„Santaka“ / Žaliuzių privalumus įvertina ne vien pavydūs vyrai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-03-15 08:26

Dalinkitės:  


L.Kvedarienė sakė, jog net kaimiečių namuose roletai vis dažniau išstumia žaliuzes ir užuolaidas.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Žaliuzių privalumus įvertina ne vien pavydūs vyrai

Eglė KVIESULAITIENĖ


Rodos, dar visai neseniai į mūsų šalį atkeliavo žaliuzių mada, iš įstaigų ir net kai kur iš butų išstūmusi tradicines užuolaidas. Iki šiol skeptikai teigia, kad technikos amžiaus langų uždangalai tinka tik biurams, o namai jaukiau atrodo su užuolaidų raukiniais.



Apsauga nuo saulės

Vilkaviškietė Lina Kvedarienė, UAB „Vilklita“ prekiaujančios žaliuzėmis bei roletais direktorė, teigė, jog mūsų rajono gyventojai neatsilieka nuo miestiečių. Gal tik brangios, tūkstančius litų kainuojančios medinės žaliuzės, Vilkaviškyje užsakomos retai. Tačiau prieš keletą metų taip populiarios horizontalios ir vertikalios žaliuzės net kaimo žmonių namuose vis dažniau vietą užleidžia roletams.

L.Kvedarienė pasakojo, jog pirmosios žaliuzės atsirado prieš kelis šimtus metų kaip apsauga nuo kaitrios saulės. Tik tuomet jos atrodė kiek kitaip – buvo iš platokų medinių lentelių, kaip dažnai tenka matyti amerikietiškuose vesternuose. Žaliuzes gamindavo baldininkai iš medienos atliekų.



Kilo iš pavydo

Istorikai dabar jau tapusio įprasto žaliuzių pavadinimo kilmę aiškina gana pikantiškai. Mat „jalousie“ prancūziškai reiškia ne tik žaliuzes, bet ir „pavydą“? Tokia dviprasmybė būdinga ir italų kalbos žodžiui „gelosia“. Žaliuzininkų legendos pasakoja, kad tokią langų priedangą sugalvojo pavydūs vyrai, norėję paslėpti savo gražuoles žmonas nuo kavalierių žvilgsnių. Sumanymas pasiteisino: pro medines lenteles, sudėtas viena šalia kitos, patenka šviesa ir oras, o smalsuoliai nieko negali matyti. Pačios gražuolės iš vidaus galėjo stebėti įvykius gatvėje.





Turi privalumų

Netrukus žaliuzės tapo populiariu interjero elementu. Juo labiau kad jos turi privalumų prieš tradicines užuolaidas. Pavyzdžiui, plonos užuolaidos menkai apsaugo nuo saulės, o per storos trukdo patekti orui ir užtemdo patalpą. Žaliuzės suteikia vienodą apšvietimą ir netrukdo cirkuliuoti orui, be to, jos geriau apsaugo nuo nepageidautinų žvilgsnių.

Pagal tvirtinimo vietą žaliuzės skirstomos į įprastas (tvirtinamos prie lango rėmo, sienos, lango nišos), tarprėmines (tvirtinamos tarp dviejų lango stiklų), mansardines.



Geriau aliuminės

Tradicinės horizontalios žaliuzės susideda iš aliuminių ar plastikinių 25 mm pločio juostelių. Su klientais nuolat bendraujanti „Vilklitos“ direktorė L.Kvedarienė sako, kad žmonės vis dažniau užsisako siauresnes – tik 16 mm – žaliuzes. Jos gražiau atrodo, nes labiau priglunda prie stiklo, be to, turi dekoratyvinį karnizą. Siauresnes žaliuzes rekomenduojama tvirtinti prie paketinių langų. „Vilklitos“ direktorė nerekomenduotų pirkti pigesnių plastikinių žaliuzių, kurios prieš saulę deformuojasi, išsiklaipo, o įsielektrinę labai kaupia dulkes.

Horizontalias žaliuzes galima pamerkti vandenyje su skalbikliais, patrinti šepetėliu ir, jei jos kabėjo ne virtuvėje, pavyks išplauti greitai.





Galima skalbti

Vertikaliai kabančios žaliuzės taip pat turi savo privalumų. Jos, kaip ir užuolaidos, gali laisvai judėti į kairę, į dešinę arba nuo centro – lygiai į abu šonus. Jas galima naudoti ne tik ant langų, bet ir kaip pertvaras tarp kambarių. Tokių žaliuzių negalima kabinti arti dujinės viryklės, tad virtuvėje jų geriau nedėti.

Vertikalios žaliuzės gaminamos iš atsparaus vandeniui, neblunkančio ar antibakterinio audinio, plastiko, medžio, metalo ir multifaktūros.

Pagrindinis iš audinio pagamintų žaliuzių trūkumas – jas reikia skalbti, o prieš tai būtina išmontuoti. Tačiau L.Kvedarienė siūlo nesibaiminti ir vertikalias žaliuzes (žinoma, jei jos iš gerų audinių) skalbti automatinėje mašinoje.

Iškabinus iš viršutinio rėmelio reikia išimti apačios svarelius ir grandinėlę, susukti juostas, sudėti į maišelį ir skalbti lengvu (vilnos) režimu. Išskalbus negręžti, o pakabinti šlapias sukaišiojus svarelius.



Sukuria šviesos žaismą

Žaliuzių skalbimu nenorintys užsiimti klientai geriau užsisako plastikines. Jos nesiglamžo, nesigeria riebalai, purvas, atlaiko temperatūrų pokyčius, lengvai valomos. Plastikinės žaliuzės būna ir faktūrinių, reljefinių paviršių. Tokia forma laužia saulės spindulius ir sukuria kambaryje įdomų šviesos bei šešėlių žaidimą.



Pačios brangiausios – medinės žaliuzės. Joms pagaminti naudojama lengva mediena, pvz., bambukas, kanadietiška liepa, kamštinis medis. Žaliuzės atrodo kaip plonų lakuotų medinių lentelių, pritvirtintų viena prie kitos siūlais, juosta. Lentelės gali būti suvertos ant dekoratyvinių, prie kambario dizaino priderintų virvelių. Tokių žaliuzių kvadratinis metras kainuoja kelis šimtus litų.

Multifaktūrinės žaliuzės gaminamos iš kelių tipų medžiagos – audinio, plastiko ir t.t., tad galima sukurti įspūdingas kompozicijas, imituojančias portjeras ar pan.



Praktiškiausia – roletai

Roletai (ritininės žaliuzės) ant langų atrodo labai dekoratyviai. Dažniausiai, kaip ir užuolaidos, jie būna įvairiaspalviai ir įvairiaraščiai. Anot L.Kvedarienės, vilkaviškiečiai labiau mėgsta pastelinių, neteplių spalvų medžiagas. Tradiciniai roletai praleidžia apie 20–30 proc. šviesos. Jei reikalinga speciali šviesos izoliacija, galima rinktis guma impregnuotą pluoštą.

Kokybiškos poliesterio medžiagos apdirbtos antistatikais, todėl nekaupia dulkių. Tai didelis privalumas. Išsitepusį roletą galima nuplauti kempinėle su paprasčiausia plovimo priemone.

Roletus galima tvirtinti ir prie paketinių, ir prie paprastų konstrukcijų langų. Tačiau pakeitus langus tas pats roletas nebetiks. Tad planuojantiems netrukus dėtis paketinius langus L.Kvedarienė siūlo pakentėti ir tuomet užsisakyti roletus.



Romantika ir tradicija

Pasak žaliuzių specialistės, labai romantiškai atrodo virš lango montuojami roletai. Jie turi specialų dekoratyvinį karnizą, galima sulenkti bangelę ar kitaip paįvairinti interjerą, apačia gali baigtis bambukine ar metaline lazdele. Tokie roletai primena užuolaidas, tad juos dažniau renkasi pirmenybę tradicijai teikiantys klientai. Kaimo žmonėms bei vasarnamių savininkams patinka roletai-tinkleliai. Jie skirti būstui apsaugoti nuo vabzdžių. Apsauginius roletus galima montuoti ne tik languose, bet ir duryse.

Gan populiaru, ypač prie netradicinių formų langų, montuoti plisuotas žaliuzes. Jos šiek tiek primena roletus, tačiau nesusisuka į volelį, o susiglaudžia į klostes. Ant arkinės formos langų plisuotos žaliuzės išsiskleidžia tarsi vėduoklės ir atrodo labai originaliai. Plisuotos žaliuzės ypač tinka stoglangiams.

„Vilklitos“ direktorė pasakojo, jog vyresni žmonės nelinkę atsisakyti dieninių užuolaidų. Lange jie montuoja roletą, kurio spalvą derina prie užuolaidos, sienų, baldų spalvos. Taip atiduodama duoklė ir madai, ir tradicijai.



Reklama: dextera.lt



Publikuota: 2005-03-15 08:26:19

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai