„Santaka“ / Apklausoje dėl Kybartų savivaldybės pritrūko aktyvumo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-06-19 08:56

Dalinkitės:  


Į apklausą atėję kybartiečiai vos ne šimtu procentų pasisakė už savos savivaldybės įkūrimą.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Apklausoje dėl Kybartų savivaldybės pritrūko aktyvumo

Dangyra APANAVIČIENĖ

Sekmadienį Kybartų, Virbalio, Pajevonio ir Vištyčio seniūnijose buvo surengta vietos gyventojų apklausa dėl naujos Kybartų savivaldybės steigimo.

Preliminariais duomenimis, apklausa neįvyko, nes pareikšti savo nuomonę atėjo per mažai žmonių.Atbaidė ir atvira apklausa

Niekas šiandien negali tiksliai pasakyti, kiek Kybartų, Virbalio, Pajevonio ir Vištyčio seniūnijas apimančioje teritorijoje gyvena žmonių, turinčių teisę dalyvauti apklausoje. Preliminariais duomenimis, turėtų būti 11835 tokie gyventojai. Tiksliai tą tikriausiai patvirtins už apklausą atsakinga Vidaus reikalų ministerija. Kad apklausa būtų laikoma įvykusia, turėjo ateiti ir išreikšti vienokią ar kitokią savo nuomonę 25 proc. arba 2959 gyventojai, turintys tokią teisę. Deja, oficialiais duomenimis, į apklausą atėjo tik 1941 gyventojas – visu tūkstančiu mažiau nei reikėjo.

Apklausos dalyviai turėjo atsakyti į raštu pateiktą klausimą „Ar pritariate, kad būtų steigiama nauja Kybartų savivaldybė, apimanti Vilkaviškio rajono Kybartų, Pajevonio, Virbalio ir Vištyčio teritorijas?“. Į šį klausimą žmonės turėjo atsakyti taip pat raštu: stebint komisijos nariams jiems reikėjo pasirašyti po priimtinu atsakymu „taip“ arba „ne“.

Niekas nepaneigs, kad toks atvirumas tikrai neprisidėjo prie žmonių aktyvumo.

Buvo atvejų, kai apklausos dalyviai, sąraše pamatę kaimyno ar net giminaičio parašą ne ties pageidaujamu atsakymu, komisijos narių akivaizdoje šio adresu pažerdavo daugybę komentarų. Tikėtina, kad toks „faktas“ neliks neaptartas ir kaime.Aktyviausi buvo patys kybartiečiai

Iš 1941 atėjusiojo į apklausą naujos Kybartų savivaldybės steigimui pritarė 1822 gyventojai (93,9 proc.), pasakė „ne“ – 119 (6,1 proc.) žmonių.

Kaip ir reikėjo tikėtis, aktyviausi buvo Kybartų seniūnijos gyventojai. Pareikšti savo nuomonę jie galėjo dviejose vietose: Gudkaimio globos namų patalpose (čia į apklausą atėjo 134 gyventojai, „prieš“ pasisakė tik vienas, visi kiti – pritarė) ir pačioje Kybartų seniūnijoje (1676 dalyviai, pasakė „taip“ – 1673, „ne“ – 3).

Labai vangiai apklausoje dalyvavo kitų seniūnijų žmonės. Virbalyje savo nuomonės pareikšti atėjo tik 74 gyventojai. Iš atėjusiųjų „taip“ pasakė 59, „ne“ – 15. Pajevonyje į apklausą susirinko 103 gyventojai („taip“ – 38, „ne“ – 65), Vištytyje savo poziciją išreiškė 87 šios seniūnijos gyventojai („taip“ – 52, „ne“ – 35).Ne visi atsinešė dokumentus

Daliai žmonių nebuvo leista išsakyti savo pozicijos, nes jie neturėjo gyvenamąją vietą įrodančių dokumentų, o kai kurie – net ir paso ar kitų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų. Buvo ir tokių, kurie atsivežė artimųjų pasus ir norėjo pasirašyti už juos. Tačiau šito daryti jiems niekas neleido

Tuos, kurie negalėjo balsuoti tik dėl to, kad negalėjo įrodyti savo deklaruotos gyvenamosios vietos, stebėtojai apklausos vykdymo vietose registravo į atskirus lapus ir taip pat fiksavo šių žmonių nuomones. Stebėtojai teigė, kad šie lapai taip pat bus pateikti Vidaus reikalų ministerijai, kuri ir nuspręs įtraukti šiuos duomenis į bendrus apklausos rezultatus ar ne.

Ypač griežtai šio formalumo (dėl gyvenamosios vietos deklaravimo) buvo laikomasi apklausos vykdymo komisijos padaliniuose. Pačiuose Kybartuose į tai buvo žvelgiama kiek liberaliau. Pavyzdžiui, komisijos pirmininkės pavaduotoja, Kybartų seniūno pavaduotoja Nijolė Karnickienė pagal asmens kodą čia pat, seniūnijoje, kompiuteriu tikrino, ar į apklausą atėjęs žmogus tikrai yra tos seniūnijos gyventojas. Buvo atvejų, kai pats seniūnas Kęstutis Rakauskas savo automobiliu pavėžėjo kybartiečius iki namų, kad šie pasiimtų reikiamus dokumentus.

Tačiau kitų komisijų nariams, kurie griežtai laikėsi įstatymo raidės, jokiu būdu priekaištauti negalima. Vietos gyventojų apklausos tvarkos apraše, kurį yra patvirtinusi Vyriausybė, aiškiai pasakyta, kad asmuo, atvykęs į apklausą, privalo pateikti asmens tapatybę ir gyvenamąją vietą patvirtinantį dokumentą. To komisijų nariai ir reikalavo.

Kuriozinis atvejis, tačiau būtent dėl šios priežasties už apklausos „borto“ liko ir apklausos stebėtojas, senas Virbalio gyventojas, buvęs seniūnas Vladimiras Parfionovas, kuris pats prieš daugelį metų organizavo Kybartų krašto atsiskyrimą nuo Vilkaviškio rajono. Toks pats likimas ištiko ir jo brolį Valerijų Parfionovą. Nei vienas, nei kitas neturėjo pažymų apie gyvenamosios vietos deklaravimą, todėl broliams nebuvo leista išsakyti savo nuomonių dėl naujos savivaldybės steigimo. Abu Parfionovai pasirašė tik neoficialiame sąrašo lape.Pastabų neturėjo

Pimadienį, iš pat ryto, apklausos balsų skaičiavimo protokolas ir kiti dokumentai buvo išvežti į Vidaus reikalų ministeriją. Apklausos vykdymo komisijos pirmininkė Liūda Čiuplienė, paklausta, ar į Vilnių gabena ir neoficialiuosius apklausos lapus, kuriuos pildė stebėtojas V.Parfionovas ir kuriuose išsakyta nuomonė žmonių, komisijai nepateikusių dokumentų apie gyvenamosios vietos deklaravimą, atsakė neigiamai.

„Protokolą pasirašė visi 20 komisijų narių bei 15 stebėtojų. Nė vienas jokių pastabų nepateikė, nors tokią teisę turėjo“, – sakė L.Čiuplienė.

Vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo 21-ajame punkte nurodyta, kad stebėtojų pastabos, komisijos narių atskirosios nuomonės pridedamos prie protokolo ir yra neatskiriama jo dalis. Apie vėliau kokių nors kitų, komisijos neužfiksuotų, dokumentų pridavimą koordinatoriui – Vidaus reikalų ministerijai – bent jau Apraše nekalbama. Nebent tai būtų prašymai, skundai dėl tam tikrų pažeidimų.

Apklausos koordinatorius, išnagrinėjęs gautus apklausos dokumentus, taip pat ir prašymus, skundus, bei nustatęs, kad apklausa vyko pagal Aprašo nuostatas, per 15 dienų turės priimti apklausos rezultatus patvirtinantį sprendimą, kurį savo įsakymu patvirtins vidaus reikalų ministras.Šiltai sutiko dalyvius

Pats apklausos procesas buvo suorganizuotas sklandžiai, žmonės iš tolimesnių kaimų į apklausos vykdymo vietas buvo atvežti autobusais. Tačiau kai kurie stebėtojai priekaištavo, kad per mažai dėmesio tokiam svarbiam įvykiui skyrė seniūnai, per mažai agitavo žmones ateiti į apklausą. „Matyt, rajono valdžia jiems taip liepė“, – tvirtino vienas stebėtojas.

Publika į apklausą atėjo labai įvairi. Visgi aktyvesni buvo vyresnio amžiaus žmonės, ypač tie, kurie dar prisimena laikus, kai buvo Kybartų rajonas. Artimieji į apklausą palydėjo kybartietę, kuri gimusi 1915 metais. Tačiau savo pilietiškumą parodė ir nemažai jaunesnio amžiaus žmonių. Tai pasakytina apie Kybartus. Jaunimas išreikšti savo poziciją į seniūniją plūstelėjo pavakare, grįždamas iš gamtos, paplūdimių, kelionių.

Balsuoti atėjusieji ypač šiltai buvo sutikti Kybartų seniūnijoje, kur nuo žmonių visą dieną buvo tiesiog tamsu. Stebėtojai čia neužėmė kontrolierių pozicijų, o patys paslaugiai sutikinėjo žmones, kvietė juos prisėsti, atsigaivinti gaiviaisiais gėrimais, palaukti, kol ateis eilė pasirašyti. Visi keturi komisijos nariai, nepakeldami galvų, ištisai rašė žmonių pavardes, asmens kodus, neturėdami nė minutėlės atsipūsti. Vienas jų sakė, kad nuo rašymo dar pirmadienį skaudėjo ranką, o ant pirštų liko nuospaudos. Tuo tarpu aplinkinėse seniūnijose komisijų nariai tikrai nepersidirbo, bent po porą atstovų iš kiekvieno padalinio būtų buvę neblogai „komandiruoti“ į centrinę komisiją Kybartuose.

Po seniūnijas, be žurnalistų, važinėjo ir apklausos iniciatyvinės grupės nariai, kaip vyksta apklausa, domėjosi Savivaldybės meras Algirdas Bagušinskas bei administracijos direktorius Sigitas Kasparaitis.


„Atsakyk į klausimą ir laimėk prizą!” – praėjusią savaitę raginome savo skaitytojus, kviesdami atspėti, kiek procentų gyventojų ateis į apklausą dėl naujos Kybartų savivaldybės steigimo.

Arčiausiai teisingo atsakymo – 16,4 proc. – buvo Valerija RAŠIMIENĖ, spėjusi, kad apklausoje dalyvaus 20–23 proc. vietos gyventojų.

Dėkojame visiems už atsakymus, o V.Rašimienę kviečiame į redakciją atsiimti prizo.Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas