„Santaka“ / Ilsėdamiesi prie vandens nepamirškite saugaus elgesio taisyklių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-06-07 09:06

Dalinkitės:  


Ilsėdamiesi prie vandens nepamirškite saugaus elgesio taisyklių


Dar nespėjus sušilti vandeniui, jau girdime apie pirmąsias maudynių aukas: vaikus ir suaugusiuosius. Pastarieji dažniausiai būna apsvaigę nuo alkoholio. Analizė parodė, kad net 70 proc. visų žuvusiųjų būna vartoję alkoholio. Vaikai dažniausiai skęsta, kai maudosi uždraustose vietose, nardo nežinodami nei gylio, nei dugno. Nepilnamečiai dažnai maudosi vieni, be suaugusiųjų priežiūros.

Vykdami ilsėtis prie vandens telkinių turėtume prisiminti tam tikras taisykles, kurios gali apsaugoti nuo nelaimės. Pavyzdžiui, negalima maudytis vandens telkinyje, kuris tam nepritaikytas. Trys ketvirtadaliai žmonių nuskęsta būtent tokiuose telkiniuose.

Dažna nelaimės priežastis – pripučiami čiužiniai, ratai, kamuoliai, valtys ar kitos plaukiojančios priemonės. Dar viena problema – vandens motociklai, kurie sukelia pavojų besimaudantiems.

Yra pačios paprasčiausios taisyklės, kurias turi žinoti kiekvienas, kad išvengtų nelaimės vandenyje. Būtina išmokti plaukti, nesimaudyti vieniems, nenardyti, jeigu nežinote vandens telkinio gylio ir dugno reljefo, nes galima atsitrenkti galva į gruntą, akmenį ir kt., susilaužyti stuburo slankstelius, prarasti sąmonę ir žūti; neplaukioti nežinomose vietose, po tiltais, prie užtvankų; neplaukti už specialių plūdurų ar aptvarų; nesiartinti prie laivų, nes greta plaukiančio laivo susidaro srovė, kuri gali įtraukti po sraigtu; nežaisti vandenyje žaidimų, panardinant kitus; nemokant plaukti neplaukioti ant pripučiamų čiužinių, kamerų; nešokinėti iš valčių, katerių, nuo plaustų. Išmokite suteikti pirmąją medicinos pagalbą.


Geriausia maudytis specialiai tam skirtose vietose: paplūdimiuose ir baseinuose. Kituose vandens telkiniuose reikia atsižvelgti, ar vanduo švarus, ar lygus dugnas, ar negilu (iki 2 m), ar nėra stiprios srovės (iki 0,5 m/s). Maudytis rekomenduojama, kai vandens temperatūra 17–19 laipsnių, oro – 20–25 laipsniai šilumos. Vandenyje galima būti 10–15 min., prieš maudantis kūną būtina sudrėkinti vandeniu.

Kaip išgelbėti skęstantįjį? Suteikiant pagalbą skęstančiam žmogui, išskiriami du etapai.

Pirmas etapas – gelbėtojo veiksmai, kai skęstantysis sąmoningas, laikosi vandens paviršiuje. Jeigu jau priplaukėte prie skęstančiojo, įvertinkite vandens tekėjimo kryptį, vėją, atstumą iki kranto ir kt. Besiartindami stenkitės skęstantįjį nuraminti.

Jeigu jums tai pavyko ir žmogus gali kontroliuoti savo veiksmus, jis turi laikytis gelbėtojui už pečių. Tada kartu plaukite kranto link. Jeigu žmogus blaškosi, elgtis reikia tvirtai: priplaukus panerti po skęstančiuoju, iš nugaros pusės apkabinti (galima sučiupti ir už plaukų) ir transportuoti kranto link. Paniška skęstančiojo baimė – mirtinas pavojus gelbėtojui. Jeigu skęstantysis sugriebė jus už rankų, kojų, kaklo, kuo skubiau nerkite su juo po vandeniu. Žmogus, norėdamas išlikti vandens paviršiuje, jus paleis.


Jeigu skęstantysis paniro po vandeniu, ieškokite jo – po vandeniu žmogus gali išbūti gyvas apie 6 min.

Antras etapas – gelbėtojo veiksmai ant kranto. Sėkmės galima tikėtis tik tuo atveju, kai teisingai teikiama pagalba. Jeigu nukentėjusysis sąmoningas, kvėpuoja, širdies veikla nesutrikusi, būtina: paguldyti jį ant sauso, kieto paviršiaus, kad galva būtų kaip galima žemiau nulenkta; pamasažuoti jį rankomis ar sausu rankšluosčiu; duoti išgerti karšto gėrimo, apkloti šiltu apklotu ir leisti pailsėti. Ištraukę į krantą apžiūrėkite nukentėjusįjį: nosis ir burna gali būti pilni smėlio ar žemių – reikia kuo skubiau šiuos organus išvalyti. Po to paguldykite nukentėjusįjį sau ant kelio veidu žemyn ir stipriu spustelėjimu iš pilvo ir plaučių išstumkite vandenį.

Visa tai reikia daryti greitai, taip pat greitai paguldykite nukentėjusįjį ant nugaros, atsekite diržą, rūbus ir atlikite dirbtinį kvėpavimą. Atsiklaupkite ant kelių iš kairės pusės, maksimaliai atloškite galvą, pastūmę apatinį žandikaulį žemyn, pražiodinkite nukentėjusįjį. Giliai įkvėpkite, pridėkite savo lūpas prie nukentėjusiojo lūpų ir įpūskite oro, nosį užspauskite. Iškvėpimas įvyks savaime.

Jeigu neplaka širdis, dirbtinį kvėpavimą reikia derinti su išoriniu širdies masažu. Tam vieną delną padėkite skersai krūtinės ląstos, žemutinėje jos dalyje (bet ne ant šonkaulių), kitą delną išilgai (delnai sukryžiuojami). Spauskite taip, kad krūtinės ląsta įdubtų 3–5 centimetrus, ir atleiskite. Po kiekvieno oro įpūtimo atlikite 4–5 paspaudimus. Nesustokite, kol atvyks medikai, nes dėl jūsų veiksmų žmogus gali išlikti gyvas. Negalima palikti nukentėjusiojo (bet kurią minutę gali sustoti širdis). Būtina kuo skubiau iškviesti medikus. Nevežkite nukentėjusio žmogaus savarankiškai, jeigu yra galimybė iškviesti gelbėtojus.




Marijampolės apskrities viršininko administracijos

Civilinės saugos departamentas



Užsk. 3586





Publikuota: 2007-06-07 09:06:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai