešių šimtų dalyvių gyvenimo sąlygas Kaune ir Vilniuje.

– Kiek yra mokyklos ir mokytojų kaltės, kad paaugliai padaro žiauriausių nusikaltimų?

– Mokykloje tikrai neugdomas paauglių žiaurumas, todėl kaltinti mokytojus jokiu būdu nedrįsčiau. Kalbėdami apie mokykloje pasitaikantį psichologinį ir fizinį mokinių smurtą, galėtume primesti atsakomybę ugdymo įstaigai, kad nebuvo laiku suspėta tai sustabdyti, kad prevencinis darbas turėtų būti tobulinamas. Tačiau manyčiau, kad vaikų, jaunimo charakteris, bendravimo įgūdžiai visų pirma formuojami šeimoje. Šeima pirmiausia turėtų prisiimti atsakomybę dėl vaikų poelgių.

Be to, didelę įtaką jaunimo elgesio normoms daro aplinka: gatvė, televizija, kompiuteriniai žaidimai.

– Praėjusių mokslo metų pradžioje Švietimo skyriaus specialistai netradiciškai (stovyklaudami) kūrė veiklos planą, kurį vėliau patvirtino rajono Taryba. Kaip sekėsi įgyvendinti naujas idėjas?

– Sudarytą, gerai apgalvotą švietimo veiklos programą įgyvendiname nuosekliai. Programa nėra popierinė. Siekiame užsibrėžto tikslo – tobulinti vadybą mokyklose. Įgyvendiname kitas tradicines bei naujas priemones, pvz., pradinių klasių mokinių šventė „Spalvotas pasaulis“, mokyklų vadovų išvykos į Austrijos, Lenkijos, Kelmės mokyklas. Organizuojame pasitarimus vadovams, jie dalijosi patirtimi Alvito pagrindinėje, Sūdavos vidurinėje mokyklose ir kt.

Idėjos įgyvendinamos, nes Švietimo skyriuje ir mokyklose esame turtingi žmogiškųjų išteklių.

– Kuo šiemet išsiskyrė švietimo įstaigų veikla?

– 2006–2007 mokslo metais savo veikla išsiskyrė daug mokyklų. Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinė mokykla dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos projektuose, kėlė mokytojų kvalifikaciją. Respublikines ir rajonines konferencijas, renginius organizavo Vilkaviškio „Aušros“, Bartninkų Jono Basanavičiaus, Vištyčio Petro Kriaučiūno, Virbalio, Sūdavos vidurinės mokyklos, Vilkaviškio vaikų lopšelis-darželis „Buratinas“, Vaikų ir jaunimo centras, Sporto bei kitos mokyklos.

Džiugu, kad deramai pasirengta vidurinio ugdymo programos akreditacijai Pilviškių vidurinėje mokykloje. Liepos pabaigoje Savivaldybės tarybai teiksime sprendimo projektą dėl šios mokyklos pertvarkymo į Pilviškių gimnaziją, suteikiant jai „Santakos“ vardą.

Dalis mokyklų vadovų buvo atestuojami. Puiku, kad jų darbas įvertintas – patvirtintos turėtos ar suteiktos aukštesnės kvalifikacinės kategorijos.

– Su kokiomis mintimis laukiate naujų mokslo metų?

– Kiekviena mokslo metų pradžia visų pirma sukelia džiuginančias, viltingas, pozityvias nuotaikas. Rūpesčiai nuteikia darbui, susitelkimui, kūrybai.

Mokytojų (lietuvių, anglų kalbų, informacinių technologijų ir kt.) rajono mokyklose trūks. Nemažai jų turės dirbti maksimaliai leistinu 36 valandų per savaitę krūviu. Mokinių rugsėjo pradžioje susirinks apie 250 mažiau nei 2006 m. rugsėjį, pirmokų – mažiau trisdešimčia.

Naujus mokslo metus pradės reorganizuota Kybartų specialioji mokykla. Kybartų mokykloje-darželyje pradės dirbti kitas direktorius (ilgametė direktorė B.Miknevičienė apsisprendė nebedirbti). Veiklą pradės įsteigti Kybartų globos namai.

Mokyklų mokymosi bazė ir aplinka kasmet gerėja. Tam lėšų skiria Savivaldybė, Vyriausybė. Aplinkai gerinti mokyklos tikslingai panaudoja biudžeto lėšas. Tai visų pirma priklauso nuo mokyklų vadovų požiūrio ir darbo organizavimo.

– Kokių tikitės naujovių?

– Savivaldybės taryboje 2005 metais patvirtintame mokyklų tinklo 2005–2012 m. bendrajame plane iki 2007 metų nenumatyta reikšmingesnių mokyklų pertvarkymų, todėl, įvertinus pokyčius, ateinančią žiemą planuojame Savivaldybės tarybai teikti Bendrojo plano naują redakciją su konkrečiais, argumentuotais siūlymais.

– Kokios vasaros ir naujų mokslo metų pradžios linkėtumėte savo kolegoms, vadovams, visiems mokytojams, mokiniams?

– Kolegoms, mokyklų darbuotojams linkėčiau atostogų metu skirti daugiau laiko sau, savo šeimai, pasirūpinti savimi, praleisti bent dalį atostogų laiko taip, kad jas prisiminus lydėtų geri įspūdžiai.

Mokiniams šiais metais yra daugiau galimybių pailsėti įvairiose stovyklose. O visiems, didesnę dalį atostogų praleidžiantiems namuose, pas senelius, dirbant, keliaujant, linkėčiau patirti gerų įspūdžių, išbandyti save, sutvirtėti.

– Ir Jums linkime gerų atostogų bei naujų įspūdžių.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas