„Santaka“ / Sūduvos viduryje – Vilkaviškio kraštas (2)

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-06-15 16:59

Dalinkitės:  


Vilkaviškio miesto centro dalies su sinagogomis fragmentas. 1930 m.

Sūduvos viduryje – Vilkaviškio kraštas (2)

Vilkaviškio pradžia – padavimai ir tikrovė(Tęsinys. Pradžia Nr. 67)Nagrinėjant Vilkaviškio krašto praeitį, tenka remtis negausia istorine medžiaga, padavimais bei pasakojimais. Iki XIII a. šio krašto žemėje gyveno sūduviai – jotvingiai. Kolonizacija pradėta XVI a. Kaimai nuo paprūsės stūmėsi Pilviškių link. Iki XVIII a. jie pasiekė Šešupę.

Istorikų teigimu, Vilkaviškis – vienas senesnių Sūduvos miestų – išaugo iš kaimo, įsikūrusio XVI a. antroje pusėje Birštono girios vakariniame pakraštyje, Vilkaujos ir Šeimenos upelių santakoje, prie Kauno–Prūsijos kelio.

Sunku atsekti, kada pirmą kartą paminėtas Vilkaviškio vardas. Karalienė Bona Sforca, 1561 m. savo rašte minėdama Paširvinčio (Alvito) parapijos sienas, pamini ir Vilkaviškį. Tačiau reikia manyti, kad gyvenvietė įsikūrė kur kas anksčiau. Bet dažniausiai įvairioje literatūroje minima data yra 1620 m., kada Prienų seniūnas Pacas čia pastatė pirmąją bažnyčią.

Apie Vilkaviškio pavadinimo kilmę yra keletas legendų, pasakojimų. Jų neminėsime, kadangi apie tai gana plačiai parašyta A.Sernecko ir A.Zeikaus leidinyje „Dvižiedė lelija. Vilkaviškio miesto istorijos apybraiža“ (1997 m.). Minėtame leidinyje išsamiai parašyta ir apie Vilkaviškio miesto herbą. Tad plačiau apie herbo istoriją nekalbant pažymėtina, kad „Vilkaviškio bažnytkaimiui miesto teises suteikė karalius Jonas Kazimieras 1660 m., kurias patvirtino Augustas II 1697 m. ir davė miestui herbą, vaizduojantį tamsiai raudoną leliją mėlyname dugne. Karalius Stanislovas Augustas 1791 m. padarė Vilkaviškį laisvu miestu ir paliuosavo jį iš po seniūno jurisdikcijos ir valdžios“ (J.Totoraitis. Sūduvos-Suvalkijos istorija, K. 1938, 570 p.).

Galima teigti, kad ne vien padavimuose ir pasakojimuose, o remiantis istoriniais faktais Vilkaviškio vardas minimas jau daugiau nei 500 metų. Jų tikrovė gana įvairi ir prasminga. Pateikiame kelis istorinius fragmentus (iki XX a. pradžios).

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais miestas turėjo turgų ir prekymečių rengimo teises, buvo nemažai smuklių, gyveno amatininkų, pirklių.

1867 m. įkurtas Vilkaviškio dekanatas. 1871 m. parapijiečių lėšomis ir valdžios pagalba buvo pastatyta didelė mūrinė romantinio stiliaus dvibokštė Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia. 1903 m. pastatyta rusų cerkvė (nuo 1922 m. – katalikų bažnyčia).

Labai sena ir didelė buvo Vilkaviškio žydų bendruomenė. Medinius namus – sinagogą – ji pastatė 1613 m. Vėliau statytoje sinagogoje buvo saugojamas seniausias Lietuvoje žydų Šventraščio rankraštis. Istorikas A.Janulaitis XIX–XX a. pradžios Vilkaviškį vadina vienu žydiškiausių miestų Užnemunėje. Pagal 1897 m. gyventojų surašymą, mieste iš 5788 gyventojų – 3475 buvo žydai. 1914 m. jie sudarė 65 proc. miesto gyventojų.

Gyveno mieste ir nemažai vokiečių. Evangelikai liuteronai maldos namus pasistatė 1886 m. Turėjo savo mokyklą.

Napoleono armijos žygis 1812 m. smarkiai palietė miestą. Istorikų teigimu, čia oficialiai paskelbtas karas Rusijai. Per visą buvimo Vilkaviškyje laiką Napoleono kariuomenė už prekes gyventojams mokėjo aukso pinigais. Pasakojama, kad Napoleonas pažadėjęs, jei laimės karą prieš Rusijos imperiją, Vilkaviškį padarysiąs mažuoju Paryžiumi. Napoleono buvimą mūsų mieste vilkaviškiečiams beveik pusantro šimto metų priminė liepa kurijos sode ir girnų akmens stalas, prie kurio sėdėjęs imperatorius. Vilkaviškiečiai saugojo istorijos relikvijas. (Deja, nei liepa, nei akmuo iki mūsų dienų neišliko).

Savotiškai naujas Vilkaviškio istorijos etapas prasideda nuo 1863 metų, kai miestas tapo apskrities centru. Miesto augimą lėmė kai kurios naujos įstaigos. Buvo pastatytos didelės mūro kareivinės, dislokuota namaža rusų kariuomenės įgula. Ekonominį miesto gyvenimą pagyvino 1861 metais nutiestas Kauno–Virbalio geležinkelis. Sparčiai vystėsi pramonė ir prekyba, vykdavo 5 metiniai prekymečiai, į kuriuos suvažiuodavo daug pirklių. Buvo pastatyti dideli prekių sandėliai, iš kurių prekes siųsdavo į visus Užnemunės miestus. Veikė kelios šerių rūšiavimo ir valymo įmonės, aliejaus spaudyklos, spirito rektifikavimo fabrikas. 1893 metais miesto gyventojų skaičius priartėjo prie 6000.

Būta ir nelaimių. 1882, 1885, 1888 metais Vilkaviškį nusiaubė gaisrai. Miestą siaubė ir karai. Pirmojo pasaulinio karo metais Vilkaviškį okupavo vokiečiai. Prieš karą veikusios įmonės buvo uždarytos, įvedus leidimų sistemą buvo varžoma prekyba, įvesta komendanto valanda.

Kadangi Vilkaviškis buvo aps-krities centras, dirstelėkime į tų metų apskritį. Rusijos vyriausybė 1864 m. išleido įsakymą, kuriuo visi Lenkijos karalystės (jai priklausė Sūduva) valstiečiai buvo pripažinti savo valdomos žemės savininkais be išpirkimo. Buvo įvesta valstiečių vietos savivalda, kaimai sugrupuoti į valsčius. Jų sueigos rinkdavo viršaitį, tvirtinamą apskrities viršininko.

Per pirmuosius poreforminius dešimtmečius Vilkaviškio apskritis buvo daugiausia grūdinių ir techninių kultūrų auginimo ir prekybos centras. Paskutiniaisiais XIX a. metais ėmė vystytis gyvulininkystė. Ją skatino geras Vilkaviškio apskrities susisiekimas geležinkeliu su Vokietija, palanki geografinė apskrities padėtis.

Kaip atrodė Sūduvos kaimas XIX a. pabaigoje?

Savo prisiminimuose apie Paežerių krašto valstiečių gyvenimą dailininkas Petras Rimša „Lietuvos aido“ laikraštyje 1933 m. rašė: „Tiek maži, tiek aplinkiniai dideli ūkininkai javus nusipjaudavo dalgiais, išsikuldavo spragilais ir susimaldavo patys nuosavomis girnomis. Dūminių trobų aplink mus kaip gyvas nemačiau. Apie tokias tik iš senukų girdėdavau. <...> Pamenu, kaip gyvendavo biednieji, vadinamieji „pagiriniai“ (trimargiai, šešmargiai, pleckininkai). Jie uždarui iš Pilviškių ant piršto pasimovę parsinešdavo kvortą „saporo“ (silkių rasalo) ir jame dažydami karštas bulves valgydavo. Duonutę visi, ypač biednieji, laikydavo šventu daiktu. Ji būdavo padėta kamaraitėje aukštai ant lentynos. Vaikai ją pamatę rydavo seilę. Drapanas, guzikus ir visokius ūkio pabūklus ūkininkai pasidarydavo patys. O dabar, 40–50 metų praėjus, ką matome? Kas bus dar po 40–50 metų?“ („Lietuvos aidas“, 1933 10 28, Nr. 245).

Vilkaviškyje senos švietimo tradicijos. XVIII a. pabaigoje čia veikė parapijinė mokykla. Joje mokėsi 1 bajorų, 7 miestiečių ir 5 valstiečių vaikai. XIX a. pabaigoje mieste buvo 3 pradžios mokyklos, 1907–1915 metais veikė gimnazija.

Kalbant apie kultūrinį gyvenimą, pažymėtina katalikiškos „Žiburio“ draugijos veikla, ugdant tautinę savimonę ir moralę, knygnešystė, nelegalios lietuviškos spaudos poveikis. Pažymėtina, kad rašytojo A.Vilkutaičio pjesės „Amerika pirtyje“ vienas pirmųjų pastatymų buvo parodytas 1901 m. rugpjūčio mėn. Gudelių kaime, netoli rašytojo Vinco Pietario tėviškės. Tai irgi daug pasako apie Vilkaviškio krašto žmonių kultūrinį išprusimą. Jau nekalbant apie tai, kad iš čia kilę daug įžymių Lietuvos žmonių.Parengė Povilas JANKYS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas