„Santaka“ / Persirgtos „meilės“ ligos pėdsakai kraujyje liks visam gyvenimui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-05-02 18:28

Dalinkitės:  


Ant odos atsiradęs bėrimas gali reikšti, jog susirgote lytiniu keliu plintančia liga.

Persirgtos „meilės“ ligos pėdsakai kraujyje liks visam gyvenimui

Eglė KVIESULAITIENĖ


Neseniai Vilniuje nusiritusi sifilio protrūkio banga aidu atsiliepė ir Vilkaviškyje. Ištyrus ką tik pagimdžiusios moters kraują paaiškėjo, kad ji serga sifiliu. Jos kūdikis tolesniems tyrimams ir gydymui išsiųstas į tretinio lygio ligoninę.



Ir sifilis, ir ŽIV

Vilkaviškio medikai su sifiliu sergančiais pacientais susiduria gan retai. Statistiką vedantys Visuomenės sveikatos centro specialistai pernai rajone suskaičiavo 9 šios ligos atvejus. Šia venerine liga sirgo 4 moterys ir 4 vyrai. Ji nustatyta ir vienam ką tik gimusiam kūdikiui. Maždaug pusė sifilio atvejų nustatyti ne rajono gydymo įstaigose, o didžiųjų miestų ligoninėse. Dažniausiai liga išaiškėja, kai žmogus nori tapti donoru arba tiriant gimdyves bei naujagimius.

Pernai jaunai moteriai ir jos kūdikiui sifilis nustatytas Kaune, kur moteris gimdė. Šiemet pirmasis rajone sifilio atvejis nustatytas Vilkaviškio ligoninėje.

Beje, pernai Kauno gydytojai atsiuntė ir dar nefiksuotą mūsų rajone diagnozę. 36-erių vyras, Vilkaviškio rajono gyventojas, Kaune norėjo tapti donoru. Patikrinus jo kraują paaiškėjo, jog vyras nešioja žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV). Tai kol kas vienintelis išaiškintas šio viruso nešiotojas mūsų rajone.





Organizmas suyra

Tai, ką rodo statistika, ko gero, neatspindi tikro sergančiųjų sifiliu skaičiaus. Mat kraujo tyrimas dėl šios ligos atliekamas tik ją įtarus arba jau minėtais atvejais – imant kraują donorystei, nėščiosioms bei gimdyvėms. Tokie tyrimai atliekami ir per medicininį patikrinimą priimant dirbti į kai kurias tarnybas – policiją, karines struktūras, vykstant į kai kurias užsienio šalis ir kt.

„Meilės“ liga, į Lietuvą atkeliavusi prieš pusę tūkstantmečio, praėjusiais amžiais sukeldavusi baisias epidemijas. Ji neatpažįstamai sudarkydavo žmogaus kūną, pažeisdavo kraujagysles, vidaus organus, kaulus, sukeldavo net paralyžių, psichozes, ligoniai kentė nenusakomus skausmus, o nuo pūvančio kūno ir yrančių organų sklido šlykštus tvaikas. Medikai tvirtina, kad šiais laikais tokią ligos stadiją pasiekusių ligonių Lietuvoje nebūna, bet jų galima rasti trečiojo pasaulio šalyse. Atsiradus antibiotikams, sifilis tapo išgydomas.



Simptomas – bėrimas

Vienintelė Odos ir venerinių ligų specialistė rajone gydytoja Janina Barkauskienė aiškino, kad pacientai gali nepastebėti ligos simptomų arba „netyčia“ išsigydyti ligą, net nežinodami, kad ja serga. Beje, reikia priminti, jog sifiliu užsikrečiama tik lytiniu keliu (arba perpilant užkrėstojo kraują), tad pirmieji pakitimai atsiranda šių organų srityje. Nuo užsikrėtimo praėjus 2–3 savaitėms, vietoje, per kurią užkratas pateko į kūną, atsiranda opa. Jos neskauda, neniežti. Į žaizdą įsimetus kitai infekcijai, opa gali pradėti pūliuoti, sklinda nemalonus kvapas. Tačiau net ir negydoma per porą savaičių opa išnyksta.



Anot gydytojos J.Barkauskienės, ligos forma gali būti ir slapta, išoriškai nepasireikšti. Tad žmogus net neįtaria susirgęs iki šiol nepadoria, gėdinga laikoma venerine liga.

Po kelių mėnesių ant viso kūno atsiranda raudonų dėmių. Tačiau ir jos gali pasireikšti lengva forma, jei organizmo imuninė sistema stipri. Bėrimas taip pat pranyksta. Jei ligonis ir toliau nekreipia dėmesio, sukėlėjas organizme atlieka „juodą darbą“. Rajone buvę keletas atvejų, kai sifilis pažeidė stuburo smegenis ir pasireiškė galvos skausmais, panašiais į meningitą. Tretinės stadijos pacientų, kai „sugriūva“ organizmo audiniai – „įkrenta“ nosis, gomurys – rajone nepasitaikė.



Gydosi patys

Paprastai, pamatę įtartinus bėrimus, pacientai visgi kreipiasi į odos ligų specialistą. Atlikus kraujo tyrimus ir nustačius diagnozę, sifilis gydomas antibiotikais. Pasitaiko atvejų, kad „meilės“ ligą, kurią dėl suprantamų priežasčių bandoma nuslėpti nuo kitų šeimos narių, pacientai bando gydytis savarankiškai, geria antibiotikus ir liga prislopinama.

Sovietiniais laikais medikai, pasitelkę policijos pareigūnus, gaudydavo venerines ligas platinančius pacientus ir juos gydydavo. Prievarta buvo tiriami visi galimi ligonio seksualiniai partneriai. Dabar medikai saugo ligonio paslaptį, tačiau jis pats privalo informuoti buvusius partnerius, kad šie pasitikrintų dėl galimo užkrato.



Jei nesaugių lytinių santykių turėjote prieš dieną ar savaitę, dar neskubėkite pas medikus. Kraujo tyrimas infekciją parodys tik praėjus maždaug 1,5 mėn. nuo užkrato patekimo į organizmą.



Savame rate

Medikai renka duomenis, kur užsikrečiama šia seniau labiausiai tarp aristokratų plitusia liga. Pastaruoju metu liga dažniausiai nebeatklysta iš tolimų kraštų, o parvežus iš Vilniaus, Kauno ar Marijampolės paprastai „išplatinama“ savame kaime. Vilkaviškio rajonas prieš porą dešimtmečių buvo išgarsėjęs didžiausiu susirgimų lygiu. Tuomet sirgo 70–80 žmonių, kurie užsikrėtė „savame rate“. Gydytojai registruodavo, jog per šokių vakarą nuo tos pačios panelės užsikrėsdavo po 6–7 vaikinus.

Nors niekas iš aplinkinių apie veneriniu keliu plintančią ligą nesužino, sifiliu sirgusio žmogaus kraujyje ši informacija lieka. Vadinamieji „kraujo randai“ išduoda, jog ligonio istorijoje būta ir sifilio. Toks žmogus niekada nebegalės tapti donoru, sifiliu sirgusi moteris negali krūtimi maitinti svetimo kūdikio. Nors ligos sukėlėjas užslopinamas, jis niekur nedingsta. Kiekvieną kartą, radus nerimą keliančių duomenų, bus atliekami papildomi tyrimai.





Publikuota: 2007-05-02 18:28:41

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai