„Santaka“ / Kenčiantis vaikas pagalbos sulaukė tik po kelių dienų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-07-12 09:38

Dalinkitės:  


D.Vaičekauskienė nenori ieškoti kaltų, tačiau linki, kad nė vienai mamai netektų išgyventi to, ką per šventinį savaitgalį iškentė ji ir sūnelis.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Kenčiantis vaikas pagalbos sulaukė tik po kelių dienų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Keturmečio Justo mama per ilgą švenčių savaitgalį ieškodama pagalbos savo vaikui apskambino visas rajono medicinos įstaigas. Mažas berniukas, kęsdamas skausmą, kvalifikuotos pagalbos turėjo laukti kelias dienas, mat budinčio odontologo nei mūsų rajone, nei visoje apskrityje nėra.



Suskaudo savaitgalį

Klausučiuose gyvenančiai mažojo Justo mamai Daivai Vaičekauskienei ilgas švenčių savaitgalis atnešė ne poilsį, o begalinį rūpestį dėl vaiko sveikatos. Moteriai nerimą kelia tai, kad rajone neatsirado mediko, kuris galėtų padėti iš skausmo dieną naktį verkiančiam vaikui.

Kai šeimos pagrandukui keturmečiam Justui savaitgalį suskaudo dantuką, mama Daiva iškart paskambino pažįstamai medikei ir pasiteiravo, kokius vaistus girdyti. Moteris žinojo, kad švenčių dienomis odontolgai nedirba, tad reikėtų sulaukti, kol baigsis šventinės dienos, ir skubėti pas dantų gydytoją.

Medikė patarė sugirdyti vaikui skausmą malšinančių vaistų. Tačiau sugedusio krūminio dantuko skausmo vaistas numalšinti nepajėgė. Mama kas tris valandas girdė vaistus, kad tik vaikui nereikėtų kęsti skausmo, tačiau mažas berniukas vis tiek verkė. Justas nemiegojo visą naktį, dejavo, glaudėsi prie mamos. Kitos dienos rytą vaikas nebenorėjo valgyti, prie dantuko nebeleido net prisiliesti.





Odontologai nebudi

Nebežinodama, kaip padėti savo vaikui, moteris paskambino į Vilkaviškio ligoninės priėmimo skyrių. Telefonu atsiliepusi medikė patikino, kad Vilkaviškyje budinčio odontologo tikrai nėra, bet jis turėtų būti Marijampolėje. Tačiau nurodytu Marijampolės ligoninės telefonu paskambinusi D.Vaičekauskienė sužinojo, kad net ir apskrityje budinčio dantų specialisto nėra. Žiūrint į kenčiantį vaiką, mamai pačiai plyšo širdis. Justas ištisai dejavo, glaudė skruostą, vartėsi ant grindų ir ašarų kupinomis, pagalbos maldaujančiomis akimis vis žvelgė į mamą.

– Nebežinojau, ką daryti, todėl nutariau važiuoti į Vilkaviškį ir kreiptis į medikus – vis tiek kažkaip padės, – apie neramias dienas pasakojo D.Vaičekauskienė.

Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus medikės taip pat prisipažino galinčios pasiūlyti tik nuskausminančių vaistų, nes odontologo ligoninė neturi, o vaikui reikalinga specialisto pagalba.

– Sakiau, jog viską suprantu, ir prašiau duoti kurio nors odontologo namų telefono numerį – buvau pasirengusi bet kiek sumokėti, kad tik kas nors padėtų mano vaikui, – pasakojo dar ir dabar ramiai kalbėti negalinti mama.



Gydytoja neatvyko

Pagaliau per pažįstamus moteriai pavyko gauti Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro Odontologijos skyriaus vedėjos V.Astrauskienės telefoną. Moteris išdrįso paskambinti ir prašyti padėti.



– Aš verkdama maldavau pagalbos, gydytoja turėjo girdėti, kaip šalia rauda mano vaikas, bet ji atsisakė ateiti nedarbo dieną, nors prisipažino, kad niekur neišvykusi, yra namuose, – pasakojo D.Vaičekauskienė. – Medikė pasiūlė vykti į Kauną, kur yra budintis odontologas.

Daiva prisimena, kad ašaros tuomet riedėjo netvardomai. Moteriai iš nevilties sviro rankos: ar ir toliau leisti kankintis savo vaikui, ar kas nors gali jam padėti? Žinoma, galima būtų vykti į Kauną, bet jeigu ir ten bus eilės skausmus kenčiančių pacientų ir odontologai atsisakys padėti?

Negi rajone nėra medikų, turinčių vaikų ir suprantančių, kaip sunku šiems iškęsti skausmą?



„Peržengė“ įstatymą

Verkiančios mamos neviltis buvo suprasta vaistinėje. Daiva dėkinga vaistininkei, kuri ryžosi rizikuoti ir pažeisti įstatymus, bet nebuvo abejinga verkiančiam vaikui. Vaistininkė pardavė antibiotikus recepto neturinčiai Daivai. Tam skirti vaistai iškart numalšino skausmą.

Bet mažojo Justo bėdos tuo dar nesibaigė. Iš pat ryto, darbo dieną, kreipusis į PSPC Odontologijos skyrių D.Vaičekauskienė sužinojo, jog pagalbos teks laukti dar 6 valandas – tokia eilė pas dantų gydytoją. Justo skruostas vis tino, jam pradėjo kilti temperatūra, tad mama nutarė nebelaukti ir kreiptis į privatų odontologijos kabinetą.



Daiva net neabejojo, kad ten, kur už gydymą mokami pinigai, medikai abejingi vaiko skausmui neliks. Tačiau vaiko apžiūrėti nesiteikusi privačia praktika besiverčianti odontologė tik pasiteiravo, kiek pakilusi temperatūra, ir pasakė dar nematanti problemos.

Daiva sakė, kad tomis dienomis, kai akivaizdžiai susidūrė su medikų abejingumu mažo vaiko skausmui, prarado bet kokį tikėjimą jų pašaukimu ir suabejojo, ar gelbėti žmogų įpareigojanti Hipokrato priesaika neliko tik simboliu.



Rado pagalbą

Tokių slogių minčių kamuojama moteris prisiminė, jog yra girdėjusi apie niekam padėti neatsisakantį odontologą Bernardą Cicėną ir užsuko į jo kabinetą. Šis gydytojas, paprašęs kitų pacientų palaukti, apžiūrėjo Justuką, nurodė, kaip gydytis, davė receptą vaistams ir užrašė savo telefoną, kad mama galėtų bėdos atveju pasikonsultuoti.

– Aš be galo dėkinga šiam medikui. Nenoriu priekaištauti ir kitiems. Suprantu, kad visi turi teisę į laisvadienius. Nekelčiau problemos, jei taip būtų nutikę man pačiai. Suaugęs žmogus tikrai pakentėtų. Bet kai skauda mažam vaikui...

D.Vaičekauskienė sakė tenorinti, kad kažkam kitam netektų pereiti tokių kančios kelių, ieškant odontologo pagalbos, ir klausė, ar neįmanoma rasti galimybių, kad rajone per šventes bent namuose budėtų odontologas, į kurį bėdos atveju būtų galima kreiptis pagalbos.



Pagal darbo valandas

Ar tikrai rajono pacientai priversti kęsti nepakeliamą dantų skausmą ilgas savaitgalio dienas ir jokia pagalba jiems neteikiama, paklausėme Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriam priklauso Odontologijos skyrius, vyr. gydytojos Reginos Ražukienės.

Gydymo įstaigos vadovė patikino, jog minėtas atvejis buvo aptartas su centro odontologais, taip pat tikslintasi Lietuvos odontologų rūmuose, kuruojančiuose šių specialistų darbą.

Tačiau pagal įstatymus pagalbos švenčių dienomis neteikę odontologai – teisūs. Mat visiems dirbantiesiems, taip pat medikams, numatytas darbo laikas, kurio jie turi laikytis. Anot vyr. gydytojos, jų odontologai net ir norėdami negalėtų į darbą atvykti švenčių dienomis, nes pastatai prijungti prie apsaugos sistemos.

– Kas atsakytų, jei tuomet, kai odontologas vaikui gydytų dantį, iš kitų įstaigos kabinetų būtų pavogti kompiuteriai? – klausė gydymo įstaigos vadovė. – Juk kitų didelio pastato patalpų, atjungus apsaugos sistemą, niekas nesaugotų.

R.Ražukienė aiškino, kad prieš porą dešimtmečių poliklinika turėjo namuose budinčius odontologus, bet dabar nėra numatyta lėšų tokiems etatams išlaikyti. Galbūt budėti galėtų privačia praktika besiverčiantys odontologai, bet vargiai rajone atsirastų tiek pacientų, kuriems reikalinga skubi pagalba, kad tai daryti apsimokėtų.





Spręsti Savivaldybei

Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai, išklausę ir įvertinę problemą, su kuria susiduria ne tik mūsų, bet ir daugelio rajonų ir net apskričių pacientai, paaiškino, kad pirminę asmens ir visuomenės sveikatos priežiūrą, į kurią įeina šeimos gydytojo, odontologo paslaugos, organizuoja savivaldos vykdomosios institucijos. Būtent šios institucijos rengia ir tvirtina sveikatos priežiūros plėtros planus, taip pat turi garantuoti pirminės asmens sveikatos priežiūros kokybę. Tačiau gydytojo odontologo medicinos normoje nėra įpareigojimo, kad odontologijos paslaugos turi būti teikiamos ištisą parą ir savaitgaliais bei švenčių dienomis. Pavyzdžiui, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio savivaldybės užtikrina savo gyventojams galimybę prireikus gauti būtinąsias odontologo paslaugas. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija rekomendavo kreiptis į Savivaldybę, kuri turėtų spręsti, kaip mūsų rajono gyventojams užtikrinti būtinąsias odontologijos paslaugas.

Kol kas visose institucijose, net ir ten, kur kalbama apie žmogaus sveikatą, pirmiausia skaičiuojami pinigai. Tik tuomet, kai dėl laiku nesuteiktos pagalbos miršta žmogus, ieškoma kaltųjų.

Lietuvos odontologai, ko gero, dar nepamiršo skaudaus atvejo, kai prieš keletą metų kreipusis į odontologą dėl skaudančio danties per savaitę mirė 28-erių metų plungiškė. Mirtis pacientę ištiko dėl pavėluotai diagnozuotos odontogeninės anaerobinės infekcijos sukelto sepsio.







Publikuota: 2007-07-12 09:38:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai