„Santaka“ / Sunkumai nesvetimi, bet įveikiami pačių jėgomis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-04-23 17:45

Dalinkitės:  


Prie kiemelio atokaitoje pražydusios žagarvyšnės išsirikiavo visa Švedų šeima: Audra su Emilija, tėtis Julius ir jų vaikai Marija, Gabrielė, Irmina, Rokas, Justas.

Autorės nuotr.


Sunkumai nesvetimi, bet įveikiami pačių jėgomis

Birutė NENĖNIENĖ

Nereikia net klausti

Kiekvieno vaiko gimimas – mažas stebuklas ir didelis džiaugsmas jo laukiantiems ir mylintiems tėvams. Bet jeigu tas „stebuklas“ pasikartoja penkiskart beveik pamečiui, o po penkerių metų gandras, sumaišęs pavasarį su rudeniu, plasteli virš sodybos ir vėl palieka spurdantį ryšuliuką?

Kaip jaučiasi tėvai, auginantys šeštąją atžalą? Ar nėra per sunku? Atsakymą norėjosi išgirsti iš šešeto vaikų tėvų Audros ir Juliaus Švedų, gyvenančių Šiaudiniškiuose. Bet kai susėdome viename jų erdvaus namo kambaryje, kai mamai čiūčiuojant pusmetinukę Emiliją, o tėčiui ramiu, prislopintu balsu pasakojant apie jų gyvenimą ir ūkį, suaugusiųjų kalbos netrukdydami vyresnieji vaikai pasišalino savais reikalais, tie stereotipiniai klausimai pasirodė kažkaip visai nederantys. Supratimo pripildytoje namų atmosferoje pasidarė aišku, jog kiekvienas mažasis šeimos narys suvokia ir jaučia savo teises bei pareigas, neapkraudamas tėvų papildomais rūpesčiais.



Malonus rūpestis

Audra su Juliumi nejučiomis nusakė visą neįmantrią pedagogiką: jų tėvai savo pavyzdžiu juos mokė gyvenimo, o perimtą vyresniosios kartos išmintį sutuoktiniai perduoda savo vaikams. Švedai tvirtino, jog nėra taip, kad jų vaikai nuobodžiautų, nesugalvodami, kuo užsiimti. Nuo tokio pavojaus berniukus visada „išgelbsti“ tėtis, mergaites – mama. „Kaime, savo sodyboje, visada atsiranda darbo“, – sakė Julius ir pasidžiaugė, kad vyriausią sūnų jau išmokė su arkliais apsieiti, todėl šis esąs didelis talkininkas.

Daugiavaikės šeimos tėvams augantys jų vaikai – malonus rūpestis, nes kiekvienas, kaip ir skirtingi augalai, skleidžiasi įvairiomis spalvomis. Tereikia matyti, išklausyti, nes šis palaimingas laikas prabėgs greitai ir nepasikartos…



Tėčio pavyzdys

Keturi vyresnieji Švedų vaikai – Rokas, Justas, Gabrielė ir Marija – Virbalio vidurinės mokyklos mokiniai. Mamos plepute pavadinta šešiametė Irmina sakė labai laukianti tos dienos, kai rudenį irgi pradės lankyti mokyklą. Mat jai rūpi, kaip ir sesėms, bendrauti su bendraamžiais, dalyvauti įvairiuose būreliuose, deklamuoti, žaisti kvadratą. Broliukams įdomūs „rimtesni“ dalykai – visokie konstravimai, sportas.

Aukšto ūgio tėtis Julius kartais pagalvoja: gal ir jo „nuopelnas“, kad vyriausias sūnus Rokas pamėgo krepšinį. Mat besimokydamas toje pačioje Virbalio vidurinėje, kaip ir jų vaikai, buvo aistringas krepšininkas, nors kelionei į mokyklą iš tų pačių Šiaudiniškių, kuriuose ir dabar gyvena, sugaišdavo nemažai laiko. Jau suaugęs ir dirbdamas jis taip pat pastiprindavo „Švyturio“ krepšinio komandą.



Įgytos žinios praverčia

1988 metais baigdamas vidurinę mokyklą Julius nekūrė „rožinių“ planų dėl savo ateities. Tvarkingų žemdirbių Švedų šeimoje auginami trys sūnūs jau buvo išmokę visų ūkiškų darbų – ne tik arklius kinkyti ir vadelioti, bet ir karves pamelžti. Julius dabar net pats sau neranda atsakymo, kodėl išvažiavo į Kauną mokytis padavėjo-konditerio specialybės. Prisimena, kaip penktadieniais skubėdavo į per savaitę pasiilgtą gimtąjį kaimą. Apskritai, nesigailėjo ir nesigaili taip praleistų metų, nes daug ko išmoko, tai praverčia šeimos gyvenime. Mokslų pabaigoje teko dengti teminį stalą, skirtą derliaus nuėmimo šventei. Šitos praktiškos žinios ne kartą pravertė ir praverčia talkinant laidotuvėse ar linksmesniuose suėjimuose.

Studijų praktikos metu Julius savarankiškai iškepė ir tortą, tačiau daugiau gyvenime su saldumynų kepimais neprasidėjo, nes sutiko merginą, diplomuotą virėją-konditerę, kuri tapo žmona ir Švedų namų jaunąja šeimininke.



Suvedė likimas

Kad sena išmintis „nuo likimo nepabėgsi“ turi gilią prasmę, Julius įsitikino Atgimimo pradžioje, pašauktas į tada dar tarybinę kariuomenę, kai tarnavo Kaliningrado srityje. Jaunimas tada nerimavo, prisiklausę visokių kalbų svarstė, kaip elgtis: ar pasilikti toliau tarnauti, ar sprukti. Julius nutarė ištverti iki galo, visai nenutuokdamas, kodėl taip apsisprendė. 1990 metų rudenį kareiviai buvo išvežti į bulviakasį Lietuvoje. Štai tada kaimo šokiuose, Žemaičių Naumiestyje, ir susipažino su Audra. Dvejus metus trukusi draugystė sustiprėjo, ir penkių vaikų šeimoje išaugusi ir visokių darbų išmokusi vyriausia žemaičių dukra pasirinko tada nepažįstamą Suvalkijos kraštą. Jauna šeima dešimt metų pragyveno uošvių namuose.



Kaimo niekada nesibaidė

Audra ir Julius įgytų specialybių žinias dar pritaikė dirbdami viename Kybartų bare virėjais, o paskui nusprendė įsitvirtinti kaime. Juodu ne taip seniai įsigijo sodybą šalia tėvų namų, laiko porą arklių, keletą karvių. Iš europinių fondų lėšų neseniai įsigijo melžimo aparatūrą. Ūkininkaujantys Švedai viliasi, kad jų ūkis ir ateityje atitiks gamtosaugininkų keliamus reikalavimus, todėl parama nenutrūks. Už pieną gaunami pinigai reikalingi kasdieniniam pragyvenimui, remonto prašosi gyvenamasis namas.

Jaunos daugiavaikės šeimos tėvai nelūkuriuoja, kad kas nors už juos padarytų darbus, nesvajoja apie labdaras.

„Nesėdime rankų sudėję. Vis einame ir einame vienas kitam padėdami, kol abu pajėgūs, kol sveikatos turime. Didelė parama tai, kad turime savo stogą virš galvos“, – sakė šešių vaikų tėtis Julius Švedas.





Publikuota: 2007-04-23 17:45:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai